Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 30. september 2022 20:09

Nüüd on siis teada, mis maksab elekter universaalteenusena: 154,08 eurot ühe MWh eest ehk 15,4 senti ühe kWh eest. Universaalteenuse paketti pakuvad elektrimüüjad järgneval neljal aastal ehk selleks ajaks on stabiilne hind tagatud. Ei tohi unustada, et tegu on ajutise lahendusega.

Iseasi, kas see hind just odav on või pigem mitte. Konkurentsiameti regulatsioonitalituse juhataja Külli Haab leiab, et Eesti Energiale kehtestatud hind on igati õiglane, Eesti Energiast vaieldakse vastu, et kõnealune hind ei võimalda investeerida ning tagada tootmiskindlust. Õhtuleht võrdles universaalteenuse hinda viimaste kuude börsihinnaga. Keskmisi arvestades on viimastel kuudel tõesti börsihind olnud universaalteenusest kallim, kuid nutikalt tarbides leiab börsilt tunde, kui elekter on oluliselt universaalteenusest odavam. Igaüks peab ise oma tarbimist vaatama ja arvutama, kumb on soodsam. Samas, kõrge elektrihind on paljusid börsipaketi omanikke oma tarbimist üle vaatama pannud ja võimalusel eelistama soodsama hinnaga aegu. Pole midagi teha, hind motiveerib säästma, odavat asja raisatakse aga kergekäelisemalt.

Universaalteenus peaks olema ajutine lahendus, mis aitab energiakriisi üle elada. Ajutised lahendused kipuvad aga kõige püsivamad olema. Kellel meil poleks mõnda ajutist lahendust, mille kohta mõtleme, et homme teeme selle korda, kuid homme ei saabu kunagi. Nii on jääb arvutilauaks pappkast ja elutoa lakke aastakümneteks lambi asemel pirn. Mitu aastat meil neid meretuuleparke nüüd ehitatud ongi?

Universaalteenus ei saa jääda püsima, sest elektrihinna on viinud kõrgustesse just tootmisvõimsuste puudumine ja sama agaralt, nagu ajutist lahendust otsiti, tuleks nüüd kohe leida viise, kuidas elektrit rohkem toota. Tuleb lõpetada vabanduste otsimine, miks ei saa püsti panna tuulikuid või päikesepaneele ega ehitada tuumajaama. Elektri tarbimine läbi ajaloo on kasvanud ja miski ei ennusta, et see peaks kahanema, pigem ikka kasvab. Oluline on seda nutikamalt toota ja tarbida.