Foto: AP/AFP/Scanpix
Ohtuleht.ee 30. september 2022 22:10

Käimas on sõja 219. päev. Ilmselt teatab Vladimir Putin täna kella kolmest algaval tseremoonial okupeeritud Ukraina alade „ametlikust“ annekteerimisest.

 • Stoltenberg reageeris Putini kõnele Ukraina territooriumi annekteerimise kohta, öeldes, et see on kõige tõsisem eskalatsioon pärast sõja algust. „See ei näita tugevust. See näitab nõrkust.“ Stoltenberg ütles, et allianss on valmis Ukrainat toetama nii kaua kui vaja. Ta ütles, et sõda saab läbi, kui Venemaa lõpetab sõdimise. „Venemaa peab mõistma, et tuumasõda ei saa kunagi võita ja seda ei saa kunagi pidada.“

 • Ukraina ametnike sõnul sai vähemalt 30 inimest surma ja 88 vigastada Vene vägede rünnakus Zaporižžja linnast lahkunud tsiviilkonvoile.

 • Biden ütles, et USA ei tunnista kunagi annekteeritud alasid Venemaa osana. Pärast Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi tänast Kiievis peetud videokõnes teadaannet, et tema riik taotleb ametlikult kiirmenetlust NATO liidu liikmeks saamiseks, ütles Biden ka, et USA on valmis kaitsma iga sentimeetrit NATO territooriumi. „Härra Putin, ärge saage mu jutust valesti aru. Iga sentimeetrit.”

 • Eesti, Läti ja Leedu teatasid reedel, et „toetavad täielikult Ukraina vastuvõtmist NATOsse niipea kui võimalik“.

 • Ukraina väed võtsid reedel oma kontrolli alla Donetski oblasti idaosas asuva Drobõševe küla, Venemaa poolt okupeeritud Lõmani naabruses asuva asula.

 • Volodõmõr Zelenskõi: Ukraina ei kavatse Venemaaga läbirääkimisi pidada kuni selle liider on Vladimir Putin!

 • Ukraina kõrgeim ametnik ütles, et kõik takistused Ukraina NATO-ga liitumisel kaovad niipea, kui Venemaa kaotab – see on vaikiv tõdemus, et tõenäoliselt ei jõua alliansi liikmed riigi vastuvõtmises kokkuleppele ajal, mil see sõdib Venemaaga.

 • Venemaa pani reedel veto ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, mis oleks mõistnud riigi hukka nelja Ukraina piirkonna annekteerimise pärast. Ukraina ja lääneriigid on referendumid üldiselt tunnistanud „võltsiks“

 • USA usub, et Ukraina NATO-ga liitumise protsessi „tuleks alustada mõnel muul ajal“, ütles USA presidendi Joe Bideni riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

 • Ukraina taotleb kiirkorras NATO liikmestaatust, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pärast julgeolekunõukogu istungit.

 • Vladimir Putin teatas Kremlis peetud kõnes Ukrainas okupeeritud piirkondade liitmisest Venemaaga. „Nende alade elanikud on igaveseks Venemaa kodanikud,“ tõotas ta.

 • „Hukkamõist üksi on täna liiga vähe. Tuleb mõelda tegudele, mis toovad meile tagasi usu, et ikka veel austatakse kõiki neid põhimõtteid, millele me maailm toetub, kõigi rahvaste õigust enesemääramisele ja suveräänsusele, territoriaalsele terviklikkusele ja piiride puutumatusele. Kõigi õigusele rääkida oma kodumaal oma emakeelt, austades seejuures vähemuste õigusi. Ukraina alade annekteerimine on kuritegu. Igale kuriteole järgneb karistus,“ kommenteeris president Alar Karis annekteerimist.

 • Poola minister: NATO võib rünnata Venemaad lennukite ja rakettidega, kui see kasutab Ukrainas tuumarelvi. Poola välisminister Zbigniew Rau ütles intervjuus Poola raadiole RMF FM, et NATO-l oleks kohane vastus Venemaa võimalikule tuumarünnakule Ukraina vastu. Küsimusele, kas NATO väed Ukrainasse sisenevad, vastas Rau, et seda ei saa välistada.

 • Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ja Vladimir Putin rääkisid telefoni teel. Erdoğan pöördus Venemaa juhi poole palvega anda läbirääkimistele veel üks võimalus konflikti lõpetamiseks.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:15

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi nimetas taas Venemaa väidetavat Ukraina territooriumide annekteerimist „farsiks“.

