Foto: Kaader videost
Toimetas Triinu Laan 22. november 2022 14:26

Euroopa Parlament toetas teisipäeval Strasbourgis peetud mittesiduva hääletusega Keit Pentus-Rosimannuse nimetamist Euroopa Kontrollikoja liikmeks. Lõpliku otsuse Eesti kandidaadi määramiseks kontrollikotta peab tegema liikmesriikide valitsusi esindav Euroopa Liidu Nõukogu.

Euroopa Parlamendis hääletas Pentus-Rosimannuse kandidatuuri poolt 447 saadikut, 98 oli vastu ning 87 jäi erapooletuks, kirjutab ERR.

Kuu alguses läbis Keit Pentus-Rosimannus Euroopa Parlamendi eelarvekontrolli komisjoni kuulamise ning tema kandidatuuri europarlamendi täiskogule otsustamiseks saatmise poolt hääletas 29 saadikut, vastu oli neli ja kaks saadikut ei hääletanud.

Septembris esitas valitsus häältega 9-5 Keit Pentus-Rosimannuse Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks ning see tekitas paraja poleemika. Juba valitsuse saadetud pressiteates oli kirjas, et Isamaa valitsusdelegatsioon otsusega ei nõustu.

Oktoobris esitas riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Mart Helme (EKRE) prokuratuurile kuriteokaebuse seoses Keit Pentus-Rosimannuse esitamisega Euroopa Kontrollikoja liikme kandidaadiks, kus väideti, et on põhjust kahtlustada, et Keit Pentus-Rosimannus korraldas ja suunas kontrollikoja liikme nimetamise protsessi ettevalmistamist rahandusministeeriumis ning selle valitsusse viimist ajal, mil tal oli endal isiklik majanduslik huvi selle ametikohaga seoses.

Koht Euroopa Kontrollikojas on õige tulus: kontrollikoja kodulehe andmeil oleks seal palk 22 430 eurot.

Enne Pentus-Rosimannust oli Eesti poolne liige Euroopa Kontrollikojas endine peaminister Juhan Parts. Aastatel 2004-2016 oli Eesti-poolne Kontrollikoja liige Kersti Kaljulaid. Vastavalt Euroopa Liidu regulatsioonidele on kontrollikoja eksliikmetel pärast ametist lahkumist õigus saada järgnevatel aastatel nõndanimetud üleminekutoetust.

Euroopa Kontrollikoda on üks viiest Euroopa Liidu institutsioonist Euroopa Komisjoni, Euroopa Liidu Nõukogu, Euroopa Parlamendi ja Euroopa Kohtu kõrval.