Kadijivka 19. septembril.

Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 20. september 2022 22:35

Käimas on sõja 209. päev. Ukraina väed jätkavad riigi erinevates osades edukat vastupealetungi.

  • Venemaa toetatud separatistid niinimetatud Luhanski Rahvavabariigis korraldavad 23.-27. septembril rahvahääletuse Venemaaga ühinemise üle, teatas Vene uudisteagentuur TASS.

  • Ka Ukraina Zaporižžja piirkonna Venemaa kontrolli all olev osa võib lähipäevil korraldada rahvahääletuse Venemaaga ühinemiseks.

  • Venemaa riigiduuma kiitis teisel ja kolmandal lugemisel ühehäälselt heaks muudatused, millega lisatakse kriminaalkoodeksisse mõisted „mobilisatsioon“ ja „sõjaaeg“, samuti kehtestatakse vastutus rüüstamise ja vabatahtliku allaandmise eest. Sõjalise väljaõppe ajal võetakse reservistid kriminaalvastutusele mitteilmumise või teenistuskohalt loata lahkumise eest. Muudatused võivad viidata, et Venemaa hakkab valmistuma üldmobilisatsiooniks.

  • Wagneri grupp on Vene vanglatest värvanud juba ligi 6000 sõdurit, kirjutab Vene meedia.

  • Alates aprillist on Ukraina kaitsjad tagasi vallutanud enam kui 60 000 ruutkilomeetrit maad.

  • Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) teatel on Venemaa panustamas üha enam regulaarväe asemel vabatahtlikele ja kolmandatele osapooltele. „Putini halvenevad suhted väejuhatuse ja Vene kaitseministeeriumiga võivad osaliselt selgitada Kremli üha suuremat keskendumist halva ettevalmistusega vabatahtlike erakorralisele värbamisele,“ selgitas mõttekoda.

23:00

Forbes Russia ütleb kahele allikale tuginedes, et Putini eelsalvestatud pöördumine läheb eetrisse ajal, mil „Venemaa Kaug-Ida ärkab“. Seega peaks pöördumine algama kell 8 hommikul Moskva aja järgi.

Teiste allikate kohaselt peaks kõne algama kell 9 ja Putin peaks rääkima terve tunni.

22:54

„Suurim vemp, millega see kurinahk hakkama saanud on: meelitada kogu maailm paariks tunniks Venemaa riigitelevisiooni vaatama, samal ajal kui ta ise punkris lebotab,“ naljatab ajaloolane Ian Garner Twitteris.

22:34

Vene politoloog ja endine Putini nõunik Sergei Markov ütles Telegrami vahendusel, et Putini kõne lükkus homsesse. Sama teatas Vene esipropagandist, telesaatejuht Vladimir Solovjov.

22:22

Krister Paris pakub välja oma versiooni.

22:20

Mis toimub? Ka Pervõi Kanal eemaldas teate Putini pöördumisest.

22:05

Sky Newsi Moskva korrespondent ütles, et Putini kõnest rääkisid Kremlile lähedased ajakirjanikud ja sellest kirjutati laialdaselt. Praegu võib juba kahelda, kas ta ikkagi esineb täna pöördumisega Vene rahvale.

Väidetavalt eemaldas RT oma lehelt teate Putini pöördumisest.

19:56

Vladimir Putin esineb täna pöördumisega rahva poole. Tegemist on esimese sellise pöördumisega pärast sõja algust 24. veebruaril.

Vene riigimeedia väitel kõneleb Putin okupeeritud aladel plaanitavatest referendumitest. Seda, mida ta täpselt öelda kavatseb, pole teada.

Putini kõne pidi algama kella 20 ajal, kuid see on edasi lükatud.

19:48

Kolm Kremlile lähedast allikat rääkisid Meduzale, et Venemaa arvates peatavad „referendumid“ Ukraina edasiliikumise, kuna ukrainlased ei riski rünnata „Venemaa territooriumi“.

Kõlab nagu järjekordne Kremli valearvestus.

18:57

Sõjapõgenike arv võib lähikuudel märgatavalt kasvada

Positiivsetest rindeteadetest hoolimata tuleb talv Ukrainas väga karm, sest paljud on olnud sunnitud kodu maha jätma või pole kodudes võimalik talve üle elada, vahendas ERRi uudisteportaal.

„Kui me täna oleme vastu võtnud ja andnud ajutise kaitse veidi enam kui 35 000 inimesele, siis nende halbade asjaolude koosmõjul peame üsna tõenäoliseks, et jaanuari lõpuks uuel aastal võib Eestis ajutist kaitset saada 45 000 inimest,“ rääkis siseministeeriumi asekantsler Veiko Kommusaar.