„Täna toimus Moskvas järjekordne farss,“ ütles ta. „Seal tähistati midagi. Nad laulsid seal midagi. Nad laulsid väljakul.“

„Nad rääkisid Zaporižžjast, samal ajal, kui nad ise Zaporižžjas rünnaku korraldasid,“ ütles ta, viidates reedesele rünnakule tsiviilkonvoi vastu, milles hukkus vähemalt 30 ja sai haavata 88 inimest.

Ta ütles ka, et Ukraina teeb koostööd oma lääneliitlastega, et kehtestada Venemaale uued sanktsioonid „võtmeisikute ja oluliste Venemaa ettevõtete vastu“.

„Loomulikult rakendatakse sanktsioone ka nende teiste riikide kodanike suhtes, kes osalesid Vene farsis meie riigi okupeeritud territooriumil,“ ütles ta.

G7 välisministrid teatasid reedel, et kehtestavad Venemaale Ukraina alade annekteerimise tõttu täiendavad majandussanktsioonid.

22:55

USA usub, et Ukraina NATO-ga liitumise protsessi „tuleks alustada mõnel muul ajal“, ütles USA presidendi Joe Bideni riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan.

„USA on aastakümneid olnud selge, et toetame NATO avatud uste poliitikat,“ ütles Sullivan ajakirjanikele Valge Maja pressibriifingul. “Igasugune otsus NATO liikmelisuse kohta on 30 liitlase ja liituda pürgivate riikide vahel.“

„Praegu on meie seisukoht, et parim viis Ukraina toetamiseks on praktiline, kohapealne toetus Ukrainas ja et Brüsseli protsessi tuleks alustada mõnel muul ajal,“ jätkas ta.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles varem reedel, et alliansi liikmesriigid toetavad Ukraina „õigust valida oma tee“, kuid hoiatas, et kõik 30 alliansi liiget peavad vastu võtma kõik otsused liikmesuse kohta.

22:36

Venemaa pani reedel veto ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonile, mis oleks mõistnud riigi hukka nelja Ukraina piirkonna annekteerimise pärast. Ukraina ja lääneriigid on referendumid üldiselt tunnistanud „võltsiks“.

Resolutsioon oleks mõistnud hukka Venemaa „ebaseaduslike niinimetatud rahvahääletuste korraldamise Ukraina rahvusvaheliselt tunnustatud piirides olevates piirkondades“ ja kuulutanud, et referendumitel „ei ole õigust“.

Samuti oleks resolutsioon kutsunud Venemaad „viivitamata, täielikult ja tingimusteta välja viima kõik oma sõjalised jõud Ukraina territooriumilt selle rahvusvaheliselt tunnustatud piirides“.

„Just selleks tehti julgeolekunõukogu. Kaitsta suveräänsust, territoriaalset terviklikkust, edenda rahu ja julgeolekut,“ ütles USA suursaadik ÜROs Linda Thomas-Greenfield kohtumise alguses, vahendab Agence France-Presse. „ÜRO rajati ideele, et ühel riigil ei lubata enam kunagi teise territooriumi jõuga vallutada.“

Venemaa suursaadik Vassili Nebenzia tõrjus kriitikat, öeldes: „Kas te tõesti eeldate, et Venemaa sellist eelnõud kaalub ja toetab? Ja kui ei, siis tuleb välja, et te surute meid tahtlikult vetoõigust kasutama, et siis lüüriliselt vahutada selle üle, et Venemaa seda õigust kuritarvitab,“ ütles Nebenzia.

USA välisminister Antony Blinken ütles varem reedel, et USA taotleb hääletust Peaassambleel.

„Kui Venemaa blokeerib Julgeolekunõukogu oma kohustuste täitmise, palume ÜRO Peaassambleel, kus igal riigil on hääleõigus, selgeks teha, et piiride jõuga ümber joonistamine on vastuvõetamatu,“ ütles Blinken Washingtonis ajakirjanikele. „Igal riigil on oma osa nende sammude hukkamõistmises,“ ütles ta.

22:35

Ukraina kõrgeim ametnik ütles, et kõik takistused Ukraina NATO-ga liitumisel kaovad niipea, kui Venemaa kaotab – see on vaikiv tõdemus, et tõenäoliselt ei jõua alliansi liikmed riigi vastuvõtmises kokkuleppele ajal, mil see sõdib Venemaaga.

