Poolas toimunud plahvatuse tagajärjed

Foto: WoW - Wolski o Wojnie / Facebook
Ohtuleht.ee 16. november 2022 00:37

Teisipäev, 15. november. Käimas on sõja 265. päev. Maailma liidrid kohtuvad Balil toimuval G20 tippkohtumisel. President Zelenskõi teatas videosilla kaudu, et nüüd oleks õige aeg Venemaa hävituslik sõda lõpetada.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • NATO peasekretär Jens Stoltenberg rõhutas, et enne järelduste tegemist tuleb kõik faktid selgeks teha.

 • Poola viis sõjaväe kõrgendatud valmisolekusse ja kaalub NATO artikkel 4 ellukutsumist.

 • Poolas Ukraina piiri lähedal toimus plahvatus. Arvatakse, et tegu võis olla Vene rakettidega. Hukkus kaks inimest. „Tegemist on äärmiselt tõsise intsidendiga. Me suhtleme aktiivselt Poolaga, et teada saada rohkem detaile täna juhtunu kohta. Arusaadavalt kaitseb NATO iga oma territooriumi ruutmeetrit ja ka Eesti pühendumus kollektiivkaitsele on vankumatu. Arutame koos liitlastega, kuidas juhtunule ühiselt ja kindlameelselt vastata,“ kommenteeris välisminister Urmas Reinsalu.

 • Rakettidega rünnati Kiievit, Lvivi ja Harkivit. Õhuhäire kõlas üle terve Ukraina. Teisipäeval lasid okupandid Ukraina pihta ligi sada raketti. Zelenskõi sõnul oli peamiseks sihtmärgis energiataristu, kuid plahvatused toimusid ka elurajoonides. Rünnakute tagajärjel jäi elektrita seitse miljonit majapidamist.

 • USAl olevat luureandmed, et Venemaa kõrged ametnikud pidasid silmas USA vahevalimisi, ajastades Hersonist vägede lahkumise teate pärast seda.

 • ÜRO inimõiguste ülemvoliniku büroo (OHCHR) teatas teisipäeval, et nii Venemaa kui ka Ukraina on piinanud peaaegu üheksa kuud kestnud konflikti ajal sõjavange, tuues näidetena koerterünnakuid, elektrišokkide andmist ning seksuaalvägivalda.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters, CNN, Sky News

01:37

Poola kinnitas, et nende territooriumile kukkunud rakett oli Vene päritolu ning kutsus Venemaa suursaadiku selgitusi jagama.

„15. novembril 2022 viidi Venemaa Föderatsiooni relvajõudude poolt läbi järjekordne massiline raketirünnak kogu Ukraina territooriumile ja selle kriitilisele infrastruktuurile. Kell 15.40 kukkus Hrubieszówi oblastis Przewodówi külas alla Venemaal toodetud rakett, mille tagajärjel hukkus kaks Poola Vabariigi kodanikku. Selle intsidendiga seoses kutsus välisminister Zbigniew Rau välja Venemaa Föderatsiooni suursaadiku, nõudes talt viivitamatult üksikasjalike selgituste andmist,“ seisis Poola välisministeeriumi avalduses.

00:42

„Poolat tabanud raketirünnakud on väga tõsine ja murettekitav juhtum. Riigikogu koguneb vajadusel koheselt arutamaks julgeolekuolukorda. Kolmapäeva hommikul koguneb ka vanematekogu, kus arutame infot raketirünnaku kohta Poolas. Eesti on valmis andma oma panuse NATO iga ruutmeetri kaitsesse. Pean vajalikuks olukorda arutada Balti ja Poola ametikaaslastega,“ sõnas riigikogu esimees Jüri Ratas.

00:36

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja Poola president Andrzej Duda vestlesid telefonitsi.

„Avaldasin kaastunnet Poola kodanike hukkumise pärast Venemaa raketiterroris. Vahetasime olemasolevat teavet ja selgitame kõiki fakte. Ukraina, Poola, kogu Euroopa ja maailm peavad olema täielikult kaitstud terroristliku Venemaa eest,“ sõnas Zelenskõi.

00:22

NATO saadikud kohtuvad kolmapäeval Poola palvel, et arutada artikkel 4 käivitamist, teatasid kaks Euroopa diplomaati Reutersile pärast Ukraina piiri lähedal Poolas toimunud plahvatust, mille põhjustas väidetavalt eksinud Vene rakett.

Üks diplomaatidest ütles, et allianss tegutseb ettevaatlikult ja vajab aega, et kontrollida, kuidas plahvatus täpselt juhtus.

00:14

Poola kaalub NATO artikli 4 aktiveerimist, ütles valitsuse pressiesindaja teisipäeval.

NATO alusdokumendiks oleva Põhja-Atlandi lepingu artikli nr 4 kohaselt konsulteerivad lepinguosalised omavahel, kui neist kellegi arvates on ohustatud mis tahes lepinguosalise territoriaalne terviklikkus, poliitiline sõltumatus või julgeolek.

23:59

Plahvatuskohale saabusid Poola militaareksperdid. Kuna sealt on leitud fragmente rakettidest, saavad nad ilmselt varsti öelda, milliste rakettidega tegemist oli ja kas need tulistas Venemaa.

23:57

Kiievis kõlavad jälle õhuhäiresireenid.

23:51

USA presidenti Joe Bidenit on teavitatud Poolas toimunust ja ta räägib Poola presidendi Andrzej Dudaga.

Poola president kutsus homme kella 12.00ks kokku rahvusliku julgeolekunõukogu istungi.

