Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 6. august 2022 20:16

Alanud on sõja 164. päev. Ukraina ja Venemaa süüdistavad teineteist Zaporižžja tuumaelektrijaama ründamises.

 • Ukraina riiklik tuumaagentuur Energoatom teatas, et Zaporižžja tuumajaamas on suurenenud tulekahju ja kiirguse oht.

 • ÜRO tuumajärelevalveorgan kutsus üles viivitamatult lõpetama igasugused sõjalised tegevused Ukraina Zaporižžja tuumajaama lähedal, hoiatades väga reaalse tuumakatastroofi ohu eest.

 • Esimene kolmest Ukraina maisiga laevast saabus Istanbuli. Pärast ülevaatust Türgis läheb laev edasi mööda määratud marsruuti.

 • Venemaa riigimeedia teatel arreteeriti reedel riigireetmises kahtlustatuna hüperhelilennukeid arendanud juhtiv Venemaa teadlane.

 • Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas, et ta pakkus Vladimir Putinile välja võimaluse korraldada Türgis kohtumine Venemaa riigipea ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi vahel.

 • Inimõiguste organisatsiooni Amnesty International Ukraina haru juht Oksana Pokaltšuk otsustas protesti märgiks ametist lahkuda. Käigu põhjuseks on organisatsiooni neljapäeval avaldatud raport, milles süüdistati Ukraina sõjaväge rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumises.

 • Suurbritannia kaitseministeeriumi luureraporti teatel koondab Vene armee vägesid Ukraina lõunaossa. Valmistuda võidakse Ukraina vastupealetungiks või hoopis kavatsetakse asuda ise rünnakule.

 • Ukraina peaprokuratuur annab teada, et Venemaa korraldatud sõda on saanud saatuslikuks vähemalt 361 lapsele. Peaprokuratuur toonitab, et need arvud on tegelikkuses kahtlemata suuremad, sest okupeeritud aladelt ega rindelt pole võimalik andmeid koguda.

 • USAs tegutseva mõttekoja Sõjauuringute Instituudi teatel kinnitasid Ukraina ametnikud, et Iraan on varustanud Venemaad 46 drooniga, mida kasutatakse juba lahingutegevuses.

 • Ukraina tuumaenergia operaator Energoatom ütles, et Vene väed pommitasid Zaporižžja elektrijaama, seda tabas kolm raketitabamust.

 • President Joe Biden ütles reedel, et on WNBA staari Brittney Grineri juhtumi suhtes lootusrikas, kuna Venemaa on valmis arutama vangide vahetust Ameerika Ühendriikidega.

 • Venemaa okupeeritud Ukraina Enerhodari linna administratsioon teatas reedel, et Ukraina suurtükiväe löögi tõttu katkes Euroopa suurima Zaporižžja tuumajaama elektriliinid.

23:30

Politsei näitas Butšas asuvat Vene vägede piinakambrit, kus hukkus viis meest. Kõik surnud on tuvastatud. Hukkunutest noorim oleks peagi saanud 25aastaseks. Vanim on 1968. aastal sündinud mees.

23:28

Taasintegreerimisministeerium: Donetski oblastist evakueeriti nädalaga üle 2000 tsiviilisiku.

Ukraina ajutiselt okupeeritud territooriumide taasintegreerimise ministeeriumi andmetel olid evakueeritute hulgas naised, lapsed, vanurid ja puuetega inimesed.

30. juulil ütles asepeaminister Irina Vereštšuk, et Donetski oblastist tuleb evakueerida 200 000 tsiviilisikut. Kohustuslik evakueerimine Donetski oblastist algas 2. augustil.

23:26

Vaprad sõjas viga saanud lapsed!

