Poola peaminister Mateusz Morawiecki ja Poola päästjad raketitabamuse sündmuskohal.

Foto: Kollaaž (EPA/Scanpix; Reuters/Scanpix)
Ohtuleht.ee 16. november 2022 18:26

Kolmapäev, 16. november. Käimas on sõja 266. päev. Teisipäeva õhtul toimus Poolas Ukraina piiri lähedal plahvatus. Poola presidendi ja NATO peasekretäri sõnul ei viita miski sellele, et tegu oli tahtliku rünnakuga Poola vastu, vaid tõenäoliselt kukkusid sinna Ukraina õhutõrjeraketid.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Poola ütles, et raketi maandumiskoha uurimine jätkub ühisoperatsioonina USA-ga. Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nõudis Ukraina ekspertidele juurdepääsu võimaldamist.

 • USA ei ole näinud midagi, mis oleks vastuolus Poola esialgse hinnanguga, et teisipäevaõhtune rakett oli Ukraina õhutõrjeraketi tulemus, ütles kaitseminister Lloyd Austin.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et on veendunud, et teisipäeva õhtul Poolas maandunud ja kaks inimest tapnud rakett ei olnud Ukraina päritolu

 • Zelenskõi sõnul sai ta lääneliitlastelt signaale, et Vladimir Putin soovib Ukrainaga otseläbirääkimisi pidada. „Sain signaale, et Putin soovib otseläbirääkimisi,“ ütles ta. „Ma tegin avaliku foorumi ettepaneku, sest Venemaa peab avalikku sõda.“

 • Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles Poola parlamendile, et on võimalik, et intsident, kus rakett maandus Poola territooriumile, oli Venemaa provokatsiooni tagajärg. Morawiecki ütles: „Me ei saa välistada, et Ukraina taristu pommitamine piiri lähedal oli tahtlik provokatsioon, mis tehti lootuses, et selline olukord võib tekkida.“

 • „Meie esialgne analüüs viitab sellele, et intsidendi põhjustas tõenäoliselt Ukraina õhutõrjerakett, mis tulistati välja Ukraina territooriumi kaitsmiseks Venemaa tiibrakettide rünnakute eest. Kuid ütlen selgelt, see ei ole Ukraina süü. Venemaa kannab lõplikku vastutust, kuna ta jätkab ebaseaduslikku sõda Ukraina vastu,“ rõhutas NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

 • Poola presidendi sõnul ei viita miski sellele, et tegu oli tahtliku rünnakuga Poola vastu. Tõenäoliselt kukkusid Poola territooriumile õhutõrjeraketid S-300, mis olid küll tehtud Venemaal, kuid need lasi välja Ukraina õhutõrje teisipäevase Vene raketirünnaku vastu.

 • USA president Joe Biden ütles, et Poolasse kukkunud raketid ei lastud tõenäoliselt välja Venemaalt.

 • Poola viis sõjaväe kõrgendatud valmisolekusse.

 • Poolas Ukraina piiri lähedal toimus plahvatus. Hukkus kaks inimest. „Tegemist on äärmiselt tõsise intsidendiga. Me suhtleme aktiivselt Poolaga, et teada saada rohkem detaile täna juhtunu kohta. Arusaadavalt kaitseb NATO iga oma territooriumi ruutmeetrit ja ka Eesti pühendumus kollektiivkaitsele on vankumatu. Arutame koos liitlastega, kuidas juhtunule ühiselt ja kindlameelselt vastata,“ kommenteeris välisminister Urmas Reinsalu.

 • Rakettidega rünnati teisipäeval Kiievit, Lvivi ja Harkivit. Õhuhäire kõlas üle terve Ukraina. Teisipäeval lasid okupandid Ukraina pihta ligi sada raketti. Zelenskõi sõnul oli peamiseks sihtmärgis energiataristu, kuid plahvatused toimusid ka elurajoonides. Rünnakute tagajärjel jäi elektrita seitse miljonit majapidamist ja hukkus vähemalt kaks inimest.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters, CNN, Sky News

23:42

Felixit traumeeris Kiievi oblastis Vene okupatsioon. Siis aga päästis ta üks Kiievi lemmikloomatoidupood.

23:39

Nad pesid ennast, pesid hambaid ja sõid põrandas haisva tualetiaugu kohal. Neid peksti ja alandati, kuid neid ei murtud. 108 Ukraina naisvangi veetis Venemaa vanglas kuid ja aastaid.

23:36

Ukraina südamekirurgid teevad operatsiooni keset elektrikatkestust, mille põhjustasid Venemaa pommirünnakud Ukraina energiainfrastruktuurile.

22:19

Poola ütles, et raketi maandumiskoha uurimine jätkub ühisoperatsioonina USA-ga.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nõudis Ukraina ekspertidele juurdepääsu võimaldamist.

Poola president Andrzej Duda ütles kolmapäeval, et kohapeal töötavad Ameerika uurijad.

„Kuna president Biden avaldas eile minuga peetud vestluses toetust, võtsin selle toetuse vastu, seega võib öelda, et seda uurimist viivad läbi meie ja Ameerika pool või Põhja-Atlandi allianss ja meie,“ ütles ta.

