Kohalikud tervitavad ja kallistavad Ukraina sõdureid. Foto on tehtud Vene okupantidest vabastatud Hersonis.

Foto: Lesko Kromplitz/Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 13. november 2022 16:53

Pühapäev, 13. november. Käimas on sõja 263. päev. Vene vägede taganemise ajal sai plahvatuses viga Kahhovka hüdroelektrijaama tamm. Jätkuvalt oletatakse, et piirkonnas on umbes 40 000 Vene sõdurit.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Venelased muudavad okupeeritud Melitopoli sõjaväebaasiks, ütles linnapea.

 • Läti president Egils Levits pooldab Venemaa agressiooni uurimiseks eritribunali loomist. „See on lünk rahvusvahelises õiguses, et Venemaa sissetungi uurimine ei kuulu endiselt ühegi rahvusvahelise kohtu pädevusse.“

 • Reuters teatab, et endine Vene palgasõdur hukati pärast seda, kui ta vahetasi pooli Ukraina toetamiseks. Telegrami kanalites levitatud kinnitamata videos, mis Venemaa meedia väitel olid seotud Wagneri palgasõdurite rühmitusega, nimetas mees end Jevgeni Nužiniks (55) ja ütles, et on vahetanud poolt, et „venelaste vastu võidelda“.

 • „Näib, nagu oleks ukrainlased just saavutanud erakordse võidu, kus üks piirkondlik pealinn, mille Venemaa selles sõjas vallutas, on nüüd tagasi Ukraina lipu all. Ja see on üsna tähelepanuväärne asi. Ja sellel on ka laiem strateegiline mõju, sest venelaste üle jõe surumine tähendab, et pikemaajaline oht sellistele kohtadele nagu Odessa ja Musta mere rannik väheneb võrreldes varasemaga,” ütles USA riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

 • Elanikud ütlesid, et venelased jätsid pärast kaheksakuulist okupatsiooni Hersonis maha hävingu. Ühe loomaõigusorganisatsiooni teatel on Moskva väed varastanud kohalikust loomaaiast isegi kähriku, hundid ja oravad.

 • Ukraina ametiisikud hoiatavad kaasmaalasi, et hoolimata Venemaa lahkumisest Hersonist, siis sõda ei ole veel läbi ega võidetud. Hersoni piirkonnas on puudu veest, ravimitest ja toidust, kuid Mõkolaivist plaanitakse kõike hädavajalikku piirkonda muretseda. Praegu elab Hersonis 70 000 - 80 000 inimest. Enne sõda elas piirkonnas 320 000 inimest.

 • Nädalavahetusel on terves Ukrainas tähistatud Hersoni vabastamist. Ukraina ametiisikud hoiatavad kaasmaalasi, et Venemaa lahkumine Hersonist ei tähenda, et sõda oleks lõppenud.

 • Samal ajal Venemaal: meeleavaldus, millel nõutakse, et Moskva ründaks Washingtoni. Nad tsiteerivad Putini sõnu: „Me läheme taevasse märtritena ja nad lihtsalt kärvavad.“

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi hoiatas, et kuigi sõjaväe eriüksused on Hersoni linna jõudnud, on umbes 70% Hersoni piirkonnast on endiselt Venemaa kontrolli all. Zelenskõi ütles, et Kiievi väed on saavutanud kontrolli enam kui 60 asula üle Hersoni piirkonnas ja et Hersonis rakendatakse stabiliseerimismeetmeid.

 • Sajad kodanikud ujutasid laupäeva hommikul pärast kaheksa kuud kestnud okupatsiooni linnatänavaid, emmates Ukraina sõdureid ja välisajakirjanikke pärast seda, mida on kirjeldatud kui Kiievi jaoks „ajaloolist päeva“ – ja võib-olla kõige olulisemat strateegilist läbimurret alates Venemaa invasiooni algusest.

 • Riiklik uudisteagentuur Tass tsiteeris Venemaa asevälisministrit Sergei Veršininit, kes ütles, et reedesed kõnelused ÜRO ametnikega Genfis olid kasulikud ja üksikasjalikud, kuid nädala pärast lõppeva Musta mere teraviljaekspordilepingu uuendamise teemal oli küsimus veel lahendamata. Ta ütles, et põllumajandusliku laenuandja Rosselkhozbanki juurdepääsu taastamine Swifti maksesüsteemile oli võtmeküsimus.

