Foto: Artur Zahharov / Kaitseväe peastaap
Ohtuleht.ee 18. september 2022 22:47

Pühapäev, 18. september. Käimas on sõja 207. päev. Venemaa loob Luhanski piirkonnas kaitseliine.

 • Vabastatud Izjumis on leitud majad, milles asusid venelaste poolt loodud piinakambrid.

 • Ukraina julgeolekuteenistus teatas, et Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSU) vägivallatsejad piinasid elanikke Ukrainas Harkivi oblastis asuvas Kupianski linnas.

 • Vene sõdurid inimröövisid Kahhovka rajoonis kristliku kiriku pastori. Nad võtsid ära mehe vara ja auto, teatab Hersoni oblasti politsei.

 • Ukraina jätkab pealetungi kirdes, kuid samal ajal on Venemaa väed loonud kaitseliini Oskili jõe ja Svatove linna vahel. Venemaa peab seda tsooni oluliseks, sest see on üks väheseid varustusteid, mida Venemaa endiselt kontrollib. Küsimus on, kas Venemaal jagub piisavalt varusid ja moraali, et piirkonda visalt edasi kaitsta.

 • Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi mõistis Venemaa hukka kui mõrvarid ja piinajad, viidates Izjumis avastatud massihauaplatsist välja kaevatud surnukehadele. „Izjumi massimatmispaigast leiti üle 400 surnukeha. Piinamise tunnustega lapsed, raketirünnakute tagajärjel hukkunud, Ukraina relvajõudude sõdalased. Venemaa jätab ainult surma ja kannatuse. Mõrvarid. Piinajad. Ilma kõigest inimlikust.“

 • Izjumi ühishauaplatsil oli umbes 99% täna välja kaevatud surnukehadest vägivaldse surma märke, ütles piirkonna kuberner Oleg Sõnegubov Telegramis. „See on verine, jõhker terror,“ ütles ta. Avastati mitu surnukeha, kellel olid käed selja taha seotud, ühel inimesel oli köis ümber kaela. „Ilmselt neid inimesi piinati ja hukati,“ ütles ta. „Maetute seas on ka lapsi.“

 • Korrakaitsjad uurivad inimeste ebaseadusliku kinnipidamist Kupjanski piinakambrites – 140 inimese jaoks mõeldud kambrites hoiti 400 inimest, teatas Ukraina julgeolekuteenistus.

 • Donetski oblastis okupeeritud Mariupol jääb sel talvel kütteta, ütles Mariupoli linnapea nõunik Petro Andrjuštšenko. „Kütet ei tule. Gaas, mida nad pidevalt üritavad linna tuua, tuleb varuharust, mis ulatub Novoazovski linnaosast, tegelikult sellest gaasivarustuse võimsusest ei piisa katlajaamade töö tagamiseks. Järgmisena pöördume tagasi tsentraalse veevarustussüsteemi juurde. Keskkütte jaoks on vaja süsteemi veega täita. Seda ei tehta.“

 • Traditsiooniliselt neutraalne Šveits peatab venelastele leevendatud viisarežiimi. Šveits ühines reedel Euroopa Liiduga, peatades 2009. aastal sõlmitud lepingu, millega leevendati Venemaa kodanikele riiki sisenemise reegleid. „Leppe peatamine ei tähenda venelastele üldist viisade keelamist, vaid pigem peavad nad Šveitsi sisenemiseks kasutama tavalist viisamenetlust,“ seisis Šveitsi föderaalnõukogu avalduses.

 • Vene propagandistlikud Telegrami kanalid hakkasid levitama infot, et selleks, et Ukrainas võita, on vaja teha tuumarünnakud Kiievile, Vinnõtsjale ja Lvivile.

 • Euroopa Liit on eraldanud 150 miljonit eurot Ukraina sisepõgenike abistamiseks, et nad saaksid talveks peavarju, ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen neljapäevasel pressikonverentsil Kiievis.

Allikad: BBC, Reuters, The Guardian

22:46

Eesti Välispoliitika Instituudi direktor Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses, Kristi Raik säutsus, et esmaspäevast sulgevad Balti riigid ja Poola oma piiri Vene turistidele. Venemaa turistide ainsaks maismaapiiriks ELi sisenemiseks jääb Soome piir.

Ta lisas, et Soome keeldumine ühineda Balti-Poola lähenemisega on tekitanud seal maal tuliseid arutelusid.

Vene turisidele seatav tõkend lõpetab seni ulatusliku ja seega turvariski tekitanud transiitliikluse, mis nüüd suunatakse tõenäoliselt läbi Soome.

„Igal juhul tuleb ELis jätkata tööd Euroopas jõhkrat sõda pidava Venemaa ühise turismikeelu kehtestamiseks,“ lausus Raik.

