Foto: Karlis Reimanis / Unsplash
Ia Mihkels, toimetaja 23. september 2022 15:19

Peaminister Kaja Kallase neljapäevaõhtune ülesastumine tele-eetris lõhkas isevärki pommi. Jättes kõrvale arutelu, kas seda esinemist oli üldse ja tingimata sellise sõnumiga tarvis, ei saa kuidagi mööda vaadata selle tagajärgedest.

Mida peaminister ütles? Et võib juhtuda, et Venemaa pusserdab midagi oma elektrivõrgu kallal ja seetõttu võib(!) ka Eestis mõneks ajaks juhtmetest pinge kaduda. Ei enamat, ei vähemat.

Üldine hüsteeria, mis eile vallandus, moondus kohati koomilisekski: raadiosse helistanud inimesed leidsid, et peaministrist on väga inetu elektri äravõtmisega ähvardada. Meediakanalid kandsid lõõmavasse lõkkesse hagu juurde: arupärimised, kiusakad küsimused, vandenõuteooriad, umbropsu tehtud oletused täitsid eetri ja portaalide esiküljed.

Elektrita on muidugi paha olla, mõnikord talumatult raske, lausa võimatugi. Aga kõigile, keda kauakestev elektrikatkestus väga rängalt tabada võiks, on aastaid pähe taotud: olge selleks valmis! Varuge generaatoreid ja patareisid, vett ja küünlaid, transistorraadioid ja villaseid sokke, sularaha ja kiirnuudleid. On trükitud buklette ja koostatud veebilehti, kõneldud raadios ja televiisoris, korraldatud õppusi ja koolitusi.

Millest nüüd siis šokk ja meelepaha? Miks on jälle riik süüdi? Elektri võivad viia äkiline marutuul, kõrgepingeliinile langenud puu, mingi tehnilise vidina rike või purunemine - paljugi võib juhtuda. Tavaliselt ei tea me seda enne, kui on juba juhtunud. Seekord teame - kasutagem siis seda teadmist.