Esimene lumekirme kattis neljapäeval ka Kiievi tänavaid.

Foto: Zuma Press/Scanpix
Ohtuleht.ee 18. november 2022 11:03

Reede, 18. oktoober. Käimas on sõja 268. päev. President Zelenskõi ei usu jätkuvalt, et Poola küla võis tabada Ukraina rakett. Poolakad ise pole aga vastu, et ukrainlased samuti üle piiri raketi kukkumiskohta uurima tulevad.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Ukraina hakkab tootma relvi koos vähemalt kuue NATO riigiga. Poola, Tšehhi, Prantsusmaa, Taani ja teised NATO riigid hakkavad koos Ukrainaga tootma ja arendama raskerelvi ja muud sõjavarustust, teatas Ukraina peamine kaitseettevõte Ukroboronprom. See ütles, et nad hakkavad tootma laskemoona, soomusmasinaid ja mitut raketiheitjat.

 • Elektrikatkestuse korral võib Ukraina energiasüsteemi taastamiseks kuluda 3 kuni 7-10 päeva, ütles Oleksandr Hartšenko, energiauuringute keskuse direktor. „Mitte keegi maailmas pole Ukraina oma suuruses süsteemis voolukatkestust tekitanud ja üritanud seda taastada – selliseid näiteid pole,“ ütles Hartšenko.

 • Energiatööstuse uurimiskeskuse direktori Oleksandr Hartšenko sõnul on vool taastunud peaaegu kõikjal Ukrainas pärast seda, kui neljapäeval katkes elekterr enam kui 10 miljonit kliendi jaoks. „Võib-olla on ligi 300 tarbijat endiselt ühenduseta, kuid enamik neist on rindejoone lähedal.“

 • Ukraina elanikke võivad oodata tundidepikkused elektrikatkestused pärast Venemaa rünnakuid riigi energiataristu vastu. Ukraina elektrivõrk Ukrenergo hoiatas, et rasked suurtüki- ja raketirünnakud katkestasid tarned koguni 40 protsendil riigi elanikest.

 • Kaks meest, kes hukkusid Ida-Poola küla tabanud raketi tagajärjel, maetakse sel nädalavahetusel, ütles kohalik preester.

 • Poola ei anna Venemaa delegatsioonile viisat, et osaleda Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) kohtumisel 1.-2. detsembril Lodzis, ütles välisministeeriumi pressiesindaja reedel.

 • Pole viiteid sellele, et Poolale oleks otsesest ohtu, ütles Poola valitsuse pressiesindaja Piotr Muller neljapäeval Varssavis ajakirjanikele pärast teisipäevast intsidenti, milles hukkus kaks inimest, kui rakett Poola külas Przewodowi maandus.

 • ÜRO vahendusel sõlmitud kokkulepet, mis lubab Ukrainal sõja ajal oma Musta mere sadamatest vilja eksportida, pikendatakse samas formaadis 120 päeva võrra,

 • EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et Venemaa ei näita mingeid märke, et oleks valmis oma vägesid Ukrainast välja viima.

 • Rootsi prokurör: Nord Streami lähedalt leiti lõhkeaine jälgi.

 • Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles, et Ukraina eksperdid on juba Poolas, et uurida paika, kus teisipäeval tappis rakett kaks inimest.

 • Poola ütles, et raketi maandumiskoha uurimine jätkub ühisoperatsioonis USA-ga. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nõudis Ukraina ekspertidele juurdepääsu võimaldamist.

 • USA ei ole näinud midagi, mis oleks vastuolus Poola esialgse hinnanguga, et teisipäevaõhtune rakett oli Ukraina õhutõrjeraketi tulemus, ütles kaitseminister Lloyd Austin.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et on veendunud, et teisipäeva õhtul Poolas maandunud ja kaks inimest tapnud rakett ei olnud Ukraina päritolu.

 • Poola president Andrzej Duda ütles, et plahvatuspaigale pääsemiseks on vaja mõlema uurimist läbi viiva riigi, Poola ja USA nõusolekut, vahendab Reuters. Väidetavalt ei ole kumbki riik vastu Ukraina vaatlejate sündmuskohale laskmise vastu.

 • Välisminister Dmõtro Kuleba sõnul on Ukraina eksperdid juba Poolas, et uurida paika, kus rakett tappis teisipäeval kaks inimest.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters, CNN, Sky News

23:31

Esimene rong väljus Kiievist Hersoni pärast linna vabastamist Vene okupatsiooni alt.

