Ukraina sõdurid Lõmani linna lähedal

Foto: Levine/Washington Post/SIPA/Scanpix
Ohtuleht.ee 1. oktoober 2022 17:18

Käimas on sõja 220. päev. Vladimir Putin teatas oma reedeses kõnes, et Ukraina okupeeritud alade elanikud on igavesti Venemaa kodanikud.

 • Nord Stream 2 torujuhe enam Läänemerre ei leki, sest gaasi- ja veesurve vahel on saavutatud tasakaal.

 • Kõlakas: Putin läks vastu FSB-le, kui kiitis heaks ulatusliku vangide vahetuse Ukrainaga. Sisemine spiooniteenistus tundis muret nii paljude Aasovi sõdurite vabastamise avaliku kuvandi pärast, kelle Kreml oli tembeldanud paadunud neonatsideks.

 • Ukraina luure: Valgevene valmistub vastu võtma Vene sõdureid ja varustust. Kaitseministeeriumi luuredirektoraat kinnitas, et Valgevene valmistub vastu võtma kuni 20 000 Vene sõdurit. Praegu on Valgevenes umbes 1000 Vene sõdurit.

 • Venemaa poolt okupeeritud Krimmis, Belbeki õhubaasis toimusid plahvatused ja suur tulekahju. Venelased väidavad Telegramis, et Sevastopoli lähedal süttis põlema sõjaväelennuk. „See tõusis Belbeki lennuväljalt õhku, kuid sõitis rajalt välja ja süttis põlema.” Mõned arvavad, et tegu oli Ukraina rünnakuga.

 • Lõmanist taganemine oli venelaste jaoks katastroof. Ühismeedias ringleb palju fotosid surnud ja alistunud venelastest. Mõnede hinnangute kohaselt piirasid ukrainlased ümber 5000 venelast. Teadmata on hukkunute arv (kuigi hinnanguliselt on neid kuni 1000), samuti on teadmata, kui paljud põgenesid itta.

 • Harkivi oblastis leiti surnuna vähemalt 24 inimest, neist 13 last, 1 rase naine. Kupjanski rajoonis leiti mürsutule all olnud tsiviilisikute konvoi. Vene armee ründas neid, kui inimesed üritasid evakueeruda. Hävis 2 autot, lapsed koos vanematega põlesid elusalt.

 • Ramzan Kadõrov on Lõmani kaotuse pärast Venemaa kindralstaabi peale jubedalt vihane – see on seni kõige ägedam sisevõitlus, mida oleme Venemaa vägede seas näinud. Ta kutsub Putinit üles kättemaksule, öeldes, et piiril tuleks välja kuulutada sõjaseisukord ja kasutada väikese tootlikkusega tuumarelvi.

 • Ramzan Kadõrov süüdistas Lõmani kaotuses kindralpolkovnik Oleksandr Lapinit, kes juhtis selle rindelõigu kaitset. Tšetšeenia juht väidab, et kindralpolkovnik „lähetas LPR-i ja teiste üksuste mobiliseeritud võitlejad kõigile Lõmani suuna piiridele, kuid ei taganud neile vajalikku sidet, suhtlemist ja laskemoona transporti“.

 • Venemaa peatas gaasitarned Itaaliale, süüdistades transpordiprobleemi Austrias.

 • Venemaa võimud teatasid Rahvusvahelisele Aatomienergiaagentuurile (IAEA), et Ukrainas Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžja tuumaelektrijaama juht peeti ülekuulamiseks ajutiselt kinni. Ukraina aatomienergiaettevõtte juht Petro Kotin ütles, et tema kinnipidamine „seab ohtu Ukraina ja Euroopa suurima tuumaelektrijaama tööohutuse“.

 • Rööviti Zaporižžja tuumajaama peadirektor.

 • Stoltenberg reageeris Putini kõnele Ukraina territooriumi annekteerimise kohta, öeldes, et see on kõige tõsisem eskalatsioon pärast sõja algust. „See ei näita tugevust. See näitab nõrkust.“ Stoltenberg ütles, et allianss on valmis Ukrainat toetama nii kaua kui vaja. Ta ütles, et sõda saab läbi, kui Venemaa lõpetab sõdimise. „Venemaa peab mõistma, et tuumasõda ei saa kunagi võita ja seda ei saa kunagi pidada.“

 • Biden ütles, et USA ei tunnista kunagi annekteeritud alasid Venemaa osana. Pärast Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi tänast Kiievis peetud videokõnes teadaannet, et tema riik taotleb ametlikult kiirmenetlust NATO liidu liikmeks saamiseks, ütles Biden ka, et USA on valmis kaitsma iga sentimeetrit NATO territooriumi. „Härra Putin, ärge saage mu jutust valesti aru. Iga sentimeetrit.”

