Suurtükirünnakute tagajärgi uudistavad Lvivi elanikud 16. novembril.

Foto: EPA/Scanpix
Ohtuleht.ee 17. november 2022 15:16

Neljapäev, 17. oktoober. Käimas on sõja 267. päev. Poola peaministri sõnul ei saa välistada, et Ukraina taristu pommitamine Poola piiri lähedal oli Venemaa tahtlik provokatsioon.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Pole viiteid sellele, et Poolale oleks otsesest ohtu, ütles Poola valitsuse pressiesindaja Piotr Muller neljapäeval Varssavis ajakirjanikele pärast teisipäevast intsidenti, milles hukkus kaks inimest, kui rakett Poola külas Przewodowi maandus.

 • ÜRO vahendusel sõlmitud kokkulepet, mis lubab Ukrainal sõja ajal oma Musta mere sadamatest vilja eksportida, pikendatakse samas formaadis 120 päeva võrra,

 • EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et Venemaa ei näita mingeid märke, et oleks valmis oma vägesid Ukrainast välja viima.

 • Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles, et Ukraina eksperdid on juba Poolas, et uurida paika, kus teisipäeval tappis rakett kaks inimest.

 • Poola ütles, et raketi maandumiskoha uurimine jätkub ühisoperatsioonis USA-ga. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nõudis Ukraina ekspertidele juurdepääsu võimaldamist.

 • USA ei ole näinud midagi, mis oleks vastuolus Poola esialgse hinnanguga, et teisipäevaõhtune rakett oli Ukraina õhutõrjeraketi tulemus, ütles kaitseminister Lloyd Austin.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et on veendunud, et teisipäeva õhtul Poolas maandunud ja kaks inimest tapnud rakett ei olnud Ukraina päritolu.

 • Poola president Andrzej Duda ütles, et plahvatuspaigale pääsemiseks on vaja mõlema uurimist läbi viiva riigi, Poola ja USA nõusolekut, vahendab Reuters. Väidetavalt ei ole kumbki riik vastu Ukraina vaatlejate sündmuskohale laskmise vastu.

 • Välisminister Dmõtro Kuleba sõnul on Ukraina eksperdid juba Poolas, et uurida paika, kus rakett tappis teisipäeval kaks inimest.

 • Malaisiasse suundunud lend MH17 tulistati alla Venemaal toodetud raketiga, kinnitab Hollandi kohus.

 • Horvaatia plaanib annetada Ukrainale 14 helikopterit Mi-8, teatas Horvaatia uudisteagentuur Jutarnji.

 • Zelenskõi sõnul sai ta lääneliitlastelt signaale, et Vladimir Putin soovib Ukrainaga otseläbirääkimisi pidada. „Sain signaale, et Putin soovib otseläbirääkimisi,“ ütles ta. „Ma tegin avaliku foorumi ettepaneku, sest Venemaa peab avalikku sõda.“

 • Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles Poola parlamendile, et on võimalik, et intsident, kus rakett maandus Poola territooriumile, oli Venemaa provokatsiooni tagajärg. Morawiecki ütles: „Me ei saa välistada, et Ukraina taristu pommitamine piiri lähedal oli tahtlik provokatsioon, mis tehti lootuses, et selline olukord võib tekkida.“

 • „Meie esialgne analüüs viitab sellele, et intsidendi põhjustas tõenäoliselt Ukraina õhutõrjerakett, mis tulistati välja Ukraina territooriumi kaitsmiseks Venemaa tiibrakettide rünnakute eest. Kuid ütlen selgelt, see ei ole Ukraina süü. Venemaa kannab lõplikku vastutust, kuna ta jätkab ebaseaduslikku sõda Ukraina vastu,“ rõhutas NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

 • Poola presidendi sõnul ei viita miski sellele, et tegu oli tahtliku rünnakuga Poola vastu. Tõenäoliselt kukkusid Poola territooriumile õhutõrjeraketid S-300, mis olid küll tehtud Venemaal, kuid need lasi välja Ukraina õhutõrje teisipäevase Vene raketirünnaku vastu.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters, CNN, Sky News

23:09

Vene propagandist Igor Korotšenko väidab, et Venemaal on õigus anda esimene tuumalöök NATO vastu, kui Kaliningradile on mere- või sõjaline blokaad.

