President Volodõmõr Zelenskõi kaebas, et Teheran kahjustab Ukraina kodanikke.

Foto: Zuma/Scanpix
Ohtuleht.ee 23. september 2022 21:59

Kätte on jõudnud sõja 212. päev. Venelased üritavad Putini väljakuulutatud mobilisatsiooni eest põgeneda. Ukrainas okupeeritud aladel algasid võltsreferendumid, mille „tulemused“ avalikustatakse 28. septembril.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et sõjas Venemaa vastu kaotab Ukraina iga päev umbes 50 sõjaväelast. Zelenskõi märkis, on Ukraina sõjaväe kaotused viis korda väiksemad kui Vene sõdurite kaotused.

 • Üle 6400 venelase sõitis neljapäeval Soome mööda maismaad.

 • Soome ministrid teatasid reede õhtul, et valitsus keelab lähipäevadel Venemaa turistidel oma piiri ületada. „Püüdlus ja eesmärk on oluliselt vähendada Venemaalt Soome saabuvate inimeste arvu,“ ütles president Sauli Niinistö riigiringhäälingule Yle.

 • Ukraina teatas reedel, et tulistas alla neli Iraanis toodetud „kamikaze“ drooni, mida kasutasid Venemaa relvajõud, mistõttu president Volodõmõr Zelenskõi kaebas, et Teheran kahjustab Ukraina kodanikke.

 • Izjumi massihauast on kokku välja kaevatud 436 surnukeha, millest enamikul olid vägivaldse surma ja kolmekümnel surnukehal ka piinamise jäljed. Enamik hukkunuid olid tsiviilisikud, 21 sõjaväelased.

 • Vladimir Putini mobilisatsioonikäsku Venemaa Tšetšeenia Vabariigis ei täideta, teatas vabariigi juht Ramzan Kadõrov 21. septembril. Tšetšeenia juht selgitas, et Ukrainaga on sõtta saadetud juba 20 000 tšetšeeni.

 • Odessat rünnati merelt tapjadroonidega, üks inimene sai surma.

 • Väidetavalt on pärast mobilisatsiooni väljakuulutamist Venemaal põlema pandud vähemalt üheksa värbamisjaoskonda.

 • Ukraina sõjaväeluure juht ütles neljapäeval, et paljudel ukrainlastel, kes vahetasid Venemaaga suurima vangide vahetuse pärast sissetungi algust, on vägivaldse piinamise tunnused.

 • Vladimir Putin annab otse rindel olevatele kindralitele juhiseid. Kahe CNNiga rääkinud Ameerika ja lääne luuret tundva allika sõnul vihjavad Putini otsesed korraldused kindralitele mittetoimivale juhtimisstruktuurile, mis on mõjutanud Venemaa vägesid lahinguväljal.

 • Ungari peaminister Viktor Orban soovib, et ELi sanktsioonid Venemaa vastu tühistataks aasta lõpuks, teatas valitsusmeelne päevaleht Magyar Nemzet neljapäeval. Orbani sõnul kahjustavad sanktsioonid Euroopat rohkem kui Venemaad.

 • Saksamaa on valmis Venemaalt desertööre vastu võtma, ütles Saksamaa siseminister Nancy Faeser. „Reeglina saavad desertöörid, keda ähvardavad tõsised repressioonid, Saksamaal rahvusvahelise kaitse.“

 • Tšehhi välisminister Jan Lipavský ütles, et Tšehhi Vabariik ei väljasta Vladimir Putini mobilisatsiooni eest põgenevatele venelastele humanitaarviisasid.

 • „Putin püüdis kasutada EL-i sõltuvust fossiilkütustest meie väljapressimiseks ja lõhestamiseks. Ta ebaõnnestus. Pöördume usaldusväärsete ja usaldusväärsete tarnijate poole nagu USA. Samuti vähendame vajadust importgaasi järele, säästes ja ladustades rohkem. EL lõpetab sõltuvuse Venemaa fossiilkütustest,“ säutsus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

 • Novaja Gazeta: Venemaa valitsus kavatseb mobiliseerida Ukraina vastu miljon inimest.

