Juuni keskel Vkusno i Totškas tehtud foto. Siis olid friikad veel saadaval.Foto: AFP/Scanpix
Greete Kõrvits 13. august 2022 00:20

Venemaal on otsas friikartulid, ent Euroopa kohal hõljub tõsine murepilv Zaporižžija tuumajaama pärast.

  • Zaporižžja tuumaelektrijaam sattus taas rünnakute alla. Võimaliku tuumakatastroofi tõttu nõutakse, et selle läheduses loodaks demilitariseeritud tsoon. Kiirgustase on jaamas ukrainlaste tuumaagentuuri Enerhoatom kinnitusel siiski veel normaalne. Tuumajaama lähistelt pommitavate okupantide vastu on raske midagi ette võtta, kui just ei taha meeletult riskeerida. Ukraina julgeoleku- ja kaitsenõukogu (RNBO) sekretär Oleksi Danilov tõdes Raadio NVs, et tuleb arvestada ka võimalusega, et Vene sissetungijad lasevad Zaporižžja jaama lihtsalt õhku. „Selle tagajärjed on palju hullemad kui Tšernobõli tuumaelektrijaama plahvatuse tagajärjed,“ sõnas ta. „See on Euroopa suurim tuumajaam ning seal on kuus jõuplokki. Selle on vallutanud relvastatud terroristid.“ Venemaa esitroll Dmitri Medvedev plärtsus Telegramis: „Nad [Kiiev ja selle liitlased] ütlevad, et see on Venemaa. See on ilmselgelt 100% jama, isegi selle rumala russofoobse seltskonna kohta. /…/ Mis ma ikka öelda saan? Ärgem unustagem, et ka Euroopa Liidus on tuumaelektrijaamu. Ja ka neis võib õnnetusi juhtuda.“

  • Reuters vahendas juba kuu aja eest, et enamik suuri friikartulitootjaid tegi Venemaa ostupüüete peale kõrvad kurdiks. Vaid üks suur tootja kuuest oli nõus neid müüma. Ilmastikuolud ei soosinud ka kartuli kodumaist kasvatamist, mistõttu pidi Vene restoranikett Vkusno i Totška (ehk endise nimega McDonald's) friikad nimekirjast maha kriipsutama. Tolle piraat-McDonald'si menüü põhineb suuresti kaaperdatud restorani veidi mugandatud toitudel. Varem on kliendid kurtnud, et burgerikuklid hallitavad ja juust on pahaks läinud, nüüd sai aga otsa üks eine peamisi koostisosi. Friikartuliteks sobiva tooraine puuduses vaevlevad teisedki restoranid. Vkusno tegevdirektor Oleg Parojev kurtis, et kõik suured friikartulitootjad asuvad ju vaenulikes riikides.

  • Kopenhaagenis toimunud Põhja-Euroopa kaitseliitlaste konverentsil leppisid riikide kaitseministrid kokku eraldada Ukrainale sõjaliseks abiks täiendavalt 1,5 miljardit eurot. „Nende võitlus on meie võitlus!“ ütlesid nad.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99