Tema sõnul ei saa ka välistada, et ajutise kaitse saajate hulk võib kasvada üle 50 000. Neile lisanduvad need põgenikud, kes riigilt abi ei küsi. Praegu on selliseid põgenikke ligi 15 000.

18:22

Putini paralleelmaailm: Vene relvad on täpsed ja efektiivsed

Venemaa president Vladimir Putin kiitis teisipäeval sõjatööstuskompleksi ettevõtete juhtide kohtumisel esinedes Venemaa relvi ja varustust, mida kasutatakse Ukraina vägede vastu, vahendas CNN.

„[Sõjalise erioperatsiooni] ajal kasutatud Venemaa relvad näitavad kõrget efektiivsust,“ ütles Putin. "Eelkõige puudutab see lennundust, ülitäpseid kaugmaarakette, lennurelvi, raketi-suurtükiväge, soomusrelvi ja muud. Need võimaldavad hävitada sõjalist infrastruktuuri, juhtimispunkte, vaenlase varustust, tabada natsionalistlike formatsioonide asukohti, minimeerides samas isikkoosseisu kaotusi.“

Putin väitis, et Venemaa varustus on tõhus vastupanu Lääne relvamudelitele ning kutsus üles tootmisvõimsusi veelgi suurendama ja moderniseerima.

„Kaitsetööstuskompleksi organisatsioonid peavad tagama vägedele vajalike relvade ja varustuse, hävitamisrelvade tarnimise võimalikult kiiresti,“ ütles ta.

18:12

Välisminister Urmas Reinsalu: Eesti algatas Donetski ja Luganski „vabariikide“ kuulutamise terroristlikeks organisatsioonideks EL tasemel

Eesti ei tunnusta eales Donetski ja Luganski „vabariikide“ ebaseaduslikke referendumeid okupeeritud aladel, seepärast on Eesti on algatanud Euroopa Liidu tasemel Donetski ja Luganski „vabariikide“ kuulutamise terroristlikeks organisatsioonideks. Samamoodi ei tunnusta me eales, et Venemaa poolt ajutiselt okupeeritud alad kuuluksid kellelegi teisele kui ainult Ukrainale.

Venemaa mahitab terrorit, kelle vastu tuleb nii pea kui võimalik kehtestata uus sanktsioonidepakett.

Tänane päev tõi ootuspärase, ent taas nördimust tekitanud uudise Donetski, Luganski ja Zaporižžja regioonist, kus Venemaa toetatud separatistid kuulutasid välja „referendumi“, millega proovitakse legitimeerida liitumist Venemaaga. Selliste võltsreferendumite korraldamine okupatsioonivõimude poolt on rahvusvahelise õiguse ning Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse räige rikkumine.

Ettevalmistused Ukraina okupeeritud alade illegaalseks annekteerimiseks on selge märk, et Venemaa on valmis konflikti eskaleerima. Võimalusteks on näiteks massiline Ukraina kriitilise infrastruktuuri hävitamine, mida oleme näinud viimastel päevadel, mobilisatsiooni välja kuulutamine ja majanduse sõjaseisundisse viimine.

Ukraina vajab senisest veelgi kiiremini suuremas mahus sõjalist abi, et ta saaks kaitsta ja vabastada oma territooriumi rahvusvaheliselt tunnustatud piirides. Euroopa Liidu tasandil nõuame Venemaa vastu aga karmimaid sanktsioone ning rahvusvaheliselt sõjakuritegude eest vastutusele võtmist.

17:46

Eestlaste annetatud ja humoorika eridisaini saanud maasturid on Ukraina poole teel.

17:00

Jermak: plaanitud võltsreferendumid tulenevad Venemaa kaotushirmust

Ukraina presidendi kantselei juht Andri Jermak ütles oma Telegrami kanalil, et naiivset väljapressimist hirmujuttudega „referendumitest“ ja „mobilisatsioonist“ suudab ajada ainult see, kes oskab võidelda vaid laste ja rahumeelsete inimestega. „Nii näeb välja hirm lüüasaamise ees. Vaenlane kardab ja manipuleerib primitiivselt,“ märgib Jermak.

„Ukraina lahendab Venemaa küsimuse. Ohtu saab kõrvaldada ainult jõuga,“ lubab Jermak.

16:25

„Näilised „referendumid“ ei muuda midagi. Samuti ei tee seda ükski hübriidne „mobilisatsioon“. Venemaa on olnud ja jääb agressoriks, kes okupeerib ebaseaduslikult osa Ukraina maast. Ukrainal on täielik õigus vabastada oma territooriumid ja ta jätkab nende vabastamist, mida iganes Venemaal öelda on,“ säutsus Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba vastuseks separatistide lubadustele Venemaaga ühinemise referendumitega kiiresti edasi liikuda.

16:20

Ukraina annab kolm Vene sõdurit süüdistatuna sõjakuritegudes kohtu alla.