22:44

USA korvpallitäht Brittney Griner viidi Venemaal Mordva oblastis asuvasse karistuskolooniasse, teatas tema juriidiline meeskond neljapäeval CNN-ile tehtud avalduses.

„Käisime tema juures selle nädala alguses. Brittneyl läheb nii hästi, kui võis eeldada ja ta püüab uue keskkonnaga kohanedes tugevaks jääda,“ ütlesid Grineri advokaadid Maria Blagovolina ja Alexander Boykov neljapäeval CNN-ile.

USA välisministeerium teatas, et Venemaa valitsus ei ole Grineri asukohta nendega siiani jaganud.

„Oleme teadlikud tema asukoha kohta käivatest teadetest ja suhtleme sageli pr Grineri juriidilise meeskonnaga,“ ütles välisministeeriumi pressiesindaja neljapäeval.

Kuigi tingimused on erinevates Venemaa karistuskolooniates väga erinevad, on teateid poliitvangide paigutamisest karmidesse tingimustesse.

Venemaa seadused lubavad ka sunnitööd karistuskolooniates ja mõnel juhul on vange surnuks piinatud. Samuti on teateid vanglate ametivõimude kohta, kes värbavad vange teiste kinnipeetavate kuritarvitamiseks.

22:22

Pole viiteid sellele, et Poolale oleks otsesest ohtu, ütles Poola valitsuse pressiesindaja Piotr Muller neljapäeval Varssavis ajakirjanikele pärast teisipäevast intsidenti, milles hukkus kaks inimest, kui rakett Poola külas Przewodowi maandus.

Eksperdimeeskondade kogutud materjalide põhjal „oli selle sündmuse põhjuseks Ukraina kaitseaktsioon Venemaa pealetungi vastu. „Miski ei viita sellele, et meil on tegemist otsese ohuga meie riigile,” lisas ta. „Hetkel teame, et 15. novembril Ukraina territooriumile ulatusliku raketirünnaku korraldanud Venemaa viis olukorrani, kus Ukraina õhutõrjejõud pidid kasutama kaitsemeetmeid.“

Ukraina ametnikud ütlesid neljapäeval, et nende uurijad pääsevad plahvatuspaika.

Poola president Andrzej Duda ütles varem täna, et Ukraina uurijatel lubatakse uurimist jälgida, „kuid menetluses osalemise ning dokumentidele ja teabele juurdepääsu osas on vaja konkreetseid lepinguid ja kokkuleppeid.

22:11

ÜRO vahendusel sõlmitud kokkulepet, mis lubab Ukrainal sõja ajal oma Musta mere sadamatest vilja eksportida, pikendatakse samas formaadis 120 päeva võrra, seisab Venemaa välisministeeriumi neljapäeval avaldatud pressiteates.

„22. juulil Istanbulis sõlmitud neljapoolne Venemaa, Türgi, Ukraina ja ÜRO leping kaotab kehtivuse 18. novembril. Dokumendi tekst näeb ette selle automaatse pikendamise veel 120 päeva võrra, kui osapooltel vastuväiteid ei ole,“ teatas ministeerium. „Selliseid vastuväiteid pole laekunud.“

Ministeeriumi teatel on Moskva „selgelt ja avalikult rõhutanud, et Ukraina toidukokkulepped ja Venemaa-ÜRO Venemaa põllumajanduse ekspordi normaliseerimise memorandumi tõhus elluviimine on pakettlepe ja see jääb muutumatuks“.

„Võtsime teadmiseks ÜRO sekretariaadi intensiivistunud jõupingutused oma kohustuste täitmisel ja meile edastatud teabe tema töö vahetulemuste kohta, et kõrvaldada takistused Venemaa väetiste ja toiduainete ekspordilt. Kõik need küsimused tuleb lahendada 120 päeva jooksul, milleks paketttehingut soovitakse pikendada,“ teatas ministeerium.

