Välisminister Urmas Reinsalu.

Foto: Kuvatõmmis valitsuse pressikonverentsi videosalvestisest.
Toimetas Elis Kusma 28. juuli 2022 12:32

Neljapäeval toimus valitsuse pressikonverents, kus osalesid peaministri ülesannetes välisminister Urmas Reinsalu, kaitseminister Hanno Pevkur ning majandus- ja taristuminister Riina Sikkut.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et muudeti viisade väljastamise korda: õppimise eesmärgil Venemaa kodanikele viisasid ega tähtajalisi elamislubasid enam ei väljastata. Reinsalu ütles, et sissesõidukeeldude kehtestamine on Venemaale ilmselgelt ebamugav, mida näitab ka Kremli kõneisiku Dmitri Peskovi kriitika Soome suunal, mis kaalub turismiviisade väljaandmise loobumisest Venemaa kodanikele.

Kehtivad viisad ületavad 50 000 piiri.

Reinsalu ütles, et valitsus ei toetanud EKRE eelnõu keeleseaduse muutmiseks, kuid tehakse omad ettepanekud trahvimäärade tõstmiseks.

Pevkur ütles, et valitsus arutab lähiajal keskmaaõhutõrje süsteemide hankimist. Uus valitsus peab võtma seisukoha, kuid protsessi see kuidagi ei pidurda. Seis olevat hea, sest pakkujaid on vähemalt kuus. Põhimõttelise otsusena arendatakse võimekust koostöös lätlastega. Süsteeme tahetakse saada toimima 2025. aastaks.

Pevkur on palunud analüüsi Ukraina uueks abipaketiks, mis peaks hõlmama väljaõpet, moona, relvastust ja poliitilist toetust.

Sikkut ütles, et EL energiaministrid leppisid kokku gaasitarbimise vähendamises. Kokkuleppe saavutamiseks läks vähem kui nädal, mis näitab ühtsust. Eesti jaoks ei ole kokkuleppe täitmine keeruline. Kogus, mida vähendatakse, ületab Venemaalt tarnitava gaasi kogust. „Kui gaas ei tule Venemaalt, siis peab see tulema kuskilt mujalt,“ ütles Sikkut. Tegeletakse LNG kai ja toru väljaehitamisega ning strateegilise gaasivaru loomisega. Esialgu oli tähtaeg, et varu tuleb moodustada 30. oktoobriks. Läti hoidla on oma tingimusi muutnud ja lubab seda täita aasta lõpuni. Seega Eesti pikendab strateegilise varu soetamist aasta lõpuni. „LNG vastuvõtuvõimekus on meil novembri lõpuks olemas,“ lubas Sikkut.

Delfist küsiti, kas kütuseaktsiisi langetamine on täielikult välistatud. Reinsalu ütles, et kehtiv õigus näeb ette kevadel kütuseaktsiisi kerkimist, kuid selline olukord poleks realistlik ehk tõusu plaanitakse edasi lükata. Aktsiisi langetamises valitsus kokku ei leppinud.

Küsimus: punamonumentidest pidavat plats puhtaks saama, aga mida tehakse riiklikul tasandil, kui näiteks Narva on vastu? Reinsalu ütles, et koostöös kohalike omavalitsustega seda küsimust lahendatakse. Ühiskondlik ootus on olemas ja kehtiv õigus lubab teatud piirides neid samme astuda.

Pevkur ütles, et punamonumentide ja sõjahaudade teemat tuleb teineteisest lahutada. Kuid ka sõjahaudadel võib olla punasümboolikat. Sõjahaudade komisjon tegi hiljuti otsuse, et teatud paigad lähevad ümbermatmisele. Pevkur ütles, et tellitud on juriidiline analüüs, kuna monumendid asuvad eri omanikuga maadel. „Laseme komisjonil ja ekspertidel teha oma tööd, ei ole vaja seda poliitiliseks kiskuda,“ rõhutas kaitseminister.