Ukraina sõdurid istuvad tankil Ukrainas Hersoni oblasti põhjaosas rindejoone lähedal.

Foto: EPA/SCANPIX
Ohtuleht.ee 9. november 2022 17:31

Kolmapäev, 9. november. Käimas on sõja 259. päev. Lahingud jätkuvad kogu Ukrainas. Eriti raevukas on võitlus Donetski oblastis.

Lühikokkuvõte olulisematest sündmustest:

 • Venemaa Tšetšeenia piirkonna Kremli-meelne juht Ramzan Kadõrov ütles, et toetab Venemaa kaitseministeeriumi ja Ukraina komandöri otsust viia väed välja osast Hersoni oblastist. Kadõrov, kes on sageli kritiseerinud ministeeriumi ja operatsiooni juhtkonda, ütles, et kindral Sergei Surovikin on „päästnud tuhat sõdurit, kes olid tegelikult ümbritsetud“.

 • Ukraina kõrge ametnik väljendas skeptilisust, et Vene väed lahkuvad Hersoni oblasti läänekaldalt. Ukraina presidendi kantselei juhi nõunik Mõkhailo Podoljak säutsus: „Teod räägivad valjemini kui sõnad. Me ei näe märke, et Venemaa jätaks Hersoni võitluseta. Ukraina vabastab territooriume luureandmete, mitte lavastatud teleavalduste põhjal.“

 • Jens Stoltenberg ütles, et Vladimir Putin tegi sissetungi ajal „mitu tohutut viga“, sealhulgas alahindas ta NATO võimet Ukrainat toetada.

 • Venemaa diktaator Vlaidmir Putin ei lähe järgmisel nädalal Indoneesias Balil toimuvale G20 tippkohtumisele, vahendab Bloomberg oma allikatele viidates.

 • Ukraina presidendi vanemnõunik ütles, et on liiga vara rääkida Venemaa vägede väljaviimisest lõunapoolsest Hersoni linnast. „Kuni Ukraina lipp ei lehvi Hersoni kohal, pole mõtet rääkida Venemaa lahkumisest,“ ütles Mõkhailo Podoljak Reutersile antud intervjuus.

 • Sõja üldjuhtimise kindral Sergei Surovikin soovitas telekommentaarides logistilistele raskustele viidates Vene vägede väljaviimist Dnepri jõe läänekaldalt. „Hersonit ei saa täielikult varustada. Venemaa tegi kõik endast oleneva, et tagada Hersoni elanike evakueerimine,“ rääkis Surovikin Šoigule. „See pole lihtne otsus, aga nii säästame oma sõjaväelaste elusid,“ lisas Surovikin.

 • Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu andis oma vägedele korralduse taanduda Dnipro jõe läänekaldalt, Ukraina rünnakute tõttu lõunaosas Hersoni linna lähedal.

 • Hersoni piirkonna Vene administratsiooni juhi asetäitja Kirill Stremousov hukkus autoõnnetuses.

 • Vene väed õhkisid Hersoni oblastis mitu silda.

 • Eesti kaitseminister Hanno Pevkur ja Ühendkuningriigi kaitseminister Ben Wallace allkirjastasid teisipäeval Londonis kokkuleppe, mis paneb paika Eesti ja Ühendkuningriigi tegevused eelseisva aasta jooksul NATO Madridi tippkohtumise otsuste elluviimiseks.

 • Zelenskõi teeb parlamendile ettepaneku pikendada Ukrainas sõjaseisukorda veel 90 päeva võrra.

 • Nii Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi kui Venemaa president Vladimir Putin planaivad G20 juhtide tippkohtumisel osaleda tõenäoliselt virtuaalselt.

 • Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu sekretär Oleksi Danilovi sõnul on Venemaaga peetavate läbirääkimiste põhitingimuseks Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamine.

 • Svatove ümber annavad Vene mobiliseeritud sõdurid väidetavalt hulgakesi alla. Nad ütlevad, et komandörid jätsid nad maha kohe, kui lahingud algasid.

 • Vladimir Putini kokana tuntud oligarh Jevgeni Prigožin tunnistas esmaspäevases Telegrami postituses Venemaa sekkumist USA valimistesse. Prigožin ütles, et Venemaa on sekkunud, sekkub ja jätkab sekkumist USA demokraatlikku protsessi.

 • Ukraina relvajõudude peastaabi teatel riietuvad Hersonis okupandid tsiviilriietesse ja hõivavad elumaju, et valmistuda tänavalahinguteks.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:38

Venemaa saatis Teherani 140 miljonit eurot sularaha ja hõivas lääne relvi, et saada vastutasuks Iraani droone, vahedab Sky News.

