Lääne-Siberis asuva Tomski keskväljakule kogunenud meeleavaldajad ja politseinikud.

Foto: https://twitter.com/nexta_tv
Ohtuleht.ee 21. september 2022 19:30

Kätte on jõudnud sõja 210. päev. Vene riigijuht Vladimir Putin pöördus täna kella 9 ajal Vene rahva poole ja kuulutas välja osalise mobilisatsiooni, mis algab koheselt. Teenistusse kutsutakse reservväelased.

 • Venemaa poolt okupeeritud Melitipoli linnapea Ivan Fedorov Ukrainas kutsus kohalikke mehi Venemaa mobilisatsioonikäskude taustal linnast evakueerima.

 • Soome teatas kolmapäeval, et töötab föderaalse strateegia kallal, et piirata või täielikult ära hoida Venemaalt pärit turismi pärast sissetungi Ukrainasse. „See riiklik lahendus võib sisaldada uut seadusandlust, mis võetaks vastu väga kiiresti,“ ütles välisminister Pekka Haavisto.

 • EL-i välisministrid peavad New Yorgis erakorralise kohtumise pärast seda, kui Vladimir Putin andis korralduse mobiliseerida sadu tuhandeid venelasi Ukrainas võitlema.

 • Sõltumatu OVD-INFO politseimonitori andmetel on seni Venemaal kolmapäeva õhtul kinni peetud vähemalt üle 1000 meeleavaldaja.

 • Vangistatud Vene opositsionääri Navalnõi meeskonnast helistati Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi pojale ja teeseldi, et kõne tuleb kohaliku sõjaväe värbamisbüroost. Peskovi poeg keeldus mobiliseerimast ja ütles, et hoolitseb selle eest teisel tasandil (s.t laseb isal end mobilisatsioonist vabastada).

 • Venemaa sõjavastane liikumine Vesna kutsus täna kohaliku aja järgi kell 7 õhtul meeleavaldustele kõigis Venemaa linnades, et protestida mobilisatsiooni vastu. Mitmes kohas on juba väiksemaid rahvakogunemisi. Vene võimud hoiatasid aga, et protestidel osalemine võib kaasa tuua kuni 15aastase vangistuse.

 • „Kui meie riigi territoriaalne terviklikkus on ohus, kasutame Venemaa ja oma rahva kaitsmiseks kõiki olemasolevaid vahendeid. See ei ole bluff,“ ähvardas Putin kolmapäevahommikuses pöördumises. „Need, kes üritavad meid tuumarelvadega šantažeerida, peaksid teadma, et tuuled võivad pöörduda nende suunda.“

 • Venemaa toetatud separatistid niinimetatud Luhanski Rahvavabariigis korraldavad 23.-27. septembril rahvahääletuse Venemaaga ühinemise üle, teatas Vene uudisteagentuur TASS.

 • Ka Ukraina Zaporižžja piirkonna Venemaa kontrolli all olev osa võib lähipäevil korraldada rahvahääletuse Venemaaga ühinemiseks.

 • Venemaa riigiduuma kiitis teisel ja kolmandal lugemisel ühehäälselt heaks muudatused, millega lisatakse kriminaalkoodeksisse mõisted „mobilisatsioon“ ja „sõjaaeg“, samuti kehtestatakse vastutus rüüstamise ja vabatahtliku allaandmise eest. Sõjalise väljaõppe ajal võetakse reservistid kriminaalvastutusele mitteilmumise või teenistuskohalt loata lahkumise eest. Muudatused olid esimeseks indikaatoriks, et Venemaa hakkab valmistuma üldmobilisatsiooniks.

 • Wagneri grupp on Vene vanglatest värvanud juba ligi 6000 sõdurit, kirjutab Vene meedia.

 • Alates aprillist on Ukraina kaitsjad tagasi vallutanud enam kui 60 000 ruutkilomeetrit maad.

 • Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel on Venemaa panustamas üha enam regulaarväe asemel vabatahtlikele ja kolmandatele osapooltele. „Putini halvenevad suhted väejuhatuse ja Vene kaitseministeeriumiga võivad osaliselt selgitada Kremli üha suuremat keskendumist halva ettevalmistusega vabatahtlike erakorralisele värbamisele,“ selgitas mõttekoda.

23:55

„Kolmapäeva õhtul ootas mind CNNi otse-eeter, vahetult enne kui eetrisse läks USA president Joe Bideni kõne ÜRO Peaassambleel.

