Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 20. september 2022 00:20

Izjumi lähedal männimetsa all heljub õhus väljakannatamatu lehk. Surma hais. Ometi jätkasid uurijad kaevamist ning iga leitud surnukeha – sõduri, vanakese, naise, lapse – vigastuste ja muude asjaolude täpset dokumenteerimist. Sünget vaatepilti jäädvustavad ka foto- ja videokaamerad kogu maailmast.

  • Hiljuti vabastatud Izjumi massihaudadest tulevad välja terved tapetud perekonnad, kinniseotud kätega Ukraina sõdurid ja piinamistunnustega laibad, sh laste surnukehad. Oleh Kotenko, Ukraina ombudsman, kes tegeleb kadunud inimeste otsimisega, kommenteeris meediale, et vaid osa haudadest on märgistatud nime ja surmadaatumiga. Igaks juhuks pidid uurijad kõigepealt ka veenduma, et metsaalune surnuaed poleks mineeritud. „Siin minu kõrval lebab terve perekond,“ kirjeldas Ukraina parlamendi inimõiguste volinik Dmõtro Lubinets. „Noor perekond. Isa sündis 1988. aastal, naine 1991, nende väike tütar tuli siia ilma 2016. aastal.“ Perekond hukkus Lubinetsi sõnul Izjumi tabanud pommitamises. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kommenteeris süüdistusi esmaspäeval: „Tegu on sama stsenaariumiga, mis Butšas. Ehk et see on vale.“

  • Armeeniat külastas nädalavahetusel USA kongressi esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi ja teisedki kongresmenid. Venemaale tekitas see visiit piinlikkust. On ju taas Aserbaidžaaniga konflikti sattunud Armeenia ajalooliselt alati Moskvale lootnud, ent nüüd on selge, et tollel on raskusi oma positsioonide kaitsmisega Ukrainaski, armeenlaste jaoks neil aega ega energiat ei jätkunud. Nüüd siis tuli hoopis vihavaenlase delegatsioon Jerevanile tuge pakkuma.

  • Ukraina jätkab pealetungi kirdes, kuid samal ajal on Venemaa väed loonud kaitseliini Oskili jõe ja Svatove linna vahel. Venemaa peab seda tsooni oluliseks, sest see on üks väheseid varustusteid, mida Venemaa endiselt kontrollib. Küsimus on, kas Venemaal jagub piisavalt varusid ja moraali, et piirkonda edasi kaitsta. Lõmani kandis on okupandid peagi kotti jäämise ohus (ülemöödunudnädalased teated Lõmani vabastamisest olid paraku siiski ennatlikud). Luhanski oblasti kuberner Serhi Haidai teatas, et ööl vastu esmaspäeva hävitasid kaitsjad okupantide baasi Kadijivkas.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
1,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaVõida iPhone 12 nutitelefon