Augustis vedasid Vene sõjaväelennukid Teherani salaja raha, Briti NLAW-i, USA Javelini ja Stingeri.

23:28

„Inforuumis on täna palju rõõme – ja on selge, miks. Kuid meie emotsioonid peavad olema vaoshoitud – nagu alati sõja ajal.

Kindlasti ei toida ma vaenlast kõigi meie operatsioonide üksikasjadega. Olgu see siis lõunas, idas ja igal pool, kui meie tulemus on selgunud, näevad seda kõik.

Võib-olla ei kõla see praegu nii, nagu keegi ootaks, võib-olla ei kõla see uudisena.

Kuid peate mõistma: keegi ei lähe lihtsalt kuhugi, kui ta ei tunne jõudu. Vaenlane ei tee meile kingitusi, ei tee „hea tahte žeste“. Me kõik valime selle.

Ja kui valite, peate mõistma, et iga samm on alati vaenlase vastu, see on alati meie kangelaste elude kaotus.

Seega liigume väga ettevaatlikult, ilma emotsioonideta, ilma asjatu riskita. Kogu meie maa vabastamise ja kaotuse minimeerimise huvides.

Nii tagame Hersoni, Kahhovka, Donetski ja teiste meie linnade vabastamise.

Kuid see on meie endi jõupingutuste, meie kaitseoperatsioonide tulemus. Need, mis praegu pooleli, need, mis alles plaanivad,“ rääkis Ukraina president õhtuses kõnes.

23:21

Ukraina vabastas Hersoni oblastis kaks küla.

Internetis on avaldatud videod Ukraina lippude heiskamisest Pravdines ja Kalinivskes.

Pravdine asub piirkonna pealinnast Hersonist 45 kilomeetrit läänes, Kalinivske aga 70 kilomeetrit linnast põhja pool.

22:05

Putin autasustas Kirill Stremousovi postuumselt vapruse ordeniga.

22:05

Venemaa Tšetšeenia piirkonna Kremli-meelne juht Ramzan Kadõrov ütles, et toetab Venemaa kaitseministeeriumi ja Ukraina komandöri otsust viia väed välja osast Hersoni oblastist.

Kadõrov, kes on sageli kritiseerinud ministeeriumi ja operatsiooni juhtkonda, ütles, et kindral Sergei Surovikin on „päästnud tuhat sõdurit, kes olid tegelikult ümbritsetud“.

„Pärast kõigi poolt- ja vastuargumentide kaalumist tegi kindral Surovikin raske, kuid õige valiku mõttetute ohverduste vahel valjuhäälsete avalduste ja sõdurite hindamatute elude päästmise nimel,“ ütles ta.

„Hersoni alistumisest pole vaja rääkida. Alistumine tähendab koos võitlejatega. Ja Surovikin kaitseb sõdureid ja võtab soodsama strateegilise positsiooni, mis on mugav, turvaline,“ ütles Kadõrov oma Telegrami kanalis.

„Kõik teadsid juba erioperatsiooni esimestest päevadest peale, et Herson on raske lahinguterritoorium. Minu üksuste sõdurid teatasid ka, et selles piirkonnas oli väga raske võidelda,“ eriti ilma stabiilse regulaarse varustuse, laskemoona ja tugeva ja usaldusväärse tagala moodustamiseta.“

Kuid taaskord minevikuvigu kritiseerides küsis ta: „Miks seda ei tehtud erioperatsiooni esimestest päevadest peale? See on teine ​​küsimus.“

„Usun, et Surovikin käitus nagu tõeline sõjaväekindral, ei kartnud kriitikat. Ta vastutab rahva eest,“ lõpetas Kadõrov.

21:17

Ukraina sõjavägi ütles, et Venemaa teavet, mille kohaselt tuuakse väed Hersonist välja, „tuleb analüüsida kriitiliselt“.

Ukraina relvajõudude operatsioonilise väejuhatuse lõuna pressiesindaja Natalia Humeniuk ütles kolmapäeval: „Oleme mitu korda öelnud ja kordame veel kord: kogu teavet tuleb kriitiliselt võtta“, eriti kui see pärineb „agressoriigiriigi sõjalistest ja poliitilistest võimudelt“.

„Käib meie kaitseoperatsioon, mille protsessi me ei kommenteeri, säilitades“meediavaikuse režiimi“, et saaksime strateegilisi eesmärke realiseerida. Samal ajal kommenteerib vaenlane iga oma sammu. Milleks seda tehakse?“ ütles Humeniuk.