Minu sõnum: Venemaa otsused liikuda edasi libareferendumitega okupeeritud Ukraina aladel, kuulutada välja osaline mobilisatsioon, tuumaähvardused – need on meeleheitlikud katsed näidata, et initsiatiiv on Kremli käes. Kui Venemaa ei suuda saavutada edu lahinguväljal, üritavad nad ähvardustega õhutada hirmu, et vaba maailm loobuks Ukraina toetamisest.

See ei õnnestu. Me jätkame Ukraina toetamist ning veelgi enam – peame suurendama oma toetust Ukrainale, et nad saaksid selle sõja võita. Ukraina on näidanud, et meie abi ja toetusega nad seda suudavad. Pikaajalises plaanis on see ka kõige parem julgeolekugarantii agressorriigi vastu,“ kirjutab Kaja Kallas ühismeedias.

23:52

Endine FSB ohvitser ja nn DPR-i endine kaitseminister Ihor Strelkov-Ghirkin ütles, et mobiliseeritute arvu tuleks mitu korda suurendada. „Ukraina alistamiseks ei piisa 300 000 mobiliseeritust, vajame kuni 1 miljonit sõdurit,“ ütles ta.

23:50

„OVD-info“ andmetel on kõigist kolmapäeval Venemaal mobilisatsioonivastastel protestidel kinnipeetavatest vähemalt 51% naised.

23:49

Vangide vahetuse käigus vabanes ka kaheksa kuud rase parameedik Mariana Mamontova.

23:11

Ukraina julgeolekuteenistus avaldas salvestuse pealtkuulatud Vene sõduri kõnest, milles ta näib kurtvat Vene vägede viimastel kuudel esinenud tagasilöökide üle.

„Kohalikud vihkavad meid siin. Meie omad vägistavad kohalikke naisi,“ ütles ta, lisades, et on vähe või üldse mitte mingit võimalust, et ta niipea koju saaks naasta.

23:09

Ka kuulus naismeedik Katerina Polishtšuk, kes kaitses Azovstali, on vabastatud. Ta oli üks 131 naisest Azovstalis.

23:05

Vangide vahetuse käigus vabastati Venemaa vangistusest Azovstali kaitsja Mikhailo Vershinin. Ta on Mariupoli patrullpolitsei juht.

22:54

Venemaa poolt okupeeritud Melitipoli linnapea Ivan Fedorov Ukrainas kutsus kohalikke mehi Venemaa mobilisatsioonikäskude taustal linnast evakueerima, vahendab Kyiv Independent.

22:08

Üle 1000 meeleavaldaja on vahistatud kogu Venemaal toimuvatel mobilisatsioonivastastel miitingutel.

OVD-Info andmetel on 38 linnas üle Venemaa kinni peetud üle 1178 inimese, kusjuures suurem osa kinnipeetutest on Moskvas ja Peterburis.

22:07
President Karis arutas ÜRO peasekretäri ja Balti kolleegidega Venemaa agressiooni Ukrainas

President Alar Karis, kes osaleb New Yorgis ÜRO 77. Peaassamblee avanädalal, kohtus koos Leedu riigipea Gitanas Nausėda ja Läti presidendi Egils Levitsiga ÜRO peasekretäri António Guterresega. Nad arutasid, kuidas vastata Venemaa sõjalisele agressioonile ja leevendada sellega seotud tagajärgi. President Karis rõhutas ÜRO rolli olulisust konfliktidele lahenduse leidmisel ja vajadust sõjakuritegude üle kohut mõista.

Balti riikide presidendid pidasid väga vajalikuks ÜRO aktiivset tegevust Venemaa agressioonile vastamisel ning tõid seejuures esile peasekretär Guterrese nähtavat panust ja rolli. „Meie kõigi kohus on teha maksimaalne pingutus, et survestada Venemaad sõda lõpetama,“ sõnas president Karis. Seejuures pidas ta oluliseks ÜRO peasekretäri toetust Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri juhitud missioonile Zaporižžja tuumaelektrijaamas ning rolli kokkuleppe saavutamisel Ukraina teravilja ekspordi jätkamiseks Musta mere kaudu.

Eesti riigipea rõhutas, et vajalikud on kõik jõupingutused globaalse lõuna riikide hõlmamiseks, kõik peavad mõistma Venemaa agressiooni koledust ning selle hävitavat tähendust globaalsele julgeolekule.

President Karis kordas ÜRO peasekretärile üle kutse külastada Eestit ning avaldas lootust teda peatselt Tallinnas tervitada.

Karis kohtus täna New Yorgis ÜRO Peaassamblee veerel Kosovo presidendi Vjosa Osmani ning Ecuadori presidendi Guillermo Lassoga. 

