KUI TÖÖ VEEL KÄIS: Foto Iževski tehasest kaks päeva enne pealetungi algust.Foto: Reuters/Scanpix
Greete Kõrvits 3. august 2022 00:20

Eelmises sõjakokkuvõttes oli juttu oma meeste-poegade pärast muretsevatest naistest ja emadest, kes saatsid Venemaa diktaatorile kurtva kirja, nõudes huvi näitamist kadunud lähedaste otsimise vastu. Mainimata jäi, et rahulolematu on ka Iževskis asuva Lada autotehase töötajad.

  • Ukraina sõjaväe teatel tabasid okupantide mürsud Hersoni lähedal väikest evakuatsioonibussi, millega evakueeriti inimesi okupeeritud Starosillija külast. Bussis oli seitse inimest. Neist suri kolm, ülejäänud viidi haiglasse.

  • ÜRO peasekretär Antonio Guterres hoiatas New Yorgis toimunud tuumarelvade leviku tõkestamise lepingu (NPT) konverentsi alguses, et maailm seisab silmitsi tuumaohuga, mida pole nähtud pärast külma sõja haripunkti. „Inimkond on vaid ühe arusaamatuse, ühe valearvestuse kaugusel tuumakatastroofist,“ sõnas Guterres, vihjates peamise tegurina muidugi Ukraina sõjale. Kohalviibinutele saatis kirja ka Venemaa president Vladimir Putin, kes sõnas, et tuumasõjas ei ole võitjaid ning et seda ei tohiks kunagi vallandada. USA välisminister Antony Blinken süüdistas Venemaad Zaporižžija tuumaelektrijaama kasutamises tuumakilbina. Vene väed pommitavad Ukraina armeed positsioonidelt, mis asuvad tuumajaama lähistel. See on Blinkeni sõnul aga vastutustundetuse tipp.

  • Briti luure väidab, et Venemaa Musta mere laevastiku peakorteris toimus streik. Brittide hinnangul on ebatõenäoline, et laevastik suudab korraldada peale sõjategevuse ka planeeritud kõrgetasemelisi avalikke üritusi – sellele viitavad teated tühistatud paraadide kohta. Ukraina aga jätkab maismaal okupantide kimbutamist ja juba varasemast tuttavat kurnamistaktikat.

  • Ukraina riiklik julgeolekuteenistus teatas, et uurib kokku tervelt 752 riigireetmise ja vaenlasega koostöö tegemise juhtumit.

  • Ukrainat külastab Eesti välisminister Urmas Reinsalu. „Jätkame Ukraina toetamist nii kaua kui vaja,“ rõhutas ta.

  • Spetsialistid niidavad muru, korjavad prügi ja värvivad seinu. Nii kaeblevad Iževski autotehase töötajad Putinile. Tehases toodetakse idanaabrite seas populaarset automarki Lada Vesta. Küsimus on sanktsioonides. Kirja toon kõlab üllatavalt otsekoheselt. Näiteks kirjutasid töölised: „Tänapäeval on parim Vene auto ise vaid 40% venelane. Kõik muu toodi ju välismaalt.“

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:
Üks artikkel
3,99
Ühe artikli lugemisõigus
Digipakett
0,00/kuu
11 erinevat digiväljaannetÜle 2000 artikli kuusJagamisõigus 4 sõbragaTellijatele mõeldud auhinnad