Mõned 21. septembril vabastatud Ukraina sõjavangid.

Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 22. september 2022 21:17

Käimas on sõja 211. päev. Jätkuvalt tekitab enim kõneainet Vladimir Putini mobilisatsiooniteade, mille toel loodetakse sõtta saata 300 000 reservväelast.

 • Vladimir Putin annab otse rindel olevatele kindralitele juhiseid. Kahe CNN-iga rääkinud Ameerika ja lääne luuret tundva allika sõnul vihjavad Putini otsesed korraldused kindralitele mittetoimivale juhtimisstruktuurile, mis on mõjutanud Venemaa vägesid lahinguväljal.

 • Ungari peaminister Viktor Orban soovib, et EL-i sanktsioonid Venemaa vastu tühistataks aasta lõpuks, teatas valitsusmeelne päevaleht Magyar Nemzet neljapäeval. Orbani sõnul kahjustavad sanktsioonid Euroopat rohkem kui Venemaad.

 • Saksamaa on valmis Venemaalt desertööre vastu võtma, ütles Saksamaa siseminister Nancy Faeser. „Reeglina saavad desertöörid, keda ähvardavad tõsised repressioonid, Saksamaal rahvusvahelise kaitse.“

 • Tšehhi välisminister Jan Lipavský ütles, et Tšehhi Vabariik ei väljasta Vladimir Putini mobilisatsiooni eest põgenevatele venelastele humanitaarviisasid.

 • „Putin püüdis kasutada EL-i sõltuvust fossiilkütustest meie väljapressimiseks ja lõhestamiseks. Ta ebaõnnestus.´Pöördume usaldusväärsete ja usaldusväärsete tarnijate poole nagu USA. Samuti vähendame vajadust importgaasi järele, säästes ja ladustades rohkem. EL lõpetab sõltuvuse Venemaa fossiilkütustest,“ säutsus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

 • Novaja Gazeta: Venemaa valitsus kavatseb mobiliseerida Ukraina vastu miljon inimest.

 • Venemaa poolt okupeeritud Melitopoli linnapea Ivan Fedorov Ukrainas kutsus kohalikke mehi Venemaa mobilisatsioonikäskude taustal linnast evakueerima.

 • Soome teatas kolmapäeval, et töötab föderaalse strateegia kallal, et piirata või täielikult ära hoida Venemaalt pärit turismi pärast sissetungi Ukrainasse. „See riiklik lahendus võib sisaldada uut seadusandlust, mis võetaks vastu väga kiiresti,“ ütles välisminister Pekka Haavisto.

 • EL-i välisministrid peavad New Yorgis erakorralise kohtumise pärast seda, kui Vladimir Putin andis korralduse mobiliseerida sadu tuhandeid venelasi Ukrainas võitlema.

 • Sõltumatu OVD-INFO politseimonitori andmetel on seni Venemaal kolmapäeva õhtul kinni peetud vähemalt üle 1000 meeleavaldaja.

 • Vangistatud Vene opositsionääri Navalnõi meeskonnast helistati Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi pojale ja teeseldi, et kõne tuleb kohaliku sõjaväe värbamisbüroost. Peskovi poeg keeldus mobiliseerimast ja ütles, et hoolitseb selle eest teisel tasandil (s.t laseb isal end mobilisatsioonist vabastada).

 • Venemaa sõjavastane liikumine Vesna kutsus kolmapäeva õhtul meeleavaldustele kõigis Venemaa linnades, et protestida mobilisatsiooni vastu. Mitmes kohas tekkis väiksemaid rahvakogunemisi. Vene võimud hoiatasid aga, et protestidel osalemine võib kaasa tuua kuni 15aastase vangistuse.

 • „Kui meie riigi territoriaalne terviklikkus on ohus, kasutame Venemaa ja oma rahva kaitsmiseks kõiki olemasolevaid vahendeid. See ei ole bluff,“ ähvardas Putin kolmapäevahommikuses pöördumises. „Need, kes üritavad meid tuumarelvadega šantažeerida, peaksid teadma, et tuuled võivad pöörduda nende suunda.“

23:27

Venemaa ja Gruusia piiril on järjekord ulatunud üle 7,5 km.

Venelased üritavad Putini väljakuulutatud mobilisatsiooni eest põgeneda.

