Ukrainlased tulistamas raketisüsteemiga Verba Vene vägede positsioonide suunas Harkivi oblastis 2. augustil.

Foto: AP/Scanpix
Ohtuleht.ee 3. august 2022 16:57

Kätte on jõudnud sõja 161. päev. Ukraina esimene viljasaadetis on jõudnud Türgi rannikuvetesse ning jätkab peagi teekonda Liibanoni suunas.

 • Ukrainlased kasutavad Vene vägede vastu isetehtud relvi, kirjutab Yahoo News. Ukraina insenerid said sõjavarustuse detailide valmistamisel nii professionaalseks, et toodavad akusid ja laetavaid patareisid isegi NLAW tankitõrjerakettidele.

 • ÜRO tuumaagentuuri juht ütles, et Zaporižžja tuumajaam Ukrainas on „täiesti kontrolli alt väljas. Iga tuumaohutuse põhimõtet on rikutud.“

 • ÜRO peasekretär António Guterres ütles kolmapäevasel pressikonverentsil, et ÜRO püüab moodustada uurimisrühma, kes uuriks Ukraina kinnipidamisasutusele suunatud rünnakut, mille tagajärjel hukkus vähemalt 50 ja sai vigastada kümneid Ukraina sõjavange.

 • Ukrainast tarniti kolmapäeval rohkem varastatud nisu kui seaduslikku eksporditi: Astrahanis asuv CMC Venemaa lipu all tegutsev puistlaev Mihhail Nenašev läbis Bosporuse väina, vedades 27 000 tonni nisu teel okupeeritud Sevastopolist väidetavalt Beirutisse, kuid võib-olla Süüriasse.

 • Välisminister Reinsalu kohtus Ukraina presidendiga. „Kõnelesime Ukraina presidendiga sellest, kuidas Lääs saab aidata Ukrainal sõda võita. Ta oli südamlikult tänulik selle abi eest, mida Eesti on sõja ajal Ukraina toetamiseks teinud,“ kirjutab ta.

 • Ukraina pagulased muutuvad tõenäoliselt oma asukohariikides kasvavate pingete ja desinformatsioonikampaaniate ohvriteks, hoiatatakse raportis.

 • USA lisas Putini väljavalitu – 39aastase endise iluvõimleja Alina Kabajeva – lõpuks oma sanktsioonide nimekirja.

 • Seaduslikult Ukraina viljaga laaditud laev jõudis Türgi rannikule. Sierra Leone lipuga Razoni alustab nüüd teekonda läbi Bosporuse väina Istanbuli. Ükski teine laev ei ole veel Ukraina sadamatest lahkunud.

 • Ukrainas on kavas välja töötada LGBT+ paaride registreeritud kooselu seaduse eelnõu. Ukraina president reageeris veebipõhisele petitsioonile ja ütles, et praegu on arutlusel samasooliste partnerlusseadus. Ainus põhjus, miks samasooliste abielusid ei saa kehtestada, on sõda, kuna põhiseadust ei saa sõja ajal muuta.

 • Välisminister Reinsalu viibib visiidil Ukrainas. „Jätkame Ukraina toetamist nii kaua kui vaja,“ rõhutas Reinsalu ja lisas, et Eesti soov on abi anda just täpselt Ukraina vajaduste järgi. „Lisaks Žõtomõri oblastile keskendume vägivalla käes kannatanud naiste ja laste olukorra leevendamisele.“

 • Pentagon teatas esmaspäeval täiendavast julgeolekuabipaketist Ukrainale, mille väärtus on kuni 550 miljonit dollarit. Abi hõlmab 75 000 ühikut 155 mm laskemoona suurtükkidele ja avaldamata kogust täiendavat laskemoona HIMARSidele.

23:52

Välisminister Reinsalu kohtus Ukraina presidendiga. „Kõnelesime Ukraina presidendiga sellest, kuidas Lääs saab aidata Ukrainal sõda võita. Ta oli südamlikult tänulik selle abi eest, mida Eesti on sõja ajal Ukraina toetamiseks teinud,“ kirjutab ta.

Foto: www.facebook.com/urmas.reinsalu
23:09

Varastatud telefoniga tehtud selfid aitasid tuvastada sõjakuriteo, mille pani Andriivkas toime vene sõdur. Butša julmuste poolest tuntud 64. kaardiväe mootorrelvade brigaadi sõdur Daniil Frolkin tulistas põlvili olnud inimesele pähe. Hiljem autasustas Putin kangelaslikkuse eest tema üksust.

