Kaup24 14. juuli 2022 09:19

Nii kevadel kui ka suvel on aias väga palju erinevaid toimetusi, mis võtavad palju aega meie vabade hetkede arvelt. Kuidas tagada samal ajal kaunis aed, aga ka piisavalt palju vaba aega, et nautida Eestimaa suve võlusid, käia kontsertidel ning nautida õhtusööke enda sõprade seltsis? Jagame sinuga soovitusi, kuidas hoida aega kokku aiatööde arvelt.

Automatiseeri võimalikult palju toimetusi

Enne seda, kui hakata lahendusi mõtlema, tuleks panna kirja kõik võimalikud tegevused, mis tuleb aias suve jooksul teha. Kõige olulisemad on siinkohal tegevused, mida tuleb korduvalt teostada ning mille peale kulub palju aega. Need on kohad, kust saab kõige enam vabu hetki võita ja hakata lahendusi otsima. 

Sellisteks tegevusteks võivad olla nii muruniitmine, rohimine kui ka kastmine. Kõiki neid tegevusi tuleb suvel korduvalt teha, mistõttu tasub mõelda, kuidas aega kokku hoida. Muruniitmine on üks tegevus, mida peab tegema üks kuni kaks korda nädalas ning suurema muruplatsi korral võib see võtta väga palju aega. Kui sa ei soovi enda vabasid päevi muru niites veeta, siis võid valida robotniiduki, mis teeb kogu töö sinu eest ära. Robotniiduk niidab muru siis, kui seda on tarvis ja selle jaoks ei pea sina midagi tegema. Esimesel korral, kui muruniiduk koju tuuakse, tuleb see seadistada, et ta saaks oma tööd teha kõige paremal viisil. Kui kodus on robotniiduk, siis võib juhtuda, et mõningad kohad aias jäävad sellele ligipääsmatuks, mistõttu vahetevahel tuleb käsitsi need üle käia. Aga võrreldes kogu maalapi niitmisega, on seda väga vähe ja robotniiduk saab teha suurema osa ise ära.

Muruniidukid on kindlasti ühed kõige kasutatavad tööriistad majaomanike hulgas.

Juhul, kui sinu maa-ala on äärmiselt suur või keerulise planeeringuga, võid valida ka murutraktori. Murutraktor aitab niita kiiremini kui klassikaline niiduk, lisaks sellele hoiab see kokku palju energiat, mida saab vaba aja tegevusi tehes kasutada. Murutraktor on sobilik suurtele maa-aladele ning ideaalne valik maakoju. 

Lisaks muruniitmisele on võimalik muuta lihtsamaks ka kastmine. Selle jaoks saab paigaldada peenardesse automaatsed kastmisvoolikud, mis hoiavad kõik vajalikud taimed niiskes mullas. Seda on hea kasutada just aiasaaduste puhul, mis vajavad regulaarset kastmist, näiteks kasvuhoones kasvatatavad saadused.

Olenevalt ilmast tuleb ka amplites kasvatatavaid lilli väga tihedalt kasta. Kuivadel suvepäevadel võib see olla isegi vajalik iga päev. Kui sul on väga palju lilli, siis see võib võtta üpriski palju aega. Lisaks saab sellest probleem, kui on soov olla mitmeid päevi kodus eemal ja nautida teiste Eestimaa või välismaa paikade ilu. Siinkohal saab aga kasutada ampulle, mida amplitesse lisada ja mis hoiavad mulla niiskena. Neid kasutades ei pea sa iga päev kastma ning võid ka südamerahuga sõita mõneks päevaks kodust ära.

Nii nutikas aiaplaneering kui ka läbimõeldud tegevused aitavad sul hoida aega kokku, et saaksid nautida meie kliima sooja ning valget aega! Head planeerimist ja kaunist suve!