Samal ajal teatatakse, et Gruusia kohalikud elanikud läbivad piiri ilma järjekorrata.

22:53

Zelenskõi pöördus venelaste poole: „Selles sõjas sai kuue kuu jooksul surma 55 000 Vene sõdurit. Kümned tuhanded said haavata, nad sandistati. Kas soovite rohkem? Ei? Siis protesteerige. Võidelge. Põgenege. Või alistuge Ukraina vangi. Need on võimalused. et sa ellu jääksid.“

22:35

Vladimir Putin annab otse rindel olevatele kindralitele juhiseid, vahendab CNN.

Kahe CNN-iga rääkinud Ameerika ja lääne luuret tundva allika sõnul vihjavad Putini otsesed korraldused kindralitele mittetoimivale juhtimisstruktuurile, mis on mõjutanud Venemaa vägesid lahinguväljal.

Teised USA luurega kursis olevad allikad ütlesid CNN-ile, et strateegia osas on olulisi erimeelsusi sõjaväejuhtidega, kellel on raskusi edasise suuna kokkuleppimises Ukrainas.

Lisaks ütles kõrge NATO ametnik väljaandele, et Moskva kõrged ametnikud näevad vaeva, et süüdistada Venemaa tagasilööke sõjas.

„Kremli ametnikud ja riigimeedia asjatundjad on palavikuliselt arutanud Harkivi läbikukkumise põhjuseid ja tüüpilisel moel näib Kreml üritavat Putini süüd Venemaa sõjaväele tõrjuda,“ ütles ametnik.

22:02

Ungari peaminister Viktor Orban soovib, et EL-i sanktsioonid Venemaa vastu tühistataks aasta lõpuks, teatas valitsusmeelne päevaleht Magyar Nemzet neljapäeval.

Viimastel aastatel Putiniga lähedasi sidemeid otsinud Orban on sageli nördinud sanktsioonide vastu, mis kehtestati Venemaale seoses sissetungiga Ukrainasse.

Orbani sõnul kahjustavad sanktsioonid Euroopat rohkem kui Venemaad.

Magyar Nemzet teatas, et Orban kutsus oma Fideszi partei liikmeid kolmapäeva hilisõhtul suletud uste kogunemisel üles sanktsioone tühistama. „Meie andmetel... kutsus Orban Fideszi fraktsiooni liikmeid üles andma endast parima, et Euroopa tühistaks need sanktsioonid hiljemalt aasta lõpuks,“ teatas ajaleht.

Valitsus teatas, et kinnitab artikli sisu. See tuleb ajal, mil Brüssel soovib kehtestada Venemaale täiendavaid sanktsioone. Ungari välisminister Peter Szijjarto ütles, et täiendavad sanktsioonid ainult „süvendavad raskusi“.

„Euroopa kannatab Ukraina sõja tõttu kehtestatud piirangute tõttu rohkem kui Venemaa ja seetõttu tuleks kaheksas sanktsioonide pakett unustada,“ ütles ta selle nädala alguses New Yorgis ÜRO Peaassambleel.

Ungarit on tabanud rekordiliselt kõrge inflatsioon. Riik on väga sõltuv Venemaa naftast ja gaasist ning selle energiavarude pärast kardetakse.

Orbani valitsuspartei Fidesz teatas vahepeal, et alustab peagi riikliku avaliku konsultatsiooni sanktsioonide teemal – seda meetodit kasutati varem näiteks EL-i rändepoliitika hukkamõistmiseks.

Selle eesmärk on anda ungarlastele võimalus oma arvamust avaldada, ütles partei parlamendirühma juht Mate Kocsis ajakirjanikele. „See ei ole normaalne, et sanktsioonide üle otsustab ainult Brüsseli eliit,“ ütles Kocsis.

ELi välisministrid pidasid kolmapäeval erakorralise kohtumise, et arutada seda küsimust pärast seda, kui Moskva mobiliseeris reservväelased sõjaks Ukrainas. Lõplik otsus tuleb teha ametlikul istungil.

21:46

Ukraina sõjaväeluure juht ütles neljapäeval, et paljudel ukrainlastel, kes vahetasid Venemaaga suurima vangide vahetuse pärast sissetungi algust, on vägivaldse piinamise tunnused.

