HENRIETTA RAKUD: Katseklaas Henrietta Lacksilt pärit HeLa rakkudega Londonis asuva muuseumi Wellcome Colletion püsinäitusel „Being Human“ („Olla inimene“).

Foto: Vida Press
Triin Tael 7. oktoober 2022 18:55

Emakakaelavähki surnud 31aastane viie lapse ema Henrietta Lacks maeti kui kerjus tähistamata hauda. Ent enne seda olid meedikud temalt salamisi võtnud rakke, mis rabasid oma väsimatu paljunemisjõuga. Henrietta järeltulijad said alles aastakümneid hiljem teada, et nende ema on mänginud ülitähtsat rolli lastehalvatuse vaktsiini väljatöötamisel, aidsi- ja geeniuuringutes ning arvukates teaduslikes läbimurretes. Ja et Henriettalt pärit rakkude abil on teenitud üüratuid summasid.

Henrietta Lacksi kasvajarakkudest eraldatud rakuliinile – kõigi aegade esimesele surematule inimrakuliinile – pandi nimeks HeLa. Neid rakke kasutatakse tänini tuhandetes laborites mürkainete, ravimite, hormoonide ja viiruste mõju uurimiseks vähirakkudel. Noorelt surnud naine, kes ei pääsenud elu jooksul Baltimore'ist kaugemale, on oma rakkude kujul jõudnud üle kogu maailma ning mänginud otsustavat rolli nii lastehalvatuse kui ka Covid-19 vaktsiinide väljatöötamisel. Teadlaste andmeil on HeLa rakke nüüdseks toodetud üle 50 miljoni tonni!

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99