Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 19. september 2022 22:49

Käimas on sõja 208. päev. Ukraina väed on löönud tagasi Venemaa rünnakuid nii riigi ida- kui ka lõunaosas.

  • Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses, Kristi Raik säutsus, et esmaspäevast sulgevad Balti riigid ja Poola oma piiri Vene turistidele. Venemaa turistide ainsaks maismaapiiriks ELi sisenemiseks jääb Soome piir.

  • Vabastatud Izjumis on leitud majad, milles asusid venelaste poolt loodud piinakambrid.

  • Ukraina jätkab pealetungi kirdes, kuid samal ajal on Venemaa väed loonud kaitseliini Oskili jõe ja Svatove linna vahel. Venemaa peab seda tsooni oluliseks, sest see on üks väheseid varustusteid, mida Venemaa endiselt kontrollib. Küsimus on, kas Venemaal jagub piisavalt varusid ja moraali, et piirkonda visalt edasi kaitsta.

  • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi mõistis Venemaa hukka kui mõrvarid ja piinajad, viidates Izjumis avastatud massihauaplatsist välja kaevatud surnukehadele. „Izjumi massimatmispaigast leiti üle 400 surnukeha. Piinamise tunnustega lapsed, raketirünnakute tagajärjel hukkunud, Ukraina relvajõudude sõdalased. Venemaa jätab ainult surma ja kannatuse. Mõrvarid. Piinajad. Ilma kõigest inimlikust.“

  • Izjumi ühishauaplatsil oli umbes 99% täna välja kaevatud surnukehadest vägivaldse surma märke, ütles piirkonna kuberner Oleg Sõnegubov Telegramis. „See on verine, jõhker terror,“ ütles ta. Avastati mitu surnukeha, kellel olid käed selja taha seotud, ühel inimesel oli köis ümber kaela. „Ilmselt neid inimesi piinati ja hukati,“ ütles ta. „Maetute seas on ka lapsi.“

  • Korrakaitsjad uurivad inimeste ebaseadusliku kinnipidamist Kupjanski piinakambrites – 140 inimese jaoks mõeldud kambrites hoiti 400 inimest, teatas Ukraina julgeolekuteenistus.

Allikad: BBC, Reuters, The Guardian

23:19

Ukraina õhutõrje on sõja algusest saadik alla tulistanud 55 Venemaa hävitajat, ütles USA õhujõudude ülem Euroopas kindral James Hecker esmaspäeval, lisades, et Venemaa pole kordagi suutnud saavutada kontrolli Ukraina õhuruumi üle.

Venemaa oli Ukraina õhutõrjest hästi teadlik, kuid Venemaa esialgsed löögid veebruari lõpus ei suutnud neid kaitsemehhanisme, näiteks maa-õhk tüüpi rakette, hävitada.

Seetõttu lendavad Vene lennukid harva sügavale Ukrainasse ja nad eelistavad hoopis kaugmaaraketide tulistamist.

„Kui nad üritasid oma hävitajaid ja lennukeid Ukraina rakettide lahingutsoonidesse viia, tulistati nad alla,“ ütles Hecker. „Ukraina integreeritud õhu- ja raketikaitsega on alla tulistatud umbes 55 Vene hävitajat.“

Esmaspäeval teatas Briti kaitseministeerium, et Venemaa on sõja algusest saadik kaotanud 55 lahingulennukit, sealhulgas neli, mis on hävitatud viimase kümne päeva jooksul.

23:07

Izjumi massihauast leiti esmaspäeval peamiselt tsiviilisikute surnukehi. Nende hulgas oli kaks last.

Lisaks avastati kaks surnukeha Butšast, kus Vene väed panid sõja alguses toime massiliselt sõjakuritegusid, vahendas CNN.

Harkivi oblasti tsiviil-sõjalise administratsiooni juhi Oleg Sõnehubovi sõnul kaevati Izjumis massimatmispaigast välja 146 surnukeha.

"Mõnel surnul on vägivaldse surma tunnuseid, seal on seotud kätega surnukehi ja piinamise jälgi. Hukkunutel on ka miiniplahvatusvigastusi, šrapnelli- ja torkehaavu,” ütles Sõnehubov ja lisas, et kõik surnukehad on saadetud surmapõhjuse väljaselgitamiseks kohtuarstlikku ekspertiisi.

Pühapäeval ütles Izjumi linnapea Valeri Martšenko, et surnukehade väljakaevamine jätkub veel kaks nädalat.

22:07

Prantsusmaal korraldati atentaadikatse veebisaidi gulagu.net asutaja Vladimir Osetškini vastu. Osetškinit tulistati tema korteris, kuid mees jõudis maha viskuda, kui nägi seinal punast täppi. Mees õnneks vigastada ei saanud ega ka tema naine ja lapsed, kes samuti korteris viibisid.

Gulagu.net on Vene veebisait, mis uurib politseivägivalda, piinamisi ja riigipoolset vägivalda Venemaal.

22:00

Alates aprillist on Ukraina kaitsjad tagasi vallutanud enam kui 60 000 ruutkilomeetrit maad.

Ukrainlaste edusamme kajastab allolev kaart:

21:31

Venemaa riikliku kontrolli all olev meedia RIA Novosti teatas, et Ukraina Donetski ja Luhanski oblastite Venemaa esindajad on kutsunud üles viivitamatult läbi viima niinimetatud rahvahääletused, et saada Venemaa osaks.

Zaporižžja ja Harkivi oblastis lükati Venemaa plaanitud võltsreferendumid edasi.

20:13

Luhanski oblastis asuv Bilohorivka küla on nüüd täielikult Ukraina kontrolli all.