21:44
Zaporižžja tuumaelektrijaamas on radioaktiivsete osakeste lekkimise oht

Ukraina riiklik tuumaagentuur Energoatom teatas, et okupeeritud Zaporižžja tuumajaama osad said tõsiselt kahjustatada pärast seda, kui hapnikku ja lämmastikku sisaldav jaam ning abihoone said mürsulöögi. Nüüd on suurenenud tulekahju ja kiirguse oht.

Telegramis teatas agentuur laupäeval: „Zaporižžja tuumaelektrijaam töötab kiirgus- ja tulekaitsenormide rikkumisega. Säilib vesiniku lekkimise ja radioaktiivsete osakeste laialivalgumise oht, samuti on suur tulekahjuoht,“ lisas tuumaagentuur.

Moskva ja Kiiev on vahetanud süüdistusi selle kohta, kes vastutab tehase rünnakute eest. Riiklik energiaettevõte teatas, et Ukraina elektrijaama töötajad töötavad ohutustaseme säilitamise nimel, kuid nad on endiselt ohus, kuna Vene väed on jaama hõivanud.

Reedel tabas mürsk jaama kõrgepingeliini. Tehnikud ühendasid ettevaatusabinõuna reaktori lahti, kuigi radioaktiivset leket ei tuvastatud.

21:38

Valgevene demokraat Sviatlana Tsikhanouskaja pidas täna videokõne Eesti välisminister Urmas Reinsaluga.

„Tänasin teda kiire ja olulise abi eest Ukrainale. Samuti on oluline suurendada survet Lukašenka klikile. Teeme koostööd Eesti valitsusega, et aidata represseeritud Valgevene üliõpilasi ja ettevõtteid. Olen uhke, et meil on liitlane Eesti!“ kirjutab ta Twitteris.

20:11
IAEA: tuumakatastroofi oht on väga reaalne!

ÜRO tuumajärelevalveorgan kutsus üles viivitamatult lõpetama igasugused sõjalised tegevused Ukraina Zaporižžja tuumajaama lähedal, hoiatades väga reaalse tuumakatastroofi ohu eest, vahendab BBC.

IAEA juht Rafael Mariano Grossi ütles, et on äärmiselt mures teadete pärast Euroopa suurimas tuumaelektrijaamas toimunud rünnaku kohta. Ukraina sõnul said osa rajatisest tõsiselt kahjustada Venemaa sõjaliste rünnakute tõttu.

„Reedene rünnak rõhutab väga reaalset tuumakatastroofi ohtu, mis võib ohustada rahvatervist ja keskkonda Ukrainas ja mujal“, ütles Grossi avalduses. „Mis tahes sõjaline tulejõud, mis on suunatud rajatisele või sealt välja, tähendaks tulega mängimist, millel võivad olla katastroofilised tagajärjed,“ lisas ta.

Ukraina töötajad peavad suutma täita oma olulisi ülesandeid ilma ähvarduste ja surveta, ütles ta ja lisas, et IAEA-l peaks olema lubatud pakkuda tehnilist tuge. „Et kaitsta inimesi Ukrainas ja mujal võimaliku tuumaõnnetuse eest, peame kõik oma erimeelsused kõrvale jätma ja kohe tegutsema. IAEA on selleks valmis,“ ütles Grossi mõni päev pärast seda, kui teatati, et olukord elektrijaamas on „täielikult kontrolli alt väljas“.

Zaporižžja tehase operaator ütles, et Venemaa raketilöögid sundisid sulgema ühe jõuseadme, lisades, et on olemas radioaktiivsete lekete oht. Löögid tekitasid tõsise ohu tehase ohutule tööle, kirjutas operaator Energoatom Telegramis.

19:56

Esimene kolmest Ukraina maisiga laevast saabus Istanbuli. Pärast ülevaatust Türgis läheb laev edasi mööda määratud marsruuti.

18:34

6. augustil 1945. aastal heideti tuumapomm Hiroshimale. Suri umbkaudu 140 000 inimest. Pildil on näha, mis jäi järgi mehest, kes istus plahvatusest 250 meetri kaugusel.