Ministeerium lisas, et „igasugune katse kasutada Musta mere humanitaarkoridori sõjalisteks provokatsioonideks saab karmi vastuse.“

21:45

Venemaa väed on sooritanud raketi- ja suurtükirünnakuid piki rindejoont seitsmes erinevas piirkonnas – Hersonist ja Mõkolaivist lõunas kuni Luganski ja Harkivini kirdes, teatas Ukraina sõjavägi. Sõjavägi lisas, et need rünnakud on eraldiseisvad neljapäeval toimunud Venemaa tiibrakettide rünnakute hooga infrastruktuuri vastu.

Raketilööke on toimunud 25 ja tsiviilinfrastruktuur sai pihta kuues piirkonnas, teatas Ukraina sõjaväe peastaap, lisades, et Dnipros sai raketirünnakutes vigastada 23 inimest ja Zaporižžjas sai mitu inimest surma.

Osa Harkivi kirdenurgas toimunud mürsutulest näib olevat pärit Venemaa territooriumilt.

Donetski ja Luganski oblastis toimusid tugevad pommitamised ka mitmes piirkonnas – nii seal, kus Ukraina väed on rünnakul Svatove ümbruses, kui ka seal, kus Vene üksused on püüdnud läbi murda Bahmuti ümbruses. Okupeeritud Luganskis oli tsiviilisikute liikumine piiratud.

Kindralstaap ei teatanud, et ükski territoorium oleks võidetud või kaotatud.

21:37

Banksy avaldas oma Ukraina-visiidist lühikese videoreportaaži.

20:43
Vabastatud Hersonis oli piinamine kohutavalt ulatuslik

Ukraina ombudsman on kirjeldanud Hersoni linnas avastatud piinamise ulatust „kohutavaks“.

Võimud leidsid hiljuti vabastatud Lõuna-Ukraina linnast „piinakambrid“, kus väidetavalt on piinatud kümneid inimesi, ütles Dmõtro Lubinets.

Ta ütles, et ukrainlased said enne tapmist elektrilöögi ja peksti neid metalltorudega, vahendab AFP.

Lubinets ütles, et oli rääkinud mehega, keda oli hoitud ühes neist „piinakambritest“ 45 päeva ja kes oli tunnistajaks kümnete teiste piinamisele. „Sellisel skaalal piinamist pole ma varem näinud. See on lihtsalt kohutav.“

20:07

EL-i välispoliitikajuht Josep Borrell ütles, et Venemaa ei näita mingeid märke, et oleks valmis oma vägesid Ukrainast välja viima.

Borrell ütles Reutersile: „Ma kardan, et Venemaa ei ole valmis taganema ja niipalju kui ta ei tagane, pole rahu võimalik. Venemaa peab rahu võimalikuks tegema, agressor peab taganema, kui tahab püsivat rahu.“

20:06

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles, et Ukraina eksperdid on juba Poolas, et uurida paika, kus teisipäeval tappis rakett kaks inimest.

Ukraina ja Poola „teevad uurimisel konstruktiivset ja avalikku koostööd“, ütles Kuleba, lisades, et eeldab, et uurijad pääsevad kiiresti ligi Poola kaguosas asuvale objektile.

20:05

Ukraina sissetungis osalenud Venemaa relvajõudude liige taotles pärast Madridis maandumist poliitilist varjupaika, kirjutab Guardian.

27aastane Nikita Tšibrin ütles, et veetis märtsis Kiievi oblastis sõjakuritegude toimepanemises süüdistatava üksuse 64. eraldiseisva kaardiväe mootorrelvade brigaadi koosseisus üle nelja kuu Ukrainas.

Chibrin maandus teisipäeval Hispaania pealinnas ja teda hoiti kinni lennujaama immigratsioonikeskuses. Kolmapäeva õhtul lennujaamast antud telefoniintervjuus eitas Chibrin seotust oma üksuse teatatud sõjakuritegudega, öeldes, et ta ei tulistanud Ukrainas viibides relvast mitte ühte korda.

Ta ütles, et soovib Ukrainas kogetu kohta rahvusvahelises kohtus tunnistusi anda. „Mul pole midagi varjata,“ ütles ta. „See on kriminaalne sõda, mille Venemaa alustas. Ma tahan teha kõik endast oleneva, et see peatuks.“

Tšibrin ütles, et otsustas Venemaalt põgeneda pärast juunis oma Ukraina üksusest deserteerumist. Chibrini sõnul rääkis ta oma väejuhtidele oma vastuseisust sõjale 24. veebruaril, sissetungi esimesel päeval. Chibrin ütleb, et pärast sõnavõtmist eemaldati ta armee mehaaniku auastmest ja sai seejärel ülesandeks teha füüsilist tööd.