23:38

Volodõmõr Zelenskõi: „Mul on lihtne palve kõigile meie inimestele, kes viibivad ajutiselt okupeeritud aladel: tagage peamine – päästke oma elu ja aidake meil venelasi nõrgestada ja hävitada.

Igatahes varjake end vene mobilisatsiooni eest. Vältige värbamiskutset. Proovige Ukraina vabale territooriumile lahkuda.

Ja kui juba satute Vene sõjaväkke, siis saboteerige igasugust vaenlase tegevust, sekkuge igasugustesse Venemaa operatsioonidesse, andke meile kõik oluline teave okupantide kohta: nende baasid, staap, laskemoonalaod.

Ja esimesel võimalusel lülituge meie positsioonidele. Tehke kõik, et päästa elusid ja aidata Ukrainat vabastada!“

23:33

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ütles, et sõjas Venemaa vastu kaotab Ukraina iga päev umbes 50 sõjaväelast.

Zelenskõi märkis, on Ukraina sõjaväe kaotused viis korda väiksemad kui Vene sõdurite kaotused.

23:31

Fiktiivsed referendumid Ukraina okupeeritud osades käivad nii: relvadega Vene okupandid tulevad ukrainlaste kodudesse ja panevad elanikke avalikult paberile märkima. Kõigil, kes julgevad märkida „EI“, on nende nimi kirjutatud raamatusse.

See ei ole hääletus ega referendum!

23:02

Üle 6400 venelase sõitis neljapäeval Soome mööda maismaad – see arv on võrreldav nädalavahetuse liiklusega, säutsus Soome piirivalve rahvusvaheliste suhete üksuse juht Matti Pitkäniitty reedel Twitteris.

Ta lisas, et Soomest lahkus umbes 3227 venelast.

Võrreldes neid andmeid augusti ja septembri numbritega, ütles Pitkäniitty, et Soome saabus siis laupäeviti umbes 6000 venelast.

Soome piirivalve säutsus reedel Twitteris, et Vaalimaal ja Nuijamaal – kahes Kagu-Soome piiripunktis – on sõidukite järjekorrad pikemad kui neljapäeval.

Vaalimaa piiripunkti järjekord oli kohaliku aja järgi kell 9 umbes 500 meetri pikkune.

23:00

Venemaa teab, et tuumarelvade kasutamisel Ukrainas on „rasked tagajärjed“, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg reedel CNN-ile.

„Nad teavad, et sellel on rasked tagajärjed. Ma ei hakka täpsemalt kirjeldama, kuidas me reageerime, see sõltub sellest, milliseid massihävitusrelvi nad kasutada võivad,” ütles ta.

Tema kommentaarid tulid pärast seda, kui Vladimir Putin tõstatas kolmapäeval peetud kõnes tuumarelva kasutamise.

„Me saadame need sõnumid ja teeme selgeks, et seda ei juhtuks,“ ütles Stoltenberg.

„Asi on selles, et tuumarelvade kasutamise tõenäosus on endiselt väike, kuid võimalikud tagajärjed on nii suured, nii et me peame seda tõsiselt võtma. Ja retoorika, ähvardused, mida president Putin ikka ja jälle esitab, suurendavad pingeid, on ohtlikud ja hoolimatud.“

22:22

Mobiliseeritud Vene sõdurid käskisid oma komandöridel põrgusse minna. Võitlusvaim ei paista neil üleval olevat.

Mõned värvatud ilmusid kohale, täiesti maani täis…

Siin videos räägib täna Moskvas sõjameelsel meeleavaldusel osalenud venelanna, et ta oleks õnnelik, kui tema poeg saaks pigem Ukrainas haavata, kui et ta jääks Venemaale, sest ta sureks kodumaal tõenäoliselt alkoholismi.