„Me ei välista provokatsiooni. Näeme, et sõnad tegudega ei kattu. Jätkame varem planeeritud kaitseoperatsiooni ja vasturündetegevusi. Palume kõigil varuda kannatust, et saaksime oma operatsiooni tulemusi avalikustada,“ lisas ta.

20:37

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et on julgustav näha ukrainlasi, kes suudavad vabastada rohkem territooriumit. Venemaa andis kolmapäeval korralduse oma väed Hersoni piirkonnast Dnipro jõe läänekaldalt välja viia.

Stoltenberg andis kommentaari pärast kohtumist Ühendkuningriigi peaministri Rishi Sunakiga Londonis Downing Streeti ees ajakirjanikega vesteldes.

Küsimusele olukorra kohta Hersonis vastas Stoltenberg: „Oleme teadet näinud, kuid loomulikult ootame ja vaatame, mis kohapeal tegelikult toimub.“

„Me teame, et Venemaa on tõrjutud tagasi, esmalt põhjast Kiievi ümbrusest, siis idast Harkivi ümbert ja siis tegelikult näeme aeglaselt, kuidas ukrainlased suudavad tagasi suruda Venemaa vägesid lõunas Hersoni ümbruses. Seega on julgustav näha, kuidas vaprad Ukraina väed suudavad vabastada rohkem Ukraina territooriumi,” jätkas ta.

Ta ütles, et kohtumine Sunakiga oli „väga hea ja produktiivne“, nimetades Ühendkuningriiki „võtmeks ja juhtivaks liitlaseks“.

20:11

Euroopa Komisjon tegi kolmapäeval ettepaneku anda Ukrainale 2023. aastaks uus toetuspakett suuruses kuni 18 miljardit eurot.

Ettepaneku heakskiitmise korral antakse toetust „ülisoodsa laenuna“ regulaarsete osamaksetena keskmiselt 1,5 miljardit eurot kuus, seisab komisjoni avalduses.

Euroopa Komisjon ütles, et toetus „aitab katta olulise osa Ukraina 2023. aasta lühiajalistest rahastamisvajadustest“, sealhulgas aidata kaasa oluliste avalike teenuste säilitamisele ja kriitilise infrastruktuuri taastamisele.

18:59

„Jah, see on Vene armee ajaloos üks must lehekülg. Ka Vene riigi ajaloos. Traagiline lehekülg,“ kirjutab üks Vene sõjablogija. Venemaa sõjaväele on antud käsk lahkuda Hersonist – ainsast piirkondlikust pealinnast, mille nad pärast sissetungi algust veebruaris vallutada suutsid.18:49

Ukraina kõrge ametnik väljendas skeptilisust, et Vene väed lahkuvad Hersoni oblasti läänekaldalt

Ukraina presidendi kantselei juhi nõunik Mõkhailo Podoljak säutsus: „Teod räägivad valjemini kui sõnad. Me ei näe märke, et Venemaa jätaks Hersoni võitluseta.“

„Ukraina vabastab territooriume luureandmete, mitte lavastatud teleavalduste põhjal,“ lisas Podoljak.

Vene sõjaväereporterid Hersoni oblasti põhjaosas ütlesid, et pärast seda, mida kirjeldati kui „massiivseid vaenlase rünnakuid“, on mõnes piirkonnas toimunud tagasitõmbumine.

Prominentne Venemaa Telegrami kanal teatas, et naabruses Mõkolaivi oblastis asuva Snihurivka linna lähedal toimus positsioonide taganemine. „Meie vägede poolt lasti täna õhku ka sild selles piirkonnas,“ vahendab enam kui 1 miljoni tellijaga kanal RVVoenkor.

„Ukraina allikad avaldasid foto nende lipu heiskamisest Snihurivka raudteejaamas. Asula on nende kontrolli all,“ seisis postituses.

Samuti teatas kanal, et ukrainlased on sisenenud lähedalasuvasse Kalinivske külla ja „rindejoon liigub pidevalt Hersoni poole“.

Eraldi ütles teine ​​Vene sõjaväereporter Aleksander Kots Telegramis: „Täna hommikul, pärast seda, kui nägime, et Venemaa lipud olid Hersoni administratiivhoonetelt kadunud ja saime mitu tungivat soovitust idakaldale ületamiseks, otsustasime võtta veel kaks lippu meiega praamile. Et need, kes meie riigisümboolikat mõnitavad, neid kätte ei saaks.“

„Üks lipp võeti linnavolikogus lipumastist.....Ma hoian riigilippu kuni tagasi tulemiseni. Et saaks uuesti üles riputada,“ lisas Kots.