USA kaitseminister Lloyd Austin kinnitas samuti, et USA eksperdid on Poolas kohapeal, et aidata Poola uurimisel.

Zelenskõi ütles kolmapäeval Ukraina meediaga kohtudes, et Ukraina ekspertide rühmale tuleb võimaldada juurdepääs saidile. Ta ütles ka, et soovib näha „numbrit raketi peal, sest kõigil rakettidel on numbrid peal“. Ja ta ütles, et Ukraina esindajad tuleks kutsuda NATO virtuaalsele kohtumisele seoses intsidendiga.

21:52

10 000 euro eest saab soetada sellise skulptuuri. Raha annetatakse Ukraina armeele droonide ostmiseks.

21:50

Ukraina koolid on varustatud väliste ja sisemiste videovalvesüsteemide, statsionaarsete metallidetektorite ja piirdeaedadega. Seda ütles haridus- ja teadusminister Sergei Škarlet.

Samuti on tema sõnul järgmise aasta riigieelarves koolidesse varjupaikade ehitamiseks ette nähtud 1,5 miljardit grivnat. Need peaksid valmima 1. septembriks 2023.

21:48

„Kes ütles, et sanktsioonid ei kahjusta Venemaad? Putin? Lavrov? Kõik terroristid?“

Paistab, et Moskvas hakkab asi isegi telestuudiotes kohale jõudma!

20:42

Staabiülemate ühendjuhataja kindral Mark Milley sõnul on Venemaa Ukraina-vastases sõjas läbi kukkunud kõigis eesmärkides.

„Venelased on iga kord ebaõnnestunud. Nad on kaotanud strateegiliselt, nad on kaotanud operatiivselt ja, ma kordan, nad kaotasid taktikaliselt. Mida nad on üritanud teha, see neil ebaõnnestus,“ ütles Milley kolmapäeval pressikonverentsil kaitseminister Lloyd Austiniga pärast Ukraina kaitsekontaktrühma kohtumist. „Nende eesmärkide strateegiline ümberkujundamine, nende ebaseaduslik invasioon on ebaõnnestunud.“

„Kogu umbes 900 kilomeetri pikkusel rindejoonel on ukrainlased saavutanud edu edu teise järel ja venelased on iga kord ebaõnnestunud,“ ütles Milley.

20:33

USA ei ole näinud midagi, mis oleks vastuolus Poola esialgse hinnanguga, et teisipäevaõhtune rakett oli Ukraina õhutõrjeraketi tulemus, ütles kaitseminister Lloyd Austin.

Pressikonverentsil esinedes ütles Austin, et usaldab täielikult Poola valitsuse plahvatuse uurimistulemust, mis viitab sellele, et Ukraina õhutõrje on tõenäoliselt vastutav kahe inimese surmaga lõppenud plahvatuse eest.

Poola on käimasoleva uurimise läbi viinud „professionaalselt ja tahtlikult“ ning USA ei jõua nende tööst ette, ütles Austin.

Ta lisas: „Kogume endiselt teavet, kuid me pole näinud midagi, mis oleks vastuolus president Duda esialgse hinnanguga, et plahvatus oli tõenäoliselt Ukraina õhutõrjeraketi tagajärg, mis kahjuks Poolas maandus.

Ükskõik millised lõppjäreldused ka poleks, maailm teab, et Venemaa kannab lõplikku vastutust selle juhtumi eest. Venemaa käivitas Ukraina vastu järjekordse raketitule, mis on spetsiaalselt suunatud Ukraina tsiviilinfrastruktuurile. Venemaa sihilik julmus ainult süvendab USA otsust jätkata Ukraina põhiõigust ennast kaitsta,“ ütles ta.

19:29

Zelenskõi sõnul sai ta lääneliitlastelt signaale, et Vladimir Putin soovib Ukrainaga otseläbirääkimisi pidada.

„Sain signaale, et Putin soovib otseläbirääkimisi,“ ütles ta. „Ma tegin avaliku foorumi ettepaneku, sest Venemaa peab avalikku sõda.“

Zelenskõi kinnitas ka CIA direktori Bill Burnsi teisipäevase visiiti Kiievi Venemaa raketirünnaku ajal. „Eile istus Burns pommivarjendis. Ja siis me rääkisime temaga. Arutasime läbi kõik meie jaoks olulised küsimused. Me teame üksteist. Ta on Ukraina poolel,” ütles Zelenskõi.

19:08

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et on veendunud, et teisipäeva õhtul Poolas maandunud ja kaks inimest tapnud rakett ei olnud Ukraina päritolu.

Uudisteagentuur Interfax tsiteerib Zelenskõi sõnu: „Ma ei kahtle, et see polnud meie rakett.“

Ta ütles, et on saanud teateid Ukraina relvajõudude ja õhujõudude juhtkonnalt ning „ei saa neid mitte usaldada“.

