Peaminister Kaja Kallas.

Foto: Stenbocki maja Flickr
Toimetas Elis Kusma 4. august 2022 11:55

Neljapäeval toimus valitsuse iganädalane pressikonverents, kus osalesid peaminister Kaja Kallase kõrval siseminister Lauri Läänemets ja riigihalduse minister Riina Solman.

Kaja Kallas rääkis, et kuna valitsus on ametis vaid märtsikuus toimuvate valimisteni, siis on tegevuskava väga tihe ja pingeline.

Valitsus eraldab 3,4 miljonit kultuuriministeeriumile Film Estonia projekti raames, kuna rahvusvaheliste projektide huvi Eesti vastu on kasvanud.

Punamonumente on Eestis hinnanguliselt kokku 200-400, ütles Kallas. Põhiline on otsustatud: punamonumendid tuleb avalikust ruumist teisaldada. Koostööd tehakse kohalike omavalitsustega.

Oma territooriumilt võib iga omanik punamonumendi teisaldada, nagu tehti Auvere elektrijaama territooriumi puhul.

Narva tank on eraldi teema, rõhutas Kallas. Tank kuulub Narva linnale, kuid Narva seda ei teisalda, seega peab valitsus tegema selle otsuse. Hukkunute mälestamine pole keelatud, kuid seda peaks tegema kalmistul, ütles Kallas. „Tank on taparelv, mitte mälestusobjekt.“ Nii Narva tank kui ka teised punamonumendid peavad kaduma, valitsus oli selles üksmeelne. Täpsemat ajakava Kallase sõnul praegu avaldada ei saa.

Lauri Läänemets ütles, et PPA sõlmib kokkuleppe, mis tagab, et järgmise aasta lõpust võib isikuid tõendavaid dokumente kätte saada suurematest kaubanduskeskustest. See peaks oluliselt lühendama inimeste vaeva ja ootamisaega. Dokumente saab hakata kätte saama ka Soomes.

Eilse Narva kogunemise kohta ütles Läänemets, et see toimus alusetu kuulujutu tulemusena. Intsidente polnud. Kui midagi toimub, siis seda ütleb valitsus – salaja ja öövaikuses sellised asjad toimuda ei tohiks, ütles Läänemets. „Eesti jaoks pole tegemist vabaduse sümbolitega,“ rõhutas Läänemets, et punamonumendid tuleb teisaldada. Läänemetsa sõnul on mõningaid ettepanekuid, kuidas tagada, et Narva oleks mentaalselt ülejäänud riigiga samas ruumis.

Solman ütles, et Isamaal on sama nägemus punamonumentide asjus nagu koalitsioonipartneritel.

Riigihalduse minister ütles, et algatatakse planeering Liivi lahte meretuulepargi ehitamiseks, mis katab ära poole Eesti elektritarbimisest.

Postimehest küsiti, milline on ajagraafik punamonumentide teisaldamiseks. Kallas vastas, et seda tehakse nii kiiresti kui võimalik.

Päevalehest küsiti, kas valitsus ei tunne ajalist survet, näiteks Reinsalu rääkis kuuajalisest perspektiivist. Kallas ütles, et punamonumentidega tegeletakse alates mai lõpust. „On kohad, kus on teistmoodi, ja palju logistilisi ülesandeid, mida tuleb lahendada.“ Kallase sõnul püüab ka valitsus pingete kuhjumist vältida. Läänemets lisas, et valitsusel on ülevaade olukorrast. „Monumentidest on saanud avaliku korra küsimus.“ Läänemets rõhutas taas, et teisaldamist tahetakse teha korrektselt, mitte ei viida monument lähipäevil öösel minema.

Küsiti, kui kaugel on Solmani haldusalas õiguslik analüüs punamonumentide eemaldamiseks. Solman ütles, et sellega tegeleb riigikantselei juures olev komisjon, kuid lahendust on oodata lähiajal.

Küsiti Parvel Pruunsilla mõjust ühele valitsuserakonnale. Kallas ütles, et küsimused on suunatud eelkõige Isamaale, kes peab näitama, et nende otsused ei ole mõjutatud ühe inimese poolt. Solman ütles, et Pruunsild on pikaajaline erakonnaliige ja Isamaa on aastast 1992 toetanud suurperesid. Solman ütles, et ta saab kinnitada, et Isamaa poliitikud ei ole mõjutatavad.