Iraani meeleavaldajad Mahabadi linnas Islamivabariigi režiimi vastasel meeleavaldusel, kaks kuud kestnud meeleavaldustes on hukkus 362 inimest, sealhulgas 56 alaealist. Rahutused said alguse Mahsa Amini mõrvast.

Foto: SalamPix
Mariliis Pinn, toimetaja 18. november 2022 16:32

Ikka öeldakse, et parem õudne lõpp kui lõputa õudus. Eelmisel sajandil veel demokraatlikus Iraanis on asjalood aga viimasel ajal väga jubedaks läinud. Rahvas mässab, tuhandeid on arreteeritud, sajad on hukkunud. Karm islamimeelne valitsus loodab, et veel karmimad võtted sunnivad rahva alistuma. Või on nüüd juba see õudne lõpp käes, kus rahulolematute hulk on lihtsalt nii suur, et kõiki pole võimalik arreteerida või üles puua?

Ülemaailmne koondamislaine

Rikas mees Elon Musk vallandas ja kutsus tööle tagasi ja vallandas tuhandeid töötajaid. Amazon koondab 10 000 töötajat. Pipedrive koondab 143 töötajat, mööblitootja Standard koondab, Eesti vanim trükikoda Reusner AS koondab. Kui kevadel veel otsiti töötajaid, siis nüüd on neid paljudel ettevõtetel üle. Kas stabiilne töökoht hakkab ajalooliseks nähtuseks saama?

Ei orjatööle

IKEA on sattunud skandaali, sest väidetavalt on firma kasutanud Valgevene sunnitööliste pea tasuta tööjõudu. Ettevõte lubab asja uurida ja kinnitab, et orjatöö kasutamist heaks ei kiideta. Maailmas, kus tellijad ajavad taga võimalikult odavat tootmist, on aga tasuta tööjõu kasutamine suur ahvatlus. Rohkem ja odavamalt. Odav müüb. Kas tarbijana oleme nõus sama riiuli eest rohkem maksma? 

Kasvata oma koera

Koerad hammustavad, inimesed on kurjad. Kardan koeri meeletult, sest kunagi ei oska ennustada, kuidas loom käitub. Aga on mõned inimesed, kelle kurja koera kõrval tunnen end turvaliselt. Koer teab, kes on peremees, ja nii on. Igasuguse vabakasvatusega on piirid aga käest läinud. Loomale inimmaailma reeglite selgitamine on julm. Lõvi ei hakka läbi põleva rõnga hüppama, sest taltsutaja palub ilusasti. Ikka antakse piitsa. Julm, seetõttu võiks jätta lõvid savanni oma asju ajama, aga kui oleme kodustanud koera, siis teda tuleb temale arusaadaval viisil kasvatada. 

Anna riigile oma pangakonto number

Eestis on 8000 inimest, kes pole riigile andnud oma pangakonto numbrit ja kellel on õigus haigekassalt hüvitist saada. Logi sisse eesti.ee portaali ja vaata, kas sul on seal kirjas info, et riik saaks sulle raha kanda.