Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 7. oktoober 2022 19:41

Slava Ukraini eestvedamisel korraldatud annetuskampaania „1000 kangelast lumes“ käigus koguti raha Ukraina kangelastele külma talve üle elamiseks vajaliku talvevarustuse ostmiseks. Kampaania täitis oma eesmärgi juba esimese ööpäevaga, mil koguti 400 000 eurot. Keegi ei arvanud, et julgeolekukriisist saab julm sõda, keegi ei arvanud, et see kestab nii kaua. Ukrainas on ilmad külmemaks läinud ja korralik rõivastus on ülioluline. Võiks öelda, et suisa pool võitu. 

Ajaloost leiab mitmeid juhtumeid, kus ilmastikule mitte sobiv varustus on määranud sõja saatuse. Kuulsaim neist on Napoleoni 1812. aasta sõjakäik Venemaale, kus paljud tema mehed suvevormis lihtsalt surnuks külmusid. 1854. aasta Krimmi sõjas hoidsid Briti vägede kõrvad ja nina soojad tänapäeva tuukrimütsidega sarnased sall-mütsid, mis kooti valmis Inglismaal. Liitlaste ülekaal elavjõus, Vene armee sõjatehniline mahajäämus ja ülemjuhataja andetus põhjustasid 1856. aastal Krimmi sõjas Venemaa lüüasaamise.

Venemaalt saabuvad aga uudised varustuse puudusest ja iidsusest. Kadunud on 1,5 miljonit sõjaväevormi ja värvatutele õpetatakse jalarättide kasutamist. Tundub, et Venemaal pole aastasadadega midagi muutunud. 

Ukraina sõjas on välja tulnud, et Vene sõjaväe väidetav võimekus on suur bluff. Siiski pole sõda veel läbi. Seni, kuni püsime ühtsed ja teineteist toetame, oleme tugevad. Kes koob sokke, kes mütse, kes punub kaitsevõrke, kes annetab raha või varustust ‒ igaüks panustab, nagu oskab. Iga okas(sent) loeb. Kiirus, millega talvevormi ostmiseks vajalik summa kokku saadi, näitab, mida inimesed tähtsaks peavad. Jah, meil kõigil on raske, hinnad tõusevad, aga ikka toetame neid, kel läheb veel halvemini. Talverõivastest olulisem on isegi teadmine, et Ukraina pole üksi Vene impeeriumi vastu. Võiduka lõpuni. Slava Ukraini!