HIMARS (Suure liikuvusega suurtükiväe raketisüsteem)

Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 28. september 2022 21:16

Kätte on jõudnud sõja 217. päev. Kremlimeelsed ametnikud kuulutasid neljas okupeeritud oblastis toimunud libareferendumitel „võitu“. Venemaale kuuluvatest Nord Stream 1 ja 2 maagaasitorustikest on viimaste päevade jooksul avastatud ohtlikud lekked.

 • Rootsi julgeolekuteenistus on algatanud Nord Streami torujuhtme intsidendi kohta juurdluse, nimetades seda jämedaks sabotaažiks, teatas agentuur kolmapäevases avalduses. Lisati, et ei saa välistada, et juhtunu taga on võõrvõim.

 • Pentagon teatas uue sõjalise abi osa eraldamisest Ukrainale 1,1 miljardi dollari ulatuses. Osana paketist saab Ukraina 18 MLRS HIMARSi, 150 maasturit, radarid ja droonivastased süsteemid.

 • Venemaa kodanikele, kes kutsutakse sõjaväeteenistusse, passi ei anta, teatatakse valitsuse veebisaidil. Kui kodanik kutsutakse sõjaväeteenistusse või sai kutse (mobilisatsiooni), keeldutakse talle passi tagasi andmast. 

 • Suurbritannia peaminister Liz Truss pidas telefonikõne president Volodõmõr Zelenskõiga, kus ta rõhutas, et Ühendkuningriik ei tunnista kunagi Venemaa katseid annekteerida osa Ukrainast. Ta kordas, et Ukraina võib sõltuda Ühendkuningriigi toetusest kuni Putini lüüasaamiseni.

 • Venemaa pommitas tõenäoliselt Nord Streami torujuhtmeid allveedrooniga, ütles kaitseallikas, kirjutab The Times. Briti kaitseallika sõnul oli arvatav Venemaa sabotaažirünnak Nord Streami gaasitorudele „tõenäoliselt ettekavatsetud ja kavandatud“, kasutades selleks nädalaid enne lõhkemist merre visatud lõhkekeha.

 • Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teatas Venemaale kavandatavatest sanktsioonidest. Kavandatav kaheksas sanktsioonipakett sisaldab täiendavaid impordikeelusid Venemaa toodetele, mis jätavad Moskva ilma täiendavast 7 miljardi euro suurusest tulust.

 • Soome piirivalve andmetel on viimase nädala jooksul maismaapiiri kaudu riiki sisenenud üle 50 000 Vene kodaniku. Ainuüksi teisipäeval sisenes riiki 7052 venelast.

 • Kõik väited, et Venemaa võis olla seotud Nord Stream 1 ja 2 torujuhtmete saboteerimisega, on rumalad ja absurdsed, väidab Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

 • Okupeeritud alade Vene poolt määratud juhid teatasid, et nn referendumite hääled on loetud. Tulemused olid ette teada. Donetskis olevat tervelt 99,23% hääletanutest olnud Venemaaga ühinemise poolt.

 • Taani ja Rootsi peaministrid ütlesid, et kõik märgid viitavad, et Nord Streami torujuhtmed said kahjustada tahtliku tegevuse ehk sabotaaži läbi.

 • Läti valitsus otsustas teisipäeval seoses Venemaa mobilisatsiooniga välja kuulutada eriolukorra omavalitsustes, mis asuvad Läti-Vene piiri ääres. Eriolukord hakkab kehtima kolmapäevast kuni selle aasta detsembrini.

 • Kremli teatel ei ole veel langetatud otsuseid, kas sulgeda Venemaa piirid, sest pärast osalise mobilisatsiooni väljakuulutamist on riigist lahkumiseks sõidukitest ülipikad järjekorrad.

 • Vene mees tulistas Siberis armee värbamiskeskuse ülemat, sest keeldus Ukraina sõjas osalemast. Juhtum leidis aset Siberis Irkutski oblastis asuvas umbes 85 000 elanikuga Ust-Ilimski linnas. Laskjana on tuvastatud 1997. aastal sündinud Ruslan Zinin, kes ütles, et parem minna vangi kui surra Ukrainas.

 • Vene väljaanne Novaja Gazeta kirjutab presidendi administratsioonist pärinevale allikale tuginedes, et FSB andmetel lahkus pärast osalise mobilisatsiooni väljakuulutamist Venemaalt 261 000 meest.

Allikad: BBC, The Guardian, Reuters

23:59

Kahjustatud Nord Streami torujuhtmetest lekkiv metaan on tõenäoliselt seni suurim tugeva kasvuhoonegaasi purse ajaloos, kirjutab AP.

