Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 21. september 2022 00:20

Separatistid ja okupandid pole kuidagi suutnud Venemaaga liitumise referendumeid korraldada. Kohalikele on need vastumeelsed, mitmel pool on mureks vägivallaaktid korraldajate vastu. Kahes piirkonnas on need aga kuuldavasti siiski plaani võetud. Samuti võib Moskva plaani võtta üldmobilisatsiooni. Vene tuntud marurahvuslane ennustab Putinile tema võimalikku tulevikku.

  • Venemaa toetatud separatistid niinimetatud Luhanski Rahvavabariigis korraldavad 23.–27. septembril rahvahääletuse Venemaaga ühinemise üle, teatas Vene agentuur TASS. Ka Zaporižžija oblasti Venemaa kontrolli all olev osa võib lähipäevil korraldada rahvahääletuse Venemaaga ühinemiseks. Kollaborandid Hersonis teatasid, et korraldavad hääletuse esimesel võimalusel, kuid täpset kuupäeva ei nimetanud. „Need näilised „referendumid“ ei muuda midagi. Samuti ei tee seda ükski hübriidne „mobilisatsioon“. Venemaa on ja jääb agressoriks, kes okupeerib ebaseaduslikult osa Ukraina maast. Ukrainal on täielik õigus vabastada oma territooriumid ja ta jätkab nende vabastamist, mida iganes Venemaal öelda poleks,“ säutsus Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba vastuseks separatistide ähvardustele Venemaaga ühinemise referendumitega kiiresti edasi liikuda.

  • Venemaa riigiduuma kiitis teisel ja kolmandal lugemisel ühehäälselt heaks muudatused, millega lisatakse kriminaalkoodeksisse mõisted „mobilisatsioon“ ja „sõjaaeg“. Sõjalise väljaõppe ajal võetakse reservistid kriminaalvastutusele teenistuskohta ilmumata jätmise ja teenistuskohalt loata lahkumise eest. Muudatused võivad viidata, et Venemaa hakkab valmistuma üldmobilisatsiooniks. Samas on see äärmiselt riskantne, kui mõelda rahva poolehoiule. Üks asi on tugitoolist sõjale kaasa elada, hoopis teine, kui endale, mehele, pojale või isale püss kätte antakse ja kästakse, et vot nüüd mine tapma ja ise surema.

  • Putin pidi teisipäeva õhtul telepöördumise tegema, sahinate järgi kas referendumite või koguni mobilisatsiooni välja kuulutamiseks. Ent lehe trükkimineku ajaks polnud ta ikka veel eetrisse ilmunud.

  • Rääkides poolehoiust, mainigem taas Vene marurahvuslast ja sõjakurjategijat Igor Girkinit (pildil), kellel oli oluline roll 2014. aasta sündmustes. Kui Venemaad tabab veel paar alandavat lüüasaamist ja järgneb inflatsioonipuhang, läheb olukord taas revolutsiooniliseks, sõnas ta oma sadadele tuhandetele Telegrami-kanali jälgijatele. Putinit võib oodata näiteks sarnane saatus, mis tabas tsaar Paul I (venepäraselt Pavel I), kelle kägistasid ja peksid surnuks tema vastu vandenõu haudunud ülikud, või Slobodan Miloševići, kes läks Haagis tribunali alla ja suri vangistuses. Ent tõenäolisemaks peab Girkin Saddam Husseini või Muammar Gaddafi „varianti“. Husseini tabasid maa-alusest peidukohast Ameerika sõdurid ja temagi läks kohtu alla, pärast mida poodi ta Bagdadis üles. Gaddafi surm oli aga veelgi räigem: kanalisatsioonitorusse peitu pugenud Liibüa diktaatori tapsid eriti jõhkral ja alandaval moel tema oma rahvuskaaslased.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon