Ukraina sõdur möödumas hävitatud lasteaiast Hersoni oblastis 9. novembril.

Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 10. november 2022 12:48

Neljapäev, 10. november. Käimas on sõja 260. päev. Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu andis oma vägedele korralduse Dnipro jõe läänekaldalt ja seega ka Hersonist taanduda.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Ukraina relvajõud saavad pärast Hersoni oblasti paremkalda vabastamist võtta kontrolli kolmel Krimmi viiva põhimaanteel. Sellest teatas Financial Times, viidates Ukraina kaitseministeeriumi nõunikule Serhii Kuzanile.

 • Suurbritannia annab Ukrainale veel 1000 maa-õhk raketti ja 25 000 komplekti talvevormi, kinnitas Briti peaminister Sunak vestluses Zelenskõiga.

 • Venemaa poolt ametisse nimetatud Hersoni juht lubas kaitsta kogu piirkonna territooriumi, vaatamata Venemaa otsusele viia oma väed Dnipro jõe idakaldale, vahendab Vene riigimeedia RIA Novosti. „Jah, meil on praegu raske, kuid siiski me kaitseme oma maad. Meie maa Hersoni oblastis, kogu selle territoorium, kõik selle inimesed saavad kindlasti Vene Föderatsiooni osaks,” rääkis Vladimir Saldo RIA Novostiga jagatud videopöördumises.

 • Ukraina meediaväljaanne Kyiv Post väidab, et Mõkolaivi piirkond on nüüd Vene vägedest vaba. See oleks sõjas suur areng pärast seda, kui Venemaa on pärast veebruaris toimunud invasiooni okupeerinud osa oblastist. Piirkonna kagunurk liideti Venemaa hallatava Hersoni piirkonnaga 30. septembril, kuid Ukraina vasturünnak on tõrjunud okupatsiooniväed Hersoni linna enda poole.

 • EL teatas, et ei tunnusta Venemaa passe, mis on välja antud Moskva annekteeritud Ukraina piirkondades.

 • Ukraina presidendi nõunik Mõkhailo Podoljak kirjutas, et Venemaa tahab Hersonit muuta „surmalinnaks“, mineerides kortereid, kanalisatsiooni ja kõike muud, mis võimalik.

 • Tšetšeenide juht Ramzan Kadõrov ütles, et toetab Venemaa kaitseministeeriumi ja Ukraina komandöri otsust viia väed välja osast Hersoni oblastist. Kadõrov, kes on sageli kritiseerinud ministeeriumi ja operatsiooni juhtkonda, ütles, et kindral Sergei Surovikin on „päästnud tuhat sõdurit, kes olid tegelikult ümbritsetud“.

 • Ukraina kõrge ametnik väljendas skeptilisust, et Vene väed lahkuvad Hersoni oblasti läänekaldalt. Ukraina presidendi kantselei juhi nõunik Mõhhailo Podoljak säutsus: „Teod räägivad valjemini kui sõnad. Me ei näe märke, et Venemaa jätaks Hersoni võitluseta. Ukraina vabastab territooriume luureandmete, mitte lavastatud teleavalduste põhjal.“

 • Jens Stoltenberg ütles, et Vladimir Putin tegi sissetungi ajal „mitu tohutut viga“, sealhulgas alahindas ta NATO võimet Ukrainat toetada.

 • Venemaa diktaator Vladimir Putin ei lähe järgmisel nädalal Indoneesias Balil toimuvale G20 tippkohtumisele, vahendab Bloomberg oma allikatele viidates.

 • Ukraina presidendi vanemnõunik ütles, et on liiga vara rääkida Venemaa vägede väljaviimisest lõunapoolsest Hersoni linnast. „Kuni Ukraina lipp ei lehvi Hersoni kohal, pole mõtet rääkida Venemaa lahkumisest,“ ütles Mõkhailo Podoljak Reutersile antud intervjuus.

 • Sõja üldjuhtimise kindral Sergei Surovikin soovitas telekommentaarides logistilistele raskustele viidates Vene vägede väljaviimist Dnepri jõe läänekaldalt. „Hersonit ei saa täielikult varustada. Venemaa tegi kõik endast oleneva, et tagada Hersoni elanike evakueerimine,“ rääkis Surovikin Šoigule. „See pole lihtne otsus, aga nii säästame oma sõjaväelaste elusid,“ lisas Surovikin.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:37

Ukraina sõjaväge nähes tulvavad kohalikud tänavale.

“Poisid, me teadsime, me TEADSIME, et te tulete! Oleme nii kaua oodanud! Jumal õnnistagu teid, meie kallid! Au Ukrainale"

23:31

President Volodõmõr Zelenskõi ütles oma õhtuses kõnes, et „täna on meil lõunast häid uudiseid“, viidates sellele, et relvajõud vabastasid lõunas 41 asulat.

