Foto: Andres Varustin
Ohuleht.ee 23. september 2022 19:40

Manipulaatoritega hakkama saamise õpikus antakse juhis: eemalda manipulaator oma elust. Koli temast eemale, ära vasta tema suhtlusele, ära anna talle oma kontakte. President Vladimir Putini juhitud Venemaa on manipulaatori musternäide. Ähvardades, nõudes ja vahendeid valimata peab kõik olema nii, nagu tema tahab. 

Putini suurem eesmärk ilmselt on olla kogu universumi direktor, mille saavutamiseks on ta valmise minema sõna kõige võikamas mõttes üle laipade. Kui senised ähvardused ja manipulatsioonid ei toimi, otsitakse uusi viise, kuidas oma tahtmine saada. Kahjuks ei arvesta selline maailmapilt teiste soovide, vajaduste, võimaluste ega terve mõistusega. Sellise naabri kõrval elamine nõuab meelekindlust, manipulatsioonidest aru saamist ja valmistumist halvimaks. Tervet riiki minema ei koli, aga me saame viia suhtluse miinimumini ja vähendada omavahelisi kokkupuutepunkte.

Peaminister Kaja Kallas tuletas oma pöördumises meelde, et peame olema valmis sellise naabriga hakkama saama. Osalema õppustel, olema valmis elektrikatkestusteks jne, sest siis, kui midagi tõesti juhtub, saame hakkama. Eesti elektrivõrk on seotud Venemaa süsteemiga. Jah, see on nõrkus, mida saab ära kasutada, kuigi insenertehniliselt pole tegu ratsionaalne. Aga millised Venemaa viimased sammud on olnud ratsionaalsed?

Valmistume halvimaks, samas loodame, et seda halvimat kunagi ei tule. Külluses on liiga paljud harjunud, et kõik on käe-jala juures, kohe saadaval. Paar viibet telefonis ja kuller jäätisega on ukse taga. Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Mikko Virkala toob välja, et kriisiks on valmis viiendik elanikkonnast. Seda on vähe, liiga vähe. Tormid, sõda ja muud kriisid tulevad aga alati ootamatult. Elementaarne kriisplaan peaks igaühel olema ja paari päeva varud igas majapidamises. Natuke süüa, vett. Mida teed sina, kui elektrit paar tundi ei ole?