Ohtuleht.ee 31. juuli 2022 18:02

Töötukassa andmeil on Eestis umbes 7000 täitmata töökohta lihttöödest kuni tippjuhtideni välja, teisalt on 43 000 töötut Eesti inimest, lisaks tänavu juurde tulnud Ukraina inimesed. Tööd justkui on, aga see ei leia tegijat, ja vastupidi. Tormiliselt koroonakriisist taastuvas majanduses ei leita ehitajaid ega klienditeenindajaid. Mis tööd teevad praegu näiteks need, kes enne kriisi hotellides töötasid?

Miks ei taha inimesed minna teenindajaks, kui nad peavad taluma nilbusi? Kuidas on juhtunud nii, et osa töid on justkui väheväärtuslikud ja nende tegijaid võib pehmelt öeldes kahtlaselt kohelda? Ka ettekandja ja müüja amet nõuab oskusi ja kogemusi ning oma tööd hästi tegev inimene peaks olema hinnas igal alal. 

Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ütles Õhtulehele, et eriala peab valima südame järgi, kuid tulevikuvaldkonnad on muidugi kõik, mille märksõna on tehnoloogia. Ja ega konkreetsel erialal õppimine ei tähenda sundi selles vallas tööd teha. Näiteks Anne Veski on tegelikult õppinud tehnikaülikooli majandusteaduskonnas tööstuse planeerimist, Kalle Sepp on omandanud bakalaureusekraadi Tallinna ülikoolis töö- ja tehnoloogiaõpetuse õpetaja erialal. Leiba aga teenivad nad hoopis laulmisega. 

Hea on teada, et töötukassa on valmis 100 000 registreeritud töötu probleemide leevendamiseks ja iga inimese murele lähenetakse individuaalselt. Paavelit puudutab see, kui öeldakse, et töötud on homogeenne ja püsiv mass. „Ei ole – tuhanded inimesed lähevad tööle ja samal ajal ka tuhanded inimesed vahetavad tööd,“ ütleb ta.

Näiteks Andrei Novikov astus tagasi Tallinna abilinnapea kohalt ja alustab augustis tööd ASi Tallinna Linnatransport juhatuses. Kõigil inimestel aga ei õnnestu nii sujuvalt töökohta vahetada, paljud jõuavad enne uue töö leidmist ka mõnda aega töötud olla.