Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 16. november 2022 19:26

Teisipäeval hukkus Poolas Przewodówis Ukraina piiri lähedal raketiplahvatuses kaks inimest. Kuigi esialgu kahtlustati, et NATO liikmesriiki rünnati tahtlikult, siis juba kogutud andmetest on selgunud, et ilmselt ei tahtnud keegi, et rakett Poola jõuaks. Kuigi kõik plahvatuse asjaolud pole veel selged, siis teo eest vastutab Ukrainas sõdiv Venemaa. Ükskõik, mida Kremli propagandistid üritavad väita. 

Poolas plahvatas õnnetu üksikjuhtumina vaid üks rakett, samal ajal tõrjus Ukraina 90 tiibraketi rünnakut. Paljud neist ei jõudnud seatud sihtmärkideni, sest riigi õhutõrje teeb tõhusat tööd, kuid ka üks hävingut toov rakett on liiga palju. Rindel takerdunud Venemaa hävitab nüüd rakettidega Ukraina taristut, et riiki alistuma sundida. Seni edutult, kuigi sõtta on panustatud arulagedalt palju ressursse. Sõjablogija Teet Kalmus arvutas välja, et teisipäevases rünnakus kasutatud rakettide koguväärtus on rohkem kui miljard (!!!) dollarit. Eesti riigi eelarve on 2023. aastal 15,5 miljardit eurot. 

Peaminister Kaja Kallas kinnitas, et Eesti piiri taga sõda ei käi ja siin ohtu pole. „Ainus, mis need kannatused lõpetab, on Vene agressiooni kohene lõpetamine ja Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse taastamine,“ ütles Kallas. Seni kuni Venemaa Ukrainas sõdib, peame toetama Ukrainat. Rohkem varustust, väljaõpet jne. Mida kauem sõda kestab ja suuremaks paisub, seda suurem on tõenäosus, et selliseid õnnetuid üksikjuhtumeid tuleb veel.

Ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg kinnitas liitlaste toetus Poolale ning toonitas, et Venemaa invasiooni algusest saati on NATO tugevdanud sõjalist kohalolekut idapiiril ja kogu konflikt tekitab jätkuvalt ohtlikke olukordi. Seega NATO õhukaitsesüsteeme idapiiril tugevdatakse veelgi. Slava Ukraini. Peame vastu!