 • Eesti, Läti ja Leedu teatasid reedel, et „toetavad täielikult Ukraina vastuvõtmist NATOsse niipea kui võimalik“.

 • Volodõmõr Zelenskõi: Ukraina ei kavatse Venemaaga läbirääkimisi pidada kuni selle liider on Vladimir Putin!

 • Ukraina kõrgeim ametnik ütles, et kõik takistused Ukraina NATO-ga liitumisel kaovad niipea, kui Venemaa kaotab – see on vaikiv tõdemus, et tõenäoliselt ei jõua alliansi liikmed riigi vastuvõtmises kokkuleppele ajal, mil see sõdib Venemaaga.

 • USA usub, et Ukraina NATO-ga liitumise protsessi „tuleks alustada mõnel muul ajal“, ütles USA presidendi Joe Bideni riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:55

Ukraina relvajõud alustasid Hersoni oblastis tankipealetungi.

Venemaa sõjaväekorrespondendid teatavad, et Ukraina relvajõudude 1. tankipataljon ja 1. jalaväepataljon liikusid Novovorontsovkast välja Hreštšenivka ja Ljubõmivka suunas.

Dniprost põhja pool asuvas Hersonis on lõksus umbes 25 000 Vene sõjaväelast. Seal on märg ja külm ning neil pole varusid, tuge ega moraali.

23:53

Ukraina relvajõud paigutasid oma suurtükiväe positsioonidele ja alustasid Rubižne, Lüsõtšanski, Kreminna ja Sievierodonetski vabastamist.

22:48
22:37

Ustav koer lamab oma inimese kõrval, kelle tappis Vene rakett. Täna Zaporižžja piirkonnas.

22:35

Lõmanis eemaldasid Ukraina väed linnavalitsuse hoonelt Venemaa lipud. Samuti tõstsid nad hoone kohale Ukraina lipukirja.

22:33

Veel rünnakuid Venemaa kaitseministeeriumi ja kindral Lapini vastu konkreetselt endise kindrali ja nüüdse riigiduuma asetäitja Gurulevi poolt, kes väidab, et probleem on „laiaulatuslikus ülalt alla valetamises“.

22:13
Nord Stream 2 torujuhe enam ei leki

Nord Stream 2 torujuhe enam Läänemerre ei leki, sest gaasi- ja veesurve vahel on saavutatud tasakaal, vahendab Agence France-Presse.

„Veerõhk on torujuhtme enam-vähem sulgenud, nii et sees olev gaas ei saa välja minna,“ ütles Nord Stream 2 pressiesindaja Ulrich Lissek AFP-le.

„Järeldus on, et gaasi on torustikus veel,“ lisas ta. Küsimusele, kui palju gaasi arvati torujuhtmes olevat, vastas Lissek: „See on miljoni dollari küsimus.“

Teave Nord Stream 1 torujuhtme lekke seisu kohta, mis oli oluliselt suurem, ei olnud kohe kättesaadav. Kuigi torujuhtmed praegu ei tööta, sisaldasid need mõlemad gaasi, enne kui need langesid ilmse sabotaaži ohvriks, mis põhjustas neli leket.

22:12

Annekteerimise värskendus: Putin on väidetavalt allkirjastanud dekreedi Lõmani lahkumise kohta Venemaa Föderatsioonist.

22:11

Kõlakas: Putin läks vastu FSB-le, kui kiitis heaks ulatusliku vangide vahetuse Ukrainaga. Sisemine spiooniteenistus tundis muret nii paljude Aasovi sõdurite vabastamise avaliku kuvandi pärast, kelle Kreml oli tembeldanud paadunud neonatsideks.

22:08

„Sel nädalal on Donbassis rohkem Ukraina lippe. Nädalaga saab veelgi rohkem.

Aga mis oli siis see pseudoreferendum? Kas Donetski oblastit on kaks?

Ukraina liikumine jätkub. Ukraina lipp on juba Donetski oblasti sadamas. Võitlus käib ikka veel. Aga mingist pseudoreferendumist pole enam jälgegi.

Ukraina saab oma tagasi. Idas ja lõunas. Linnad, mida nad proovisid annekteerida nüüd, ja Krimmi, mis annekteeriti 2014. aastal.

Meie lipp on kõikjal!“ sõnab Zelenskõi õhtuses kokkuvõttes.

