Kohalik tänab Ukraina sõdureid külas mis asub veidi Hersonist väljaspool.

Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 12. november 2022 20:51

Laupäev, 12. november. Käimas on sõja 262. päev. Vene vägede taganemise ajal sai plahvatuses viga Kahhovka hüdroelektrijaama tamm. Jätkuvalt oletatakse, et piirkonnas on umbes 40 000 Vene sõdurit.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Samal ajal Venemaal: meeleavaldus, millel nõutakse, et Moskva ründaks Washingtoni. Nad tsiteerivad Putini sõnu: „Me läheme taevasse märtritena ja nad lihtsalt kärvavad.“

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi hoiatas, et kuigi sõjaväe eriüksused on Hersoni linna jõudnud, on umbes 70% Hersoni piirkonnast on endiselt Venemaa kontrolli all. Zelenskõi ütles, et Kiievi väed on saavutanud kontrolli enam kui 60 asula üle Hersoni piirkonnas ja et Hersonis rakendatakse stabiliseerimismeetmeid.

 • Sajad kodanikud ujutasid laupäeva hommikul pärast kaheksa kuud kestnud okupatsiooni linnatänavaid, emmates Ukraina sõdureid ja välisajakirjanikke pärast seda, mida on kirjeldatud kui Kiievi jaoks „ajaloolist päeva“ – ja võib-olla kõige olulisemat strateegilist läbimurret alates Venemaa invasiooni algusest.

 • Riiklik uudisteagentuur Tass tsiteeris Venemaa asevälisministrit Sergei Veršininit, kes ütles, et reedesed kõnelused ÜRO ametnikega Genfis olid kasulikud ja üksikasjalikud, kuid nädala pärast lõppeva Musta mere teraviljaekspordilepingu uuendamise teemal oli küsimus veel lahendamata. Ta ütles, et põllumajandusliku laenuandja Rosselkhozbanki juurdepääsu taastamine Swifti maksesüsteemile oli võtmeküsimus.

 • Venemaa on keelanud väljastpoolt Venemaa Föderatsiooni laaditud laevade liikluse läbi Kertši väina, et vältida aluste pääsu Aasovi merre.

 • Saksamaa kantsler Scholz teatas, et Putin takistab igasugust diplomaatilist lähenemist. Scholz ütles, et Venemaa peab mõistma, et dikteeritud rahust asja ei saa.

 • Sotsiaalmeedias jagatakse videot, kus väidetavalt venelased on plahvatusega kahjustanud Kahhovka hüdroelektrijaama tammi.

 • Kardetakse, et Venemaa võib 15.-16. novembril anda Ukrainale järjekordse ulatusliku löögi, sest sel ajal peetaks Balil G20 tippkohtumist.

 • Pärast sõda saab NATOga liitumisest Ukraina prioriteet, ütles Euroopa, Euro-Atlandi integratsiooni asepeaminister. Ta märkis, et Ukraina eeldab, et NATO-ga liitumine ei nõua vaheetappe nagu liikmelisuse tegevuskava.

 • Maxar Technologiesi satelliidipiltide ja muude fotode kohaselt on viimase 24 tunni jooksul hävinud vähemalt seitse silda, neist neli ületavad Dnipro jõge.

 • Samal ajal, kui Ukraina väed tugevdavad oma võimu Hersoni piirkonna lääneosas, on ametnikud hoiatanud elanikke, et nad ei üritaks liiga vara koju naasta. „Ma saan aru, et kõigil on koduigatsus ja nad tahavad võimalikult kiiresti koju naasta,“ jätkas ta ja ütles: „Ma palun teil veidi oodata. Praegu on siin liiga ohtlik. On suur tõenäosus, et vaenlane ründab äsja deokupeeritud asulaid. Peale selle peaksid piirkonna läbi vaatama lõhkeaineeksperdid. Kahjuks on seal juba palju lõhkekehadest põhjustatud tsiviilohvreid.“

 • Ukraina tunnistas, et tema väed korraldasid eelmise kuu lõpus rünnakuid Venemaa laevastiku ja sadama vastu Sevastopolis Krimmis.

 • Ukraina ehitab müüri oma piirile Valgevenega, mis on Venemaa peamine liitlane, kuhu Vladimir Putin veebruaris osa oma sissetungist käivitas.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi avaldas oma ametlikul Telegrami kontol avalduse pärast seda, kui tema väed võtsid reedel tagasi Hersoni. Zelenskõi ütles, et see oli „ajalooline päev“ ja et lõunalinna elanikud „ei kaotanud kunagi lootust“.

