Foto: Scanpix
Ohtuleht.ee 11. november 2022 19:55

Reede, 11. november. Käimas on sõja 261. päev. Ukraina hinnangul kulub Venemaal Hersoni linnast lahkumiseks vähemalt nädal. Jätkuvalt on piirkonnas umbes 40 000 Vene sõdurit.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Pärast sõda saab NATOga liitumisest Ukraina prioriteet, ütles Euroopa, Euro-Atlandi integratsiooni asepeaminister. Ta märkis, et Ukraina eeldab, et NATO-ga liitumine ei nõua vaheetappe nagu liikmelisuse tegevuskava.

 • Maxar Technologiesi satelliidipiltide ja muude fotode kohaselt on viimase 24 tunni jooksul hävinud vähemalt seitse silda, neist neli ületavad Dnipro jõge.

 • Samal ajal, kui Ukraina väed tugevdavad oma võimu Hersoni piirkonna lääneosas, on ametnikud hoiatanud elanikke, et nad ei üritaks liiga vara koju naasta. „Ma saan aru, et kõigil on koduigatsus ja nad tahavad võimalikult kiiresti koju naasta,“ jätkas ta ja ütles: „Ma palun teil veidi oodata. Praegu on siin liiga ohtlik. On suur tõenäosus, et vaenlane ründab äsja deokupeeritud asulaid. Peale selle peaksid piirkonna läbi vaatama lõhkeaineeksperdid. Kahjuks on seal juba palju lõhkekehadest põhjustatud tsiviilohvreid.“

 • Ukraina tunnistas, et tema väed korraldasid eelmise kuu lõpus rünnakuid Venemaa laevastiku ja sadama vastu Sevastopolis Krimmis.

 • Ukraina ehitab müüri oma piirile Valgevenega, mis on Venemaa peamine liitlane, kuhu Vladimir Putin veebruaris osa oma sissetungist käivitas.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi avaldas oma ametlikul Telegrami kontol avalduse pärast seda, kui tema väed võtsid reedel tagasi Hersoni. Zelenskõi ütles, et see oli „ajalooline päev“ ja et lõunalinna elanikud „ei kaotanud kunagi lootust“.

 • Hersoni elanikud kogunesid linna keskväljakule Ukraina lippe lehvitama juba enne, kui Ukraina väed linna jõudsid. Reede pärastlõunal tuli esimene kinnitus, et Ukraina sõdurid on sisenenud Hersoni linna piiridesse.

 • Venemaa kaitseministeerium väidab, et Hersonist vägede väljaviimine on lõpule jõudnud. Ent kahtlusi tekitab, kuidas said Vene väed nii kiiresti taganeda. Näiteks ütles kolonel Margo Grosberg reedelõunasel kaitseministeeriumi pressikonverentsil, et 10 000-12 000 sõjaväelase üle jõe viimine võtab hinnanguliselt aega 10-12 päeva.

 • Taganevad okupandid lasid reede varahommikul õhku üle Dnepri viiva Antonivka silla.

 • Ukraina relvajõud saavad pärast Hersoni oblasti paremkalda vabastamist võtta kontrolli kolmel Krimmi viiva põhimaanteel. Sellest teatas Financial Times, viidates Ukraina kaitseministeeriumi nõunikule Serhii Kuzanile.

 • Suurbritannia annab Ukrainale veel 1000 maa-õhk raketti ja 25 000 komplekti talvevormi, kinnitas Briti peaminister Sunak vestluses Zelenskõiga.

 • Venemaa poolt ametisse nimetatud Hersoni juht lubas kaitsta kogu piirkonna territooriumi, vaatamata Venemaa otsusele viia oma väed Dnipro jõe idakaldale, vahendab Vene riigimeedia RIA Novosti. „Jah, meil on praegu raske, kuid siiski me kaitseme oma maad. Meie maa Hersoni oblastis, kogu selle territoorium, kõik selle inimesed saavad kindlasti Vene Föderatsiooni osaks,” rääkis Vladimir Saldo RIA Novostiga jagatud videopöördumises.

 • Ukraina presidendi nõunik Mõkhailo Podoljak kirjutas, et Venemaa tahab Hersonit muuta „surmalinnaks“, mineerides kortereid, kanalisatsiooni ja kõike muud, mis võimalik.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:40

Pärast sõda saab NATOga liitumisest Ukraina prioriteet, ütles Euroopa, Euro-Atlandi integratsiooni asepeaminister. Ta märkis, et Ukraina eeldab, et NATO-ga liitumine ei nõua vaheetappe nagu liikmelisuse tegevuskava.

