Toimetas Elis Kusma 5. august 2022 11:55

Reedel algusega kell 12 annab viimastest julgeolekualastest arengutest ülevaate kaitseministeeriumi kaitsevalmiduse osakonna juhataja Marti Magnus.

Marti Magnus ütles, et viimase kahe nädala jooksul on Vene väed takerdunud Donetski ja Luhanski oblastites, sest Ukraina on asunud vastupealetungile. Seal piirkonnas jätkuvad Vene relvajõudude kaugtulerünnakud.

3. augustil tulistati ja tabati tsiviilhaiglat Mõkolajivis.

Vene relvajõududes hukkunutest suure osa moodustavad vähemusrahvused, kes meelitatakse armeesse, kuna nende sotsiaalsed garantiid tavaelus on madalad. Relvajõududes teenijad söövad mitu aastat tagasi aegunud kuivtoitu.

Lähinädalatel paiknevad väed Donetskist ja Luhanskist ümber Zaporižžja ja Hersoni piirkonda, kus valmistutakse ukrainlaste võimalikuks vastupealetungiks. Ollakse sissekaevunud, suuri edenemisi ei toimu, kuid antakse mastaapselt kaugtulerünnakuid.

Kaugtulerünnakuteks kasutatakse ulatuslikult ja vabalt Valgevene territooriumi. Lukašenkal ei paista olevat erilist otsustusõigust.

Venemaa pingutab referendumite läbiviimise nimel Ukrainas okupeeritud territooriumitel. Näha on märke, et kergelt see neil ei lähe.

Lähima kahe nädala jooksul suuri muutusi oodata ei ole.