 • Venemaa on keelanud väljastpoolt Venemaa Föderatsiooni laaditud laevade liikluse läbi Kertši väina, et vältida aluste pääsu Aasovi merre.

 • Saksamaa kantsler Scholz teatas, et Putin takistab igasugust diplomaatilist lähenemist. Scholz ütles, et Venemaa peab mõistma, et dikteeritud rahust asja ei saa.

 • Sotsiaalmeedias jagatakse videot, kus väidetavalt venelased on plahvatusega kahjustanud Kahhovka hüdroelektrijaama tammi.

 • Kardetakse, et Venemaa võib 15.-16. novembril anda Ukrainale järjekordse ulatusliku löögi, sest sel ajal peetaks Balil G20 tippkohtumist.

 • Pärast sõda saab NATOga liitumisest Ukraina prioriteet, ütles Euroopa, Euro-Atlandi integratsiooni asepeaminister. Ta märkis, et Ukraina eeldab, et NATO-ga liitumine ei nõua vaheetappe nagu liikmelisuse tegevuskava.

 • Maxar Technologiesi satelliidipiltide ja muude fotode kohaselt on viimase 24 tunni jooksul hävinud vähemalt seitse silda, neist neli ületavad Dnipro jõge.

 • Samal ajal, kui Ukraina väed tugevdavad oma võimu Hersoni piirkonna lääneosas, on ametnikud hoiatanud elanikke, et nad ei üritaks liiga vara koju naasta. „Ma saan aru, et kõigil on koduigatsus ja nad tahavad võimalikult kiiresti koju naasta,“ jätkas ta ja ütles: „Ma palun teil veidi oodata. Praegu on siin liiga ohtlik. On suur tõenäosus, et vaenlane ründab äsja deokupeeritud asulaid. Peale selle peaksid piirkonna läbi vaatama lõhkeaineeksperdid. Kahjuks on seal juba palju lõhkekehadest põhjustatud tsiviilohvreid.“

 • Ukraina tunnistas, et tema väed korraldasid eelmise kuu lõpus rünnakuid Venemaa laevastiku ja sadama vastu Sevastopolis Krimmis.

 • Ukraina ehitab müüri oma piirile Valgevenega, mis on Venemaa peamine liitlane, kuhu Vladimir Putin veebruaris osa oma sissetungist käivitas.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi avaldas oma ametlikul Telegrami kontol avalduse pärast seda, kui tema väed võtsid reedel tagasi Hersoni. Zelenskõi ütles, et see oli „ajalooline päev“ ja et lõunalinna elanikud „ei kaotanud kunagi lootust“.

 • Hersoni elanikud kogunesid linna keskväljakule Ukraina lippe lehvitama juba enne, kui Ukraina väed linna jõudsid. Reede pärastlõunal tuli esimene kinnitus, et Ukraina sõdurid on sisenenud Hersoni linna piiridesse.

 • Venemaa kaitseministeerium väidab, et Hersonist vägede väljaviimine on lõpule jõudnud. Ent kahtlusi tekitab, kuidas said Vene väed nii kiiresti taganeda. Näiteks ütles kolonel Margo Grosberg reedelõunasel kaitseministeeriumi pressikonverentsil, et 10 000-12 000 sõjaväelase üle jõe viimine võtab hinnanguliselt aega 10-12 päeva.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:28

Venelased ei varastanud ainult kährikuid Hersoni loomaaiast – siin teevad nad minekut laamaga. Need näivad olevat pärit Ukraina Venemaa poolt okupeeritud Krimmist Belogorski oblastis asuvast Taigani lõvipargist. See on safaripark, kus on 80 lõvi ja 50 tiigrit. Pole ime, et laama tundub vastumeelne.

23:27

„Täna on pühapäev. Olen oma kontoris koos meie meeskonnaga. Kabinet töötab, Kiiev ei peatu, riik töötab vahetpidamata. Vaadake ringi – alati on inimesi, kes võitlevad ja töötavad ilma nädalavahetusteta meie võidu nimel.