21:18

Pilte Lõmanist, mahajäetud vene positsioonidest. Neljandal pildil on näha punane kott, varastatud naiste sukkpüksid ja sukelmikser. Neid vägesid hakati aeglaselt ümber piirama, kuid neil oli vaimset energiat, et varastatud mikser pererahva jaoks koju tagasi tirida…

20:57

„Täname Venemaa „kaitseministeeriumit“ eduka koostöö eest õppuse „Izjum 2.0“ korraldamisel. Peaaegu kõik Lõmanisse lähetatud Venemaa väed paigutati edukalt ümber kas laibakottidesse või Ukraina vangistusse. Meil on teile üks küsimus: kas soovite seda korrata?“ säutsub Ukraina kaitseministeerium.

20:53

Zelenskõi tühistas sügisese ajateenistuse, lükkab demobilisatsiooni edasi.

President Volodõmõr Zelenskõi tühistas 30. septembril avaldatud juhiste kohaselt tänavu sügisel Ukrainas regulaarse ajateenistuse eelnõu ja lükkas oktoobri-detsembrisse kavandatud demobiliseerimise edasi.

Tundub, et Ukrainal on suur hulk juba väljaõppinud vägesid, keda nad kavatsevad lähikuudel kasutada, ja praegu puudub soov uue rühma väljaõpetamiseks kulutada.

20:51

Olukord Bahmuti - Donetski rindel: Vene allikad teatasid paar päeva tagasi rünnakust selles piirkonnas. Tundub, et see ei toonud kaasa mingit edu. Venelased ohverdavad selles vallas jätkuvalt kahuriliha, enamikus valdkondades polnud neil viimased kaks kuud üldse edusamme.

19:56

Ukraina luure: Valgevene valmistub vastu võtma Vene sõdureid ja varustust.

Kaitseministeeriumi luuredirektoraat kinnitas, et Valgevene valmistub vastu võtma kuni 20 000 Vene sõdurit.

Praegu on Valgevenes umbes 1000 Vene sõdurit.

19:12

Lõmanis käib derussifikatsioon.

19:06

Veidi tausta Ramzan Kadõrovi kommentaaride kohta, et Moskva peaks kaaluma väikese tootlikkusega tuumarelva kasutamist Ukrainas pärast uut suurt lüüasaamist lahinguväljal.

Venemaal on maailma suurim aatomiarsenal, sealhulgas madala tootlikkusega taktikalised tuumarelvad, mis on mõeldud vastase armee vastu kasutamiseks.

Teised Putini tippliitlased, sealhulgas endine president Dmitri Medvedev, on oletanud, et Venemaal võib tekkida vajadus tuumarelvade poole pöörduda, kuid Kadõrovi üleskutse oli kõige pakilisem ja selgesõnalisem, vahendab Reuters.

Tšetšeenia Kaukaasia piirkonna mõjukas valitseja on olnud Ukraina sõja häälekas tšempion, kusjuures tšetšeeni väed on sealse Vene armee avangardi koosseisus. Laialdaselt arvatakse, et Kadõrov on Putinile isiklikult lähedane, kes määras ta 2007. aastal rahutut Tšetšeeniat valitsema.

Kadõrov kirjeldas oma läkituses Lõmanis sõdivate Vene vägede ülemat kindralpolkovnik Aleksandr Lapinit kui „keskpärasust“ ning soovitas tal alandada reamees ja medalid ära võtta. „Elementaarse sõjalise logistika puudumise tõttu oleme tänaseks maha jätnud mitmed asulad ja suure tüki territooriumi,“ ütles ta.

Kadõrov ütles, et kaks nädalat varem tõstatas ta Venemaa kindralstaabi ülema Valeri Gerasimoviga Lõmanis lüüasaamise võimaluse, kuid Gerasimov lükkas selle mõtte tagasi.

18:59

Ühendkuningriigi peaminister Liz Truss ütles, et rida plahvatusi, mis kahjustasid tõsiselt Venemaa merealuseid Nord Streami gaasijuhtmeid, on sabotaažiakt.

Möödunud nädalal ÜRO-le edastatud ühisaruandes väitsid Taani ja Rootsi valitsused, et lekked Nord Streami gaasijuhtmetes, mis viivad gaasi Saksamaale, on põhjustatud plahvatusest, mille võimsus on võrdne mitmesaja kilogrammi lõhkeainega.

Lääne pealinnades on tõusnud kahtlused, et torujuhtmetel toimunud plahvatused olid Venemaa rünnakud, et tugevdada lääne valitsuste survet energiavarustuse üle. Venemaa president Vladimir Putin lükkas kõik sellised väited tagasi ja ütles reedel peetud kõnes, et süüdi on „anglosaksid“.

18:39

Vene New Yorgi konsulaat valati üle punase värviga.

18:38

See video on samuti väidetavalt pärit Belbekist, kus „Vene lennuk sõitis rajalt maha“.

Asi tundub kahtlane. Mõned usuvad, et tegu oli Ukraina rünnakuga.

Loe rohkem