Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 21. september 2022 19:54

Venemaa president Vladimir Putin kuulutas välja kauaoodatud (osalise) mobilisatsiooni. Kas see on Ukraina sõja lõpu algus? Ükski ekspert tegelikult ei tea, mis nn kollektiivse Putini peas toimib. Üks on vaid kindel, et selles mõttetus verises konfliktis saab surma tohutult palju inimesi. Kas sellega ka midagi soovitut saavutatakse, on rohkem kui kahtlane. 

Sõjaeksperdid on Putini käiku läbi ja lõhki analüüsinud. Kas mobilisatsiooniga pole hiljaks jäädud? Kas oleks võinud selle välja kuulutada juba kolm kuud tagasi? Kuidas toimub väljaõpe? Mis varustus sõduritele anda? Lõpuks tõsiasi, et ka Eesti pinnal elab statistikaameti andmetel 22 116 Vene passiga 20‒64 aasta vanust meest, kes teoorias on kah relvile oodatud. Mis neist saab? Venemaal aga kasvas mobilisatsiooniteate tõttu tohutult Google'ilt küsimine, kuidas riigist lahkuda või kuidas murda käeluu. Kõik lennud olla juba välja müüdud ja piletite hinnad kasvavad. 

Kes tahab minna Ukrainasse kahurilihaks? See tundub mõistmatu soov. Aga just kahurilihaks neid 300 000 mobiliseeritut oodatakse. Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu sõnul olla see vaid 1% riigi mobilisatsioonivõimekusest ehk vajaduse korral on võimalik mobiliseerida 30 miljonit sõdurit. Teoreetiliselt jah. Ja isegi 300 000 hangudega varustatud inimest on tohutu hävitusjõuga mass, mida ei tohi alahinnata. Üksi tervemõistuslik juht ei saada inimesi niimoodi lahingusse, aga Putini sammudel ei tundu meile hoomatava loogikaga seost olevat. Näiteks mobilisatsioongi olevat sõjaseisukorrata võimatu, kuid Venemaa seadusi saab ju kiirkorras vastavalt suure juhi soovile sujuvalt muuta. 

Kindral Veiko-Vello Palmi sõnul ei tasu mobilisatsiooniteadet kindlasti pisendada ja see viib sõja järgmisele tasemele. Peame vastu, toetame Ukrainat ega jäta seda konflikti vinduma. Teise maailmasõja lõpus mõisteti agressorite üle kohut Nürnbergis. Loogiline oleks ka see sõda samal moel lõpetada, sest muidu jääb õhku liiga suur oht uueks agressiooniks.