Eesliinil pole nädalavahetusi. Päästjatel ja sapööridel nädalavahetusi pole. Haavatuid abistavatel arstidel pole nädalavahetusi. Ka meie lapsi abistavatel arstidel pole nädalavahetusi. Ka Iraani droonide vastu võitlevatel Ukraina energeetikatöötajatel pole puhkust. Kõik meie transporditöötajad, kes tagavad nii kaitse kui ka tagala, Ukrzaliznõtsja ja kõik riigiettevõtted. Äri, mis aitab. Vabatahtlikud, ilma milleta me hakkama ei saaks. Sõjaväeettevõtted remondivad ja toodavad seadmeid. Juba 263 päeva peaaegu ööpäevaringselt töötanud diplomaadid. Sidetöötajad, julgeolekujõud, sajad ja sajad muud sfäärid, miljonid inimesed.

Me kõik tunneme juba oma võidu lähenemist. Sest me hoiame oma ühtsust ja teame, et oleme õigusega oma maal,“ ütles Zelenskõi õhtuses videokõnes.

23:01

Venemaa parlamendisaadik Andrei Guruljov rääkis pausist operatsioonis pärast Hersoni lahkumist.

Tegelikult ootab Venemaa mobiliseeritud vägede varustamist ja uue pealetungi alustamist.

Mis tahes Venemaa liikumine diplomaatia suunas pärast Hersoni lahkumist ei pruugi peegeldada suurt läbirääkimist läänega. See võib olla lihtsalt aja ostmise taktika, nii et USA peaks olema väga ettevaatlik Ukraina õhutamisel Venemaaga läbirääkimisi pidama.

23:00

Need pühvlid, kes põgenesid venelaste mürsutule eest, naasid koos beebidega Harkivi loomaaeda!

22:09

Linnapea: Venelased muudavad okupeeritud Melitopoli sõjaväebaasiks.

Paguluses viibinud Melitopoli linnapea Ivan Fedorov ütles, et linna hakkasid saabuma Vene väed nii Hersoni oblastist kui ka teisest Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžja oblastis asuvast Tokmaki linnast.

22:03

Läti president Egils Levits pooldab Venemaa agressiooni uurimiseks eritribunali loomist.

„See on lünk rahvusvahelises õiguses, et Venemaa sissetungi uurimine ei kuulu endiselt ühegi rahvusvahelise kohtu pädevusse.“

21:08
20:54

Reuters teatab, et endine Vene palgasõdur hukati pärast seda, kui ta vahetasi pooli Ukraina toetamiseks.

Telegrami kanalites levitatud kinnitamata videos, mis Venemaa meedia väitel olid seotud Wagneri palgasõdurite rühmitusega, nimetas mees end Jevgeni Nužiniks (55) ja ütles, et on vahetanud poolt, et „venelaste vastu võidelda“.

Kaadril esitas Nužin, kelle pea on telliskiviseina külge kinnitatud, oma nime, sünniaja ja ütles, et on 4. septembril poolt vahetanud. Ta ütles, et ta rööviti Kiievis 11. oktoobril ja sattus keldrisse, enne kui kaadrid näitavad, kuidas teda löödi haamriga.

Oli ebaselge, kuidas Nužin, kes ütles septembris Ukraina meediale, et tahab Ukraina eest sõdida, sattus näiliselt Vene vägede kätte. Vladimir Putini lähedane liitlane Jevgeni Prigožin ütles täna, et endine palgasõdur oli reetur.

20:41

Pärast kaks ööd kestnud juubeldamist pärast linna vabastamist hakkasid Hersoni elanikud pühapäeval hindama kahju suurust, mida tekitas kaheksa pikka kuud kestnud Vene okupatsiooni, mille elanikel polnud endiselt elektrit ja vett, kirjutab The Guardian.

President Volodõmõr Zelenskõi ütles pühapäeval, et Vene väed hävitasid enne taandumist olulise infrastruktuuri. Hersoni linnapea aga ütles, et humanitaarolukord on ravimite ja leiva puudumise tõttu raske.

Lahkunud Vene väed jätsid maha ka tuhandeid miine ja lõhkemata mürske.

Linna kohaliku administratsiooni nõunik Roman Golovnja ütles: „Vene okupatsiooniväed ja kaastöötajad tegid kõik endast oleneva, et linna jäänud inimesed kannataksid nendel päevadel, nädalatel ja kuudel ootamise ajal nii palju kui võimalik.“

20:04

Paljud inimesed idarindel ütlevad, et praegu on seal põrgu.

Täna tulistasid Toretskis Venemaa väed maha sünnitusmaja ja dispanseri.

Ukraina Donetski juht Pavel Kirilenko teatas, et tsiviilohvreid õnneks ei ole.

