KBM Pharma 8. november 2022 11:33

Sügis on käes ja suvekuumus ammu unustatud. Jahedatest ilmadest hoolimata teeb aga liigne higistamine muret paljudele inimestele.

Liigset higistamist ei põhjusta ainult palav ilm

Higistamine on organismi loomulik viis enda jahutamiseks ja sisetemperatuuri stabiliseerimiseks. Ilma higistamiseta kuumeneks meie keha kuuma ilmaga või füüsilise koormuse ajal üle juba mõne minutiga.

Liighigistamine ehk hüperhidroos on higistamine suuremal määral kui on vajalik keha normaalseks soojaregulatsiooniks. Liighigistamise põhjuseks ei ole mitte palav ilm ega füüsiline koormus – see on tervisehäire, mis tekib enamasti noores eas ja võib kesta kogu elu. Kuigi liighigistamine ei kujuta endast üldiselt terviseriski, võib see tekitada palju ebamugavusi ja piinlikkust. On teada, et liighigistamisest tingitud vaevusi esineb ligi veerandil kõigist inimestest.

Liighigistamise peamised põhjused

Liighigistamise kõige sagedasemateks põhjusteks on üleminekuiga, liigne kehakaal ja murdeiga. Liigne higistamine võib tekkida ka raseduse ajal või mõnede haiguste (näiteks diabeet ja podagra) korral. Ka alkoholi liigne tarbimine ja teatud ravimite (nt antidepressandid) kasutamine võib ülemäärast higistamist põhjustada. Osadel inimestel tekib liighigistamine stressi ja pinge tagajärjel või ärevates ja närvilistes situatsioonides.

Üleminekueaga seotud liighigistamine

Kas teadsite, et liigne higistamine on üks esimesi ja levinumaid märke lähenevast menopausist? Paljude naiste jaoks võib see alata 40ndates eluaastates, kuid mõned naised täheldavad muutusi juba 30. eluaastate keskel. Menopausiga seotud liigse higistamise ja kuumahoogude peamiseks põhjuseks on naissuguhormoonide taseme langus organismis. Östrogeeni taseme langus mõjutab kehatemperatuuri reguleerivat ajuosa selliselt, et isegi väikesed välistemperatuuri muutused võivad põhjustada suure kehatemperatuuri tõusu. Üheks tõhusamaks leevenduseks menopausiga seotud liigsele higistamisele on hormoonasendusravi. Paraku võib hormoonravi tekitada mitmeid ebameeldivaid kõrvaltoimeid ning suurendada riski haigestuda südamehaigustesse, insulti ja rinnavähki.

Ärevusest tingitud ehk emotsionaalne liighigistamine

Kas sa oled mõnikord tundnud, et lähed higiseks, kuigi ei ole mingit nähtavat vajadust keha jahutamiseks? Juhul kui selline higistamine tekib pingeseisundis või ärevas olukorras (näiteks enne avalikku esinemist või enne eksamit), siis on tegu ärevusest tingitud ehk emotsionaalse higistamisega. See on meie närvisüsteemi tahtele allumatu reaktsioon ohuolukorrale ning seda on võrdlemisi raske alla suruda.

Soovitused liighigistamise vähendamiseks

Olgu tegu üleminekueast, ülekaalust või ärevusest tingitud liighigistamisega – ikka on abi järgnevatest nõuannetest.

  • Pese end jahedama veega.

  • Joo piisavalt vett.

  • Söö rohkelt värsket aed- ja puuvilja.

  • Väldi alkohoolseid ja kofeiini sisaldavaid jooke.

  • Väldi rasvast, soolast ja vürtsikat toitu.

  • Kasuta salvei ekstrakti sisaldavaid kapsleid.

Salvei – tõhus higistamisvastane abi loodusest

Liigse higistamise vastu võib saada abi loodusest. Tõhusa higistamisvastase toimega on mitmekülgsete kasulike omadustega ravimtaim aedsalvei (Salvia officinalis). Salvei higistamist pärssiv toime tuleneb tema koostisesse kuuluvatest parkainetest, eeskätt rosmariinhappest. Higieritust vähendab isegi tavaline salveitee, kuid piisava toime saamiseks peab ära jooma väga suure koguse teed. Apteekides on saadaval Swetane Duo kapslid, mis sisaldavad kontsentreeritud salveiekstrakti.

Swetane Duo kapslid sisaldavad salveilehtedes leiduvat rosmariinhapet kontsentreeritud kujul ning seetõttu on nende higistamisvastane toime kordades tugevam kui salveiteel. Lisaks salveile sisaldab Swetane Duo melissiekstrakti, mis samuti aitab võidelda liigse higistamisega ning leevendab ka pingeid ja stressi. Erinevalt antiperspirantidest toimivad Swetane Duo kapslid seespidiselt ning pärsivad higieritust kogu keha pinnal. Swetane Duo aitab nii ülekaalust tingitud higistamise, üleminkueaga kaasneva higistamise, emotsionaalse higistamise, öise higistamise, käte higistamise, jalgade higistamise, kaenlaaluste higistamise jms korral. Kapslid sobivad hästi ka teismelistele, kes hormonaalse tasakaalu muutuste tõttu kannatavad liighigistamise all.

Swetane Duo’ga saad lähemalt tutvuda ja selle soodsalt soetada SIIT!