Foto: AFP/Scanpix
Ohtuleht.ee 2. august 2022 20:30

Saabunud on sõja 160. päev. Eile lahkus Odessa sadamast esimene viljasaadetis pärast sõja algust, kuid president Zelenskõi rõhutas, et Venemaad ei saa sellegipoolest usaldada.

  • Seaduslikult Ukraina viljaga laaditud laev jõudis just Türgi rannikule. Sierra Leone lipuga „Razoni“ alustab nüüd teekonda läbi Bosporuse väina Istanbuli. Ükski teine laev ei ole veel Ukraina sadamatest lahkunud.

  • Ukrainas on kavas välja töötada LGBT+ paaride registreeritud kooselu seaduse eelnõu! Ukraina president reageeris veebipõhisele petitsioonile ja ütles, et praegu on arutlusel samasooliste partnerlusseadus. Ainus põhjus, miks samasooliste abielusid ei saa kehtestada, on sõda, kuna põhiseadust ei saa sõja ajal muuta.

  • Välisminister Reinsalu viibib visiidil Ukrainas, „Jätkame Ukraina toetamist nii kaua kui vaja,“ rõhutas Reinsalu ja lisas, et Eesti soov on abi anda just täpselt Ukraina vajaduste järgi. „Lisaks Žõtomõri oblastile keskendume vägivalla käes kannatanud naiste ja laste olukorra leevendamisele.“

  • Pentagon teatas esmaspäeval täiendavast julgeolekuabipaketist Ukrainale, mille väärtus on kuni 550 miljonit dollarit. Abi hõlmab 75 000 ühikut 155 mm laskemoona suurtükkidele ja avaldamata kogust täiendavat laskemoona HIMARSidele.

  • Esimene Ukraina viljasaaki kandev laev asus Odessa sadamast teele. Ukraina ametnike sõnul on Ukraina Musta mere sadamates dokis 17 laeva peaaegu 600 000 tonni kaubaga. Neist 16-l on Ukraina teravili kogumahuga umbes 580 000 tonni.

  • Ukraina relvajõudude peastaabi uue hinnangu kohaselt on langenud juba üle 41 000 Vene sõduri.

  • Ukraina riikliku julgeoleku ja kaitse keskuse teatel on Vene väed rünnanud sõja algusest saati tsiviilrajatisi pea 60 korda enam kui militaarrajatisi. Kokku on Vene väed sooritanud tsiviilrajatistele 17 300 rünnakut, militaarobjektidele aga vaid 300.

  • Ukraina president kutsus Donbassi veel Ukrainas käes olevatel aladel elavaid inimesi evakueeruma.

  • Venelased tapsid Ukraina ühe suurima põllumajandusettevõtte Nibuloni asutaja ja omaniku Oleksi Vadaturski ja tema abikaasa.

  • Venemaa lubas Ukraina sõjavangide hukkumiskohta ÜRO ja Punase Risti eksperdid.

22:54

Ukraina president ütles, et täna õhtul Türki saabunud viljasaadetis peab olema esimene paljudest, mis tagab toiduga kindlustatuse sisemiselt ja kogu maailmas.

„Meie eesmärk on praegu regulaarsus: et kui üks laev sadamast väljub, siis oleks ka teisi laevu... Selle aasta eksport on vajalik, et meie põllumeestel ja põllumajandusettevõtetel oleks järgmise aasta külviks piisavalt ressursse,“ ütles Zelenskõi.

Zelenskõi süüdistas Venemaad toidukriisi provotseerimises, öeldes, et see kasutab nisu, maisi ja õli tarneid relvana. „Venemaa loob defitsiidi, mängib hindade tõstmisega ja kui see kutsub esile sotsiaalseid rahutusi, nõuab ta poliitilisi järeleandmisi. See ei tohiks toiduga toimuda,“ ütles Ukraina president. „Aga kui maailm on ühtne, kui partnerid oma kohustusi täidavad, on võimalik saavutada vajalik tulemus. Vaatame, kuidas viljaalgatus lähipäevil toimib,“ lisas ta.

22:50

Putini administratsioon andis Venemaa meediale välja soovitused: Putinit ennast soovitatakse võrrelda 13. sajandi sõdalase ja diplomaadi, Vene õigeusu kiriku esimese pühaku prints Aleksander Nevskiga.

21:44

USA lisas Putini väljavalitu, endise iluvõimleja Alina Kabaeva lõpuks oma sanktsioonide nimekirja.

21:42

Seaduslikult Ukraina viljaga laaditud laev jõudis just Türgi rannikule. Sierra Leone lipuga „Razoni“ alustab nüüd teekonda läbi Bosporuse väina Istanbuli. Ükski teine laev ei ole veel Ukraina sadamatest lahkunud.

20:24
Zelenskõi ütles jah samasooliste kooseluseaduse muutmisele

Ukrainas on kavas välja töötada LGBT+ paaride registreeritud kooselu seaduse eelnõu!

