Zaporižžja tuumaelektrijaam

Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 5. august 2022 19:32

Kätte on jõudnud sõja 163. päev. Kiiev tunnistas, et nende väed olid sunnitud loovutama riigi idaosas mõningaid territooriume. See viitab Vene vägede viimaste päevade edule Donbassis.

 • Ukraina tuumaenergia operaator Energoatom ütles, et Vene väed pommitasid Zaporižžja elektrijaama, seda tabas kolm raketitabamust, ja linn on praegu suures osas elektrita. „Samuti ei tööta veevõtujaam – linnas pole vett,“ teatas Energoatom Telegramis.

 • President Joe Biden ütles reedel, et on WNBA staari Brittney Grineri juhtumi suhtes lootusrikas, kuna Venemaa on valmis arutama vangide vahetust Ameerika Ühendriikidega.

 • Venemaa okupeeritud Ukraina Enerhodari linna administratsioon teatas reedel, et Ukraina suurtükiväe löögi tõttu katkes Euroopa suurima Zaporižžja tuumajaama elektriliinid.

 • Putini ja Erdoğani kõnelused Sotšis lõppesid pärast veidi enam kui nelja tundi. Putin ja Erdoğan leppisid kokku, et alustavad osalisi makseid rublades Venemaa gaasitarnete eest Türkijele, ütles Venemaa asepeaminister Oleksandr Novak.

 • Venelased tulistasid Zaporižžja tuumaelektrijaama teist korda ööpäeva jooksul, vahendab Energoatom. Vene Föderatsiooni väed kahjustasid tõsiselt lämmastiku-hapnikujaama ja ühist abikorpust. Esineb vesiniku lekke ja radioaktiivse lekkimise oht.

 • Ukraina ametnike sõnul olid Lõuna-Ukrainas Mõkolaivi linnas, eriti Dnipro jõel asuva sadama ümbruses, reedel tugevad mürsurünnakud.

 • Kremli pressisekretär Dmitri Peskov kritiseeris Eesti peaministrit Kaja Kallast, kes päev varem kutsus üles eemaldama riigi avalikust ruumist kõik nõukogude monumendid. Peskov tõdes, et ajalooseltside kaudu võiks Tallinnale pakkuda mitte esemete hävitamist, vaid Venemaale viimist.

 • Ukraina valitsus ja Türgi kaitseministeerium teatasid, et reedel lahkub Ukraina sadamatest veel kolm laeva viljaga.

 • Ukraina piirivalve on pidanud alates 24. veebruarist kinni üle 6400 sõjaväekohustuseas mehe, kes üritasid Ukrainast põgeneda.

 • Eesti aitab ehitada Žõtomõri oblastisse lasteaeda.

 • Volodõmõr Zelenskõi on öelnud, et Gerhard Schröderi käitumine oli „vastik“ pärast seda, kui Saksamaa endine kantsler käis eelmisel nädalal Moskvas ja väitis, et Venemaa soovib sõjale „läbirääkimistega lahendust“.

 • Vene terroristid tulistasid neljapäeva lõuna ajal suurtükkidest rahumeelsete tsiviilisikute pihta. Donetski oblastis Toretskis hukkus ühistranspordipeatuses kaheksa ja sai vigastada neli inimest. Haavatute seas on kolm last.

 • Valge Maja ametnikud usuvad, et Venemaa võltsib enne välisvaatlejate saabumist tõendeid, süüdistamaks Ukraina vägesid Olenivka vanglas toimunud surmavas plahvatuses.

 • Soome plaanib piirata turistiviisasid venelastele, sest Soomest on saanud transiitmaa venelastele, kes soovivad reisida kaugemale Euroopasse – kuna lennud Venemaalt EL-i on peatatud.

23:23
Zaporižžja tuumajaama tabas kolm raketitabamust

Ukraina tuumaenergia operaator Energoatom ütles, et Vene väed pommitasid Zaporižžja elektrijaama ja linn on praegu suures osas elektrita. „Samuti ei tööta veevõtujaam – linnas pole vett,“ teatas Energoatom Telegramis.