Ta lisas, et tema arvates oleks pidanud Ukrainale võimaldama ligipääsu Ida-Poolas asuvale plahvatuspaigale, lisades: „Kas me ei saa öelda lõplikke järeldusi? Kas meil on õigus olla uurimisrühmas? Muidugi.“

18:49

Donald Trumpi poeg küsib, kas võiks Ukrainale relvade soetamiseks miljardite kulutamise ära lõpetada, kuna Ukraina rakett tabas NATO liitlast Poolat.

18:47

Valgevene riigipiirikomitee väitab, et piirivalvurid tulistasid alla drooni, mis tuli Ukraina territooriumilt.

18:44

Venemaa kutsus välisministeeriumisse Poola suursaadiku Moskvas, ütles ministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova Reutersi vahendusel.

18:20

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles Poola parlamendile, et on võimalik, et intsident, kus rakett maandus Poola territooriumile, oli Venemaa provokatsiooni tagajärg.

Morawiecki ütles: „Me ei saa välistada, et Ukraina taristu pommitamine piiri lähedal oli tahtlik provokatsioon, mis tehti lootuses, et selline olukord võib tekkida.“

18:14

Pildid puruks pommitatud Hersoni lennujaamast.

18:12

USA ametniku sõnul teatasid Ukraina sõjaväelased lääneliitlastele, et üritasid teisipäeva õhtul Poolas maandunud raketi asukoha lähedal tabada Vene raketti.

CNN teatab, et on ebaselge, kas see rakett on sama, mis tappis Ukraina piirist 6,5 kilomeetri kaugusel Przewodówi külas kaks inimest, kuid see teave aitab USAl uurida juhtunut.

17:29
Sõjaseisukorda Ukrainas pikendati veebruari keskpaigani

Ukraina parlament hääletas täna sõjaseisukorra ja mobilisatsiooni pikendamise poolt.

Seadusandja Jaroslav Železniaki sõnul on ülemraada pikendanud Ukraina sõjaseisukorda ja mobilisatsiooni viiendat korda pärast sõja algust.

Mõlemaid meetmeid pikendatakse 90 päeva võrra kuni 19. veebruarini 2023. Železniak ütles, et sõjaseisukorra ja mobilisatsiooni pikendamise poolt hääletas vastavalt 294 ja 297 seadusandjat. Ukraina kehtestas esimest korda sõjaseisukorra 24. veebruaril, kui Venemaa alustas oma täiemahulist sissetungi.

17:28

Novosibirskist mobiliseeritud keeldusid rindel võitlemast, sest nad saadeti sinna ilma ettevalmistuseta.

Nad teatasid, et neid saadeti tulejoonele. „Suurtükivägi töötas vahetpidamata“. 12 inimest kirjutasid aruandeid, milles keeldusid edaspidises sõjategevuses osalemast.

Sellest rääkisid sõdurite naised. Nende sõnul on alates mobilisatsioonist viidud sõdureid lasketiiru vaid 3-4 korda. Neid „peteti“, kui neile öeldi, et „nad valvavad“ pigem piirialadel kui et sõdivad eesliinil.

17:20
Välis- ja riigikaitsekomisjoni liikmed said ülevaate Poolas aset leidnud juhtumist

Riigikogu väliskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni liikmed said ülevaate Poolas eile Venemaal toodetud raketiga aset leidnud intsidendist ning viimastest arengutest Ukrainas, kus Venemaa jätkab tsiviiltaristu jõhkrat hävitamist; komisjonide liikmed kinnitasid, et Eesti toetab oma NATO liitlast Poolat, kes viib läbi uurimist täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks.

„Rahvusvahelist avalikkust on šokeerinud eile Poolas kahe inimese surmaga lõppenud raketiintsident. Samaaegselt toimus suurim Venemaa raketirünnak Ukraina energiataristu ja tsiviilobjektide pihta. See on selge terror, kus kannatajaks on miljonid tavalised ukrainlased. Selle kõige taga on Venemaa agressioonisõda ning sõjakuriteod ei saa jääda karistuseta,“ ütles väliskomisjoni esimees Andres Sutt. „Saime tänasel kohtumisel kinnitust, et Eesti julgeolek on tagatud ja saame öelda, et praegusel hetkel puudub vahetu sõjaline oht Eestile,“ lisas ta.

Riigikaitsekomisjoni esimehe Raimond Kaljulaidi sõnul ei ole hetkel veel lõpuni välja selgitatud kõik juhtunu asjaolud ning ta kutsus üles ootama ära Poola ametlikke seisukohti. “Eesti kindlasti toetab meie olulist liitlast Poolat, oleme seda Poolale väga selgelt kinnitanud. Samuti on muutumatu meie sõjaline ja poliitiline toetus Ukrainale. Jätkame Ukraina toetamist,“ ütles ta.

Kohtumisel osalenud välisminister Urmas Reinsalu kinnitas, et koostöö ja infovahetus NATO liitlastega on tihe ja Eesti toetab Poolat kõigiti. Võimalike edasiste sammude juures lähtub Eesti intsidendi uurimistulemustest ning Poola otsustest ja vajadustest.

Loe rohkem