Ukraina president reageeris veebipõhisele petitsioonile ja ütles, et praegu on arutlusel samasooliste partnerlusseadus. Ainus põhjus, miks samasooliste abielusid ei saa kehtestada, on sõda, kuna põhiseadust ei saa sõja ajal muuta.

20:21

Venemaal näeb telekast väga ägedaid asju!

20:19

Kindralstaap: Vene vägedel on osaline edu mitmes suunas. Ukraina kindralstaap teatas, et Ukraina tõrjus Venemaa pealetungi Donetski ja Harkivi oblastis mitmes suunas. Vene vägedel oli osaline edu okupeeritud Horlivka ja Donetski lähedal.

19:04
Välisminister Reinsalu viibib visiidil Ukrainas

Välisminister Urmas Reinsalu viibib visiidil Ukrainas ja külastas täna Žõtomõri oblastit, kus asetas nurgakivi lasteaiale Ovrutšis ja andis üle kaks tuletõrjeautot Behhõ külas. 

„Tänaseks on Ukraina Venemaa õigustamatu ja julma sõja tõttu kaitsnud 160 päeva oma vabadust ja suveräänsust ning väärtusi, mida hindame,“ ütles Reinsalu. „Minu esimene visiit uue välisministrina leiab aset Ukrainasse, et ukrainlaste tugevusele ja meelekindlusele austust avaldada,“ lisas ta. 

Visiidi esimesel päeval külastas Reinsalu Žõtomõri oblastit, millele Eesti Ukraina ülesehitustöödel keskendub. Tänavu taastab Eesti Žõtomõri oblastis Ovrutšis asuva lasteaia, millele välisminister ka nurgakivi asetas. Ühtlasi andis välisminister Žõtomõri oblastis asuvale Behhõ külale üle kaks Raplamaa vabatahtlike päästjate annetatud tuletõrjeautot ja -varustust. 

„Jätkame Ukraina toetamist nii kaua kui vaja,“ rõhutas Reinsalu ja lisas, et Eesti soov on abi anda just täpselt Ukraina vajaduste järgi. „Lisaks Žõtomõri oblastile keskendume vägivalla käes kannatanud naiste ja laste olukorra leevendamisele.“

Kokku on Eesti riik ja inimesed andnud Ukrainale humanitaarabi ligi 20 miljoni euro ulatuses ja kaitseabi ligi 245 miljoni euro ulatuses, mis on kolmandik Eesti aastasest kaitse-eelarvest. Ukrainast Eestisse on Venemaa julmuste eest varjunud enam kui 48 000 ukrainlast, mis on ligi 3,7% Eesti rahvaarvust. 

Reinsalu rõhutas, et lisaks Ukraina ülesehitamise toetamisele peab rahvusvaheline kogukond töötama ka selle nimel, et Venemaa vastutaks Ukrainas toime pandu eest. „Oleme püsivalt hoidnud tugevat joont Venemaa isoleerimisel rahvusvahelisel areenil, kuid see ei enam ole piisav. Meil on moraalne kohustus võtta vastutusele sõja- ja agressioonikurjategijad. Sellest sõltub reeglitel põhineva maailmakorra tõsiseltvõetavus,“ sõnas Reinsalu ja lisas, et Eesti on koos samameelsete riikidega valmistamas ette ka uusi ettepanekuid Venemaale sanktsioonide, sealhulgas täiendavate reisipiirangute kehtestamiseks.

Foto: Välisministeerium
17:30

G7 kaalub variante Venemaa naftakasumi piiramiseks

G7 välisministrite teisipäevase teate kohaselt kaalutakse täiendavaid võimalusi, kuidas takistada Venemaad agressioonisõjast kasu saamast ja kärpida Venemaa sõjapidamisvõimet, vahendas CNN.

Piirangud võivad hõlmata ülemaailmset keeldu kõikidele teenustele, mis võimaldavad toornafta ja naftasaaduste meretransporti, välja arvatud juhul, kui naftat ostetakse kindlaksmääratud hinnaga või alla selle.

Välisministrid rõhutasid, et Venemaa kasutab energiat geopoliitilise mõjutamisvahendina. Nad teevad koostööd, et vähendada G7 riikide nõudlust Venemaa energia järele, kaitstes samal ajal kõige haavatavamaid gruppe tarnehäirete ja hindade tõusu eest.

G7 on ühendus, mille moodustavad seitsme juhtiva tööstusriigi rahandusministrid ja neile alluvad töörühmad. G7sse kuuluvad USA, Itaalia, Jaapan, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa ja Suurbritannia.

15:50

Ukraina lõunaosas Mõkolajivi oblastis ja Ida-Harkivi oblastis anti Ukraina vägede vastu surmavaid rünnakuid, teatas Venemaa teisipäeval.

Kaitseministeerium teatas ka, et hävitas seitse laskemoonaladu riigi ida- ja lõunaosas, sealhulgas Zaporižžja piirkonnas, vahendab Reuters.