Varasemalt ütles Ukraina Hersoni piirkonnanõukogu liige Serhii Khlan, et Vene väed näivad korraldavat taktikalist taganemist mõnest rindekülast ja õhkivat sildu.

„Okupandid õhkisid mitte ainult Dariivskõi ja Tiahinskõi silda, vaid ka silla Snihurivkast Hersoni suunas kanali väljapääsu juures,“ ütles Khlan pressikonverentsil. „Nad lasid õhku silla Novokairõis, silla Milove'is. Okupandid õhivad nüüd absoluutselt kõik sillad okupeeritud Hersoni piirkonnas Dnipro jõest läänes,“ ütles ta.

18:30

Jens Stoltenberg ütles, et Vladimir Putin tegi sissetungi ajal „mitu tohutut viga“, sealhulgas alahindas ta NATO võimet Ukrainat toetada.

„President Putin tegi Ukrainasse tungides mitmeid suuri vigu, strateegilisi vigu,“ ütles NATO juht Ühendkuningriigi visiidil Downing Streeti nr 10 ees meediale.

„Üks oli ukrainlaste alahindamine – nende julgus, pühendumus oma riiki võidelda ja kaitsta. Teine viga, mida ta tegi, oli NATO liitlaste, partnerite alahindamine meie võimes Ukrainat toetada.

Oleme näinud, et NATO liitlased ja partnerid on andnud Ukrainale enneolematut toetust. Ja mida me näeme, kui vaadata arvamusküsitlusi, erinevate NATO liitlasriikide poliitilisi sõnumeid, on see, et oleme valmis toetama nii kaua kui vaja.“

Ta ütles, et „alati on hääli, millel on erinev arvamus“, kuid enamuse „selge sõnum“ on, et „me jätkame Ukraina toetamist“.

18:26

Venemaa diktaator Vlaidmir Putin ei lähe järgmisel nädalal Indoneesias Balil toimuvale G20 tippkohtumisele, vahendab Bloomberg oma allikatele viidates.

Tema sõnul läheb Venemaa Föderatsiooni presidendi asemel tippkohtumisele välisminister Sergei Lavrov.

18:16

Ukraina presidendi vanemnõunik ütles, et on liiga vara rääkida Venemaa vägede väljaviimisest lõunapoolsest Hersoni linnast.

„Kuni Ukraina lipp ei lehvi Hersoni kohal, pole mõtet rääkida Venemaa lahkumisest,“ ütles Mõkhailo Podoljak Reutersile antud intervjuus.

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ütles varem, et andis oma vägedele korralduse taanduda Dnipro jõe läänekaldalt Ukraina rünnakute tõttu lõunaosas Hersoni linna lähedal.

18:00

Šoigu põhjendab otsust Hersonist taanduda: „Meie vägede elu ja tervis on alati esikohal. Arvestage tsiviilelanikkonna ohuga ja austage lahkuda soovijate soove. Ja kindlustage sõjavarustuse vedu üle Dnipro.“

17:35

Ukraina võitu Hersonis, mis oli lõunarinde pealtungi üks peamisi eesmärke, peetakse laialdaselt oluliseks löögiks Venemaa diktaatorile Vladimir Putinile vaid nädalad pärast kõrgetasemelist tseremooniat Moskvas, kus ta teatas Hersoni annekteerimisest koos kolme teise piirkonnaga.

Sõja üldjuhtimise kindral Sergei Surovikin soovitas telekommentaarides logistilistele raskustele viidates Vene vägede väljaviimist Dnepri jõe läänekaldalt. „Hersonit ei saa täielikult varustada. Venemaa tegi kõik endast oleneva, et tagada Hersoni elanike evakueerimine,“ rääkis Surovikin Šoigule. „See pole lihtne otsus, aga nii säästame oma sõjaväelaste elusid,“ lisas Surovikin.

17:31

Venemaa sõjaväele on antud käsk lahkuda Ukraina linnast Hersonist, mis on ainuke piirkondlik pealinn, mille nad suutsid vallutatada pärast sissetungi algust veebruaris.

Venemaa komandör Ukrainas kindral Sergei Surovikin ütles, et linna varustamist ei ole enam võimalik jätkata.

Vägede väljaviimine tähendab, et Vene väed tõmbavad Dnipro jõe läänekaldal asuvast piirkonnast täielikult välja.

