Foto: Unsplash
Sisuturundus 13. juuli 2022 09:56

Uudistekanalit avades kuuleme pidevalt börsi tõusust või langusest. Ning tänapäeval on meil kõigil see üks sõber, kes pidevalt aktsiaostudest, vahetusest ning müügist räägib. Mis aga on börsiturg, mis on Balti börs, kes on börsikaupleja ning millega täpsemalt nad tegelevad? Leiame vastuse kõigile neile küsimustele!

Kes on börsikaupleja?

Börsikaupleja ehk aktsiakaupleja on kas eraisik või äriüksus, kes tegeleb finantsturul aktsiainvesteeringutega. See sisaldab endas väärtpaberite ostu ning müüki. Aktsiatega kauplemiseks ei ole vaja muud kui algkapitali, kuid et see edukas oleks, peab omama ka põhjalikke teadmisi aktsiaturgudest. Selleks tuleb teha tohutult eeltööd ning pikalt jälgida ja analüüsida turgusid. Börsikaupleja eesmärgiks on aktsiaid osta ning müüa õigel ajal, et selle tulemusena kasumit teenida. Kauplemiseks on kümneid eri viise kuid siin artiklis keskendume me päevakauplemisele ning sellega kaasnevast tavapärasest päevast.

Päevakauplemine

Päevakauplemine on tehnika, mida iseloomustab aktsiate tihe ost ja müük – väärtpaberite hankimine ja nende müük toimub samal päeval. See protsess nõuab turu jälgimist kogu päeva vältel ning kiiret reageerimist. Samuti on selleks vajalik tugev distsipliin ning kaine mõistus. Eesmärgiks on maandada vahetusega kaasnevat riski, vältides kapitali ammendumist. Ning muidugi ka päeva lõpuks kasumisse jääda.

Päevakaupleja hommikurutiin

Aktsiatega kauplemist saab teha mitmel eri viisil ning eri stiiliga – selle tõttu ei kaasne selle tööga ka kindlaid reegleid ning iga börsikaupleja päev näeb välja erinev. Enamike kauplejate päev algab aga paika pandud hommikurutiiniga. See on hea aeg, et krabada tass kohvi, leida köögis üles kuumaõhu fritüür ja sellega hommikusöök soojaks teha, mediteerida ning pühendada natuke aega endale enne kui tööpäev algab. Enne börsi turu avamist tuleb leida ka aega, et nii-öelda kodutöö teha ning turuseisust põhjalik ülevaade saada.

Börsituru avamine kuni sulgemine

Selleks ajaks kui börsiturg avatakse, istub iga päevakaupleja enda arvuti taga ning jääb sinna kuni turu sulgemiseni. Börsi avamine on tavaliselt kõige kiirem aeg turul – sel ajal tuleb meeles pidada enda mänguplaani ning mitte lasta pidevatel muutustel ennast eksitada. Lõunaajal kipub turg mingiks ajaks maha rahunema ning siis on võimalik enda investeeringud jälle läbi mõelda. Olles näinud päeva algust ning turu suunda, saab börsikaupleja võtta kaalutletud riskid, mille järgi käituda. Pärastlõunal kogub turg jälle üldiselt kiirust ning täpselt nagu päeva alguses, tuleb plaani järgi tegutseda.

Päeva lõpetamine

Kui börsiturg sulgub, on aktsiakauplejal võimalus peegeldada päeva jooksul toimunut ning läbi vaadata enda võidud ja kaotused. Samuti vaadatakse veel kord üle turu lõppseis. Küll aga ei ole tark enda arvuti taha liiga kauaks jääda. Päevaks on töö läbi ning nüüd on õige aeg keskenduda kõigele muule tähtsale. Edukaks kauplemiseks on vajalik puhanud ning värske mõtlemine. Seetõttu on kasulik veeta päeva lõpp rahulikult, kuid samas produktiivselt. Samuti nagu iga kaupleja hommikune rutiin on erinev, erinevad ka nende õhtused tegevused. Kes veedab aega perega, kes kohtub sõpradega, kellel verandal ripptool ja vedeleb päeva lõpuni seal või hoopistükkis rassib jõusaalis. Tähtis on päev lõpetada õiges kohas, et järgmisel hommikul jälle täielikult börsiturule keskenduda.