23:07

Täna, Dünamo Kiiev vs SK Sturm Graz, fännid hüüdsid matši ajal „Z-S-U“ Ukraina relvajõude toetuseks!

22:15

Ukrainast tarniti täna rohkem varastatud nisu kui seaduslikku eksporditi: Astrahanis asuv CMC Venemaa lipu all tegutsev puistlaev Mihhail Nenašev läbis Bosporuse väina, vedades 27 000 tonni nisu teel okupeeritud Sevastopolist väidetavalt Beirutisse, kuid võib-olla Süüriasse.

21:24
Sõjavangide tapmist hakkab uurima ÜRO

ÜRO peasekretär António Guterres ütles kolmapäevasel pressikonverentsil, et ÜRO püüab moodustada uurimisrühma, kes uuriks Ukraina kinnipidamisasutusele suunatud rünnakut, mille tagajärjel hukkus vähemalt 50 ja sai vigastada kümneid Ukraina sõjavange.

Nii Venemaa kui ka Ukraina taotlesid rünnaku uurimist, ütles Guterres New Yorgis ajakirjanikele. Ta lisas, et enne teabekogumismissiooni algust peavad Venemaa ja Ukraina paneeli volitustega nõustuma.

Guterres ütles ka, et uurimismeeskond ei vii läbi kriminaaluurimist, lisades, et ÜRO otsib „sõltumatuid meeskonnaliikmeid“.

Venemaa kutsus varem ÜRO-d ja Punase Risti Rahvusvahelise Komitee eksperte läbi viima „objektiivset uurimist“ Donetski oblastis Olenivka vanglas peetud ukrainlastest vangide surmade kohta, selgub Venemaa kaitseministeeriumi laupäevasest avaldusest.

20:49
Zaporižžja tuumajaamas on suured probleemid

ÜRO tuumaagentuuri juht ütles, et Zaporižžja tuumajaam Ukrainas on „täiesti kontrolli alt väljas“, kirjutab BBC.

„Iga tuumaohutuse põhimõtet on rikutud,“ ütles Rafael Grossi uudisteagentuurile Associated Press.

Euroopa suurim tuumaelektrijaam on alates märtsi algusest Vene vägede valduses olnud. Lõuna-Ukrainas asuv elektrijaam töötab endiselt, ukrainlastest töötajad on Venemaa kontrolli all.

Grossi ütles esmaspäeval, et tema meeskond on olnud valmis tehast külastama viimased kaks kuud. Kuid nad ei ole siiani suutnud missiooni ellu viia.

Samal ajal teatas Zaporižžja piirkonnas asuv Venemaa ametnik uudisteagentuurile Reuters, et Ukraina väed kasutasid tehase ründamiseks läänest tarnitud relvi. Ametnik ütles, et ametnikud on valmis IAEA-le näitama, kuidas venelased valvasid tuumarajatist, samal ajal kui ukrainlased seda väidetavalt ründasid, teatas agentuur.

20:46

Ukrainlased kasutavad Vene vägede vastu isetehtud relvi, kirjutab Yahoo News. Ukraina insenerid said sõjavarustuse detailide valmistamisel nii professionaalseks, et toodavad akusid ja laetavaid patareisid isegi NLAW tankitõrjerakettidele.

20:20

Joe Bideni test on COVID-19 suhtes positiivne kolmandat korda alates nädala algusest. „Tal on köha, kuid tema temperatuur, pulss ja hingamine on normaalsed,“ ütleb USA presidendi raviarst Kevin O'Connor.

19:11

Ukraina luure: Venemaa tappis sõjavangid, et varjata nende piinamist

Ukraina luure peadirektoraadi andmetel korraldas Venemaa Olenivka kinnipidamisasutuse plahvatuse, et varjata sõjavangide piinamist ja peksmist Vene julgeolekuteenistuse (FSB) ja wagnerlaste poolt. Plahvatuses hukkus üle 50 sõjavangi.

Ukraina luure kirjutas Facebooki postituses, et vange kuulasid üle isehakanud Donetski rahvavabariigi julgeolekubüroo „uurijad“ koos Wagneri palgasõdurite esindajatega ja FSBga, edastas euromaidanpress.com.