„Niipea, kui Venemaa kaotab, pole Ukrainal NATOga liitumisel takistusi,“ ütles Ukraina televisioonis Ukraina presidendi kantselei juhi nõunik Mikhailo Podoljak. „Need riigid, kes praegu kahtlevad, hääletavad pärast meie võitu esimesena Ukraina ühinemise poolt.“

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles reedel, et tema riik taotleb „kiirendatud menetluse korras“ NATO liikmeks saamiseks, tunnistades samas, et ühinemine eeldab kõigi liikmete konsensust.

Podoljak ütles, et liitumisavaldus tähistab „Ukraina jaoks uue ajastu algust“.

„Me lükkasime tagasi kõik ametlikud või mitteametlikud kokkulepped, et meil on neutraalne staatus, mitteliitunud staatus. President demonstreerib selgelt, et Ukraina jaoks on ainult üks marsruut, mida meie partnerid toetavad,” ütles Podoljak.

22:24

„Meil on märkimisväärseid tulemusi meie riigi idaosas. Selle kohta on juba piisavalt avalikku teavet. Kõik on kuulnud, mis toimub Donetski oblasti jõesuudmes. Need on sammud, mis tähendavad meile palju.

Ja ma tänan kõiki meie võitlejaid meie kaitseplaani selle elemendi elluviimise eest!

Peame vabastama kogu oma maa ja see on parim tõend, et rahvusvaheline õigus ja inimlikud väärtused võidavad terroristlikku riiki – isegi nii ülbeid kui Venemaa.

Meie riigi tee on raske. Tee on selge. See on iseseisvuse, territoriaalse terviklikkuse, tsiviliseeritud maailmaga lõimumise tee... Ka meie vaenlase tee on selge – lüüasaamine, häbi ja hukkamõist.

Töötame oma võidu nimel.

Igavene au meie kaunitele inimestele! Igavene au kõigile, kes võitlevad Ukraina eest!“ sõnas Zelenskõi igaõhtuses videokõnes.

22:17

Zelenskõi soovitus vene sõduritele: tätoveerige kehale nimi ja perekonnanimi, siis me leiame teie sugulased üles kui olete surma saanud.

22:03

Volodõmõr Zelenskõi: Ukraina ei kavatse Venemaaga läbirääkimisi pidada kuni selle liider on Vladimir Putin!

21:43

Ukraina väed võtsid reedel oma kontrolli alla Donetski oblasti idaosas asuva Drobõševe küla, Venemaa poolt okupeeritud Lõmani naabruses asuva asula.

„Maailma tulevikku ei otsustata enam Kremlis,“ teatas Ukraina kaitseministeerium Twitteris.

Drobõševe asub Lõmanist vaid umbes 5 kilomeetrit põhja pool. Videos on näha Ukraina vägesid pidutsemas, käes Ukraina lipp.

„Täna, 30. septembril vabastas AFU, nimelt 81. sõltumatu õhusõidukibrigaad, Drobõševo. Au Ukrainale! Au kangelastele!” teatas kaitseministeerium.

Lõmani on nüüdseks peaaegu täielikult ümber piiranud Ukraina väed. Isehakanud Donetski Rahvavabariigi juht Denis Pušilin, mis täna Moskvas väitis end olevat Venemaa Föderatsiooniga ühinenud, ütles reedel, et olukord Lõmanis on endiselt tõsine.

21:36

Balti riigid toetavad Ukraina NATO taotlust

Eesti, Läti ja Leedu teatasid reedel, et „toetavad täielikult Ukraina vastuvõtmist NATOsse niipea kui võimalik“.

Nende vastavad välisministrid — Urmas Reinsalu, Edgars Rinkēvičs ja Gabrielius Landsbergis — jagasid sarnaseid sõnumeid oma Twitteri kontodel.

„Ukraina inspireeriv vaprus saab meie liitu ainult tugevdada,“ ütlesid nad kõik.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles reedel, et tema riik taotleb „kiirmenetluse korras“ kaitseliidu liikmeks astumist.

21:15

USA president Joe Biden kirjeldas seda , et Vladimir Putin kirjutas täna alla „liitumislepingutele“, millega vormistati nelja Ukraina okupeeritud piirkonna ebaseaduslik annekteerimine Venemaa poolt, kui täielikku võltsingut.

Tegu on Euroopa suurima territooriumi sunniviisilise ülevõtmisega pärast Teist maailmasõda.

Samuti ütles ta Valges Majas peetud sõnavõttudes, et Putini tegevus on märk sellest, et tal on rabeleb raskustes.

Biden ütles, et USA ei tunnista kunagi annekteeritud alasid Venemaa osana.