Luhanski oblasti sõjaväeadministratsiooni juht Sergei Haidai palus ukrainlastel olla kannatlik seoses Luhanski oblasti linnade ja külade vabastamisega ja ütles, et see on osutunud palju raskemaks operatsiooniks kui Harkivi vabastamine. „Luhanskis tuleb iga sentimeetri pärast kõva võitlus,“ hoiatas Haidai.

19:19

Ukraina peaminister Denõss Šmõhal ja esileedi Olena Zelenska avaldasid kuninganna Elizabeth II ärasaatmisel kaastunnet kuningas Charles III-le ning tänasid teda toetuse eest Ukrainale.

19:05

Izjumis jätkuvad surnukehade väljakaevamistööd. Enamikul on märke piinamisest: nii meestel kui naistel on enne mahalaskmist käed selja taha seotud.

17:44

Bogorodõtšne küla Donetski oblastist on näide sellest, mida tähendab „Vene maailm“: enne sõda elas seal umbes 750 inimest, kuid nüüd vaid kaks - vanaproua oma pojaga. Venelased tapsid tema teise poja ja tolle naise.

17:27

Venemaa okupeeritud Melitopoli lennuväljal Zaporižžja oblastis kõlasid plahvatused. Linnapea täpsemaid detaile ei jaganud.

16:33

Ukrainlased on Eesti abi üle jätkuvalt rõõmsad!

15:50

Venelaste poolt okupeeritud Mariupolis on kuulda plahvatusi.

15:41

Ukraina lipp lehvib vabastatud Jarovas.

14:18
Moskva: meie pole sõjakuritegusid toime pannud

Kreml lükkas tagasi väited, nagu oleksid Vene väed Ukrainas Harkivi provintsis sõjakuritegusid toime pannud.

Izjumi lähedalt massihaudadest on leitud pärast Vene vägede lahkumist umbes 450 tsiviilelaniku surnukeha.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi sõnul on uurijad leidnud tõendeid piinamise kohta, sealhulgas kinniseotud kätega surnukehi, ning süüdistas Vene vägesid sõjakuritegude toimepanemises.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kommenteeris esmaspäeval Zelenskõi väidet ajakirjanikele: „Tegemist on sama stsenaariumiga mis Butšas. See on vale.“

Moskva on varem tagasi lükanud väited, et Vene väed panid Kiievi lähedal Butšas toime sõjakuritegusid, vahendab Reuters.

Izjumi massihauas oli umbes 99% täna välja kaevatud surnukehadest vägivaldse surma märke, ütles piirkonna kuberner Oleg Sõnegubov Telegramis.

13:12
Täna hommikul toimus ulatuslik Venemaa rünnak Donetski oblasti rindel

Venelased jätkavad Donetski oblasti ründamist suurtükiväe, õhuväe ja rakettidega.

Hommikul tehti Avdiivkale taas massiivne suurtükirünnak – kannatada sai linna keskosa. Ohvrite kohta info puudub.

Raketirünnak Kramatorskile kahjustas majanduskõrgkooli hoonet. Esialgsetel andmetel kasutati õhutõrjesüsteemi S-300. Ohvreid pole.

Kella kahe paiku öösel tabas õhulöök Toretskit. Surma sai üks inimene.

12:06

Vene sõdurid ei hooli ajaloost ega kultuuripärandist, vaid hävitasid 9.-13.sajandist pärit Kurgaani steele ehk „kivist eitede“ skulptuure.

Esimesed skulptuurid ilmusid Ukrainasse 4000–3000 aastat enne Kristust, mil steppidesse jõudsid esimesed nomaadidest karjakasvatajad, kes hakkasid looma hauakünkaid, kurgaane.

Kujud olid seotud rändrahvaste matusekommetega, need kujutasid lahkunud esivanemaid ning aitasid teispoolsusesse minekul. Skulptuurid on tavaliselt seisvas või istuvas asendis, Ukrainas on neist enamik naissoost. Kivist eitedeks on neid kutsutud seetõttu, et sõna бабa tähistab Ukraina keeles vanaema.

Fotodel on Polovtsi kujud Kremenetsi mäel Iziumi lähedal enne Venemaa sissetungi ja pärast piirkonna vabastamist.

11:40
Venemaa rünnakutes Harkivi oblastile sai 19. septembril viga 2 inimest

Harkivi oblasti kuberner Oleh Sõniehubov sõnul sai Kupjanskis haavata 11aastane poiss ja oblasti Tšuhuivi rajooni haiglasse viidi vigastustega 65aastane naine.

Miinide tõttu viidi haiglasse kuus tsiviilisikut.

11:07
Venemaa ründas Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaama

Pühapäeva õhtul avasid Vene väed tule Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaama pihta. Vaenlase raketid tabasid piirkonda reaktoritest 300 meetri kaugusel.

„19. septembril 2022 kell 00.20 hommikul alustas Vene armee raketirünnakut Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaamale. Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaama reaktoritest vaid 300 meetri kaugusel toimus võimas plahvatus," teatas Energoatom Telegrami kanalis.

Energoatomi teatel said Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaam hooned lööklaine tõttu kannatada ja lööklaine lõhkus üle 100 akna.

Praegu töötavad kõik kolm Lõuna-Ukraina TEJ elektriplokki plaanipäraselt. Töötajate seas õnneks hukkunuid ei olnud.

Venemaa tuumaterrorirünnakud kujutavad endast ülemaailmset ohtu ja need tuleb peatada, vältimaks uut tuumakatastroofi, rõhutas Energoatom.

10:55

McDonalds avab Kiievis taas uksed. Esialgu kolm kohta, nädala jooksul veel seitse.

10:08

Ukraina relvajõudude peastaabi hinnang vastaspoole kaotustest. Juba võib olla langenud 54 650 Vene sõdurit.

Loe rohkem