Nord Streami torujuhtme lekked, mis pumpasid Läänemerre ja atmosfääri tohutul hulgal metaani, võivad eraldada kuni viis korda rohkem võimsast kasvuhoonest kui Aliso kanjoni katastroof, mis on suurim teadaolev maapealne metaanileke USA ajaloos. Taani ametnik hoiatas kolmapäeval, et see võrdub ühe kolmandikuga Taani aastasest kasvuhoonegaaside koguheitest.

„Igaüks, kes selle tellis, tuleks sõjakuritegude eest vastutusele võtta ja vanglasse panna,“ ütles Stanfordi ülikooli kliimateadlane Rob Jackson.

23:14

Soome valitsus piirab oluliselt Venemaa kodanike õigust siseneda riiki turistina või transiidi jaoks, kui nad reisivad teistesse Schengeni ala piirkondadesse, teatas Soome valitsus kolmapäevases avalduses.

„Valitsus võtab homme, neljapäeval, 29. septembril vastu otsuse, millega piiratakse oluliselt Venemaa kodanike õigust siseneda Soome turistidena ja kasutada Soomet transiitriigina reisimisel Schengeni ala teistesse piirkondadesse," seisis valitsuse avalduses. „Lisaks sai valitsus briifingu, kuidas tõhustada kontrolli Soome ja Venemaa piiril piiritara abil.“

Eelmisel nädalavahetusel sisenes Soome piirivalve juhi sõnul rekordarv venelasi pärast seda, kui Vladimir Putin teatas riigi kodanike osalisest mobiliseerimisest – laupäeval ja pühapäeval saabus kokku 16 886 venelast.

Ta lisas, et paljud neist olid transiidil teistesse riikidesse. Soomel on Venemaaga 1340 kilomeetri piir.

22:21

USA jagab enda käsutuses olevat teavet nende näiliste sabotaažiaktide kohta Nord Streami torujuhtmetele, ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Ned Price kolmapäeval.

Price ütles, et neil on merealuste torustike lekete kohta praegu rohkem küsimusi kui vastuseid ja märkis, et„selline uurimine võib veealuse uurimise olemuse tõttu võtta aega.

„Nii et me uurime veel asja enne teooriate või hüpoteeside püstitamist,“ ütles ta välisministeeriumi briifingul. Samuti keeldus ta ütlemast, kas sabotaaž tõuseb NATO artikli 5 rikkumise tasemele.

Price ütles, et väljendi nähtav sabotaaž kasutamine põhineb „sellel, mida teame, kuid peamiselt sellel, mida kuuleme oma Euroopa kolleegidelt“.

Ta ütles, et USA on pakkunud abi mis tahes keskkonnaalase reageerimise jaoks, kuid ei ole veel saanud Taani partneritelt selliseid abitaotlusi.

22:02

Ootuspäraselt esines lätikeelsete (n=634) ja venekeelsete vastajate (n=384) vahel mõningaid, kuigi mitte põhimõttelisi erinevusi. Huvitaval kombel olid kõige sõbralikumate ja vähemsõbralike riikide nimekirjad mõlemas rühmas üsna sarnased. Nii läti kui ka vene keele kõnelejate seas olid esikolmikus kõige vähem sõbralikud riigid identsed: Venemaa, Valgevene ja Hiina.

22:00

Meduza: Kreml lükkab edasi Ukraina alade ebaseaduslikku annekteerimist.

Sõltumatu Vene meediaväljaande Meduza sõnul lükatakse annekteerimine edasi, kuna sellel ei ole praegu soovitud „PR-efekti“ mobilisatsiooniga rahulolematule Venemaa elanikkonnale.

21:51

Rootsi julgeolekuteenistus on algatanud Nord Streami torujuhtme intsidendi kohta juurdluse, nimetades seda jämedaks sabotaažiks, teatas agentuur kolmapäevases avalduses. Lisati, et ei saa välistada, et juhtunu taga on võõrvõim.

Üksus on teate kohaselt eeluurimise üle võtnud Rootsi politseiametilt. „Kuritegevuse klassifikatsioon on praegu jäme sabotaaž,“ teatas Rootsi julgeolekuteenistus.

„Julgeolekuteenistus võtab uurimise üle, sest tegemist võib olla raske kuriteoga, mis võib vähemalt osaliselt olla suunatud Rootsi huvide vastu. Samuti ei saa välistada, et selle taga on võõrvõim.”

Mitme lääneriigi juhid on öelnud, et lekked kahes Venemaa gaasitorus on tõenäoliselt sabotaaži tagajärg, lubades uurimise jätkudes jõuliselt reageerida.

