Foto: ÕL kollaaž
Ekvard Joakit 28. september 2022 17:10

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu ja riigikogu liige Eerik-Niiles Kross (Reformierakond) ütlevad, et põhjuseid Nord Streami ründamiseks Venemaal jätkub. Samas soovitavad nad oodata, kuhu jõuavad asja uurimisega Rootsi ning Taani. Keskkonnaministeeriumi sõnul on gaasitoruga juhtunul selge mõju kliimale.

„Euroopa on juba teatanud, et loobuvad Venemaalt tulevast gaasist. Nad teavad, et gaas enam läbi nende torude ei liigu. See võib olla täiesti tahtlik dramaatiline provokatsioon olukorra eskaleerimiseks,“ arvab Stoicescu.

Riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross (RE) pakub lisaks välja teooria, et kuna venelased peaksid praegu gaasi tarnima, kuid seda ei tee, ootavad Gazpromi ees leppetrahvid. „Kui gaasitoru on katki, siis on erakorraline olukord ja ei pea trahvi maksma. See võib olla puhas majandushuvi,“ selgitab Kross.

Samas ei välista ka tema võimalust, et tegemist on venelaste tahtliku eskalatsiooniga: „Venemaa võib süüdistada näiteks Ukrainat, Leedut, Poolat või Eestit ja nõuda Nord Streamile oma sõjalaevade kaitset.“

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99