22:00

Venemaa osalus ÜRO Julgeolekunõukogus tuleks peatada, ütles Euroopa Ülemkogu president Charles Michel täna ÜRO Peaassambleel.

21:52
Soome sulgeb piirid Vene turistidele

Soome ministrid teatasid reede õhtul, et valitsus keelab lähipäevadel Venemaa turistidel oma piiri ületada.

„Püüdlus ja eesmärk on oluliselt vähendada Venemaalt Soome saabuvate inimeste arvu,“ ütles president Sauli Niinistö riigiringhäälingule Yle, vahendab Financial Times.

Otsus sündis pärast seda, kui liiklus Venemaa piiripunktides Soomega tõusis pärast seda, kui mobilisatsioonikäsk tekitas hirmu, et Venemaal suunatakse võitlusealised mehed Ukraina sõja rindele.

Soome on viimastel nädalatel sattunud EL-i naabrite tohutu surve alla, kuna ta keeldus järgimast Eesti, Läti, Leedu ja Poola eeskuju Venemaa turistidele oma piiridele sisenemise keelustamisel.

21:46

Ukraina teatas reedel, et tulistas alla neli Iraanis toodetud „kamikaze“ drooni, mida kasutasid Venemaa relvajõud, mistõttu president Volodõmõr Zelenskõi kaebas, et Teheran kahjustab Ukraina kodanikke, vahendab Reuters.

Ukraina väed Lõuna-Ukrainas teatasid, et tulistasid Odessa sadama lähedal mere kohal alla mehitamata õhusõidukid Shahed-136.

Ukraina ja USA süüdistasid Iraani droonide tarnimises Venemaale, mida Teheran on eitanud. Zelenskõi on palunud oma välisministeeriumil reageerida Iraani varustuse kasutamisele, ütles pressiesindaja Serhii Nikiforov.

„Selliseid Iraani tegevusi peetakse sammudeks Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse ning ka Ukraina kodanike elu ja heaolu vastu,“ ütles ta avalduses.

Sõjaväeeksperdid väidavad, et droonid oleksid Venemaale kasulikud nii luureks kui ka luuremoonana, mis suudab sobivaid sihtmärke leida ja rünnata.

Reedel Ukraina relvajõudude ohvitseri internetti postitatud video näitas, et Ukraina vägede poolt alla tulistatud kaugmaa droon Mohajer-6 oli meres.

20:52

Mariupoli 45. koolis oli tulekahju Vene raketi plahvatuse tõttu, teatab Mariupoli linnavolikogu.

„Tulekahju 45. koolis oli tingitud raketi plahvatusest. See juhtus siis, kui seal olid lapsed. Lapsed said viga, nende seisund on teadmata.“

20:04

Harkivi oblastis Kozatša Lopani alevist leiti ühishaud ja piinakamber, teatas Ukraina riigipolitsei juht Ihor Klimenko.

16. septembri seisuga on oblastist leitud 10 piinakambrit.

11. septembril vabastas Ukraina armee küla Vene vägede käest. Kui sissetungijad Harkivi oblastist lahkusid, võtsid nad kaasa vangid, et mitte jätta oma sõjakuritegude kohta tõendeid, räägivad kohalikud.

19:54

Izjumi massihauast on kokku välja kaevatud 436 surnukeha, millest enamikul olid vägivaldse surma ja kolmekümnel surnukehal ka piinamise jäljed. Enamik hukkunuid olid tsiviilisikud, 21 sõjaväelased, teatas piirkondliku sõjaväevalitsuse juht Oleh Sõniehubov.

19:10

Ukraina relvajõud teatasid, et on vabastanud Donetski oblastis veel ühe asula ja parandanud oma positsioone idaosas asuva Bahmuti linna ümbruses.

Ukraina relvajõudude peastaabi asejuhi Oleksii Hromovi sõnul on Donetski oblastis asuv Jatskivka küla nüüd ukrainlaste käes.