Vagunites on 200 reisijat, kes ostsid „Ukrzaliznõtsja“ ja UNITED24 ühisalgatusel piletid „võiduni“.

23:28

Tulekahju Zaporižžjas pärast Venemaa rünnakut.

22:45

Ukraina hakkab tootma relvi koos vähemalt kuue NATO riigiga.

Poola, Tšehhi, Prantsusmaa, Taani ja teised NATO riigid hakkavad koos Ukrainaga tootma ja arendama raskerelvi ja muud sõjavarustust, teatas Ukraina peamine kaitseettevõte Ukroboronprom.

Ukroboronprom ütles, et nad hakkavad tootma laskemoona, soomusmasinaid ja mitut raketiheitjat.

22:44

Elektrikatkestuse korral võib Ukraina energiasüsteemi taastamiseks kuluda 3 kuni 7-10 päeva, ütles Oleksandr Hartšenko, energiauuringute keskuse direktor.

„Selline probleem on olemas – mitte keegi maailmas pole sellist eksperimenti läbi viinud. Mitte keegi maailmas pole Ukraina oma suuruses süsteemis voolukatkestust tekitanud ja üritanud seda taastada – selliseid näiteid pole,“ ütles Hartšenko.

22:37

Bakhmut, 17. november.

Eakas paar lohutab teineteist haiglas pärast seda, kui Vene rakett nende kodu hävitas.

21:38

Ukraina sõdur nutab olles emotsioonidest tulvil pärast kodulinna Hersoni vabastamist Vene okupatsioonist.

21:36

Zelenskõi ja Erdoğan arutasid Ukraina teraviljalepingu pikendamist.

„Ma tänasin (Erdogani) meie algatuse „Grain from Ukraine“ toetamise eest ja kinnitasin, et Ukraina jääb toidu stabiilsuse tagajaks,“ ütles Zelenskõi pärast telefonivestlust Erdoganiga.

Varem 18. novembril rääkis Erdoğan telefoni teel Venemaa diktaatori Vladimir Putiniga, teatas uudisteagentuur Anadolu viitega Türgi presidendi administratsioonile.

20:57

Energiatööstuse uurimiskeskuse direktori Oleksandr Hartšenko sõnul on vool taastunud peaaegu kõikjal Ukrainas pärast seda, kui neljapäeval katkes elekterr enam kui 10 miljonit kliendi jaoks.

„Võib-olla on ligi 300 tarbijat endiselt ühenduseta, kuid enamik neist on rindejoone lähedal,“ ütles Hartšenko reedel ajakirjanikele, andes värskendusi taastamistööde kohta pärast neljapäevaseid raketirünnakuid Ukraina energiataristu vastu.

Olukord läheb iga tunniga paremaks, ütles ta ja lisas, et ta loodab, et „saame teha vähemalt 10-12-päevase pausi, et saaksime võrgu jätkusuutlikkuse taastada.“

Ta kinnitas, et neljapäeval seisati alajaamade ja elektriliinide kahjustuste tõttu läänes Hmelnõtski tuumaelektrijaamas ja loodes Rivne tuumaelektrijaamas üks elektriplokk.

„Jõuplokid seisid mitmeks tunniks ja tuli kasutada diiselgeneraatoreid. Sellegipoolest on olukord praegu palju parem, enamiku jõuplokkide võrgule juurdepääs on taastunud ja ma arvan, et lähiajal suudame jätkavad oma tööd,“ ütles Hartšenko.

Ta ütles, et elektripuudus ei puuduta ainult elektrit, vaid ka mobiiltelefonivõrke, veevarustuseks kasutatavaid elektripumpasid ja jäätmekäitlust. Mitmed linnad, sealhulgas Kiiev, olid veeta neli kuni kümme tundi.

20:27

Soome ja Venemaa pika piiri äärde plaanitava okastraataia ehitamine algab järgmise aasta alguses, teatasid Soome piirivalveametnikud, kes tunnevad muret Põhjamaades Euroopa muutuva julgeolekukeskkonna pärast.

Aia esialgne kolmekilomeetrine lõik püstitatakse Imatra idaosas asuvasse piiriületuskohta 2023. aasta suveks, vahendas Associated Press.

Lõpuks ulatub see maksimaalselt 200 kilomeetrini.