23:37

Poola valitsus kinnitas, et toimus plahvatus, milles hukkus kaks kodanikku, lisades, et riik suurendab sõjaväeosade valmisolekut.

Poola kontrollib ka, kas on vaja aktiveerida NATO artikkel 4.

NATO artikkel number 4, mis tagab kõikidele liikmesriikidele õiguse sõjalisele konsultatsioonile, on käivitunud neljal korral: 2003. aastal käivitas selle Türgi seoses Iraagi sõjaga, 2012. aastal käivitas Türgi selle kahel korral seoses Süüria sõjaga ning 2014. aastal käivitas artikli number 4 Poola seoses 2014. aasta Krimmi kriisiga.

23:34

NATO peasekretär Jens Stoltenberg vestles Poola president Andrzej Dudaga. Ta avaldas kaastunnet hukkunute pärast ja kinnitas, et NATO jälgib olukorda ja liitlased on omavahel tihedalt kontaktid. Ta lisas, et faktide kindlaks tegemine on väga tähtis.

23:14

„Poola. Provokatsioon.“ Selliseid pealkirju saab näha Vene meedias.

23:12

Suits tõusmas kohast, kus Vene raketid väidetavalt Poolasse kukkusid

Foto: STOWARZYSZENIE MOJE NOWOSIOLKI via Reuters/Scanpix
23:08

„Uurime neid teateid ja teeme tihedat koostööd oma liitlase Poolaga,“ kommenteeris toimuvat NATO ametnik.

Sama sõnas Saksamaa välisminister Annalena Baerbock: „Jälgime toimuvat tähelepanelikult ja oleme kontaktis oma Poola sõpradega ja NATO liitlastega.“

22:48

Marko Mihkelsoni järeldused Venemaa raketirünnakust Poola vastu:

 1. See polnud eksimus, vaid ilmselt katse testida NATO ühtsust ja reageerimisvalmidust;

 2. Venemaa muidugi eitab ja peab seda enda vastu suunatud provokatsiooniks;

 3. Poola valitsusel on mitu tegevusvarianti, kuid NATO tasandil oleksid konsultatsioonid artikkel 4 osas üks lahendus;

 4. NATO liitlaste konsultatsioonide tulemusel võiks sündida kauaoodatud otsus anda Ukrainale lõpuks ometi kaitse- ja ründerelvastusse tankid (Leopardid jt), lennukid (F-15, F-16, A-10 jt), õhutõrjekompleksid jne;

 5. Ukrainal on täielik õigus rünnata Venemaa raketilaskepositsioone maal ja õhus;

 6. Praegu peaks olema kõigile selge, et Ukraina kaitseb ka NATOt, mistõttu tuleb Ukrainat toetada kõigi vahenditega;

 7. Venemaa kinnitas tänaste raketilöökidega, et nende soov läbirääkimisi pidada on täielik bluff.


22:41

Raketid tabasid Poolat kohas, kust läheb Ukrainat Euroopa Liiduga ühendav kõrgepingeliin. Läheduses on ka Ukraina Dobrotvirska elektrijaam.

22:30

Poola valitsus kogunes erakorralisele koosolekule.

22:28

Teisipäeva õhtul väideti, et Venemaa rakett tabas Poola idaosas Ukraina piiri lähedal asuvat Przewodowi küla.

Väidetavalt tabas rakett farmi ja tappis kaks inimest. Sky News toob välja asjad, mis on praeguseks teada:

 • USA kõrge luureametnik väitis, et Venemaa raketid tabasid Poolat, tappes kaks inimest

 • Arvatakse, et raketid tabasid Przewodowi küla Ukraina piiri lähedal

 • Poola riiklik julgeolekunõukogu koguneb praegu, nagu ka Ungari kaitsenõukogu

 • Poola valitsus tunnistas kriisiolukorda, kuid ei kinnitanud ega lükanud ümber ühtegi väidet

 • Pentagon ütles, et ei suuda praegu väiteid kinnitada

 • Venemaa eitab süüdistusi ja väidab, et tegemist oli „tahtliku provokatsiooniga“

 • Mõned eksperdid arvavad, tegu võis olla Ukraina õhujõudude poolt alla tulistatud Vene rakettidega

 • Moskva tulistas täna Ukraina linnade pihta üle saja raketi, mis jättis elektrita seitse miljonit majapidamist

22:17

„Täna juhtus see, mille eest me juba ammu hoiatasime. Terror ei piirdu meie riigipiiridega. Venemaa raketid tabasid Poolat. Mitu korda on Ukraina öelnud, et terroririigi tegevus ei piirdu meie riigiga?“ ütles Zelenskõi õhtuses videopöördumises.

22:10

„Väga murettekitavad uudised rakettidest, mis tabasid Poolat ja tapsid kaks inimest. Olen president Andrzej Dudaga tihedas kontaktis, et edasiste tegevuste osas nõu pidada. Eesti, nagu kõik liitlased, seisavad õlg õla kõrval NATO territooriumi iga tolli nimel,“ sõnas president Alar Karis sotsiaalmeedias.

22:01

Moskva väidab, et Poola meedias avaldatud väited rakettide kukkumisest Poola territooriumile on „sihilik provokatsioon eesmärgiga olukorda eskaleerida“, edastas uudisteagentuur Interfax. Selles lisatakse, et „Vene relvad ei ole sooritanud ühtegi lööki Ukraina-Poola piiri lähedal asuvate sihtmärkide vastu“.

Vene väide paistab olevat aga vale. Kella nelja ajal tulistasid nad rakette Kovelisse, mis asub Poola piirist 50 kilomeetri kaugusel.

Loe rohkem