21:13

Ukraina kaitsjad tõrjusid 11 rünnakut, hävitasid Venemaa komandopunkti, teatas Ukraina relvastaap. Lisaks tabasid Ukraina kaitsjad kahte Venemaa tugipunkti, nelja Venemaa sõdurite ja varustuse koondamisala ning ühe teatejaama.

Siin videos lahkuvad Ukraina kaitsjad lahingust ilma inimohvriteta. Värsked väed liiguvad edasi, et vabastada rohkem territooriumi.

21:09
21:07

Pentagon teatas uue sõjalise abi osa eraldamisest Ukrainale 1,1 miljardi dollari ulatuses.

Osana paketist saab Ukraina:

- 18 MLRS HIMARSi

- 150 maasturit

- radarid

- droonivastased süsteemid

20:18

Rohkem kui pool Läänemere kahjustatud Nord Streami torujuhtmetes leiduvast gaasist on juba atmosfääri lekkinud, ütles Taani Energiaagentuuri juht Kristoffer Bottzauw.

„Selge enamus“ gaasist on torujuhtmetest välja tulnud, ütles Bottzauw pressikonverentsil, lisades, et ülejäänud maht on eeldatavasti kadunud pühapäevaks.

Taani kaitseminister Morten Bodskov ütles täna, et kahjustatud konstruktsioonide kontrollimise alustamiseks kulub üks või kaks nädalat.

19:16

Venemaa kodanikele, kes kutsutakse sõjaväeteenistusse, passi ei anta, teatatakse valitsuse veebisaidil, vahendab AFP. Kui kodanik kutsutakse sõjaväeteenistusse või sai kutse (mobilisatsiooni), keeldutakse talle passi tagasi andmast. Neile, kellele passi ei väljastata, antakse teada, kui kauaks passi hoiul hoitakse.

18:57

Suurbritannia peaminister Liz Truss pidas telefonikõne president Volodõmõr Zelenskõiga, kus ta rõhutas, et Ühendkuningriik ei tunnista kunagi Venemaa katseid annekteerida osa Ukrainast, teatas Downing Street.

Truss tegi selgeks, et Ühendkuningriik ei tunnusta kunagi Venemaa katseid annekteerida suveräänne territoorium. Ta kordas, et Ukraina võib sõltuda Ühendkuningriigi toetusest kuni Putini lüüasaamiseni.

President Zelenskõi andis peaministrile ülevaate praegusest sõjalisest olukorrast ja tervitas tema tugevat toetust, sealhulgas eelmisel nädalal toimunud ÜRO Peaassambleel.

Truss tänas ka Ukraina presidenti tehtud töö eest viie Briti kodaniku vabastamisel Ida-Ukrainas Venemaa toetatud esindajate käes.

Liidrid arutasid ka seda, kuidas Ühendkuningriik ja Ukraina saaksid teha koostööd, et tagada Ukraina gaasitarned pikemas perspektiivis. Mõlemad nõustusid lähipäevil ja -nädalatel tihedalt suhtlema.

17:54

Venemaa pommitas tõenäoliselt Nord Streami torujuhtmeid allveedrooniga, ütles kaitseallikas, kirjutab The Times.

Briti kaitseallika sõnul oli arvatav Venemaa sabotaažirünnak Nord Streami gaasitorudele „tõenäoliselt ettekavatsetud ja kavandatud“, kasutades selleks nädalaid enne lõhkemist merre visatud lõhkekeha.

17:39
EL kehtestab uue sanktsioonipaketi, et Kreml maksma panna

Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen teatas Venemaale kavandatavatest sanktsioonidest.

„Venemaa uus sanktsioonide pakett on loodud selleks, et panna Kreml maksma Ukraina konflikti eskaleerumise eest mobilisatsiooni ja võltsreferendumitega, mis on ebaseaduslik katse maad haarata ja jõuga rahvusvahelisi piire muuta“, ütles ta.

Kavandatav kaheksas sanktsioonipakett sisaldab täiendavaid impordikeelusid Venemaa toodetele, mis jätavad Moskva ilma täiendavast 7 miljardi euro suurusest tulust.

EL laiendab ka ekspordikeeldusid sõjanduses kasutatavale võtmetehnoloogiale, nagu lennunduskaubad, elektroonikakomponendid ja konkreetsed keemilised ained. „See nõrgendab nende võimet moderniseerida Venemaa sõjaväebaasi,“ ütles ta.

