Ohtuleht.ee 22. september 2022 20:43

Et Euroopa idapiir Venemaaga on sõja tõttu problemaatiliseks kohaks, kinnitab Soome pöördumine ELi poole sooviga anda Schengeni riikidele ühtsed suunised Vene kodanike üle piiri laskmisel. Soome ei läinud kaasa Balti riikide ja Poola otsusega piir Vene kodanikele kinni panna ning on seega nüüd surve all kui ainukene pragu venelastele Lääne-Euroopasse pääsemisel. Moskva äsjane mobilisatsiooniotsus piirisurvet üksnes suurendab, nii et peame olema valmis sellekski stsenaariumiks, et piiri üritatakse omal algatusel ületada mitte ainult piiripunktide kaudu. Kaugel aga meie kagupiiriehitus parajasti on? Liiati võib Venemaa ise korraldada sarnase piirikriisi meie proovilepanekuks, kui seda tegi Valgevene Poola vastu.     

Inimlikult võib olla mõistetav pool aastat kestnud sõja ajal seni and mugavustsoonis tundnud venelaste soov põgeneda ühtäkki ähvardava mobilisatsiooni ja Ukrainas surmasaamise võimaluse eest, kuid Eestil pole põhjust meie senistest seisukohtadest taganeda mitmel põhjusel. Me oleme keskendunud eelkõige agressiooni ohvriks langenud Ukraina põgenike abistamisele. Neid on seni tulnud siia üle 100 000 ning siia seni jäänud 57 000 – see tähendab suurt rahalist kulu ning Eesti pole kummist.

Teiseks on seni läbi Eesti voorinud Vene turistid näidanud tänase Venemaa asukate ükskõikset ja üleolevat suhtumist Ukraina sõtta. Turistivoolu lõpetamisega tahtsime vältida olukorda, kus Eestis töö saanud Ukraina põgenikud peaksid sõja vallandanud venelasi teenindama. Ammugi me ei taha, et sõja ajal tekkiks siia teadmata kogus relvakandmisoskustega noori Vene kodanikest mehi, keda tuleks hakata tagatipuks ülal pidama. Asüüliandmist mobilisatsioonist kõrvalehoidjatele võib sealt kostvate üleskutsete põhjal proovida ehk Saksamaa, kui nad pole oma varasematest põgenikekriisidest midagi õppinud.

Ka ei saa välistada, et täisjõus meeste saabumisel on nende sekka sokutatud provokaatoreid, kelle ülesanne on siinset olukorda destabiliseerida. Kuid ka ülejäänud võivad olla Ukraina suhtes vaenulikult meelestatud – ei olda mitte imperiaalse sõja kui niisuguse vastu, üksnes ei taheta ise selles osaledes riskida surmasaamisega. Tegu on nii või teisiti meie jaoks ilmse julgeolekuohuga ning meil pole vaja sõja ajal liigseid riske võtta.