18:50
Soome kavatseb piirata venelaste riiki sisenemist ja viisade väljastamist

Teemat arutati täna presidendi välis- ja julgeolekupoliitika ministrite komisjonis ning valitsusnõukogus. Valitsus teeb põhimõttelise otsuse lähiajal, teatas YLE.

Soome valitsus on pikemat aega tahtnud piirata Venemaa turismi Soomes, kuid selleks on olnud raske leida mõjuvaid põhjuseid.

Peaminister Sanna Marin teatas neljapäeval, et Venemaa turism Soome tuleb lõpetada. Põhjuseks on kolmapäeval Venemaa poolt välja kuulutatud osaline mobilisatsioon.

Piirivalve andmetel on nädalaga Soome saabuvate venelaste arv kahekordistunud. Neljapäeval saabus üle kõigi maismaapiiride Soome 6470 venelast. Vaalimaa piiripunktis oli täna kell 15:00 riigis poolekilomeetrine järjekord Soome poole suunduvatest autodest.

17:37
Kadõrov: Putini mobilisatsioonikäsk Tšetšeenias ei kehti

Vladimir Putini mobilisatsioonikäsku Venemaa Tšetšeenia Vabariigis ei täideta, teatas vabariigi juht Ramzan Kadõrov 21. septembril.

Tšetšeenia juht selgitas, et Ukrainaga on sõtta saadetud juba 20 000 tšetšeeni, kirjutab Kyiv Post.

Lisaks ütles Kadõrov, et naised, kes üritasid Groznõis sõjavastast meeleavaldust korraldada, peeti kinni ja nende mehed saadeti Ukrainasse sõdima.

Opositsiooniliikumise esindaja Adat Ibragim Jangulbajevi sõnul peeti 21. septembril toimunud miitingul kinni ligikaudu 130 naist, kes kõik viidi Groznõi linnahalli.

Naised, kelle pojad juba Ukrainas sõdivad, viidi eraldi kabinetti ja kuulati üle. Samal ajal kui teisi naisi uuriti, kutsuti nende perede mehed Groznõisse.

„Nad olid sunnitud alla kirjutama dokumentidele, mille kohaselt lähevad nad vabatahtlikult Ukrainasse sõdima,“ selgitas Jangulbajev. „Me ei tea täpselt, kuidas neile survet avaldati, kuid nagu praktikast teame, juhtub tõenäoliselt midagi nende emade ja naistega, kui nad ei nõustu.“

Kadõrov ise ütles, et Ukraina territooriumile saadeti vaid umbes 40 protestinud naiste sugulast. Samuti hoiatas ta, et kõik, kes miitingule tulevad, saadetakse eesliinile, sealhulgas nende pereliikmed.

16:51

Odessat rünnati merelt tapjadroonidega, üks inimene sai surma.

Kaks Shahid-136 drooni hävitasid sadamaalal haldushoone ja seal on praegu tulekahju. Õhutõrje tulistas mere kohal alla kolmanda drooni.

16:34

Välisriigid mõistavad „referendumid“ hukka

Ühendkuningriik:

Ühendkuningriigi suursaadik Ukrainas ütles reedel, et nelja Venemaa poolt okupeeritud Ukraina piirkonna lahkulöömisreferendumite tulemus on kindlasti juba otsustatud.

„Avaldatakse tulemused millegi kohta, mida ei juhtunud. Huvitav, kas kedagi üldse hääletama kutsutakse. Nad ei pea seda tegema. Tulemus on kindlasti juba otsustatud,“ ütles Melinda Simmons.

Šveits:

„Šveits mõistab hukka fiktiivsed referendumid Ukraina osades,“ ütles Šveitsi Föderaalnõukogu reedel tehtud avalduses, lisades, et praegu Venemaa poolt osaliselt okupeeritud Ukraina aladel toimuvad referendumid ei ole kooskõlas seadusega.

Rikkumise hukka mõistnud föderaalnõukogu ei tunnusta ühegi sellise võltsreferendumi tulemusi.