Samuti väitis Energoatom, et tuumajaama territooriumi tabas Venemaa raketituli. „Kolm tabamust registreeriti otse jaama asukohas,“ ütles Energoatom ja väitis, et üks oli ühe jõuploki lähedal, kus asub tuumareaktor. „Tuleoht on suur. Praegu kannatanuid ei ole,“ seisab teates. „Zaporižžja Ukraina töötajad on kohapeal ja rakendavad kõiki meetmeid, et tagada tuuma- ja kiirgusohutus ning kõrvaldada kahjustuste tagajärjed.“

21:32
Biden on Grineri juhtumi suhtes lootusrikas

President Joe Biden ütles reedel, et on WNBA staari Brittney Grineri juhtumi suhtes lootusrikas, kuna Venemaa on valmis arutama vangide vahetust Ameerika Ühendriikidega.

„Olen lootusrikas. Me töötame kõvasti,“ ütles Biden pärast seaduseelnõu allkirjastamist ajakirjanikele väljaspool Valget Maja.

Griner mõisteti sel nädalal süüdi narkootikumide tahtlikus smugeldamises Venemaale ja talle määrati üheksa aastat vangistust. Kohtuistungil tunnistas Griner, et tal on arsti poolt välja kirjutatud ravikanepi retsept ja tal polnud kavatsust seda narkootikumi Venemaale tuua.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles varem reedel, et Venemaa on valmis arutama vangide vahetamist USAga Putini ja Bideni vahel kokku lepitud diplomaatilise kanali kaudu, vahendab Vene riiklik uudisteagentuur RIA Novosti.

Riigisekretär Antony Blinken ütles reedel, et USA jätkab Venemaa viimast pakkumist arutada presidenditasandil vangide vahetust, milles osaleb Griner.

20:40
Zaporižžja tuumajaama elektriliinid katkesid

Venemaa okupeeritud Ukraina Enerhodari linna administratsioon teatas reedel, et Ukraina suurtükiväe löögi tõttu katkes Euroopa suurima Zaporižžja tuumajaama elektriliinid, kirjutab Reuters.

Telegrami postitatud avalduses teatas administratsioon, et jaama ruumides, mida jätkuvalt juhivad selle Ukraina tehnikud, puhkes tulekahju ja reaktorite ohutuks toimimiseks vajalik vool on katkenud.

Ukraina riiklik tuumaenergiaettevõte Energoatom teatas, et Venemaa tulistas jaama, kuid see töötab endiselt ja radioaktiivseid heitmeid ei tuvastatud.

Üks reaktor otsustati võrgust lahti ühendada, kuna muidu oleks kahjustada saanud 330-kilovatine kõrgepinge elektrijaotusliin, mis ühendab jaama Zaporižžja soojuselektrijaamaga.

Venemaa kontrolli all olev administratsioon andis teistsuguse ülevaate. Ta ütles, et mürsu tagajärjel katkes kaks elektriliini, mis varustavad 750 kW avatud jaotusseadet. Selle teatel takistas sündmuskohal viibivaid tuletõrjujaid vihmaoht, kuna elektriliinid jäid pingesse.

20:37

Putini ja Erdoğani kõnelused Sotšis lõppesid pärast veidi enam kui nelja tundi. Putin ja Erdoğan leppisid kokku, et alustavad osalisi makseid rublades Venemaa gaasitarnete eest Türkijele, ütles Venemaa asepeaminister Oleksandr Novak.

19:38

Ukraina põllumees ütles, et vene okupandid grillisid 100 lehma ja varastasid tema varustuse, vahendab RFE.

21 päeva kestnud okupatsiooni ajal tekitasid Venemaa väed Ukrainas Tšernihivi oblastis Lukašivkas tema kinnistule 600 000 dollari väärtuses kahju. Ukraina talunik ütleb, et umbes 500 Vene sõdurit tapsid toidu saamiseks peaaegu 100 tema lehma ja varastasid või hävitasid farmitehnika.

