KSA Silmakeskus 9. november 2022 13:43

Kõik prillikandjad, kes tegelevad spordiga, on ilmselt korduvalt tundnud frustratsiooni selle üle, et prillid ja sport ei käi kokku. Eriti segavaks faktoriks on halb nägemine spordialas, mis sisaldab endas nii jooksmist, ujumist, kui ka rattaga sõitmist. KSA Silmakeskuses läbis Flow 2.0 laserprotseduuri triatleet Armin Angerjärv. Kuidas prillid ja triatlon kokku sobisid? Mis tundega ootas ta laserprotseduuri ja kui kiiresti tagasi trenni sai? Saa teada järgnevast artiklist!

Armin on terve oma teadliku elu olnud sportlik. Nooremas eas said läbi proovitud pea kõik spordialad alates korvpallist, jalgpallist kuni kergejõustiku ja ujumiseni välja. Sinna juurde lisandus ühel hetkel ka triatlonihuvi, mis tõsisema hoo sisse sai pärast seda, kui Armin Audentese Gümnaasiumisse läks. Tema sõnul sellest hetkest alates enam tagasiteed ei olnud ja edasi oli eesmärk saada iga päevaga üha paremaks.

Arminit võlub triatloni juures see, et tegu on väga raske spordialaga. „Iga jumala päev sa tunned seda valu ja tööd, mida sinna sisse on vaja panna. See ala vajab raudset mõistust, palju pühendumist ning korralikku distsipliini. Kui sa näed, et sinu tehtud töö kannab vilja, siis on ka tunne ülihea!“ lausub noormees.

Triatlon ja prillid ei käi kokku

Nii kaua, kui Armin on sporti teinud, on teda selle juures saatnud ka prillid. Esimesed prillid sai noormees juba teises klassis. Tollest hetkest mäletab Armin vaid seda, et kuna ta ema oli samuti prillikandja, siis suur šokk see uudis tema jaoks ei olnud. Tegelikult oli ta ehk isegi natuke põnevil. Iga mööduva aastaga läks miinus järjest suuremaks, mis tähendas ka pidevat prilliklaaside vahetamist ja suuri rahalisi kulusid. Lõpuks oli tal lühinägelikkust lausa 7.5 dioptri jagu.

Mida rohkem Armin sporti tegema hakkas, seda rohkem sai ta ka aru, kui palju prillid tegelikult segavad. „Spordis segasid prillid igal sammul, küll tilkus higi klaasidele, pead liiga kiiresti pöörates lendasid prillid minema, prille pidi kogu aeg uuesti nina peale lükkama,“ jagab meiega Armin vaid mõningaid ebamugavaid hetki. Ka triatlonivõistlustel tekitas kehv nägemine ebakindlust. „Kõige keerulisem oli kindlasti pärast veest välja tulemist oma ratta leidmine teiste rataste seast. Enne võistluse starti, sooja tegemise ajaks, pidin enda prillid jätma vahetusalasse ja kiivri sisse. Kuna vahetusala läheb ühel hetkel kinni ja rattale enam ligi ei pääse, pidin jooksmiseks sooja tegema miinusklaasidega ujumisprillid peas. Alati tundsin end sel hetkel pisut veidrana, aga midagi teha ei olnud. Ilma lihtsalt ei näinud midagi!“

Ühe korra proovis Armin kasutada ka kontaktläätsesid, aga sinna see jäi. Tema sõnul ei olnud läätsed talle mugavad ja tundusid nagu võõrkehad silmas. Seega jäidki tol hetkel valikuks prillid.

Lahendus laserprotseduurist

Mõtted laserprotseduurist jõudsid Arminini läbi mitme tuttava ja viimase tõuke selleks andis tema treeneri soovitus. Kuna miinus paari aasta jooksul suuremaks läinud ei olnud ning muud näitajad olid samuti korras, sai Armin Flow 2.0 laserprotseduuriks rohelise tule. Kaua ta selle tegemisega ei oodanud – kui sobivusuuring oli läbitud aprilli alguses, siis aeg laserprotseduuriks sai kirja kuu aega hiljem. „Olin ülipõnevil ja valmis seda teekonda ette võtma. Oli raske uskuda, et varsti mul ei ole enam prille!“ võttis Armin kokku oma ootuse laserprotseduurile. „Mulle oli räägitud, et kõik pidi käima väga kiiresti ja nii ka läks. Kohale jõudes tutvustati kogu protsessi. Sain valida endale päikeseprillid ning suundusingi protseduurituppa. Otseselt midagi tunda ei olnud, pigem oli natukene ebamugav,“ meenutab Armin.

Taastumine võttis aega umbes nädala ja kohe, kui nädal möödas oli, hakkas Armin uuesti trenni tegema. Enda sõnul pani täie hooga edasi! Hoog aga oli nüüd veelgi parem kui varem. „Kõik on teisiti! Silmad näevad palju rohkem, kõik on palju teravam ning juba väga kaugelt näen märke ja silte, mida varem märganudki ei oleks! Hommikuti avan silmad ja tunnen kergendust,“ ei suuda Armin oma imestust varjata. Ka spordi tegemine on tema sõnul kordades lihtsam ja nauditavam. „Triatlonis on sooja tegemine ja vahetusalad nii palju lihtsamad ja kiiremad. Tunnen end hulga enesekindlamalt, eriti ujumises ja rattasõidus! Samuti olen valmis võtma riske, mida varem ei julgenud võtta.“

Kui küsisime, kas ta soovitaks laserprotseduuri tegemist ka teistele spordiga tegelevatele inimestele, oli vastus kiire ja konkreetne: „Kui vahendid on olemas, siis ma ei kahtleks kordagi! Kindlasti soovitan ära teha, sest see on investeering endasse ja hea nägemine teeb elu väga palju lihtsamaks!“

Kas unistad samuti prillivabast elust? Esimese sammuna tule Flow 2.0 silmauuringule ja saa teada, kas oled laserprotseduuriks sobilik! Flow 2.0 silmauuring on hetkel superhinnaga 25€ (tavahind 69€). Registreeri endale aeg SIIN. Sind ootab lisaks ülipõhjalikule silmauuringule optometristi konsultatsioon, 5* klienditeenindus ja mõnus atmosfäär!