23:17

Nii näeb välja Nikolajevi ja Hersoni vaheline tee…

23:15

Täna õhtul on Kiievis vägev pidu olnud!

Riik on ühtne. Koos nagu ei kunagi varem.

Peamiselt vene keelt kõnelevad Hersoni inimesed vihkavad Venemaad ja seda Putini tõttu, kes on Ukraina ühendamisel teinud suurepärast tööd.

22:24

Päästjad said Mõkolaivis hävinud maja rusude alt kätte merisea.

22:11

Hersoni elanikud tähistavad jätkuvalt linna vabastamist!

22:10

Kusagil Hersoni piirkonnas, Lõuna-Ukraina vabastatud aladel näeb imelisi stseene:

22:08

Maxar Technologiesi satelliidipiltide ja muude fotode kohaselt on viimase 24 tunni jooksul hävinud vähemalt seitse silda, neist neli ületavad Dnipro jõge. Kaks silda, sõiduk ja raudteesild, mis asetsevad Nova Kahhovka tammi otsas, olid hävinute hulgas.

Viimastel kuudel on Ukraina rünnakud sillale ja selle lähedal tugevalt kahjustanud Antonivskõi sõidukisilda, mis asub Hersoni linnast kagus, kuid viimased rünnakud hävitasid täielikult mitmed sõidutee lõigud. Lisaks hävis ka autosillast ida pool asuv Antonivskõi raudteesild.

Samuti hävis teine ​​sild, mis ületab Darivka Inhuletsi jõe. Lõpuks purustati Tjahinka külas kaks silda — maantee ja jalakäijate sild. Sillad hävitati kui Vene sõjajõud taganesid Hersoni oblastist Dnipro läänekaldalt.

22:07

Ukraina võimud alustavad rasket tööd nende territooriumide ülesehitamiseks, mis hiljuti vabastati nende lõunapoolses vasturünnakus.

Hersoni naaberriigi Mõkolaivi piirkondliku sõjaväeadministratsiooni juht külastas reedel väikest Snihurivka linna, et arutada „elu taastamist piirkonna vabastatud aladel“.

„Juba tegeleme vabanenud kogukondade elektri ja sidega varustamise ning telesignaali taastamisega. Homme on oodata laod täiendamist elanikkonna humanitaarabiga,“ ütles juht Vitalii Kim.

Ta tunnustas linna haiglapersonali Vene okupatsiooni ajal töötamise eest. Samuti kutsus ta kohalikke üles hoiduma venelastest maha jäetud lõhkekehade eest. „Vaatamata sellele, et vastavad talitused on vabastatud aladelt juba alustanud (miinide eemaldamisega), kutsun kohalikke elanikke ettevaatlikkusele,“ lisas Kim.

22:05

Venelased jätsid oma helikopteri maha!

22:04

„Me vabastame kõik oma territooriumid Vene okupantide ja fašistide käest. Ühine ja vaba Ukraina. Pidage meeles, täna oleme ühe päeva võidule lähemal!“

22:02

Samal ajal, kui Ukraina väed tugevdavad oma võimu Hersoni piirkonna lääneosas, on ametnikud hoiatanud elanikke, et nad ei üritaks liiga vara koju naasta. „Üha rohkem asulaid naaseb Ukraina lipu alla,“ ütles Hersoni piirkonna sõjaväeadministratsiooni juht Jaroslav Januševitš videos.

„Ma saan aru, et kõigil on koduigatsus ja nad tahavad võimalikult kiiresti koju naasta,“ jätkas ta ja ütles: „Ma palun teil veidi oodata. Praegu on siin liiga ohtlik. On suur tõenäosus, et vaenlane ründab äsja deokupeeritud asulaid. Peale selle peaksid piirkonna läbi vaatama lõhkeaineeksperdid. Kahjuks on seal juba palju lõhkekehadest põhjustatud tsiviilohvreid.“

Ukraina ametnikud on postitanud ka video maha jäetud Vene soomukitest, hoolimata Venemaa kaitseministeeriumi nõudmisest, et kogu varustus viidi idakaldale.