Kohtumisel Ecuadori presidendiga räägiti Venemaa sõjast Ukrainas ning selle ohtlikust mõjust kogu maailma julgeolekule. Samuti arutati koostööd ÜROs, kuna Ecuador on järgmisest aastast alates kaks aastat Julgeolekunõukogu ajutine liige. Veel räägiti Ukraina abistamisest, sealhulgas riigi ülesehitusel. 

22:01

Bideni sõnul rikub Venemaa ÜRO põhikirja. Biden kommenteeris Putini teadet mobilisatsioonist ja uutest tuumaohtudest, süüdistades Venemaad ÜRO põhikirja äärmiselt ränkades rikkumistes. „See maailm peaks nägema neid ennekuulmatuid tegusid sellisena, nagu nad on.“

„Venemaa toore agressioon Ukrainas seisneb Ukraina kui riigi eksisteerimise õiguse kustutamises“, ütles Joe Biden, lisades, et teated Vene sõdurite väidetavatest kuritarvitamistest tsiviilisikute vastu on verdtarretavalt õudsed.

21:58

Kinnitamata andmetel hukkus Moskvas mobilisatsioonivastaste meeleavalduste ajal naine. Videost ei selgu, kas ta on teadvuseta või surnud, ega ka kuidas see juhtus.

21:50

Soome teatas kolmapäeval, et töötab föderaalse strateegia kallal, et „piirata või täielikult ära hoida“ Venemaalt pärit turismi pärast sissetungi Ukrainasse.

„See riiklik lahendus võib sisaldada uut seadusandlust, mis võetaks vastu väga kiiresti,“ ütles välisminister Pekka Haavisto pressikonverentsil, vahendab Agence France-Presse.

Soome on septembris oluliselt vähendanud venelaste turismiviise, kuid Schengeni piirideta reisialal jätkavad turistid riiki sisenemist teiste EL-i riikide viisadega.

„Soome ei taha olla ka teiste riikide väljastatavate Schengeni viisade transiitriik,“ ütles Haavisto.

Soome päevalehe Ilta-Sanomat kolmapäeval avaldatud küsitluse kohaselt soovib umbes 70 protsenti soomlastest, et nende riik lõpetaks venelastele turistiviisade väljastamise.

Soome on nõudnud EL-i otsust piirata venelaste viisat, kuid Haavisto märkis: „Ei saa garanteerida, et see samm juhtub väga kiiresti.“

21:16

„OVD-Info“ andmetel on praeguseks Venemaal protestidel kinni peetud juba üle 630 inimese, neist umbes pooled Moskvas.

21:11

Täna õhtul Moskva peamisele jalakäijatetänavale Arbatile kogunenud rahvahulk hüüab „Saatke Putin kaevikutesse!“

21:01

EL-i välisministrid peavad täna New Yorgis erakorralise kohtumise pärast seda, kui Vladimir Putin andis korralduse mobiliseerida sadu tuhandeid venelasi Ukrainas võitlema, kirjutab Reuters.

20:46

Peterburis hüüavad inimesed mobilisatsiooni-vastasel meeleavaldusel „ei sõjale“.

20:38

Nii näevad praegu välja kinnipidamised Moskva kesklinnas.

20:36

„Ukraina relvajõud hävitavad kõik, kes nende vastu võitlevad, nii vabatahtlikud kui ka mobiliseeritud,“ kirjutab Ukraina relvajõudude ülemjuhataja Valerii Zalužnõi oma telegrammi kanalis.

„Vaenlase täiemahuline pealetung meid ei hirmutanud. Veelgi enam, me ühinesime ja kohtusime vaenlasega väärikalt. Mobilisatsiooni väljakuulutamine Venemaal on selle kinnituseks.

Sajad tuhanded mehed ja naised kaitsevad oma kodumaad, oma kodusid, lapsi ja Ukraina tulevikku. Seetõttu ei mõjuta ükski agressorriigi sõjalise ja poliitilise juhtkonna avaldus meie valmisolekut oma vabaduse eest võidelda.

Me hävitame kõik, kes relvaga meie maale tulevad – kas vabatahtlikult või mobilisatsiooni teel,“ kirjutab ta.

20:34

Kinnipeetavate arv kasvab kiiresti – kinni on võetud juba üle 370 inimese kõigis Venemaa linnades. Neist 96 peeti kinni Peterburis, 89 Moskvas ja 45 Jekaterinburgis. Protestid jätkuvad, nii et kinnipeetavate arv kasvab - edastab „OVD-Info“.

Loe rohkem