 • Hersoni elanikud kogunesid linna keskväljakule Ukraina lippe lehvitama juba enne, kui Ukraina väed linna jõudsid. Reede pärastlõunal tuli esimene kinnitus, et Ukraina sõdurid on sisenenud Hersoni linna piiridesse.

 • Venemaa kaitseministeerium väidab, et Hersonist vägede väljaviimine on lõpule jõudnud. Ent kahtlusi tekitab, kuidas said Vene väed nii kiiresti taganeda. Näiteks ütles kolonel Margo Grosberg reedelõunasel kaitseministeeriumi pressikonverentsil, et 10 000-12 000 sõjaväelase üle jõe viimine võtab hinnanguliselt aega 10-12 päeva.

 • Taganevad okupandid lasid reede varahommikul õhku üle Dnepri viiva Antonivka silla.

 • Ukraina relvajõud saavad pärast Hersoni oblasti paremkalda vabastamist võtta kontrolli kolmel Krimmi viiva põhimaanteel. Sellest teatas Financial Times, viidates Ukraina kaitseministeeriumi nõunikule Serhii Kuzanile.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:23

„Meie kaitsjad koguvad Hersoni oblasti teedelt vene okupante, kes riietusid tsiviilriietesse ja kellel polnud aega põgeneda.“

22:07

Tavaline Hersoni babusja naudib hävitatud Vene tankide videoid!

22:06

Põlvili vanaema kohtub oma lapselapsega, kes vabastas Hersoni.

21:17

Vabastatud Hersonisse saabus operatiivväejuhatuse „Pivden“ (Lõuna) ülem Andrii Kovaltšuk.

21:13

Hersonis töötab linnas 200 Ukraina politseinikku. „Peamine oht on Venemaa massiline mineerimine. Kümme lõhketehnika rühma tegelevad plahvatusohtlike esemete tuvastamise ja kõrvaldamisega,“ teatas politsei. Üks politseisapöör sai täna demineerimisel viga.

21:10

Zelenskõi lisas, et Ukraina sai Hersonis ja mujal edukaid operatsioone läbi viia osaliselt Donetski oblasti vastupanu tõttu Venemaa korduvate rünnakute ees.

„Seal on lihtsalt põrgu – seal toimuvad iga päev äärmiselt ägedad lahingud,“ sõnas ta. „Kuid meie üksused kaitsevad vapralt – nad peavad vastu sissetungijate kohutavale survele, säilitades meie kaitseliine.“

20:44

Ukraina rakendas laupäeval Hersoni lähedal „stabiliseerimismeetmeid“ pärast seda, kui Ukraina väed linna tagasi vallutasid, kui inimesed üle kogu riigi ärkasid pärast öist juubeldamist.

Sajad kodanikud ujutasid laupäeva hommikul pärast kaheksa kuud kestnud okupatsiooni linnatänavaid, emmates Ukraina sõdureid ja välisajakirjanikke pärast seda, mida on kirjeldatud kui Kiievi jaoks „ajaloolist päeva“ – ja võib-olla kõige olulisemat strateegilist läbimurret alates Venemaa invasiooni algusest.

Samas hoiatas Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, et kuigi sõjaväe eriüksused on Hersoni linna jõudnud, on umbes 70% Hersoni piirkonnast on endiselt Venemaa kontrolli all.

„Me võidame lahinguid kohapeal, kuid sõda jätkub,“ ütles Ukraina välisminister Dmitro Kuleba Kambodžast, kus ta osales Kagu-Aasia Rahvaste Assotsiatsiooni koosolekul.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et Kiievi väed on saavutanud kontrolli enam kui 60 asula üle Hersoni piirkonnas ja et Hersonis rakendatakse stabiliseerimismeetmeid.

Ta lisas, et Vene väed on enne põgenemist hävitanud kogu Hersoni kriitilise infrastruktuuri, sealhulgas side, veevarustuse, soojuse ja elektrivarustuse.

„Enne Hersonist põgenemist hävitasid okupandid kogu kriitilise infrastruktuuri: side, vesi, soojus, elekter,“ ütles ta. „Venelastel on igal pool sama eesmärk: alandada inimesi nii palju kui võimalik. Aga me taastame kõik, uskuge mind," lisas Zelenskõi.

19:29

Samal ajal Venemaal: meeleavaldus, millel nõutakse, et Moskva ründaks Washingtoni. Nad tsiteerivad Putini sõnu: „Me läheme taevasse märtritena ja nad lihtsalt kärvavad.“

19:28

Suri Ukrainast Dniprost pärit koer Krõm, kes elas septembris üle Venemaa raketilöögi oma pere majale, milles hukkusid kõik tema inimesed.

19:25

Spekulatsioonid, et Banksy viibis sõjast räsitud riigis, hakkasid kasvama pärast seda, kui Borodjankasse, mis asub pealinnast Kiievist loodes, ilmus rida seinamaalinguid.