19:11

Hersoni kommunaalettevõtted töötavad põgenevate Vene vägede poolt kahjustatud ja mineeritud kriitilise infrastruktuuri taastamise nimel. Enamik kodudest Lõuna-Ukraina linnas on endiselt ilma elektri ja veeta, teatasid piirkonnaametnikud.

Hersoni oblasti kuberner Jaroslav Januševitš ütles, et võimud otsustasid turvameetmena säilitada liikumiskeelu kella 17-st hommikul kella kaheksani ja keelata inimestel linnast lahkumise või sisenemise, vahendab Reuters.

Janušševitš ütles Ukraina TV-le: „Vaenlane mineeris kõik kriitilise tähtsusega infrastruktuuri objektid. Üritame paari päeva jooksul kokku saada ja (siis) linna avada.“

18:28

„Valgevene Terroripataljoni võitlejast plahvatas mõne meetri kaugusel tankimürsk. Meie vaprad sõdalased on tõelised kangelased ja nad on ka Hersoni eest võidelnud. Olen uhke selle üle, kuidas nad ukrainlasi nende riigivastases sõjas aitavad.“

18:20

Moskva eeslinnas korraldasid mobiliseerituid ohvitseridega jõuproovi, kuna nad on lahingutegevuseks halvasti ette valmistatud ja on sunnitud kuulipildujast kujuteldavate sihtmärkide pihta tulistama.

17:17

USA rahandusminister Janet Yellen ütles, et mõned Venemaa-vastased sanktsioonid võivad jääda kehtima ka pärast võimalikku rahulepingut Ukrainaga, vahendas Wall Street Journal pühapäeval, vahendab Reuters.

Yellen ütles, et iga võimalik rahukokkulepe hõlmab USA ja tema liitlaste poolt Venemaa majandusele määratud karistuste läbivaatamist. „Ma arvan, et mõne rahulepingu kontekstis on sanktsioonide kohandamine võimalik ja võib olla asjakohane,“ ütles Yellen intervjuus Indoneesias, kus ta osaleb G20 tippkohtumisel.

16:54
USA nimetas Venemaa taganemist Hersonist Ukraina jaoks „erakordseks võiduks“

USA riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan, kes viibis lennuki Air Force One pardal teel ASEANi tippkohtumisele Phnom Penhis, ütles ajakirjanikele:

„Näib, nagu oleks ukrainlased just saavutanud erakordse võidu, kus üks piirkondlik pealinn, mille Venemaa selles sõjas vallutas, on nüüd tagasi Ukraina lipu all. Ja see on üsna tähelepanuväärne asi.

Ja sellel on ka laiem strateegiline mõju, sest venelaste üle jõe surumine tähendab, et pikemaajaline oht sellistele kohtadele nagu Odessa ja Musta mere rannik väheneb võrreldes varasemaga.

Ja seega on see suur hetk. Ja see ei ole kindlasti viimane, kuid see on suur hetk. Ja see on tingitud ukrainlaste uskumatust visadusest ja oskustest, mida toetab USA ja meie liitlaste järeleandmatu ja ühtne toetus.“

16:28

Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace ütles, et Venemaa on Hersoni kaotuse pärast „mures“ ja „pettunud“, vahendas PA.

Siiski ütles ta, et Moskvat on oluline mitte „alahinnata“, rõhutades, et „kui nad vajavad rohkem kahuriliha, siis nad ka tapavad“.

Rääkides Westminsteri ringhäälinguorganisatsioonidega, ütles Wallace, et soovitab Hersoni tänavatel juubeldavate stseenide kaalumisel olla ettevaatlik.

„Täiesti õige, Ukraina on võtnud tagasi ühe piirkonna paljudest, mis Venemaal õnnestus märtsis tabada. Herson oli üks paljudest eesmärkidest, Venemaa kukkus läbi, nüüd on Ukraina selle tagasi saanud,” ütles ta. „See tõstatab Venemaa elanikele sisuliselt küsimuse: milleks see kõik oli? Kuid see näitab ka Ukraina märkimisväärset võimekust.“

Ta ütles, et Venemaa on territooriumi kaotamise pärast mures ja pettunud, kuid ütles: „Ärge alahinnake Venemaad kunagi. Ajalugu tuletab teile meelde, et Venemaa võib olla omadega jõhker.“