19:35

Teadete kohaselt põleb Zaporižžja oblastis ka Venemaa relvaladu. Sealt olevat kuulda ka plahvatusi.

19:28

Venelased tulistasid Zaporižžja tuumaelektrijaama teist korda ööpäeva jooksul, vahendab Energoatom. Vene Föderatsiooni väed kahjustasid tõsiselt lämmastiku-hapnikujaama ja ühist abikorpust. Esineb vesiniku lekke ja radioaktiivse pihustamise oht. Tuleoht on suur.

18:08
Mõkolaiv on raske tule all

Ukraina ametnike sõnul on Lõuna-Ukrainas Mõkolaivi linnas, eriti Dnipro jõel asuva sadama ümbruses, olnud reedel tugevad mürsurünnakud. „Vene terroristid tulistasid täna pärastlõunal Mõkolaivi laevarajooni elamukvartaleid,“ ütles Mõkolaivi linnapea Oleksandr Sienkevitš.

„Kahjustatud piirkond on väga suur. Kahjustada said eramajad ja kõrghooned. Seal on tulekahjusid, märkimisväärseid purustusi ja ohvreid,“ lisas ta.

Mõkolaivi oblasti sõjaväeadministratsiooni juht Vitalii Kim ütles, et ühes kohas sai haavata vähemalt 10 inimest ja on ka hukkunuid.

Reedesele tulistamisele järgnesid nii mitme raketiheitja kui ka suurtükiväe üleöö alanud rünnakud.

Kim ütles Ukraina televisioonis, et umbes 5% Mõkolaivi oblasti asundustest on venelaste käes ja enamik lahinguid kohapeal toimub naabermaakonna Hersoni piirkonnas, mis on suures osas Venemaa poolt okupeeritud.

Ta ütles ka, et mitmed Venemaa kanderaketid S-300, mis on sageli seotud rünnakutega Mõkolaivi linna vastu, on likvideeritud.

18:05

Ozzy Osbourne toetab Ukrainat! Legendaarne rokkmuusik annab oma uue albumi välja Ukraina lipuvärvides ning müügist saadav tulu läheb Ukraina heategevuslikuks abistamiseks.

15:24

Venemaa keelas nn ebasõbralike riikide investoritel teatud strateegiliste ettevõtete aktsiaid müüa kuni aasta lõpuni, sätestab reedel Vladimir Putini allkirjastatud dekreet.

Keeld kehtib ka Sahhalin-1 nafta- ja gaasiarenduse osaluste kohta Venemaa Kaug-Idas, vahendab Reuters.

15:19

Donetskis põleb pommitamise tagajärjel raudteejaama lähedal olev hoone.

15:17

Vinnõtsja rünnakus viga saanud mees suri haiglas, mis teeb hukkunute koguarvuks 28, teatas kohalik terviseamet. 14. juulil toimunud rünnakus sai viga 180 inimest.

14:27

Venemaa uudisteagentuur RIA vahendab, et Kremli pressisekretär Dmitri Peskov kritiseeris Eesti peaministrit Kaja Kallast, kes päev varem kutsus üles eemaldama riigi avalikust ruumist kõik nõukogude monumendid.

"Loomulikult peame seda ennekuulmatuks. Sõda ajaloo vastu, pealegi ühise ajaloo ja nende monumentide utiliseerimist, kes päästsid Euroopa fašismi käest – see on muidugi ennekuulmatu ja see ei kaunista ühtegi rahvust, sealhulgas Eestit."

Peskov tõdes, et ajalooseltside kaudu võiks Tallinnale pakkuda mitte esemete hävitamist, vaid Venemaale viimist.

Kallase sõnul on Eestis 200–400 Punaarmee monumenti. Peaminister ütles, et Ukraina sündmused paljastasid Eesti ühiskonna vanad haavad, mida paraku meenutavad kõik need Punaarmee monumendid.