Tema sõnul sisenes riigipolitsei 10. novembril vabastatud Kalinivske, Bobrovõi Kuti, Jevhenivku, Kotsiubynske ja Snihurivka küladesse ning seal algasid stabiliseerimismeetmed.

„Me peaksime kõik nüüd ja alati meeles pidama, mida see liikumine tähendab. Me peaksime meeles pidama, et igal sammul, on meie sõdalaste elu hind,“ ütles ta. „See ei ole vaenlane, kes lahkub, vaid ukrainlased ajavad okupandid suure hinnaga välja.“

23:18

1570 Poola poolt üle antud Starlinki terminali on Ukrainasse jõudnud, ütles asepeaminister Mikhailo Fedorov.

Sõja algusest saadik on Ukraina saanud partneritelt üle 20 000 Starlinki terminali, millest 5000 on Poola valitsuse toetatud.

22:17

Ukraina relvajõud saavad pärast Hersoni oblasti paremkalda vabastamist võtta kontrolli kolmel Krimmi viiva põhimaanteel. Sellest teatas Financial Times, viidates Ukraina kaitseministeeriumi nõunikule Serhii Kuzanile.

22:15

Holland kavatseb kinkida mõned oma ülejäägid F-16 idatiiva NATO riikidele vastutasuks selle eest, et nad saadavad Ukrainasse oma hävitajad MiG-29 ja Sukhoi.

Tehing vajab veel Washingtoni heakskiitu. Ukraina võib saada umbes 50–60 hävitajat.

21:11

Suurbritannia annab Ukrainale veel 1000 maa-õhk raketti ja 25 000 komplekti talvevormi, kinnitas Briti peaminister Sunak vestluses Zelenskiga.

Liidrid leppisid oma seisukohad kokku ka 15. novembril algava G20 tippkohtumise eel.

21:11

Vene telesaatejuhi Andrei Norkini arusaam, et tema riigis puudub sõnavabadus:

„Kui ma toetan otsust Hersonist lahkuda, lähen Venemaa territoriaalse terviklikkuse kahtluse alla seadmise eest vangi

Ja kui ma sellele vastu hakkan, lähen ma relvajõudude diskrediteerimise eest vangi.“

20:22

Ukraina sõjaväelased teatasid, et vallutasid neljapäeval tagasi teatud territooriumi Hersonis pärast seda, kui Moskva andis korralduse piirkonnast osaliseks lahkumiseks, kuigi Kiievi ametnikud hoiatasid, et taganevad Vene sõdurid võivad muuta piirkonna pealinna väljasõidul „surma linnaks“.

Sõjaväe pressiesindaja ütles, et Ukraina väed lükkasid kõigest 24 tunniga rindejoone Khersoni olulises lõunapiirkonnas 7 kilomeetri võrra ettepoole ja võtsid kontrolli alla enam kui 260 ruutkilomeetri suuruse territooriumi. Kiiev teatas, et võttis kontrolli alla Snihurivka ja Kiselivka linnad, mis mõlemad asuvad peamiste teede ääres, mis viivad piirkonna pealinna Hersoni linna. Kiselivka asub Hersoni linnast umbes 15 kilomeetri kaugusel.

Ukraina ametnikud on mures ka selle pärast, et Venemaa sõjaväelased võtavad kasutusele „kõrbenud maa“ taktika ega lahku laastamata.. Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi nõunik Mikhailo Podoljak väitis neljapäeval, et Venemaa soovib Hersoni muuta „surnud linnaks".

Ukraina sõjaväe pressiesindaja Vladislav Nazarov ütles, et Vene väed jätkavad Ukraina sõjaväe poolt tagasivallutatud alade tulistamist ja üritasid rünnata humanitaarabi jaotuspunkte.

Siiski on hakanud ilmnema taganemise märgid. USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley ütles, et Washington on näinud Hersonis Venemaa tagasitõmbumise „algusi“. Eelmisel nädalal tehtud satelliidipildid Venemaa okupeeritud Krimmist näitasid, et Hersoni piiri lähedal kaevatakse kaevikuid, mis on võimalik märk sellest, et Venemaa sõjaväejuhid on Ukraina vasturünnaku edenemise pärast närvis.

19:21

Venemaa poolt ametisse nimetatud Hersoni juht lubas kaitsta kogu piirkonna territooriumi, vaatamata Venemaa otsusele viia oma väed Dnipro jõe idakaldale, vahendab Vene riigimeedia RIA Novosti.