18:29
Venemaa teadlast süüdistatakse riigireetmises

Venemaa riigimeedia teatel arreteeriti reedel riigireetmises kahtlustatuna hüperhelilennukeid arendanud juhtiv Venemaa teadlane, vahendab CNN.

Venemaa Teaduste Akadeemia Siberi filiaali teoreetilise ja rakendusmehaanika instituudi direktor dr Aleksandr Shipljuk on sel suvel kolmas Venemaa teadlane, kes vahistati riigireetmises kahtlustatuna.

Instituudi teadusdirektor Vassili Fomin ütles Vene uudisteagentuurile TASS, et Shipljuk saadeti Moskvas Lefortovo eeluurimisvanglasse. Tema kinnipidamine toimus pärast instituudi juhtivteaduri Anatoli Maslovi vahistamist 27. juunil, keda kahtlustatakse hüperhelirakettidega seotud riigisaladuse andmete edastamises.

Instituudi veebisaidi kohaselt juhib Shipljuk tehnoloogialaborit, kus on ainulaadsed tuuletunnelid, mis on spetsiaalselt loodud hüperhelitingimuste simuleerimiseks.

Novosibirski Sovetski rajoonikohus vahistas 30. juunil teisegi teadlase, Venemaa Teaduste Akadeemia Siberi filiaali laserfüüsika instituudi teaduri Dmitri Kolkeri. Kolker peeti kinni seoses riigireetmise süüdistusega, kuna ta tegi väidetavalt koostööd Hiina julgeolekuteenistustega, vahendas Reuters.

17:33

Ukraina küberaktivistid purustasid Venemaa teenuse Pager TV - teenuse Apple'i seadmetes väliste pakkujate telekanalite vaatamiseks. Esitusloendid asendati kõigis Apple'i seadmetes, kasutades Pager TV-d. Kümned tuhanded kasutajad nägid kanaleid valides videoid Venemaa agressioonist Ukraina vastu.

16:42

Venelased ründasid Stepnogorskit ja kahjustasid kohalikku elektrijaama, katkestades kogu piirkonna elektrivoolu, teatasid Zaporižžja piirkonna võimud.

16:38

Ukrainasse jõudis hunnik maastureid, mis lähevad kohe eesliinile. Autode seas on märgata ka Eesti lipu ja numbrimärgiga masinaid.

15:34

Tšernihivist pärit kaheksa-aastane poiss Serhi Moroz kogus tänaval lauldes Ukraina sõjaväe heaks pea 1700 euro väärtuses annetusi. Ukraina teletegelase Serhi Prõtula loodud heategevusfond teatas, et noore ukrainlase sooviks oli osta kogutud raha eest Ukraina sõduritele džiip, soojuskaamera, relvi või laskemoona. Poiss pidas sobivaks ka mõne ukrainlaste kätte langenud Vene tanki parandamist, et sellega oleks võimalik okupantidele vastu astuda.

15:09

Olukord maailma suuruselt kolmandas Zaporižžja tuumaelektrijaamas on andnud põhjust muretsemiseks. Ukraina riikliku tuumaoperaatori Energoatomi teatel sai jaam eilses pommitamises tõsiselt kannatada. Seal on aktiveeritud erakorralised meetmed ning üks kolmest töötavast jõuallikast on välja lülitatud. Tehas on jätkuvalt Vene sõjaväe kontrolli all, ent jaama ukrainlastest töötajad jätkavad töökohustuste täitmist ning teevad kõik endast oleneva, et tagada kiirgusohutus. Energoatomi teatel on jaama ohutu toimimine sattunud siiski „tõsisesse ohtu“.

13:48

Türgi president Recep Tayyip Erdogan teatas, et ta pakkus Vladimir Putinile välja võimaluse korraldada Türgis kohtumine Venemaa riigipea ja Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi vahel.

