Foto: Andres Varustin
Ohtuleht.ee 4. august 2022 18:02

Peaminister Kaja Kallas ütles valitsuse pressikonverentsil, et tank on taparelv, mitte mälestusobjekt. Tabav sõnastus. Ja kui sel juhtub olema mingi ajalooline väärtus, siis on eseme koht muuseumis. Suuresti kaitseotstarbe minetanud linnustest on just sellised ajaloo hoidjad saanud, kus huvilised näevad kivikirveid ja rauast kahurikuule, Saaremaa sõjamuuseumis on esinduslik sõjamasinate kogu. Küll leiab ka koha, kuhu tank sobib. Teemaga oleks tulnud juba mitu kuud tagasi tegelda, mitte seda kuuma kartulina ühest ministeeriumist, volikogust vms teise menetleda. Seejuures on ülioluline kommunikatsioon, inimestele tuleb selgitada, et kes, kuhu ja miks viis. 

Narva linnapea Katri Raik korrutab soovi leida riigiga ühtne lahendus, kuigi tema sõnul see lihtne pole. Korrutame vastu, et kõik ei peagi lihtne olema. Mõne keerulise asja tegemist ei saa lihtsalt lõputult edasi lükata. Ja mõned asjad lähevad ajaga keerulisemaks, mitte lihtsamaks. Parem õudne lõpp kui lõputa õudus. 

Kohalikud on mälestusmärgi pärast mures, kogunetakse, meenutatakse veterane. Mida kauem heietada, seda rohkem tähelepanu teema kogub. Mitmed relvad ja vaenulike režiimide püstitatud monumendid on nüüdseks käratult parema koha leidnud, kuid Ida-Virumaal elektrijaama sissepääsu juures haubitsa teisaldamisel abiks olnud kopa süütamist uurib politsei. „On oluliselt emotsionaalsemaid monumente, millega riik tegelema hakkab. Inimeste väärikus on oluline, kui tahame suuremaid julgeolekuprobleeme ära hoida,“ ütles siseminister Lauri Läänemets Delfile. Samas ei tohi monumentide teisaldamisel inimestega kaubelda nagu kolmeaastastega, et käituge nüüd ilusasti ja siis saate kommi. Päriselt?

Jah, Narvas on rohkem mälestusmärke kui see tank. Pole mõeldav kõik korraga näiteks ära viia, aga kuskilt otsast tuleb pihta hakata. Alustaks äkki ikka nüüd sellest tankist?