Foto: Teet Malsroos
Arvamustoimetus 1. august 2022 20:48

Millegipärast ei tule Tallinna abilinnapea Andrei Novikovi asumine Tallinna linnatranspordifirma etteotsa üllatusena. Ikka vana sisseharjunud keskerakondliku toiduahela kasutamine. Palgas küll ei võida eriti – 6400 eurot abilinnapea 6157 vastu –, kuid avalikkuse pilgu eest varjatud rahulik elu linnafirma juhtkonnas on siiski väärtus omaette.

Hiljutise ajani juhtis Novikov sellesama TLT nõukogu ning võinuks arvata, et ta astus sellelt kohalt tagasi, kuna tundis isiklikku vastutust TLT juhi Deniss Boroditši koolituskulude skandaali pärast. Kuid võta näpust – tagantjärele on selge, et tagasiastumine samal nõukogu koosolekul, kus TLT etteotsa valiti Kaido Padar, tähendas hoopis ettevalmistust koos Padariga firma juhatusse asumiseks. Nii on raske üle saada muljest, et Padari valimise eeltingimuseks võis olla Novikovi maandumine Padari kõrvale juhatuse liikmeks ning see paneb ka Padarile hoopis teise pilguga vaatama.

Novikovi näol peab tegu olema üliinimesega, kui ta 67 konkursil osaleja seast osutus komisjoni poolt väljavalituks pankurite ja teiste tippspetsialistide ees. Kas aga saanukski tulemus olla teistsugune, kui nõukogu viiest liikmest kolm on keskerakondlased ja üks liige TLT töötaja, kelle töökoha säilimine sõltub nii nõukogu kui ka juhatuse silmist nende soovide väljalugemise oskusest. Ja sellist kohavahetust nimetab Novikov ise erasektorisse asumiseks.

Millest aga tuleb, et poliitikud pole vabal tööturul konkurentsivõimelised, vaid ka poliitikast „loobudes“ jäädakse erakondliku toiduahela nisa külge rippuma? Rainer Vakra asumine Keskkonnaameti peadirektoriks oli avalikkusel pikalt hambus. Samuti osutus just keskerakondlane Kalle Klandorf 36 kandidaadi seast ootuspäraselt parimaks väljavalituks Tallinna Soojuse juhatusse soojale kohale. Ja kas ministrikohad kaotanud Tanel Kiigele ja Tiit Terik lähevad enne valimisi päris tööle või ootavad riigikogu palgale saamist ja vahepealse sissetuleku tagab erakond?