„Paljud neist on julmalt piinatud,“ ütles Kõrõlo Budanov pressikonverentsil, andmata piinamise tunnuste kohta täpsemaid üksikasju. „Mõned kinnipeetavad on enam-vähem normaalses füüsilises seisundis, välja arvatud halbade kinnipidamistingimuste tõttu krooniline alatoitumus“, ütles Budanov.

Kõrge ametniku sõnul peeti vange kinni nii Venemaa vägede poolt okupeeritud Ukraina aladel kui ka Venemaal. Ukraina siseminister Denis Monastirskõi ütles samal pressikonverentsil, et absoluutselt kõik vahetatud Ukraina vangid vajavad psühholoogilist rehabilitatsiooni.

21:16

Saksamaa on valmis Venemaalt desertööre vastu võtma, ütles Saksamaa siseminister Nancy Faeser

„Reeglina saavad desertöörid, keda ähvardavad tõsised repressioonid, Saksamaal rahvusvahelise kaitse,“ ütles Faeser.

20:40

Mobilisatsioonikutse saanute seas on ka venelasi, kes peeti kinni kogu riigi linnades meeleavaldusel, teatas õiguste rühmitus OVD-Info.

Ühele Moskva meeleavaldajale öeldi, et teda ähvardab 10aastane vanglakaristus, kuna ta keeldus vastu võtmast värbamiskorraldust.

OVD-Info ütles avalduses: 15 politseijaoskonnast laekus informatsioon, et kinnipeetud meestele edastati kutse sõjaväelise registreerimise ja värbamise büroosse.

Teine meeleavaldaja rääkis ajalehele Moscow Times, et meessoost meeleavaldajatele anti politseijaoskonnas paberid. Ta ütles ajalehele: „Seal oli sõjaväe värbamisohvitser, kes andis kinnipeetud meestele värbamiskutsed. Kui esimesel inimesel paluti eraldi tuppa minna, ei saanud me aru, mis toimub — aga kui ta värbamiskutsega tagasi tuli, hakkasime lihtsalt nutma.“

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov keeldus täna tagasi lükkamast teateid, nagu oleks mõnele meeleavaldajale neid antud, öeldes vaid: „See ei ole seadusega vastuolus.“

20:32

Esimene video, kus on kujutatud Moskvas kutsutud mehed nutvate emadega hüvasti jätmas. Sarnased stseenid avanesid täna sadades Venemaa linnades. „Mõned Moskva reservväelased, kellega ma rääkisin, ütlevad, et nad lahkuvad ka täna õhtul õppusele, tõenäoliselt on rindel umbes 2-3 nädala pärast,“ säutsub ajakirjanik Mary Iljushina.

20:30

„On täiesti tõenäoline, et Venemaa mobilisatsiooni kutsed jõuavad Eestimaale, sest need võivad teoreetiliselt – ma ei tea, kas ka praktiliselt – tulla Venemaa saatkonna kaudu. Kui tegemist on Vene riigi alamatega, siis on nad kutsealused ka siis, kui nad elavad välisriikides,“ ütleb Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu.

19:48

Tšehhi välisminister Jan Lipavský ütles, et Tšehhi Vabariik ei väljasta Vladimir Putini mobilisatsiooni eest põgenevatele venelastele humanitaarviisasid.

„Ma saan aru, et venelased põgenevad Putini üha meeleheitlikumate otsuste eest. Kuid need, kes põgenevad oma riigist, sest nad ei taha täita oma riigi seatud kohustust, ei vasta humanitaarviisa saamise kriteeriumidele,“ ütles Lipavsky agentuurile AFP.

Saksamaa siseminister Nancy Faeser pakkus neljapäeval välja, et Vene desertöörid võivad saada kaitset Saksamaal.

19:39
Ursula von der Leyen: EL lõpetab sõltuvuse Venemaa fossiilkütustest

„Putin püüdis kasutada EL-i sõltuvust fossiilkütustest meie väljapressimiseks ja lõhestamiseks. Ta ebaõnnestus.´Pöördume usaldusväärsete ja usaldusväärsete tarnijate poole nagu USA. Samuti vähendame vajadust importgaasi järele, säästes ja ladustades rohkem. EL lõpetab sõltuvuse Venemaa fossiilkütustest,“ säutsus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

19:16

Buratias viiakse meessoost ülikooliõpilased otse klassidest välja. Mõned koolid on suletud ja muutunud värbamisbüroodeks. Väikestest küladest kogutakse ja ajateenistusse mehi. See kõik näeb Venemaa etnilistes vabariikides *väga* teistsugune välja kui Moskvas.

