Missioon Artemis 1 on sujunud seni plaanipäraselt. Ekspertide hinnangul on missioon isegi ületanud sellele pandud ootusi

Foto: Kollaaž (2 x Reuters/Scanpix, Zuma Press/Scanpix)
Keit Paju, Aare Kartau 23. november 2022 17:38

Pärast pikka ootust saatis NASA võimsaim rakett möödunud nädalal Kuu poole teele mehitamata kosmoselaeva. „See oli kosmoselendude jaoks ajalooline päev,“ tõdes NASA Orioni kuukosmoselaevade programmi juhtiv Howard Hu. Lend tähistab NASA Artemise programmi algust, mille eesmärk on sillutada teed astronautide Kuule naasmiseks. See võib juhtuda juba mõne aasta pärast.

Orion saadeti teele 16. novembril Floridast Kennedy kosmosekeskusest osana USA, Jaapani, Euroopa Liidu ja Kanada kosmoseprogrammide ühismissioonist. Tasub märkida, et juhtiv roll on sealjuures ikkagi ameeriklaste NASA-l. 100meetrise võimsa raketi tipus paiknenud Orioni kosmoselaev on esimesel missioonil mehitamata, kuid varustatud mannekeeniga, mis registreerib lennu mõju inimkehale. „See on esimene samm, mille me teeme pikaajalise süvakosmose uurimise suunas, mitte ainult USA, vaid kogu maailma jaoks,“ ütles programmijuht Howard Hu BBC-le antud intervjuus.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99