Ivan Turõginit (vasakul) ja Sergei Potapenkot kahtlustatakse massiivses rahapesus. Kahtlustuse kohaselt lüpsid mehed ligi sajalt tuhandelt kliendilt välja üle 500 miljoni euro.Foto: Patrik Tamm / Äripäev
Helen Mihelson, Angelina Lon 22. november 2022 19:00

See pidi olema Ida-Virumaalt pärit noorte IT-ettevõtjate edulugu. Kõigest mõne aastaga suutsid nad ehitada üles mitu rahvusvahelist krüptoäri, kaasata nende arendamisse kümneid miljoneid eurosid ja kui Äripäev reastas Eesti rikkaimaid, võis mõlema nime leida esisajast. Nüüd aga kahtlustatakse ärimehi Eesti ajaloo ühes mastaapseimas kelmuses.

Et kahele Jõhvi mehele, Ivan Turõginile (37) ja Sergei Potapenkole (37) üle maailma tuntust toonud krüptoäridega – virtuaalvaluutaga hangeldav Polybius ja krüptokaevandus HashFlare – ei ole kõik päris korras, ei tulnud paljudele üllatusena. Juba aastaid on krüptorahale keskenduvates gruppides ja foorumites kahtlustatud, et tegu võib olla kõige labasema scamiga.

„Suur pettus! Ma kaotasin kõik oma raha,“ kirjutas üks HashFlare'i kasutaja aastaid tagasi.

„PETTUS! Ärge usaldage neid kelme!“ kirjutas teine.

„Vargad!“ nõustus kolmas.

Möödunud pühapäeval varises meeste kaardimajake viimaks kokku.

„Meie lapsed said endale häid treenereid, ilusaid riideid ja tänu sellele tuli klubisse ka rohkem uusi noori,“ räägib Jõhvi jalgpalliklubi juht Sergei Ivanov. Turõgin ja Potapenko on ühise firma kaudu juba aastaid klubi rahaliselt toetanud. „Need on ju noored, nendega tuleb tegeleda. Mis neist muidu saab?“ kurdab jalgpalliklubi üks juhte.

Pentsikus olukorras on ka üks praegune parlamendisaadik, kelle kampaaniat Turõgin ja Potapenko 2019. aastal suurte summadega toetasid. Mida poliitik nüüd selle peale kostab?

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99