13:43
Reinsalu Poola kolleegile: peame piirama Venemaa kodanike ELi reisimise võimalusi

Välisminister Urmas Reinsalu viibis täna visiidil Poolas Varssavis, kus kohtus oma kolleegi Zbigniew Rauga, et arutada kahepoolset koostööd, Venemaa agressiooni Ukrainas ja agressioonikurjategijate vastutusele võtmist.

Samuti nädala alguses Kiievis viibinud Rauga Varssavis kohtudes keskendus ta Ukraina igakülgsele abistamisele ja kahepoolsete suhete tihendamisele.

Reinsalu lisas, et soovib veelgi edendada koostööd Ukrainas jõhkrat sõda jätkavale Venemaale agressiooni hinna tõstmisel, tuues välja ettepaneku piirata Venemaa kodanike Euroopa Liitu reisimise võimalusi seni, kuni Venemaa peab julma sõda Ukrainas. „Jätkame ettepanekute tegemist karmimate ja tõhusamate sanktsioonide kehtestamiseks. Aeg tegutseda on nüüd. Seitsmes sanktsioonipakett ei ole piisav,“ ütles Reinsalu. Ta lisas, et Venemaa peab hüvitama Ukrainas tekitatud kahjud ja selleks tuleks kasutada Venemaa külmutatud varasid.

Reinsalu tunnustas Poolat väsimatute jõupingutuste eest Ukraina abistamisel ning rõhutas, et oluline on tööd jätkata ja Venemaa agressioonikuritegude eest rahvusvaheliselt vastutama panna. „Meil on kohustus võtta vastutusele agressiooni organiseerijad,” sõnas Reinsalu. 

Reinsalu kinnitas, et Eesti ja Poola kaitsekoostöö on väga tihe ja seda edendatakse ühiste regulaarsete õppustega. „Poola on üks aktiivsemaid panustajaid alliansi ja NATO idatiiva julgeolekusse ning Eesti on selle eest tänulik.“

Foto: Välisministeerium
13:30

Itaalia väljaanne Facta kirjutab, et Facebookis levib alates juuli algusest video, mis väidetavalt kujutab Leedust Kaliningradi viiva raudtee ülesvõtmist. Juurde on kirjutatud „Leedu on alustanud Kaliningradi viivate raudteeliinide lammutamist. Mäng tulega on läinud uuele tasemele.“ Tegelikult on video filmitud 2017. aastal Eestis raudteeremondi käigus.

Juuli keskel otsustas Euroopa Komisjon, et sanktsioneeritud kaupade raudteevedu on lubatud Venemaa ja selle Kaliningradi enklaavi vahel, välja arvatud relvade tarne. 23. juulil Leedu tühistas keelu.

13:12

Venemaal Belgorodi oblastis Urazovo külas sõitis soomuk läbi eramaja seina.

13:10

Solidaarsuse märgiks kõlab Soome linnas Lappeenrantas iga päev Ukraina hümn, teatas linnaosavanem Kimmo Jarva.

Lisaks heisatakse Ukraina lipp linnahalli ees olevasse lipumasti ja sadamas.

12:59

Ukraina armee värske hinnang vastaspoole kaotustest.

12:57

Sõjauuringute instituudi hinnangul sunnitakse Venemaad tõenäoliselt Ukraina vastupealetungi tõttu prioriteete muutma.

USA mõttekoda teatas 4. augustil, et Venemaa väed reageerivad tõenäoliselt Ukraina vastupealetungioperatsioonidele Hersoni oblastis, paigutades oma väed ja varustuse Hersoni ja Lääne-Zaporižžja oblastitesse.

Eksperdid ütlesid, et Ukraina vasturündeoht ja Vene vägede nõrgenemine näitavad, et Ukraina saab esimest korda hakata aktiivselt sõja kulgu kujundama.

12:53
Loe rohkem