Ukraina taristuminister Oleksandr Kubrakov ütles, et käimas on plaanid taastada transpordiühendus vabanenud Hersoni aladega.

Ukraina relvajõudude peastaap teatas: „Edukate ründetegevuse käigus on meie vägede edasijõudnud üksused kohati juba jõudnud Dnipro jõe paremkaldale. Meetmed vaenlase avastamiseks ja likvideerimiseks mitmel pool arveldused jätkuvad.“

Kindralstaap teatas reede hilisõhtuses operatiivnoodis, et Vene väed „parandavad Dnipro vasakpoolsel [ida]kaldal ja Krimmis kaitsepiiride kaitsevarustust“.

Mujal eesliinil Sõjavägi ütles, et Vene väed jätkasid pealetungi Donetski osades, sealhulgas Bahmutis, Avdiivkas ja Novopavlivkas.

Ta väitis, et Ukraina tulekahju põhjustas suuri kaotusi Venemaa kontrollpunktis Enerhodari linna lähedal, mis asub Zaporižžja tuumajaama kõrval. „Enam kui 50 okupanti hukkus ja üle 40 sai haavata,“ öeldakse.

20:33

Pärast Venemaa lahkumist Hersonist on Lõuna-Ukrainas Nova Kahhovka tammil tekitatud uusi olulisi kahjustusi, selgub satelliitpiltidest.

Satelliidipiltide ettevõte Maxar ütles: „Tänahommikused satelliidipildid paljastavad märkimisväärseid uusi kahjustusi mitmele sillale ja Nova Kahhovka tammile pärast Venemaa taganemist Hersonist üle Dnipro jõe.“

Sellest tuleneb reedel avaldatud uudis, et Antonivski sild lasti õhku, katkestades ühenduse jõe kahe kalda vahel. Vene väed on põgenenud lääne poole, võimaldades Ukraina vägedel Hersoni linna tagasi vallutada.

20:23

Ukraina tunnistas, et tema väed korraldasid eelmise kuu lõpus rünnakuid Venemaa laevastiku ja sadama vastu Sevastopolis Krimmis.

Valitsuse ühisrahastusplatvorm teatas, et „29. oktoobril 2022 tabasid mereväe droonid Vene laevu [operatsiooni käigus], mida viidi läbi eranditult mehitamata seadmetega“.

Platvorm teatas, et droonid kahjustasid Venemaa aluseid, sealhulgas fregatt-sõjalaeva Admiral Makarov, mis on ühtlasi Venemaa Musta mere laevastiku lipulaev.

Vene võimud tunnistasid kahju miinijahtijale, kuid mitte ühelegi teisele mereväe laevale. Sõltumatut kinnitust selle kohta, et Makarov oleks tõsiselt vigastatud, ei ole saadud.

Ühisrahastussait teatas, et selle eesmärk on koguda kokku 100 drooni. „Need kaitsevad meie merd, peatavad rakette vedavate Vene laevade lahest lahkumise, kaitsevad kaubalaevu ja täidavad salajasi missioone.“ Ühe mereväe drooni maksumuseks märgiti 250 000 dollarit.

19:48
Zelenskõi: „Herson ei andnud kunagi alla“

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi avaldas oma ametlikul Telegrami kontol avalduse pärast seda, kui tema väed võtsid reedel tagasi Hersoni.

Zelenskõi ütles, et see oli „ajalooline päev“ ja et lõunalinna elanikud „ei kaotanud kunagi lootust“.

Ta ütles: „Nad ei andnud Ukraina osas kunagi alla. Lootus Ukrainale on alati õigustatud – ja Ukraina annab alati oma tagasi.

President jagas varem videot inimestest, kes pimeduse saabudes Hersonis pidutsesid.

„Ja isegi siis, kui linn pole veel vaenlase kohalolekust täielikult puhastatud, eemaldavad Hersoni inimesed ise juba tänavatelt ja hoonetelt Vene sümboleid ning kõiki okupantide Hersonis viibimise jälgi.

Sama oli kõigis teistes meie kaitsjate poolt vabastatud linnades. Nii on ka neis linnades, mis veel meie tagasitulekut ootavad.

Ukraina tuleb kõigi oma inimeste juurde.

Ja ma tänan kõiki sõdureid ja iga kaitseväe üksust, kes selle pealetungioperatsiooni lõunas praegu võimalikuks teevad.

Absoluutselt kõik – reameestest kindralini.