Von der Leyen lisas, et sanktsioonide pakett loob õigusliku aluse naftahinna ülempiirile ja keelab EL-i kodanikel osaleda Venemaa riigiettevõtete juhtorganites.

Ajakirjanikega rääkides ütles von der Leyen: „Me ei nõustu võltsreferendumite ja igasuguse annekteerimisega Ukrainas ning oleme otsustanud panna Kremli selle edasise eskalatsiooni eest maksma.“

16:51

Euroopa Parlamendi liikmed nõuavad vastusena libareferendumitele Ukrainas okupeeritud aladel uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni aseesimees Urmas Paet ja 59 tema Euroopa Parlamendi kolleegi mõistavad ühisavalduses hukka Venemaa korraldatud libareferendumid Ukrainas okupeeritud aladel. Saadikud nõuavad oma avalduses uusi Venemaa-vastaseid sanktsioone ning avaldavad toetust Ukrainale ja Ukraina rahvale.

„Venemaa katsed enda jaoks seadustada Luhanski, Donetski, Zaporižžja ja Hersoni territooriumide okupeerimist ja annekteerimist on agressioonisõja järjekordne ohtlik eskalatsioon,„ ütles Paet. Suuresti on kordumas 2014. aasta Krimmi okupeerimise ja annekteerimise stsenaarium,“ lisas ta.

Avalduses tõdevad saadikud, et Venemaa korraldatud ebaseaduslikud referendumid ja edasine sõjaline agressioon Ukraina vastu nõuavad Euroopa Liidult ja selle liikmesriikidelt sobivat vastust, sealhulgas täielikku embargot Venemaa fossiilkütustele, uusi sanktsioone Venemaa kaupadele ning väljajätmist G20-st ja teistest rahvusvahelistest koostööorganisatsioonidest. „Samuti taotleme isiklikke sanktsioone nende vastu, kes on seotud ebaseaduslike referendumite korraldamisega,“ ütlevad saadikud.

„Avaldame ühest toetust Ukrainale ja selle rahvale, kes kaitseb õiglaselt oma vabadust ja iseseisvust, samuti meie Euroopa ideaale ja väärtusi. Kutsume ELi, selle liikmesriike ja rahvusvahelisi partnereid üles jätkama Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmist, andma Ukrainale ja selle rahvale kõikvõimalikku abi ning suurendama sõjalise toetuse ulatust,“ lisavad saadikud oma ühisavalduses.

16:51

Saksamaa kantsler Olaf Scholz lubas Ukraina president Volodõmõr Zelenskyle, et Saksamaa ei tunnista kunagi neljas Ukraina piirkonnas toimunud võltsreferendumit.

„Kantsler rõhutas, et Saksamaa ei vähenda Ukrainale poliitilise, rahalise ja humanitaarse toetuse andmist, samuti abi suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmisel, sealhulgas relvatarneid,“ lubas Scholz telefonikõnes.

15:42

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov hoiatas, et USA läheneb Ukrainas konflikti osapooleks saamisele.

„Üha enam satub Ameerika pool sellesse konflikti, jõudes lähemale konflikti osaliseks saamisele, mis on äärmiselt ohtlik,“ ütles Peskov kolmapäeval ajakirjanikele.

See oli vastuseks USA välisminister Antony Blinkeni teisipäevasele kommentaarile, et ukrainlased tohivad oma territooriumi tagasivõitmiseks kasutada USAlt saadud relvi, sealhulgas piirkondades, mis pärast mitut referendumit annekteeritakse.

„Ukrainal on absoluutne õigus end kaitsta kogu oma territooriumil, sealhulgas võtta tagasi territoorium, mille Venemaa ühel või teisel viisil on ebaseaduslikult hõivanud,“ ütles Blinken.

15:28

Soome piirivalve andmetel on viimase nädala jooksul maismaapiiri kaudu riiki sisenenud üle 50 000 Vene kodaniku. Ainuüksi teisipäeval sisenes riiki 7052 venelast.

15:16

Ukraina korrakaitsjad tuvastasid viis Venemaa sõjakurjategijat.

25. veebruaril tulistasid nad Kiievi oblastis Hostomeli linnast evakueeruda püüdnud kümmet tsiviilisikute autot. Sissetungijad tapsid viis ja vigastasid kuut inimest.

Kõik vene mõrvarid leitakse ja neid karistatakse, lubab Ukraina kaitseministeerium.

14:54

Vene ohvitseri motivatsioonikõne mobiliseeritutele: „Mind tiriti välja nagu teid, määrati komandöriks, ma ei tea midagi. Mul on songad, põlved valutavad, olen poolpime. Ma võtan pidevalt ravimeid.“

Loe rohkem