Ülekuulamised hõlmasid füüsilist piinamist ja peksmist. Nende eesmärk ei olnud konfidentsiaalse teabe hankimine, vaid kiusamine, füüsiline alandamine ja psühholoogiline demoraliseerimine, et murda Ukraina sõdurite moraali ja vaimu. Õnnestumise korral plaanis FSB sundida Ukraina vangid Vene propagandafilmidesse esinema. Filmid pidid teenima Kremli propagandamasinat, edastades „tunnistusi“, kus Ukraina sõjavangid räägivad oma väidetavatest kuritegudest ja „kohaliku elanikkonna vastu suunatud julmustest, võitlejate loobumisest oma vaadetest, aga ka Ukraina juhtkonna tegevuse hukkamõistmisest“.

Ukraina luure peadirektoraadi väitel korraldati neid ülekuulamisi regulaarselt, kuid edutult: Ukraina sõjavangid pidasid vastu ja keeldusid koostööst.

„Vene poolel ei olnud kavatsust sõjavange vahetada ja selleks, et varjata Ukraina sõjaväelaste ülekuulamise sobimatuid tingimusi ja vorme (mis võiks olla asitõendiks Haagi tribunalis), hävitati vangid tahtlikult. Olemasolevatel andmetel viisid Ukraina sõdurite kinnipidamiskoha õhkimise läbi Wagneri võitlejad, kes kasutasid väga tuleohtlikku ainet, mistõttu levis tuli ruumis ülikiiresti,“ seletas Ukraina luure.

17:59

Eesti ja Läti majandusministrid külastasid LNG terminali ühenduse ehitust

Majandus- ja taristuminister Riina Sikkut kohtus täna Läti majandusministriga, kellega külastati Paldiski veeldatud maagaasi (LNG) ujuvterminali maismaaühenduse ehitust ning arutati Eesti ja Läti energiajulgeoleku teemadel, edastas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium pressiteates.

„Nii Eesti kui ka Läti on võtnud põhimõtteks Vene päritolu maagaasist loobuda. See tähendab, et kahe naaberriigina saame ja peame üksteisele tuge pakkuma, et regioonis muutunud oludega võimalikult hästi toime tulla ja meie tarbijatele ka pingelises geopoliitilises olukorras energia varustuskindlus tagada. Sellest sõltub nii tavararbijate heaolu kui ka meie ettevõtluskeskkonna konkurentsivõime,“ rõhutas majandus- ja taristuminister Riina Sikkut.

Lätil ja Eestil on mitmeid varustuskindlusega seotud koostöökohti. Oleme sõlminud kaitstud tarbijatele suunatud gaasi solidaarsusleppe, töötame Balti riikide elektrisüsteemi Mandri-Euroopa sagedusalasse sünkroniseerimise nimel, valmistame ette ELWINDi meretuulepargi rajamist ning oleme ka aastaid hoiustanud oma maagaasi Läti maa-aluses hoidlas.

Läti majandusminister Ilze Indriksone märkis, et Lätil on kõrged ootused ka Paldiski terminalile, sest see on oodatud maagaasi lisaallikas Leedus paiknevale LNG terminalile. Lätis on kerkinud hindade tõttu küll gaasitarbimine sarnaselt Eestile vähenenud, kuid vajaliku gaasivarustuse tagamiseks on see siiski tema sõnul oluline projekt.

Majandusministrid Paldiskis

Foto: Raul Mee
17:55

Erakordselt kurb: Ukraina vabatahtlikud püüavad Donetskis elanikke evakueerida, kuid paljud ei taha oma kodust ära minna. Eriti lootusetus olukorras on vaesemad vanemad inimesed, kes tunnevad, et nad ei suuda mujal uut elu alustada.

17:14

OPEC nõustus naftatoodangu mõningase suurendamisega

Maailma naftat eksportivad riigid leppisid kokku väikese tootmismahu suurendamisega järgmisel kuul, kuna kardetakse, et ülemaailmne majanduslangus vähendab nõudlust.

Naftat eksportivate riikide organisatsioon ja selle liitlased, kuhu kuulub ka Venemaa, teatasid kolmapäeval, et toodavad septembris täiendavalt 100 000 miljonit barrelit päevas, vahendas CNN.

See oli esimene OPECi kohtumine pärast seda, kui USA president Joe Biden eelmisel kuul Saudi Araabiat külastas. Biden kutsus riiki, mis on ühenduse suurim naftatootja, hakkama rohkem naftat välja pumpama.