Pärast Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi tänast Kiievis peetud videokõnes teadaannet, et tema riik taotleb ametlikult kiirmenetlust NATO liidu liikmeks saamiseks, ütles Biden ka, et USA on valmis kaitsma iga sentimeetrit NATO territooriumi. „Härra Putin, ärge saage mu jutust valesti aru. Iga sentimeetrit.”

21:06

Ukraina ametnike sõnul sai vähemalt 30 inimest surma ja 88 vigastada Vene vägede rünnakus Zaporižžja linnast lahkunud tsiviilkonvoile.

„Inimesed olid järjekorras, et ajutiselt okupeeritud territooriumile lahkuda, oma sugulastele järele tulla, abi kohale tuua,“ütles piirkonna sõjaväeadministratsiooni juht Oleksandr Starukh Telegramis.

Ukraina riikliku politseijuhi Ihor Klõmenko sõnul on hukkunute seas 11aastane tüdruk ja 14aastane poiss.

Okupeeritud Melitopoli linnapea Ivan Fedorov ütles Telegramis: „Inimesed lahkuvad Zaporižžjast iga päev, et toetada oma sugulasi, toimetada tsiviilelanikkonnale elutähtsaid ravimeid ja naasta.“

Surnute ja haavatute arvu pole praegu võimalik isegi kokku lugeda.

Presidendi kantselei asejuhi Kirilo Tõmošenko sõnul tulistasid Vene väed tsiviilkonvoi löögi piirkonda kokku 16 raketti.

Tõmošenko ütles Telegramis: „Esialgsetel andmetel lasti välja 16 raketti, kasutades raketisüsteemi S-300. 23 hukkunut ja 28 haavatut.“

„Neli raketilööki tehti autoturu piirkonnas, samuti ajutiselt okupeeritud Ukraina territooriumile väljumiseks/sissepääsuks sõidukite ja kodanike koondumispunktis. Seal oli sõidukite kolonn, mille peal olid tsiviilisikud. ajutiselt okupeeritud territooriumile, et oma sugulased järgi tulla,“ ütles Tõmošenko.

20:55

Moskva Punasel väljakul toimub ka teleülekantav popkontsert, millega tähistatakse nelja Ukraina piirkonna Venemaa annekteerimist. Seda näidatakse kuuldavasti ka annekteeritud aladel.

Kremli müüride varjus peetud kontsert, mille taustaks on 16. sajandist pärit Püha Vassili katedraali kirjud tornikiivrid, toimub pärast seda, kui president Vladimir Putin allkirjastas ebaseadusliku annekteerimise vormistamise „liitumislepingud“.

Wall Street Journali väljaanne Matthew Luxmoore kirjutab, et Vene näitleja Ivan Okhlobystin viitas kõnes ilmselt Hitleri ja kutsus laval olles üles „pühale sõjale“.

20:42

Saksamaa välisministeeriumi allika sõnul on pärast Vladimir Putini mobilisatsioonikäsku Venemaa kodanikelt viisapäringud kasvanud.

Saksamaa saatkondades Venemaa naaberriikides on viisapäringute arv „järsult kasvanud“, ütles allikas Reutersile.

Der Spiegel teatas varem, et Saksamaa esindused Jerevanis, Astanas, Thbilisis, Bakuus ja Minskis on pärast osalise mobilisatsiooni algust Ukraina sõjaks registreerinud tuhandeid sissesõidulubade taotlusi Saksamaale.

Gruusia pealinnas Thbilisis registreeriti Saksamaa saatkonnas enam kui 300 Venemaa kodanike viisataotlust pärast osalise mobilisatsiooni algust selle nädala keskel. Seda võrreldakse viimase paari kuu jooksul 10–20 sellise taotlusega kuus, lisas ta.

20:36

USA välisministri Antony Blinkeni sõnul ei ole USA seni näinud, et Venemaa oleks võtnud meetmeid, mis viitaksid sellele, et ta kaalub tuumarelva kasutamist.

Kuid ta kordas, et USA võtab Vladimir Putini tuumamõõga lõksu „väga tõsiselt“.

Washingtonis pressikonverentsil esinedes ütles Blinken: „Me uurime väga hoolikalt, kas Venemaa teeb tegelikult midagi, mis viitab sellele, et nad kaaluvad tuumarelva kasutamist. Siiani pole me näinud, et nad neid toiminguid teeksid.