19:09

Ukraina otsustab Venemaaga peetavate läbirääkimiste aja ja sisu üle, selgus USA välisministri Antony Blinkeni kohtumisel Ukraina välisministri Dmitro Kulebaga Phnom Penhis.

Blinken arutas ka USA vankumatut kohustust aidata Ukrainal talve lähenedes leevendada Venemaa rünnakute mõju kriitilisele infrastruktuurile, sealhulgas kiirendatud humanitaarabi andmist, vahendab Reuters.

„Sekretär (Blinken) kordas, et läbirääkimiste raamistiku ajastus ja sisu jääb Ukraina otsustada,“ ütles välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price.

18:43

Ukrainlanna toob venelaste poolt maha jäetud laskemoona Ukraina sõduritele. „Hei, Putin, kas sa arvasid kunagi, et võid meid murda?“

18:41

Gerard Depardieu sulgeb oma tootmiskeskuse Venemaal.

17:27

Ukraina politseiametnikud ning tele- ja raadioteenistused naasid laupäeval lõunaosas asuvasse Hersoni linna pärast Vene vägede väljaviimist. See on osa kiiretest, kuid ettevaatlikest jõupingutustest muuta Moskva vägede poolt vallutatud ainuke piirkonna pealinn pärast enam kui kaheksa kuud kestnud okupatsiooni elamiskõlblikuks.

Ukraina riikliku politseiülem Ihor Klõmenko ütles laupäeval Facebooki postituses, et linnas töötas umbes 200 ohvitseri, kes rajasid kontrollpunkte ja dokumenteerisid tõendeid võimalike sõjakuritegude kohta.

Politseimeeskonnad töötasid ka lõhkemata lõhkekeha tuvastamise ja kahjutuks tegemise nimel ning üks sapöör sai laupäeval administratiivhoone demineerimisel vigastada, ütles Klõmenko.

Ukraina sidevalveamet teatas, et riigis on üleriigilised tele- ja raadiosaated taastunud ning Hersoni linnapea nõunik ütles, et naaberriigist Mõkolaivi piirkonnast on hakanud saabuma humanitaarabi ja varustus.

Nõunik Roman Holovnja kirjeldas Ukraina televisioonis esinenud olukorda linnas kui „humanitaarkatastroofi“. Ta ütles, et ülejäänud elanikel puudus vesi, ravimid ja toit. Leib jäi tema sõnul elektripuuduse tõttu küpsetamata.

16:39

Riiklik uudisteagentuur Tass tsiteeris Venemaa asevälisministrit Sergei Veršininit, kes ütles, et reedesed kõnelused ÜRO ametnikega Genfis olid kasulikud ja üksikasjalikud, kuid nädala pärast lõppeva Musta mere teraviljaekspordilepingu uuendamise teemal oli küsimus veel lahendamata.

Reutersi teatel tsiteeriti Veršinini, kes ütles, et põllumajandusliku laenuandja Rosselkhozbanki juurdepääsu taastamine Swifti maksesüsteemile oli võtmeküsimus.

„Ilma selleta ei saa me muidugi lihtsalt edasi liikuda,“ ütles ta ja lisas, et ÜRO ametnikud on Venemaale kinnitanud, et „ka nemad peavad seda küsimust elutähtsaks“.

16:36

Ukraina ajakirjanik Olga Tokariuk kirjeldas Hersonis nähtud stseene „liigutavatena“ ja „ajaloolisena“ kui „tuhanded inimesed kogunesid tänavatele pidutsema“.

Ta säutsus: „Nad peitsid oma Ukraina lippe kaheksa kuud, sest venelased oleksid võinud neid selle eest hukata, kuid nad ei loobunud oma ukraina vaimust.“

Olukorda kommenteeris ka teine Ukraina ajakirjanik, Irina Matviõishin. „Kas te kujutate ette nende inimeste elu Venemaa võimu all, kui Ukraina loobuks oma okupeeritud aladest, nagu mõned läänes soovivad? Nad tänavad ja kallistavad ajakirjanikku pisarates, paludes „ära jäta meid enam!“. Vabadus on kogu pingutust väärt!“

15:55

Kõhedaks teeb, mis avastusi Vene okupantidest vabastatud aladelt tulla võib…
Siin fotol on näiteks piinamiskamber.

15:51

Kui Vene okupandid pesumasinast jagu ei saanud, siis otsustasid nad seda lihtsalt tulistada…

15:49

Memm varastas okupantide tagant, et toetada Ukraina sõdureid.

15:15

Vene sõdurid taganevad võitluseta üle Antonovi silla.

Loe rohkem