13:16

Ukraina relvajõudude peastaabi värske hinnang vastaspoole kaotustest. Selle kohaselt võib olla langenud 41 900 Vene sõdurit.

12:50

Inimõiguste organisatsiooni Amnesty International Ukraina haru juht Oksana Pokaltšuk otsustas protesti märgiks ametist lahkuda. Käigu põhjuseks on organisatsiooni neljapäeval avaldatud raport, milles süüdistati Ukraina sõjaväge rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumises.

Süüdistusi selgitati raportis asjaoluga, et Ukraina armee paneb tsiviilelanikke ohtu, kuna seab end sisse positsioonidel elamurajoonides – näiteks tühjades kooli- või elumajades. See võib aga organisatsiooni teatel tingida olukorra, kus juhuslikud tsiviilelanikud võivad sattuda risttule vahele. Too raport sattus president Volodõmõr Zelenskõi ja mitmete Lääne ametnike kriitika alla, kirjutab The Guardian.

Sotsiaalmeedia kaudu tagasiastumisest teatanud Pokaltšuk märkis, et pidas Amnesty Internationaliga koosolekuid, et arutada raporti avaldamisega seotud üksikasju. Avalduses sõnas naine, et tema sisend „kustutati“ ning asendati sellega, mis neljapäeval ka avaldati. „Kui te ei ela riigis, mille on vallutanud sissetungijad, kes rebivad seda tükkideks, ei saa te ilmselt aru, mis tunne on hukka mõista kaitsjate armeed,“ selgitas Pokaltšuk.

Vaatamata jätkuvale kriitikale teatas Amnesty International, et kuigi Venemaa invasioon mõisteti raportis hukka, põhines avaldatu ulatusliku uurimistöö käigus kogutud tõenditel.

11:34

Ukraina peaprokuratuur annab teada, et Venemaa korraldatud sõda on saanud saatuslikuks vähemalt 361 lapsele. Lisaks on alates 24. veebruarist saanud vigastada vähemalt 702 last. Peaprokuratuur toonitab, et need arvud on tegelikkuses kahtlemata suuremad, sest okupeeritud aladelt ega rindelt pole võimalik andmeid koguda.

10:21

Suurbritannia kaitseministeeriumi viimatise luureraporti teatel koondab Vene armee vägesid Ukraina lõunaossa. Valmistuda võidakse Ukraina vastupealetungiks või hoopis kavatsetakse asuda ise rünnakule. Teadaolevalt liiguvad pikad Vene armee sõjatehnika kolonnid Donbassist Ukraina edelaosa suunas. Lisaks liigutatakse varustust Melitopolist, Berdianskist, Mariupolist ja Kertši silla kaudu Krimmi suunas ka Venemaalt.

Ukraina väed on keskendunud sildade, laskemoonaladude ja raudteeühenduste kahjustamisele. Sealhulgas on sihtmärgiks võetud ka raudteeharu, mis ühendab Hersoni Venemaa okupeeritud Krimmiga. Ukraina armee üritab seega häirida Venemaa logistilise varustamise võimekust.

Brittide hinnangul on Venemaa sõda Ukrainas jõudmas uude faasi, kus kõige raskemad lahingud nihkuvad umbes 350 km pikkusele rindejoonele, mis paikneb Zaporižžja lähistelt Hersonini – paralleelselt Dnipro jõega.

09:57

Facebooki ja Instagrami emafirma Meta kustutas oma platvormidelt üle tuhande kasutaja, kes toetasid Venemaa sõda Ukrainas. Ettevõtte sõnul võtsid „Vene trollid“ sihtmärgiks poliitikuid, ajakirjanikke ja meelelahutustegelasi, kes olid avaldanud toetust Ukrainale. Väidetavalt maksti rublades sadadele „trollidele“, et nood jätaks postituste alla venemeelseid kommentaare – see pidi jätma mulje Venemaa sõja laiaulatuslikust toetusest.

Loe rohkem