17:25
Venemaa andis käsu vägedel Dnipro läänekaldalt Hersonist välja tõmmata

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu andis oma vägedele korralduse taanduda Dnipro jõe läänekaldalt, Ukraina rünnakute tõttu lõunaosas Hersoni linna lähedal, teatas uudisteagentuur Reuters.

17:20
Hersonis lasti õhku peamine sild

Hersoni linnast väljuval maanteel lasti õhku peamine sild, mis tekitas suuremat segadust Venemaa kontrolli all olevas piirkonnas, kuhu Ukraina väed edasi liiguvad.

Internetis leiduvatel piltidel on näha, et Lõuna-Ukrainas Hersoni linnast ida pool asuval peateel asuv Darivka sild varises täielikult riiki poolitava Dnipro jõe lisajõe Inhuletsi vette.

Reuters suutis kontrollida piltide asukohta, kuid mitte seda, kuidas sild hävitati või kelle poolt.

Fotod postitanud ukrainlased oletasid, et Vene väed lasid selle õhku, valmistudes taganemiseks, kuid Ukraina sõjaanalüütik Oleh Ždanov ütles Reutersile, et Ukraina diversandid võisid selle hävitada, et isoleerida Vene väed mõlemal poolel ja lõigata võitlusüksus pooleks.

16:50

Isehakanud Donetski Rahvavabariigi (DPR) Venemaa juht Deniss Pušilin avaldas Telegramis austust Kirill Stremousovile, kes hukkus autoõnnetuses.

Pušilin kirjeldas Stremousovit, kes oli okupeeritud Hersoni Venemaa võimude viljakas sotsiaalmeedianägu, kui „julget võitlejat õigluse, tõe ja vene rahva eest“.

Tunnustamata DPRi juht ütles Stremousovi kohta: „Sõjalise erioperatsiooni [Venemaa termin Ukrainasse sissetungi kohta] algusega juhtis ta rahva liikumist Hersoni piirkonna suunas, ja tagas Hersoni naasmise oma kodusadamasse. Ta jätab endast maha hea mälestuse ja jääb igaveseks Venemaa ajalukku tõelise patrioodi, au ja tegude mehena.“

Venemaa riiklik uudisteagentuur Tass teatab, et Hersoni Venemaa poolt peale surutud juht kinnitas oma asetäitja surma. Annekteerinud Hersoni piirkonna nn kuberneri kohusetäitja ütles: „Mul on väga raske öelda, et Kirill Stremousov suri täna. Ta suri Hersoni oblasti territooriumil, liikudes õnnetusse sattunud autos. Tal on palju lapsi: viis last, peagi peaks sündima kuues. Muidugi hoolitseme nende kõigi eest, kuid kahjuks Kirilli tagasi ei saa.“

16:27
Zahharova: me oleme läbirääkimisteks avatud

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova täiendas hiljutisi avalikke arutelusid Venemaa ja USA diplomaatiliste kontaktide olukorra üle. Ta ütles kolmapäeval, et Moskval on aeg-ajalt USA ametnikega kontakte.

Ta ütles, et sellised kontaktid olid mõlema riigi konkreetsete nimetute valitsusasutuste vahel, kuid Venemaa välisministeerium ei olnud sellega seotud.

Reutersi teatel kinnitas Zahharova, et peagi peetakse USA-Venemaa konsultatsioone tuumarelvade vähendamise lepingu New Start üle, mis on viimane järelejäänud relvastuskontrolli leping maailma kahe suurima tuumariigi vahel.

Venemaa riiklik uudisteagentuur Tass edastab ka Zahharova kommentaare, milles ta kritiseerib Saksamaad. See tsiteerib tema ütlust: „Selle asemel, et kasutada oma mõju Kiievi režiimile, jätkab Saksa pool vastupidiselt oma seadustele ja määrustele, mis keelavad surmavate relvade eksporti kriisipiirkondadesse ja relvakonfliktide piirkondadesse, jätkab Kiievi režiimi pumpamist erinevate relvadesüsteemidega, julgustades sellega sõjategevust iga hinna eest jätkama.“

Tass teatas ka, et Zahharova kordas Venemaa seisukohta läbirääkimisteks. Ta süüdistab Kiievit läbirääkimiste huvi puudumises. „Oleme endiselt avatud läbirääkimisteks. Me pole neist kunagi keeldunud, oleme valmis neid loomulikult läbi viima, arvestades hetkel tekkivat reaalsust,“ ütles ta.

Loe rohkem