„Jah, meil on praegu raske, kuid siiski me kaitseme oma maad. Meie maa Hersoni oblastis, kogu selle territoorium, kõik selle inimesed saavad kindlasti Vene Föderatsiooni osaks,” rääkis Vladimir Saldo RIA Novostiga jagatud videopöördumises.

Vaatamata Saldo väidetele näitavad mitmed CNN-i leitud sotsiaalmeediavideod Hersoni piirkonna läänekaldalt, et Ukraina väed liiguvad edasi ja näivad kohtavat vähest vastupanu.

Saldo lisas, et olukord piirkonnas on praegu rahutu ning Venemaa juhtkond on sunnitud tegema „raskeid otsuseid“, lisades, et „õiglus taastub, sest selle nimel tasub võidelda“.

Neljapäeval ütles Venemaal asutatud Hersoni oblasti administratsiooni juhi asetäitja Jekaterina Gubareva RIA-le, et tsiviilisikutel säilib võimalus Hersoni oblasti läänekaldalt lahkuda, hoolimata sellest, et organiseeritud lahkumine on juba peatatud.

19:18

Kuna Vene väed on Hersoni oblastist osaliselt taandumas, loodavad Ukraina võimud naaberriigis Mõkolaivis saada kergendust viimastel kuudel linna tabanud püsivatele raketirünnakutele.

Mõkolaivi piirkondliku administratsiooni juht Vitalii Kim ütles oma telegrammi kanalil, et tänaseks on palju häid uudiseid. „Valmistume elektri, soojuse, humanitaarabikomplektide, ravimite jne taasühendamiseks.“

Venelaste poolt okupeeritud Mõkolaivi oblasti paar viimast asulat on nüüdseks vabastatud, kuid Kim ütles: „Me vaikime jätkuvalt, sest see on kõik sõjaväe asi.“

Ta ütles, et ükski rühmitus ega ajakirjanik ei tohi vabastatud külasid külastada.

Kimil oli ka sõnum inimestele, kes olid nüüdseks vabanenud Snihurivka linnast lahkunud: „Ärge kiirustage tagasi tulema, on liiga vara.“

18:14

Kuna Ukraina väed on trüginud Hersoni linna poole, on paljud ukrainlased pärast Vene armee võimu ülevõtmist esimest korda mitme kuu jooksul oma kaasmaalasi näinud.

Macer Gifford, kes võitleb Ukraina pataljoni koosseisus, jäädvustas need pildid inimestest, kes tervitasid sõdureid, kui nad ühte tagasivallutatud linna saabusid.

17:47

Ukraina meediaväljaanne Kyiv Post väidab, et Mõkolaivi piirkond on nüüd Vene vägedest vaba.

See oleks sõjas suur areng pärast seda, kui Venemaa on pärast veebruaris toimunud invasiooni okupeerinud osa oblastist.

Piirkonna kagunurk liideti Venemaa hallatava Hersoni piirkonnaga 30. septembril, kuid Ukraina vasturünnak on tõrjunud okupatsiooniväed Hersoni linna enda poole.

17:30

EL teatas, et ei tunnusta Venemaa passe, mis on välja antud Moskva annekteeritud Ukraina piirkondades.

See hõlmab ka kahte Kremli kontrolli all olevat Gruusia piirkonda. Reutersi teatel ei saa nende piirkondade elanikele antud Venemaa reisidokumente kasutada viisa saamiseks ega Schengeni tsooni sisenemiseks.

„See otsus on vastus Venemaa provotseerimata ja põhjendamatule sõjalisele agressioonile Ukraina vastu ning Venemaa tavale väljastada okupeeritud piirkondade elanikele Venemaa rahvusvahelisi passe,“ seisis Euroopa Ülemkogu avalduses.

Euroopa Parlament ja ELi liikmesriigid peavad selle sammu veel ametlikult allkirjastama.

Septembris esitas Vladimir Putin ühepoolse deklaratsiooniga, mille rahvusvaheline üldsus laialdaselt tagasi lükkas, nõudeid neljale Ukraina piirkonnale. Moskva annekteeris ka Ukrainale kuuluva Krimmi poolsaare 2014. aastal.

17:00

Ukraina väed vabastasid Kiselivka linna Hersoni oblastis. See asub umbes 15 kilomeetrit Hersoni linnast loodes.

„Kiselivka on meie,“ ütleb üks sõdur videos. „Me läheme sisse. Vaenlane jooksis just minema. Au Ukrainale!“ Videos on näha Ukraina 28. brigaadi sõdureid linnasiltide ees poseerimas.

16:36

Videoklipp Hersoni oblastis vabastatud Stanislavi asulast. Lähedalasuv Oleksandrivka on tõenäoliselt samuti vabastatud.