Kuid me teame ka seda, et Venemaa tegeleb Ukraina kohutava julma julmaga ja seetõttu võtame me nende ähvardusi väga tõsiselt.“

Blinken ütles, et ei hakka spekuleerima Putini kavatsuste üle, kuid ütles, et USA plaanib „igat võimalikku stsenaariumit, sealhulgas seda“.

19:42

Norra suurendab valmisolekut ja kontrolli Vene-Norra piiril.

Norra valitsus teatas, et tema Sør-Varangeri piirkonnas garnisoonitud relvajõud jälgivad Venemaa-Norra piiri ja teatas, et paigutab anduritega politseihelikopteri, et tuvastada võimalikud ebaseaduslikud piiriületused 198kilomeetrisel piiril Venemaaga.

Oslo teatas ka, et on valmis järgima Soome eeskuju Venemaa turistiviisa omanike riiki sisenemise keelustamisel, kuid ootab selle rakendamist.

Pärast Putini eelmisel nädalal antud mobilisatsioonikäsku on Soome sisenenud üle 50 000 venelase, teatas Soome piirivalve kolmapäeval.

„Vajadusel paneme piiri kiiresti kinni ja muudatusi võidakse teha lühikese etteteatamisega. Võrreldes Soomega on Norrasse saabunud vähe inimesi ja siin on olukord teistsugune,“ ütles Norra justiits- ja avaliku julgeoleku minister Emilie Enger Mehl. Mehl lisas, et valitsus peab tihedaid läbirääkimisi Norra politsei ja tolliga seoses olukorraga piiril.

19:28

Putin pöördus Moskva kesklinnas Punasel väljakul rahvahulga poole pärast seda, kui ta allkirjastas „liitumislepingud“, millega vormistati nelja Ukraina okupeeritud piirkonna ebaseaduslik annekteerimine Venemaa poolt.

Putin ütles, et täna on ajalooline päev, tõe ja õiguse päev. Ta lubas teha kõik, et tõsta turvalisuse taset Hersoni, Zaporižžja, Luganski ja Donetski piirkondades – Ukraina piirkondades, mis ametlikult annekteeriti täna pärastlõunal.

„Kallid sõbrad, me teeme kõik selleks, et toetada oma vendi ja õdesid Zaporižžjas ja Hersonis ning Donetskis ja Luganskis. Teeme kõik selleks, et tõsta nende inimeste turvalisuse taset nendel aladel.

Teeme kõik majanduse taastamiseks ja infrastruktuuri taastamiseks, ehitame koole, uusi asutusi, haiglaid. Oleme saanud tugevamaks, sest oleme koos. Meil on tõde. Ja tõde tähendab jõudu. See stähendab võitu. Võit jääb meie omaks.“

19:08

Stoltenberg reageeris Putini kõnele Ukraina territooriumi annekteerimise kohta, öeldes, et see on kõige tõsisem eskalatsioon pärast sõja algust. „See ei näita tugevust. See näitab nõrkust.“

„Kui Venemaa lõpetab sõdimise, saabub rahu. Kui Ukraina lõpetab võitluse, lakkab ta eksisteerimast suveräänse riigina Euroopas. Kui ta Putin võidab, muudab see kogu maailma ohtlikumaks.“

Stoltenberg ütles, et allianss on valmis Ukrainat toetama nii kaua kui vaja. Ta ütles, et sõda saab läbi, kui Venemaa lõpetab sõdimise. „Venemaa peab mõistma, et tuumasõda ei saa kunagi võita ja seda ei saa kunagi pidada.“

„NATO uks jääb avatuks“ vastas Stoltenberg, kui temalt küsiti Ukraina taotluse kohta kiiresti liituda „Me toetame Ukraina õigust valida oma tee... otsuse liikmesuse kohta peavad langetama kõik 30 liitlast.“

19:04

OTSEPILT: NATO peasekretär Stoltenberg peab pressikonverentsi, kus arutatakse täna toimunud ebaseaduslikku annekteerimist ja ka Ukraina kiirmenetlust NATO alliansiga liitumiseks.

18:51

„Ukraina on tõestanud, et oleme väärtuslik ja usaldusväärne liitlane,“ kirjutas Ukraina peaminister Denõss Smõhal NATOga liitumise taotluse kohta.

18:47

Venemaa rünnak Dniprole tappis kolm inimest, kirjutab The Kyiv Independent.

Dnipropetrovski oblasti kuberner Valentõn Reznitšenko teatas, et täna leiti pärast Vene raketirünnakut transpordiobjektile rusude alt surnuna kolmas isik. Rünnakus sai vigastada viis inimest.

Loe rohkem