Ukraina, kes on suurendanud oma püüdlusi Venemaa kontrolli all olevate piirkondade tagasivallutamiseks lõunaosas, teatas eelmisel nädalal, et on näha, et Moskva koondab oma vägesid vallutatud territooriumi kaitsmiseks.

Reuters ei saanud lahinguvälja teateid kontrollida.

15:26

Kuberner ütleb, et põllumajandusmagnaati Vadaturskõid ja tema abikaasat võidi tappa kogemata.

Mõkolajivi oblasti kuberner Vitali Kim ütles, et ärimees Oleksi Vadaturskõi ja tema naine võisid kogemata hukkuda, kuna varem asus nende maja asukohas sõjaväebaas.

Peaprokuratuur ei ole siiski välistanud, et nende surm võis olla ettekavatsetud mõrv ja uurimine on pooleli.

Vadaturskõi ja tema naine Raisa Vadaturska hukkusid, kui Venemaa raketirünnak tabas 31. juulil nende Mõkolajivis asuva kodu magamistuba.

13:57

Esimest viljasaadetist, mis Venemaa mereblokaadi leevendamise lepingu alusel Ukrainast lahkus, oodatakse Istanbulis „pärast südaööd“, vahendab AFP.

12:50

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ütles, et Venemaa on alates viimase Venemaa sissetungi algusest Ukrainasse hävitanud kuus USAs toodetud HIMARSi raketisüsteemi.

Šoigu teatel hävitati ka viis laevatõrjeks mõeldud raketisüsteemi. Väiteid ei ole sõltumatult kontrollitud.

12:45

Reutersi uudisteagentuuriga anonüümselt rääkinud ametnik ütles, et nad eeldavad, et teravilja eksport Ukrainast toimub nüüdsest igapäevaselt.

„Plaan on, et laev väljub iga päev,“ ütles kõrge ametnik, viidates Odessale ja veel kahele Ukraina sadamale, mida tehing hõlmab. „Kui midagi valesti ei lähe, eksporditakse mõnda aega ühe laevaga päevas.“

12:21

Ukraina kindralstaap teatas, et Ukraina tõrjus Venemaa rünnakud Donetski oblasti Bahmuti, Avdiivka ja Kramatorski suunas.

Vene väed paigutasid Harkivi oblastis Bairaki ja Dementiivka külade lähedusse ka mitu üksust, kuid Ukraina väed tõrjusid need tagasi. Samuti taganesid Vene väed pärast ebaõnnestunud katset tungida Hersoni oblasti Trudoliubivka küla lähedasse piirkonda.

10:44

Mänguväljak Mariupolis. Avalikus ruumis on endiselt raketijäänuseid ja muid lõhkekehasid, mis teevad linna tsiviilelanike jaoks ülimalt ohtlikuks.

10:37

Ukraina armee viimane hinnang vastaspoole kaotustele.

10:35

Tüdrukutirts näeb lõpuks rindelt naasnud isa!

10:34

Venemaa endine president Dmitri Medvedev avaldas Telegramis postituse, milles nimetab Kasahstani ja Gruusiat „tehisriikideks“ ning ütleb, et „kõik rahvad, kes elasid kunagises suures ja võimsas NSVL-is, saavad taas elama sõbralikult koos“.

Medvedev väitis hiljem, et tema kontole on sisse häkitud.

10:28

Uudisteagentuur Agence France-Presse uuris eluolu kohta Ukraina okupeeritud aladel elavatelt inimestelt.

Varjunime Oleksandr all rääkis 25aastane õpetaja Hersoni linna lähedasest külast:

„Linna vabastamine on üks asi, aga kogu Hersoni piirkonna vabastamine on midagi muud. Me teame, et seda praegu ei juhtu, kuid meil on siiski lootust.

Piirkonna teed on täis arvukalt kontrollpunkte ja alati on kuulda pommirünnakuid. Linnades on palju sõdureid.

Hersoni linnas on olukord väga masendav. Ravimeid pole enam üldse ja paljud eakad inimesed on ravi puudumise tõttu surnud. Eakate jaoks on see põrgu.

Kui ma peaksin olukorda ühe sõnaga kirjeldama, ütleksin „raske“. Avalike teenuste täielik kokkuvarisemine. Rubla ei ringle. Passe ei väljastata – keegi ei taha neid nagunii.

Meil on piisavalt toitu, kuigi humanitaarabi tarnitakse väga vähe. Paljud inimesed on jäänud tööta ja alles on peamiselt lihttöölised.

Okupatsiooni esimestel nädalatel toimusid suured okupatsioonivastased meeleavaldused, kuid kuu aja pärast see katkes, sest pole internetti, pole sidet. Ja kõik aktivistid kas varjavad end või on röövitud või tapetud, ma ei tea.

Kui venelased kuulevad sind ukraina keeles rääkimas, arvavad nad, et oled nats. Nad kontrollivad sotsiaalvõrgustikke, tätoveeringuid. Kui su kehal on Ukraina sümbolid, oled hädas. Ma tean, et mõned inimesed on tätoveeringud eemaldanud.“

Loe rohkem