16:30

Uudis Moskva lahkumisest võtmelinnast Hersonist ei ole Venemaal kuigi hästi peale läinud, kirjutab Sky News.

Putini toetaja ja sõjakorrespondent Anastasia Kaševarova ahastab sotsiaalmeedias: „Hammustasime suure ampsu, ei suutnud seda alla neelata ja röhitseme seda praegu tagasi. Röhitsesime välja Izjumi, Balaklija, Lõmani. Mis oli suur plaan?“

Ta jätkas: „Ja ikkagi, mida tähendab „võit“ meile kõigile? Mida me peaksime tegema? Milliseid tulemusi peame saavutama? Kuhu peaksime jõudma, et oleks selge - see ongi see, see on võit? Keegi ei tea. Ma arvan, et nad ei tea sellest Kremlis ega ka kaitseministeeriumis.“

Ajalehe Komsomolskaja Pravda sõjaanalüütik Sergei Mardan ütles, et Moskva „sõjaline erioperatsioon“ - nagu seda Venemaal tuntakse - lõpeb täna. „Ja algab pikk sõda. Usu mind, see saab olema pikk,“ ütles ta.

16:07

Reinsalu arutas Põhja-Makedoonia välisministriga Venemaa edasist survestamist

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna Tallinnas Põhja-Makedoonia välisministri Bujar Osmaniga. Kahepoolsel kohtumisel arutati Venemaa sõda Ukrainas, koostööd NATOs ja Euroopa Liidu laienemist.

Kohtumisel rõhutas Reinsalu, et Eestiga samameelsed riigid peavad keskenduma Ukraina toetuse suurendamisele. „Arvestades saabuvat talve, peame toetama Ukrainat ühiselt võimalikult kiire sõjalise, finants- ja humanitaarabiga,“ ütles Eesti välisminister.

Reinsalu tänas Põhja-Makedoonia kolleegi Ukrainale antud toetuse eest, mis hõlmab muu hulgas relvaabi ja abi energiataristu taastamisel. Minister lisas, et loodab Põhja-Makedoonia toetusele Venemaa naftale hinnalae seadmisel. 

Välisministrid kinnitasid, et nende riigid on NATO liitlastena olulistes julgeolekuküsimustes sama meelt. Reinsalu sõnul on NATO laienemine aidanud kaasa Lääne-Balkani piirkonna stabiilsuse ja julgeoleku tugevdamisele. Põhja-Makedoonia on esitanud taotluse NATO küberkaitsekoostöö keskusega liitumiseks.

Eesti toetab Põhja-Makedoonia Euroopa Liidu integratsiooni ning vajadusel pakub oma tuge ja kogemusi.

16:06

AFP uuris Mõkolajivi elanikelt, mida nad arvavad Vene vägede väidetavast taandumisest Hersonist, vahendas Sky News. Vähesed ukrainlased, kes neljapäeval Hersoni rinde lähedal asuva suurima linna peaturult sokke ja pikendusjuhtmeid ostsid, usuvad, et venelased tõesti tõmbuvad tagasi.

„Miks nad peaksid lihtsalt püsti tõusma ja lahkuma pärast seda, kui nad on seda kaheksa kuud kõigest jõust kaitsnud?“ küsis mehaanik Igor.

"Ma arvan, et see oleks rumaluse tipp. Minu meelest pole sellel mingit mõtet,” lisas 59aastane mees.

Sõjaväeametnike sõnul on jõeäärset sadamat pommitatud 80 protsenti sõjapäevadest.

„Kuidas saaks usaldada seda, mida nad ütlevad?“ küsis 55aastane autojuht Volodõmõr. „Kuidas usaldada inimesi, kes on meile alati öelnud, et nad on meie vennad? Inimesed, kes hakkavad oma vendi tapma – kas tõesti usuksite neid?“

15:49

Ukraina väed vabastasid Brõskõnse küla Hersoni oblastis.

Külaelanikud Hersoni oblastis tervitavad vabastajaid.

15:31

Eelmisel nädalal tehtud satelliidipildid näitavad, et Põhja-Krimmis Armjanski linna juures Hersoni oblasti piiri lähedal kaevavad Vene väed uusi kaevikuid.

Planet Labs PBC 5. novembril jäädvustatud pildil on näha, kuidas kaevikut kaevikut kaevatakse põllule, kus kõigest nädal varem, 29. oktoobril, seda polnud.

Venemaa tegevus sellele, et väejuhid kardavad Ukraina vastupealetungi Venemaa poolt okupeeritud Melitopoli suunas, kirjutab CNN.

Loe rohkem