Soome 1340-kilomeetrine piir Venemaaga on Euroopa Liidu liikmesriikidest pikim.

19:48

Ukraina elanikke võivad oodata tundidepikkused elektrikatkestused pärast Venemaa rünnakuid riigi energiataristu vastu.

Ukraina elektrivõrk Ukrenergo hoiatas, et rasked suurtüki- ja raketirünnakud katkestasid tarned koguni 40 protsendil riigi elanikest.

„Alati tuleb valmistuda halvimaks. Mõistame, et vaenlane tahab meie elektrisüsteemi hävitada, tekitada pikki katkestusi,“ ütles Ukrenergo tegevjuht Volodõmõr Kudrõtski Ukraina riigitelevisioonile.

„Peame valmistuma võimalikeks pikkadeks katkestusteks, kuid hetkel juurutame planeeritud graafikuid ja teeme kõik selleks, et katkestused ei oleks väga pikad.“

President Volodõmõr Zelenskõi ütles neljapäeva õhtul, et enam kui 10 miljonit inimest on praegu elektrita, hoiatades, et Ukraina taeva kaitsmiseks tuleb teha rohkem.

Ta lisas, et enim katkestuste tõttu kannatanuid oli Vinnõtsja piirkonnas, Odesa piirkonnas, Sumõ piirkonnas ja pealinnas Kiievis.

19:46

Kaks meest, kes hukkusid Ida-Poola küla tabanud raketi tagajärjel, maetakse sel nädalavahetusel, ütles kohalik preester.

Ei teata veel täpselt, mis Przewodowi külas juhtus, kuid levinud on arvamus, et Ukraina õhutõrjerakett tabas põllumaad kogemata.

„Ma teadsin (mõlemat hukkunut) väga hästi,“ ütles Bogdan Wazny uudisteagentuurile Reuters. „Üks elas siin lähedal vanas elamurajoonis ja teine naaberkülas, mis on kirikust 3,5 km kaugusel. Nad olid väga lahked inimesed.“

Wazny ütles, et esimesed matused toimuvad laupäeva keskpäeval. Seda juhib piiskop lähedalasuvast Zamosci linnast.

„Esimestel matustel on kohal sõjaväelased, orkester, ilmselt mõned külalised ministeeriumidest või vähemalt kõrgeimate riigivõimude esindajad,“ ütles ta.

Teine matus toimub pühapäeval.

19:40

Poola ei anna Venemaa delegatsioonile viisat, et osaleda Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) kohtumisel 1.-2. detsembril Lodzis, ütles välisministeeriumi pressiesindaja reedel.

„Me ei anna neile viisasid,“ ütles Lukasz Jasina.

18:38

Õhtuleht uuris, mida kohalikud Poola noored sõjast arvavad.

18:34

Agata, kes tol hetkel bussis reisis, katab kõrvad kätega ning ütleb, et plahvatus oli kõrvulukustav. „Mul jäi süda korraks seisma seal bussis. Esimene mõte oli: sõda, Putin.“

17:53

Odessa sümfooniaorkester harjutab pea täielikus pimeduses.

Odess

15:23

Borrell: rahu Ukrainas pole võimalik enne, kui Vene väed Ukrainast lahkuvad

„Venemaa peab rahu võimalikuks tegema, agressor peab tagasi tõmbuma, kui ta soovib püsivat rahu,“ ütles Euroopa Liidu välispoliitika juht Josep Borrell 17. novembril Reutersile.

15:07

Üle hulga aja võis reedel näha telerist Vladimir Putini otseülekannet, kui ta kutsus kokku riikliku julgeolekunõukogu arutamaks „kodanikukaitse parandamist EMERCOMi palvel“.

15:03

Venelased jätkasid täna rünnakuid Hersoni vastu.

14:47

„Ukraina eksperdid töötavad juba praegu Przewodówi tragöödia paigal, mille põhjustas Venemaa Ukraina-vastane raketiterror. Olen Poola poolele tänulik juurdepääsu võimaldamise eest. Jätkame koostööd avatud ja konstruktiivselt, nagu teevad seda lähimad sõbrad,“ säutsus Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba.

12:39

Salmi sõnul ei ole hetkel valikus sõda ja rahu. „Meil on siin sõda ja mingisugune lõputu agooniafaas. Peame valima, mis viib meid lähema strateegilise eesmärgini – Ukraina võidab sõja.“ 

Loe rohkem