18:54

Novaja Gazeta: Venemaa valitsus kavatseb mobiliseerida Ukraina vastu miljon inimest.

Putini mobilisatsioonimääruse salajane osa sätestab, et Venemaa võib välja kutsuda kuni miljon inimest, teatas Venemaa meedia Novaja Gazeta, viidates nimetutele allikatele Kremlis.

17:54

Dagestanis asuv Babajurtovski piirkonnas blokeerisid mobilisatsioonivastased protestijad riikliku maantee.

17:52

22. septembrist peatas Norra ametlikult Venemaa Föderatsiooniga sõlmitud lihtsustatud viisarežiimi lepingu, selgub Norra immigratsioonidirektoraadi (UDI) avaldusest.

16:56

Venemaa riiklik lennuettevõtja Aeroflot teatas neljapäeval, et tagastab mobiliseeritud venelastele raha enne kolmapäeva ostetud piletite eest.

„Ajateenistuskohustuslikel kodanikel, kes ostsid piletid enne 21. septembrit 2022 (kaasa arvatud), on õigus tahtmatult [kliendi kontrolliväliselt] piletiraha tagastamisele,“ seisis ettevõtte avalduses „Selleks tuleb isiklikult ühendust võtta pileti ostukohaga ja esitada kõik dokumendid, mis kinnitavad õigust leping lõpetada ja raha tagasi saada,“ seisis kirjas.

Venemaalt väljuvad lennud müüdi välja mõne tunni jooksul pärast seda, kui Venemaa president Vladimir Putin teatas kolmapäeval osalisest mobilisatsioonist, samas kui väheste saadaolevate piletite hinnad tõusid hüppeliselt.

16:38

Dagestanis ei taha kohalikud Ukrainasse sõtta minna. Värbamisametnik rõhutab, et nad peavad tuleviku eest võitlema. „Meil pole isegi olevikku, mis tulevikust sa räägid!“ vastab dagestani mees.

16:26

Lisaõppekogunemine on harjutava iseloomuga ja see toimub iga aasta vastavalt valitsuse otsusele ning on osalejatele etteteatamata harjutus. Eesti reservarmeel põhinev riigikaitsemudel eeldab, et oleme valmis mistahes ajahetkel kiirelt reageerima ja harjutama. Vahetu julgeolekuoht Eestile puudub.

16:02

Reinsalu: Venemaa võimuladvik peab istuma kohtupingis

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna hommikul New Yorgis Rahvusvahelise Kriminaalkohtu teemalisel (ICC) ministrite kohtumisel.

Reinsalu sõnul on esmatähtis tagada Ukrainas toime pandud kuritegude sõltumatu ja tõhus uurimine ja kohtumõistmine.

„Peame võtma vastutusele need, kelle tegude tagajärjel oleme näinud kohutavaid kaadreid Butšast, Izjumist ja mujalt Ukrainas. Kuna Rahvusvahelisel Kriminaalkohtul on siin keskne roll, oli Eesti üks esimestest, kes otsustas saata sõjakuritegude uurimiseks appi oma eksperdid,“ lisas ta.

„Samas ei tohi mööda vaadata asjaolust, et vastutama peab ka Venemaa võimuladvik, kes on Ukraina vastu toime pandud tegude taga. Just sel põhjusel peame looma rahvusvahelise tribunali. Venemaa agressioonisõja organisaatorid ei tohi mitte mingil juhul pääseda karistuseta,“ rõhutas Reinsalu.

Reinsalu toonitas, et rahvusvahelise üldsuse surve õigluse tagamiseks ja julmuste eest vastutusele võtmiseks on võtmetähtsusega. Samuti on ÜRO liikmesriikide kohustus Ukrainat toetada ja aidata kaasa Vene režiimi sõjakuritegude paljastamisele.

Välisminister Reinsalu New Yorgis toimuval Rahvusvahelise Kriminaalkohtu teemalisel (ICC) ministrite kohtumisel

Foto: Välisministeerium
16:00

Vene okupandid ründasid Harkivi raudteejaama ja pommitasid puruks külmvagunid, kus hoiti nende endi sõdurite surnukehi.

Loe rohkem