Foto: Andres Putting / Delfi Meedia
Toimetas Elis Kusma 7. november 2022 10:10

Reformierakondlane Marko Mihkelson teatas sotsiaalmeedias, et töörahu huvides astub ta tagasi riigikogu väliskomisjoni esimehe kohalt.

„Kuigi minu ja mu pere vastane avalik rünnak on ebaõiglane ja alatu, otsustasin väliskomisjoni töörahu huvides esimehe kohalt tagasi astuda. Eesti vajab praegu sisepoliitiliselt kokkuhoidvat ja julgeolekule keskenduvat välispoliitikat,“ kirjutas Mihkelson.

„Pühendan lähiajal rohkem tähelepanu oma perele. Ma tänan neid sadu inimesi, kes viimastel päevadel on saatnud meile toetavaid kirju ja sõnumeid. See on aidanud meil perena tugevad olla.“

Mihkelson lisas, et ta ei kavatse loobuda Eesti välis- ja julgeolekupoliitikas osalemisest ning kandideerib kevadistel riigikogu valimistel Harju- ja Raplamaal.

Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev ütles, et mõistab Mihkelsoni otsust mitte poliitilises sopaloopimises osaleda ja oma pere kaitsta. „See on riigimehelik samm. Marko Mihkelson on aastate jooksul Eesti välis- ja kaitsepoliitika arengusse panustanud ja teeb seda kindlasti ka tulevikus.“

Esmaspäeva varahommikul teatas EKRE pressiteates, et erakonna fraktsiooni esimees Henn Põlluaas tegi parlamendi kõigile fraktsioonidele ettepaneku kutsuda Marko Mihkelson riigikogu väliskomisjoni esimehe kohalt tagasi. Põlluaas tõdes fraktsioonijuhtidele saadetud kirjas, et Mihkelsoni poolt pikema aja vältel korda saadetud moraalitu tegu ei sobi kokku riigikogu liikme ega komisjoni juhi staatusega.

„Mihkelsoni maine ei võimalda tal esindada Eesti riiki või riigikogu. Tema jätkamine väliskomisjoni juhina oleks pidev ja süvenev Eesti parlamendi ja riigi maine kahjustamine nii meie liitlaste ees kui rahvusvahelisel areenil laiemalt,“ ütles Põlluaas.

Mihkelsoni kohta ilmnes oktoobri lõpus, et ta käis 2020. aastal politseis ütlusi andmas, sest tema telefonist leiti lapseealisest tehtud sobimatud pildid. Politsei pidas pilte küll eetiliselt taunitavaks, ent kriminaalmenetlust ei alustatud ning laste väärkohtlemist ei tuvastatud.

Mihkelson ise põhjendas, et kohtus kompromissiga lõppenud loo tahtliku lekitamise tagamaad peituvad inetuks kiskunud hooldusõigusvaidluses. „Maskid on langenud ja teatud mõttes tunnen esimest korda viimase kolme aasta jooksul kergendust, sest saan rääkida terrorist, mille all olen pidanud elama. (…) Lugu ise puudutab sassis peresuhteid selle kõige räpasemas vormis ja motivaatoriks võitlus laste hooldusõiguse üle. Materjalide süstemaatilise meediasse pakkumise taga on laste isa ja tema tänane elukaaslane.“

Mihkelsoni tõi Reformierakonda Kaja Kallas 2018. aastal lubadusega, et temast saab minister. Kui Reformierakond hakkas 2021. aasta alguses pidama koalitsiooniläbirääkimisi Keskerakonnaga, ei saanud Mihkelson portfelli. Toona jäädi Toompeal põhjenduste osas mõtlikult napisõnaliseks: põhjus võib, aga ei pruugi välja tulla.