Hinnad on mitu kuud tõusnud, kuna Lääne piirangud Venemaa naftale on kahandanud selle kättesaadavust üle maailma. Maailma suurimad naftafirmad on teeninud rekordkasumeid, samas kui miljonid seisavad silmitsi kasvavate kütusearvetega.

16:54

Vene vägede rünnakus Tšuhujivile hukkus üks ja sai haavata kaks inimest.

Harkivi oblasti juhi sõnul kasutasid terroristid linna ründamiseks mitmikraketiheitjat Uragan.

15:08

ÜRO teatel lubati esimene saadetis, mis sisaldab üle 26 000 tonni Ukraina põllumajandussaadusi, liikuda kolmapäeval Musta mere ekspordileppe alusel selle lõppsihtkohta Liibanoni.

Meeskond viis läbi kolm tundi kestnud kontrolli ja kinnitas, et meeskond ja last on volitatud ning olid kooskõlas teabega, mille sai Ühine koordineerimiskeskus (JCC) enne laeva Odessast lahkumist, öeldakse ÜRO avalduses.

13:52

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba ütles, et Ukraina katkestab diplomaatilised suhted Valgevenega, kui selle sõjavägi ületab piiri.

„Meil ei ole Valgevene suhtes illusioone, kuid me teame, kuidas saame vältida (diktaator Aleksandr Lukašenkale) põhjuse andmist teatud otsuste tegemiseks,“ ütles Kuleba.

12:49

Reutersi teatel on Türgi vahendusel sõlmitud teraviljaekspordilepingu alusel Ukrainast esimesena lahkunud laeva Razoni ülevaatus lõppenud.

12:26

Venemaa kaitseministeerium väitis oma viimases aruandes, et Lvivi oblastis asuva Radekhovi pihta antud tabamus hävitas Poolast tarnitud relvade ja laskemoona ladu.

Varasemalt kinnitas Lvivi kuberner rünnakut ja ütles, et üks hoone sai kannatada. „Õnneks keegi viga ei saanud.“

Venemaa väidab ka, et tulistas öö jooksul alla viis mehitamata drooni.

12:11

Ukraina pagulased muutuvad tõenäoliselt oma asukohariikides kasvavate pingete ja desinformatsioonikampaaniate ohvriteks, hoiatatakse raportis.

Valearuanded, mis liialdavad, kui palju saavad põgenikud abi võrreldes kohalike elanikega, ning seostavad põgenikke vägivaldse kuritegevuse ja poliitilise ekstremismiga, võivad põhjustada suhete katkemise kohalike kogukondadega, teatas heategevusorganisatsioon World Vision.

Humanitaarorganisatsioon ütles oma raportis „Warm Welcomes, Lurking Tensions“ (soe vastuvõtt, hiilivad pinged –toim), et pagulasvastased sõnumid levivad juba riikide sotsiaalmeedias ja nišimeediaväljaannetes.

„Rumeenias, Moldovas, Poolas ning Kesk- ja Ida-Euroopas levitatakse juba sõnumeid, mis võivad õhutada pagulasvastaseid pingeid,“ öeldakse raportis. „Kuigi see pole veel suur probleem, on mõnes asukohariigis hakanud tekkima pinged.“

„Juba 2023. aasta veebruaris võivad lapsed seista silmitsi selliste riskidega nagu verbaalne ja füüsiline väärkohtlemine pagulasi vastu võtnud kogukondades, inimkaubandus ja palju muud.“

„Rahvusvaheline üldsus peab tegutsema kohe, et vältida olukorra halvenemist ohtlikule tasemele nagu Liibanonis ja Bangladeshis.“

Aruande juhtiv autor Charles Lawley ütles, et desinformatsioonikampaaniad muudavad suhtumist pagulastesse, kui valeandmete esitamisel lastakse sekkumatult jätkuda.

10:39

Ukraina armee vabastas 7 küla Hersoni oblastis. 2. augusti seisuga oli vabastatud juba 53 küla.

Meedikutenappuse tõttu impordib Venemaa tervishoiutöötajaid Venemaalt, kuna humanitaarolukord halveneb, teatas Hersoni oblasti sõjaväeadministratsioon.

10:36

Ka Harkivi linnapea teatas pommitamisest, mida oli kuulda umbes kell 4 hommikul. Üks plahvatus toimus Kholodnohirskõi rajoonis, teine asukoht on teadmata. Teateid ohvritest pole.

Loe rohkem