Relvajõud, luure, SBU, rahvuskaart – kõik, kes tõid tänase päeva Hersoni oblastile lähemale.“

18:50

Pidustused jätkuvad Hersonis ööni, videotes on näha pidusid tänavatel ja inimesi, kes skandeerivad Ukraina relvajõudude initsiaale „ZSU“.

18:42

Ukraina ehitab müüri oma piirile Valgevenega, mis on Venemaa peamine liitlane, kuhu Vladimir Putin veebruaris osa oma sissetungist käivitas.

Betoonsein tugevdatakse okastraadi, kraavi ja muldkehaga, et kindlustada piiri Valgevenega, vahendab Kyiv Independent.

Presidendi kantselei juhataja asetäitja Kirilo Tõmošenko ütles, et müür ulatub juba kolm kilomeetrit ning ehitustööd toimuvad ka Ukrainas Rivne ja Žõtomõri oblastis.

18:02

Ukraina ametnikud tähistavad Hersoni linna ja piirkonna läänekalda vabastamist

Hersoni oblastinõukogu esimene asetäitja Juri Sobolevskii ütles Telegramis: „Herson on murdmatu! Täna said vabad inimesed Svobodu (Vabaduse) väljakule tulla taas Ukraina lippudega, nagu see oli siis, kui vaenlane linna vallutas.“

Sobolevski meenutas, et viibides Venemaa poolt okupeeritud territooriumil, „kirjutasin alati, et iga päevaga oleme oma vabadusele ühe päevaga lähemal! Ja Hersoni jaoks on see päev kätte jõudnud täna! Keegi ei saa meid murda ega hirmutada! Herson on Ukraina! “

Ukraina armee Lõuna-operatsioonijuhatus väitis, et Venemaa taandumine idakaldale ei ole veel lõppenud, kuigi pole teateid Vene vägede viibimisest läänekaldal reedel.

Reede pärastlõunal kohaliku aja järgi saadetud Facebooki ja Telegrami sõnumites öeldi, et „vaenlane jätkab rühmitamist ja vägede viimist Dnipro jõe vasakule [ida] kaldale... Okupandid jätkavad asulate rüüstamist, kust nad taganevad. Nad tekitavad maksimaalset kahju nii transpordi infrastruktuurile kui ka kriitilisele infrastruktuurile.“

Väeväejuhatus lisas, et Ukraina üksused „täitsid üleöö tulemissiooniala, sealhulgas sihtisid vaenlase sõjaväekonvoid ja koondasid vaenlase üksusi. Lõplikud andmed on selgitamisel.“

17:53

Rahulolematuse märgid Venemaa televisioonis pärast Hersoni lahkumist:

Teadlane Igor Šiškin ütleb, et nad ei tohiks teeselda, et lüüasaamine oli „võit või mõni kaval samm“.

Saatejuht Ivan Truškin soovitab inimestel lihtsalt „lõksud kinni hoida“.

17:48

Ukraina relvajõud vallutasid tagasi Hersoni piirkonna teise osa – Tjahinka küla strateegilise linna Nova Kahhovka lähedal – hoolimata sellest, et Vene väed hävitasid väljasõidul sildu.

Reedel sotsiaalmeedias levivas videos, millel on näha, kuidas elanikud tervitavad Ukraina sõdureid Tjahinka peamisel maanteel. Küla asub vaid 20 kilomeetrit lääne pool hüdroelektrijaama tammist ja sildadest, mis ulatuvad üle Dnipro jõe Nova Kahhovkas.

Mitmed fotod, mille geolokatsioon on kindlaks määratud ja mille autentsus on CNN-i poolt kinnitatud, näitavad, et Ukraina väed suutsid külasse tungida, hoolimata sellest, et venelased hävitasid taganedes peamise maantee silla ja jalakäijate silla.

Need sillad ületavad Tjahinka jõge, mis suubub Dnipro jõkke.

Venemaa tõmbab oma väed tagasi Dnipro idakaldale, võimaldades ukrainlastel jõest lääne pool asuva territooriumi tagasi nõuda.

17:02

Äsjavabastatud Hersoni aladelt tuleb juba päevavalgele tõendeid sõjakuritegudest. Ukraina peaprokurör saatis uurijad Berõslavi rajooni, kus leiti ühest keldrist vähemalt kolm koljumõradega surnukeha.

Loe rohkem