20:41

Walesi printsess (vasakul) vestleb Ukraina esimese leedi Olena Zelenskaga Buckinghami palees, enne homset kuninganna Elizabeth II matust.

Foto: PA Wire / PA Images / Scanpix
19:31
Ukraina väed ületavad Oskili jõe

Luganski oblasti kuberner Serhi Haidai sõnul on Ukraina väed Oskili jõe ületanud. Varem levitati kinnitamata teateid Ukraina vägede vallutustest Kupjanski idaosas.

Varem teatas Ühendkuningriigi luure, et Vene väed on rajanud kaitseliini Oskili jõe idakalda ja okupeeritud Luganski oblasti Svatove linna vahele. Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi teatel on Venemaa väed tõenäoliselt sunnitud Ukraina jätkuva vastupealetungi tõttu taanduma kogu Harkivi oblastist Oskili jõest ida pool.

18:23

Venemaa lauljanna Alla Pugatšova mõistis pühapäeval hukka Venemaa sõja Ukrainas, paludes kanda ennast välisagentide nimekirja, kuhu Vene justiitsministeerium määras reedel tema abikaasa Maksim Galkini.

18:19
Vene pommirünnakus hukkus neli meeidkut

Harkivi oblasti kuberner Oleh Sõniehubov teatas, et Vene vägede tulelöögis Streletšja küla psühhiaatriahaigla pihta sai neli meedikut surma ja kaks patsienti vigastada. Oleh Sõniehubovi sõnul haiglat evakueeriti ja meditsiinitöötajad tõid tugeva tule all patsiente haiglast välja, vahendab The Guardian.

„Evakueerimise ajal alustasid venelased massilist mürsurünnakut. Esialgsetel andmetel hukkus kahjuks neli meditsiinitöötajat, vigastada sai kaks patsienti,“ teatas ta Telegrami kanalis.

17:25
Eesti abistab Ukrainat sõjaväe väljaõppel

„Eesti aitab kaasa Ukraina relvajõudude väljaõppele. Täname teid toetuse eest!" kirjutas Ukraina relvajõudude peastaap Facebookis.

17. septembril märkis Eesti kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem, et NATO peaks jätkama kiireloomulise sõjalise abi andmist Ukrainale.

17:08
YLE: Venemaa viis Peterburi kaitseks mõeldud õhutõrjeraketid Ukrainasse

Venemaal hakkavad moodsad täppisraketid otsa saama ning ta on viinud Ukrainasse ka Peterburi kaitseks mõeldud õhutõrjesüsteeme.

Peterburist loodes Karjala lähistel Terijoki (vene nimega Zelenogorski) piirkonnas asuvast baasist on suve jooksul kadunud nii laskeseadmeid kui ka rakette, vahendab YLE.

Peterburi ümber on 14 õhutõrjeraketibaasi, mis peaksid kaitsma Venemaa tähtsuselt teist linna. Nüüd on mitu neist relvadest tühjad, selgub YLE avaldatud satelliidifotodelt.

„Piltide põhjal on neli õhutõrjebaasi tehnikast tühjaks tehtud,“ ütleb militaarekspert Marko Eklund.

Samas ei tähenda rakettide äraviimine Eklundi sõnul , et Peterburi õhutõrje oleks märgatavalt nõrgenenud, kuna Ukrainasse saadetud raketid oli kõige vanemad ning Vene õhukaitseväed neid enam ei vaja.

15:46

Lapse ja isa kallistus, mis sõja tõttu on kuus kuud olnud olemata.

14:56

Kramatorsk sai öösel Vene poolt tabamuse. Tagajärjed on nähtavad videol.

14:05

74aastane USA sõdur aitab rindel Ukraina armeed, et vabastada riik Vene okupantidest.

13:13

Uskumatud kaadrid sellest, kuidas Vene sõdurid sunnivad eaka mehe lahkuma oma kodukohast, sest ta pole Venemaa suhtes lojaalne. Mehel lubatakse endaga võtta vaid pudel vett…

12:01

Kramatorskist jäi pärast pommitamist maha selline vaatepilt…

11:49

Okupantide kaotused sõjas.

11:45

Donetskis kõlas Harkivi ja Hersoni piirkonnas õhuhäire.

11:40

8aastane Maria nutab oma isa kirstul, kes suri oma kodumaad kaitstes. Ükski laps ei peaks kogema midagi sellist…

11:32

Mõkolaivis said pommitamises pihta haigla ja autogaraaž.

11:30

Ukraina võitlejad tegutsemas.

11:10

Ja Harkivi piirkonnast on avastatud veel Vene armee poolt peetud piinakambreid…

10:45

Maja Izjumis, mida venelased alles hiljuti kasutasid vanglana, et piinata inimesi.

10:40

Vene vägede pealetung Donetski linnas ja Bakhmuti ümbruses jätkub.

Loe rohkem