NATO:

„Mõistame kõige karmimalt hukka plaani korraldada Venemaa Föderatsiooniga ühinemise küsimuses niinimetatud referendumid Ukraina piirkondades, mida osaliselt kontrollivad Venemaa sõjaväelased,“ ütles Põhja-Atlandi Nõukogu.

"Liitlased ei tunnusta kunagi Venemaa ebaseaduslikku Krimmi annekteerimist. Ukraina Donetski, Luhanski, Zaporižžja ja Hersoni piirkondade võltsreferendumid ei ole legitiimsed ja on ÜRO põhikirja räige rikkumine. NATO liitlased ei tunnusta nende ebaseaduslikku annekteerimist,” lisas nõukogu.

16:12

Väidetavalt on pärast mobilisatsiooni väljakuulutamist Venemaal põlema pandud vähemalt üheksa värbamisjaoskonda.

15:59

Reinsalu arutas Türgi ja India välisministriga sõda Ukrainas

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus New Yorgis ÜRO Peaassamblee veerel Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğlu ja India välisministri Subrahmanyam Jaishankariga, kellega arutati kahepoolseid suhteid ja koostööd ning Venemaa sõda Ukrainas.

Reinsalu ütles, et sõjal Ukrainas on mõju mitte ainult Euroopas, vaid üle kogu maailma, ning rahvusvahelisel kogukonnal tuleb ühiselt pingutada, et kaitsta reeglitel põhinevat maailmakorda ja meile olulisi väärtusi.

„Vestlustes Türgi ja India kolleegidega olime ühel meelel, et sõda Ukrainas peab lõppema nii kiiresti kui võimalik ja omalt poolt püüame sellele kaasa aidata. Rõhutasin, et selleks tuleb tõsta agressiooni hind Venemaale talumatult kõrgeks, kuna sõja lõpetamine on selle alustaja ehk president Putini kätes,“ sõnas ta.

Reinsalu ütles vestluses Türgi välisministri Çavuşoğluga, et Eesti ja Türgi suhted on head ja mitmekülgsed ning praeguses julgeolekuolukorras väärtustame eriti koostööd liitlastena NATOs. „Türgi ekspertiis ja geopoliitiline vaade aitavad kindlasti kaasa meie piirkonna julgeoleku kindlustamisele,“ tõi välisminister välja.

Rääkides India välisministri Jaishankariga kahepoolsete suhete tihendamisest, ütles Reinsalu, et suur samm koostöö edendamiseks oli India saatkonna avamine Tallinnas. „Eesti ja India on tegutsenud edukalt digi- ja küberjulgeoleku vallas ning meid seovad majanduslikud sidemed, mida saame kindlasti veel edasi arendada,“ märkis Reinsalu.

Urmas Reinsalu kohtus New Yorgis Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğluga

Foto: Välisministeerium

Reinsalu kohtus samuti Araabia Ühendemiraatide, Serbia ja Tuneesia välisministriga. Tuneesia välisministriga allkirjastati vastastikuse mõistmise memorandum Eesti ja Tuneesia poliitiliste konsultatsioonide alustamiseks.

15:56

USA ametnikud on Venemaale eraviisiliselt juba mitu kuud teada andnud, et kui Moskva otsustab kasutada tuumarelva, on sellel tagajärjed.

CNNi teatel pole selge, kuidas ja millal hoiatused saadeti. Ühe ametniku sõnul oli sellega seotud välisministeerium.

CIA tippametnikud on seni öelnud, et nad pole näinud märke, et Venemaa valmistuks tuumarelvi kasutama. Mõned sõjalised analüütikud on tundnud aga muret, et Venemaa võib püüda kasutada niinimetatud taktikalist või lahinguvälja tuumarelva vastuseks oma kehvatele tulemustele Ukrainas.

Luureametnikud usuvad, et Putin valib selle võimaluse ilmselt ainult siis, kui ta tunneb, et Venemaa või tema režiim on eksistentsiaalselt ohustatud. Pole teada, kas sõja kaotamine oleks selline juhus.

Loe rohkem