Peaprokuratuur teatas, et Lõuna-Siberi Tuva piirkonnast pärit Vene sõjaväelased piinasid, väärkohtlesid, peksid ja vangistasid tsiviilisikuid ajal, mil Vene väed okupeerisid Tšernihivi oblastis Yahidnet.

16:17

Ka Ukraina Zaporižžja piirkonna Venemaa kontrolli all olev osa võib lähipäevil korraldada rahvahääletuse Venemaaga ühinemiseks, vahendas uudisteagentuur RIA Novosti, viidates kohalikule Vene ametnikule.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles, et see on separatistide kontrolli all olevatel aladel elavate inimeste otsustada, kas nad tahavad korraldada referendumeid Venemaaga ühinemise üle.

„Algusest peale oleme rääkinud, et vastavate territooriumide rahvad peaksid oma saatuse otsustama,“ ütles Lavrov riigitelevisioonis, kui temalt küsiti Venemaa toetatud separatistide üheaegsete sammude kohta hääletuse korraldamiseks ühinemiseks Venemaaga.

15:03

Venemaa toetatud separatistid niinimetatud Luhanski Rahvavabariigis korraldavad 23.-27. septembril rahvahääletuse Venemaaga ühinemise üle, teatas uudisteagentuur TASS teisipäeval.

Venemaa toetatud separatistide parlament võttis vastu seaduse, mis kirjeldab kavandatava hääletuse üksikasju, kuigi dokumendis ei mainitud hääletuse kuupäeva, vahendas Reuters.

Kreml ei ole veel kommenteerinud väljavaadet nende piirkondade liitmiseks Venemaaga. Varem väideti, et hääletus on kohalike ametnike ja piirkondades elavate inimeste asi.

14:34

Venemaa toetatud Hersoni separatistid teatasid, et korraldavad hääletuse Venemaaga ühinemise üle esimesel võimalusel.

Ukrainas Hersoni oblastis asuvad Venemaa ametiisikud teatasid, et on otsustanud korraldada Venemaaga ühinemise küsimuses referendumi ja kutsusid Kremlit üles andma selleks võimalikult kiiresti luba, ütles piirkonna separatistide juht teisipäeval.

Venemaa poolt ametisse nimetatud Hersoni juht Vladimir Saldo ütles Telegrami postituses, et loodab, et Hersonist saab „Venemaa osa, ühtse riigi täieõiguslik subjekt“, vahendas Reuters. Vene väed kontrollivad umbes 95% Ukraina Hersoni territooriumist riigi lõunaosas. Saldo ei nimetanud kavandatava hääletuse kuupäeva.

Ametnikud Ukraina osades, mida kontrollivad Venemaa väed, sealhulgas kaks lahku löönud Venemaa toetatud Donbassi piirkonda – Donetski ja Luhanski Rahvavabariigid – on kiirendanud ettevalmistuste tegemist pikalt arutelu all olnud hääletusteks Venemaaga ühinemiseks sel nädalal.

„Olen kindel, et Venemaa juhtkond aktsepteerib referendumi tulemusi,“ lisas Saldo.

Kreml on korduvalt öelnud, et see küsimus on kohalike Venemaa ametiisikute ja regioonide kodanike otsustada. Saldo väljaütlemised kõlavad kokku endise presidendi Dmitri Medvedevi teisipäevase postitusega, milles ta kutsus Kremlit lubama separatistidel Venemaaga ühineda.

Vahetult pärast Saldo teadet Hersonis hääletamise plaanidest ütles Venemaa parlamendi esimees, et toetab piirkondade liitumist Venemaaga. „Täna peame toetama vabariike, kellega oleme sõlminud vastastikuse abistamise lepingud,“ ütles Venemaa riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin, viidates Moskva ning Donetski ja Luhanski niinimetatud rahvavabariikide vahel sõlmitud lepingutele.

14:00

Venemaa uudistekanal RBC teatas, et riigiduuma kiitis teisel ja kolmandal lugemisel ühehäälselt heaks muudatused, millega lisatakse kriminaalkoodeksisse mõisted „mobilisatsioon“ ja „sõjaaeg“, samuti kehtestatakse vastutus rüüstamise ja vabatahtliku allaandmise eest.

Sõjalise väljaõppe ajal võetakse reservistid kriminaalvastutusele mitteilmumise või teenistuskohalt loata lahkumise eest.

Muudatused võivad viidata, et Venemaa hakkab valmistuma üldmobilisatsiooniks.

13:39

Wagneri grupp on Vene vanglatest värvanud juba ligi 6000 sõdurit, kirjutab Vene meedia. Tegelik arv võib olla veelgi suurem.
Videos püüab palgasõdur teisigi mehi sõtta kutsuda.

Loe rohkem