Ta lisas, et Ukraina otsustab, „millal ja kuidas“ ta võib soovida Venemaaga läbirääkimisi pidada. Küsimusele, kas praegu on õige aeg, vastas ta: „Esiteks, ma ei arva, et peaksime olema tänulikud, kui varas varastatud kauba tagasi annab – ja seda Venemaa on tegelikult teinud. Nüüd läheb levib info justkui ümber maailma, püüdes öelda, et kõik peaksid selle eest tänulikud olema. Ei, nad ei peaks seda tegema, Venemaa ei oleks pidanud seda veebruaris tegema!“

„Ma arvan, et see on ukrainlaste otsustada, millal ja kuidas nad tahavad läbirääkimisi pidada. Nad tahavad teha seda siis kui neil on piisavalt tugevust ja hoogu sees. Siis ei näe ma, miks nad seda tegema ei peaks.“

16:22
Venelased varastasid Hersonist isegi loomaaialoomi

Elanikud ütlesid, et venelased jätsid pärast kaheksakuulist okupatsiooni Hersonis maha hävingu. Ühe loomaõigusorganisatsiooni teatel on Moskva väed varastanud kohalikust loomaaiast isegi kähriku, hundid ja oravad, vahendas AFP.

„Nad võtsid kõik kaasa. Nad tühjendasid kauplused täiesti ära,” rääkis 30-aastane müüja Viktoria Dubovska.

Loomaõiguslaste liikumise UAnimals asutaja Oleksandr Todortšuk ütles, et Vene väed varastasid kohalikust loomaaiast loomi. „Nad on viinud Krimmi suurema osa loomaaia kollektsioonist: laamadest ja huntidest eeslite ja oravateni,“ ütles ta Facebookis.

16:11
Välisminister Reinsalu: Eesti kutsub liitlasi kehtestama uut Ukraina toetamise mõtteviisi

Välisminister Urmas Reinsalu osaleb 13. ja 14. novembril Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kohtumisel Brüsselis. Kohtumise peateemadeks on Venemaa agressioon Ukrainas, Lääne-Balkan ja Aafrika Suurjärvistu.

Reinsalu sõnul on Lääne liitlastel aeg ühiselt sõnastada uus Ukraina aitamise ja Venemaa survestamise mõtteviis. 

Välisministri sõnul peab uue mõtteviisi lähtekoht olema, et Ukraina ei vaja abi mitte ainult selles mahus, et sõjas vastu pidada, vaid suuremat sõjalist abi Ukrainale ja tugevamate sanktsioonide kehtestamise Venemaa vastu on tarvis selleks, et Ukraina võidaks sõja kiiremini. See eeldab riikidelt suuremat panust, eriti just relvasüsteemide tarnimisel. Reinsalu rõhutas, et Ukraina vajab vastupealetungideks ja vastase heidutamiseks hädasti just kaugmaarakette. 

„Jutt sellest, et talvel sõjategevus kuidagi raugeb, on kummastav selles kontekstis, et sõja praegune faas algaski just talvel,“ sedastas Reinsalu. 

 „Ligi üheksa kuud kestnud Venemaa agressioon Ukrainas on kaasa toonud suuri inimkannatusi ning meie toetus ja tugi Ukrainale on olulisem kui kunagi varem. Eile teatas Eesti oma uuest kiireloomulisest humanitaarabipaketist, et külma saabudes ukrainlasi aidata, ning detsembri algul korraldame Tallinnas Žõtomõri ülesehituskonverentsi, et arutada sõjas kahjustatu taastamist Žõtomõris ja otsustada edasised sammud,“ sõnas Reinsalu. 
 
Välisminister rõhutas, et välisministrite kohtumisel tõstatab ta ka eritribunali loomise Venemaa vastutusele võtmiseks ning ELi sanktsioonide karmistamise ehk järgmise sanktsioonipaketi vajalikkuse.

Pühapäeval toimub Poola välisministri kutsel samameelsete riikide esindajate õhtusöök Ukraina Euroopa Liidu integratsiooni toetamiseks.

15:51

Mõkolaivis päästeti rusude alt merisiga. Mis juhtus tema omanikega? Pole infot, kas nad jäid õhurünnakus ellu või mitte.

15:36

Vene okupantide poolt allutatud Hersonis peideti Ukraina lipud ära. Nüüd on jälle õige aeg need heisata!

Loe rohkem