„Nad ähvardasid mind vangi panna. Lõpuks otsustasid mu komandörid mind koristaja ja laadijana kasutada. Mind paigutati lahinguväljalt eemale,” rääkis ta Ukrainas veedetud ajast.

The Guardian ei ole suutnud Chibrini loo kõiki üksikasju iseseisvalt kontrollida. Chibrin on esitanud dokumendid ja fotod, mis näitavad, et ta oli Ukrainas 64. eraldiseisva kaardiväe mootorrelvade brigaadi koosseisus.

19:34

Zaporžžija piirkonnas asuva Volnjanski asula tulistamise tagajärjel hukkus seitse inimest, teatasid Ukraina võimud.

19:21

Ukraina uurijad avastasid Hersoni piirkonnas pärast Vene vägede lahkumist 63 surnukeha, millel olid piinamise tunnused, ütles Ukraina siseminister Denis Monastõrski, kirjutab The Guardian.

17:37

„Niikaua kui Putin on elus, võib kõike juhtuda. Tal on juba ammu aeg ära surra!“ ütleb Agata vihaselt.

16:44

Soome valitsus on teinud ettepaneku kulutada 139 miljonit eurot, et ehitada Venemaa-piirile tara.

NATO liikmeks saamist taotleval Soomel on metsaga kaetud piir Venemaaga endiselt tähistatud vaid siltide ja plastjoontega suurema osa selle 1300 km pikkusest pikkusest.

Soome teatas juunis, et ehitab Venemaaga külgneva piiri teatud osadele tõkked, tugevdamaks valmisolekut hübriidohtudeks, näiteks nagu võimalik asüülitaotlejate massiline sissevool

15:40

Ukraina riiklik energiaettevõte Naftogaz kinnitas, et Venemaa raketilöögid kahjustasid või hävitasid osa Ukraina gaasitootmisrajatisi.

Naftogazi tegevjuht Oleksi Tšernõšov ütles, et Venemaa korraldas „massilise rünnaku“ Ida-Ukrainas asuva gaasitootja Ukrgazvõdobuvannia infrastruktuuri vastu.

15:37

Ukrainas Dnipro linnas neljapäeval toimunud rünnakus sai piirkondliku administratsiooni juhi Valentõn Reznitšenko sõnul vigastada vähemalt 14 inimest.

Kuberner Reznitšenko sõnul puhkes pärast raketilööki suur tulekahju.

14:04

Horvaatia plaanib annetada Ukrainale 14 helikopterit Mi-8, teatas Horvaatia uudisteagentuur Jutarnji.

Horvaatia kaitseminister Mario Banožić teatas, et osade helikopterite hooldusreservid lõppevad järgmisel aastal ning need asendatakse moodsama sõjatehnikaga.

13:17
Venemaa ametnik: Ukraina kontrollib 1% Luganskist

Ukraina väed kontrollivad umbes ühte prostenti Luganski idapiirkonna territooriumist, tsiteeris uudisteagentuur RIA Novosti piirkonna Venemaa juhi sõnu.

Moskva toetatud administratsiooni juht Leonid Pasetšnik ütles, et Ukraina kontrollib Belogorovka küla ja veel kahte piirkonna asulat, kirjutab The Guardian.

Venemaa kuulutas Luganski oblasti enda omaks pärast seda, kui ta korraldas Ukraina okupeeritud aladel referendumid.

Nii lääs kui Ukraina on väitnud, et referendumid rikkusid rahvusvahelist õigust ning olid sunniviisilised ja mitteesinduslikud.

12:09

Vilniaski linnas hävis öises raketirünnakus kahekorruseline elumaja. Praegu on rusude alt leitud neli surnut inimest, kelle isikuandmed on väljaselgitamisel. Maja varemete all võib veel inimesi olla, kuna selles elas kokku neli perekonda.

11:38

Leedukad korjasid 250 000 dollarit drooni jaoks, mis saadetakse Ukrainasse. Droon kannab sobivat nime „PEACE ДЕЦ“.

Loe rohkem